HET Z0TTEGEMSE GEMEENTEBESTUUR EN RIJKSWEG 56 GENT - GERAARDSBERGEN Wegenis, sportinfrastructuur en sociale kavels zijn te Denderwindeke aan de orde m Politieke activiteit opnieuw hervat GOUDEN BLOEMBOLLENWORP TE GERAARDSBERGEN Ekonomische planning in Vlaanderen op nieuwe wegen a h Trace op het grondgebied te ex- Leeuwergem Tunnel Voetgangers oversteekplaats il illÉil Wmï Een reportage op pag. 7 lees door p. 9 Redaktie Administratie Publiciteit: Houtmarkt, nr. 1 9300 AALST TEL. 053-70.51.51 Postrekening nr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 F - Jaarabonnement: 450 F Verantwoordelijke uitgever: Willie Vernimmen, Houtmarkt 19300 AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT vrijdag 14 september 1979 41" Jaargang nr. 35 Weekblad van de B.S.P Hoewel de aanleg van het nieuwe tracé van de Rijksweg nr. 56 - Gent - Ge- raardsbergen een nationale aangelegen heid is waarin het Zottegemse Gemeen tebestuur geen enkele verantwoordelijk heid draagt en daarenboven terzake geen bevoegdheid heeft, neemt het niet weg dat ons bestuur meerdere initiatieven heeft genomen om de negatieve gevol gen van deze aanleg, inzonderheid voor de Leeuwergemse bevolking, weg te werken. Ons bestuur solidariseerde zich volledig met de verzuchting van de inwoners van Leeuwergem een voetgangerstunnel te graven onder het nieuwe tracé aan de Leeuwergemstraat. Hun actie «TUNNEL NU» genoot onze volle steun. Daarom togen op 27 november 1978 Schepen H. De Loor, M. De Buyst en E. Otte met deze vraag naar het Kabinet van de Minister van Openbare Werken. Daar werd hen echter medegedeeld dat inge volge een reeks technische moeilijkhe den het niet mogelijk is een voetgangers tunnel aan te leggen. Van een voetgan gersbrug kan er om veiligueidsredenen evenmin sprake zijn. Wel ging men op het Kabinet van de Minister van Openbare Werken akkoord om de installatie van een handbediende driekleyrige lichtsignalisatie t.p.v. de voetgangersoversteekplaats te onder zoeken. Echter bracht de Bijzondere Commissie voor Verkeersveiligheid hieromtrent ongunstig advies uit, en steunde zich daarbij op volgende argu menten: 1De voetgangersoversteekplaats is op nauwelijks 200 m. gelegen van het kruispunt met de Rijksweg 62, dat met een driekleurige lichtsignalisatie uitge rust wordt; 2. Het aantal kruispunten op de nieuwe Rijksweg 56 dient, om de vlotheid van het verkeer niet te hinderen, zo veel mo gelijk Jbeperkt. Ons bestuur hield evenwel niet af en op 8 maart 1979 hadden de Burgemeester, Schepenen De Loor, De Buyst en raads lid Buysse een nieuw onderhoud op het Kabinet van Openbare Werken om toch een voetgangersoversteekplaats, even tueel zonder bescherming door een drie kleurige lichtsignalisatie te bekomen. Opnieuw echter bracht de Bijzondere Commissie voor Verkeersveiligheid on gunstig advies uit i.v.m. deze vraag. Desondanks legde ons bestuur zich nog niet neer bij dit advies en brachten, mede dank zij de tussenkomst van raadslid F. De Wolf (Kabinetschef van de Minister van Verkeerswezen), de Kabinetsattaché van de Minister Van Openbare Werken en een afgevaardigde van het Bestuur der Wegen van de Provincie Oost- Vlaanderen, een bezoek ter plaatse op 18 juli 1979. Tijdens het daaropvolgend onderhoud waaraan werd deelgenomen door de Burgemeester en Schepen De Loor kon worden bekomen dat een weg zal aange legd worden voor voetgangers en fiet sers zijdelings van de Rijksweg, zodat de af te leggen omweg toch heel klein wordt (verbinding Leeuwergemstraat en het kruispunt met de Rijksweg nr. 62). Ingevolge deze diverse voetstappen ont ving ons bestuur bevestiging van deze overeenkomst vanwege de Minister van Openbare Werken. Ten behoeve van onze lezers en van de betrokken inwoners van Leeuwergem, publiceren wij hierna integraal de tekst van de brief van Minister Mathot, die de beweegredenen weergeeft van de getrof fen beslissing. «Betreft: Nieuw aangelegd vak van de rijksweg nr. 56 te Leeuwergem - (Zotte- gem) Voetgangersoversteek ter hoogte van de Leeuwergemstraat. In aansluiting met uw tussenkomst voor het aanbrengen van een voetgangerso versteek ter hoogte van de Leeuwergem straat, moet ik tot mijn spijt mededelen dat ik aan uw vraag geen gunstig gevolg kan voorbehouden. lees door p. 6 60 Het OCMW-rusthuis een degelijke verblijfplaats voor onze bejaarden. Na een eerder korte verlofperiode begint de politieke activiteit in ons land langzamerhand terug op volle toeren te draaien. De bureau's van de verschillende politieke partijen vergaderen opnieuw sinds eind augustus, alle ministers zijn weer uit vakantie en de openingszittingen van Kamer en Senaat staan voor de deur. Tevens kregen we reeds een paar voorproeven van de moeilijkheden en spanningen waarmee de regering dit najaar zal te kampen hebben. Vooreerst waren er op sociaal-economisch vlak de eisen van de R.T.T.- vakbonden, meer kzacht bijgezet door stiptheidsacties, en de koude oor log die ontstaan is tussen het Vlaams Economisch Verbond en de regering, en vervolgens was er, haast gelijktijdig, de zaak - Komen en de herrie rond de verklaringen van Minister van Buitenlandse Handel Outers in het F.D.F.-weekblad «4 Millions 4». In dit weekblad had Minister Outers het voortbestaan van de regering-Martens in twijfel getrokken en plaatste hij ook een scherpe uitval tegen de C.V.P. die naar zijn zeggen de val van deze regering in de hand zou werken. Waarschijnlijk werden zijn verklaringen geïnspireerd door zijn vrees voor een verdere electorale achteruitgang van het F.D.F. en door zijn verlangen om deze partij terug in de oppositie te brengen. In ieder geval is het niet gepast dat iemand die deel uitmaakt van de regering overgaat tot dergelijke uitspraken. Wat meer respect voor de ministeriële déontologie zou zeker op prijs gesteld worden. Van groter belang echter, en met waarschijnlijk meer gevolgen voor de politieke verhoudingen in ons land, is de zaak - Komen. Sinds begin dit jaar reeds lijkt het er op dat de onderwijsproblematiek opnieuw het hete hangijzer wordt in het Belgische politieke leven. Niet alleen was er reeds de beroering rond de budgettair noodzakelijk geachte bezuinigingsmaatregelen in het onderwijs en de gevolgen daar van (herinneren we maar de stakingen en betogingen tijdens het voorbije schooljaar), maar ook is de ideologische strijd opnieuw ontbrand. Getuige daarvan is ondermeer het feit dat de C.V.P. sterk aandrong om een eigen onderwijsminister te bekomen bij de vorming van de regering - Martens en het opnieuw ter sprake komen van de schoolpaktwetten, dit o.m. omdat het katholiek onderwijsnet zich al te geremd voelt in haar ontplooi ingskansen. Bij al deze moeilijkheden voegen zich dan nog eens communautaire aspec ten. Eerder dit jaar reeds kenden we de strubbelingen rond de school te Linkebeek en nu wordt de aanvraag om een nederlandstalige school op te richten in de taalgrensgemeente Komen, in feite een louter administratief te regelen aangelegenheid, aangegrepen om er opnieuw een communau taire struikelblok van te maken. Hopelijk is echter voldoende goede wil aanwezig om, zoals het geval was te Linkebeek, in alle sereniteit een bevredigende oplossing te vinden. Al deze moeilijkheden bij de hervatting van de politieke activiteiten voorspellen echter weinig goeds voor de nabije toekomst Het heeft er alle schijn van dat de regering, zoals bij de vorming ervan dit voorjaar werd vooropgesteld, een «hete herfst» te wachten staat Niet alleen zal de verdere uitwerking van de gewestvorming nog voor de nodige communautaire twisten zorgen, maar ook op sociaal - economisch vlak staan er, o.a. in verband met de door de regering geplande bezuin igingsmaatregelen, nog enorm veel moeilijkheden te wachten. Daarbij komt nog dat er intussen ook een aantal politieke factoren gewij zigd zijn. Van de kring van partijvoorzitters, zoals die bestond in de periode Egmont - Stuyvenberg, blijven er niet zoveel meer over. R.W., P.R.L en C.V.P. veranderden reeds vroeger van kopman, en vorig weekend werd bij de V.U. Hugo Schiltz, wiens troon reeds geruime tijd aan het wankelen was, buiten spel gezet ten voordele van Vic Anciaux. Nog belangrijker echter zal de voorzitterskeuze bij de P.S.C. worden. Voor de functie die vrijkwam nadat Ch. F. Nothomb kamervoorzitter werd zijn meerdere kandidaturen in omloop, maar zoals de kaarten nu liggen zal het waarschijnlijk uitdraaien op een tweestrijd tussen defensie-minister P. Vanden Boeynants en diens kabinetschef Gérard Deprez. Ongetwijfeld zullen de verschuivingen aan de top van deze partijen een invloed uitoefenen op het verdere politieke verloop. In welke zin is nog niet bekend, maar zoals normaal is zullen ook de andere partijen hun houding enigszins dienen aan te passen. Als men rekening houdt met al deze factoren is het duidelijk dat de regering nog vrij moeilijke tijden te wachten staan. Toch mag, gezien de nood op sociaal - economisch vlak steeds maar groter wordt en deze problematiek eindelijk eens op kordate wijze dient aange pakt te worden, niet nogmaals kostbare tijd verloren gaan met nodeloze verwikkelingen, uitvluchten en krisissituaties. Volksvertegenwoordiger Paul Van der Niepen Voor de zesde organisatie van nun «Gouden Bloembolworp» hadden de or ganisatoren van het «Werk der Volks- tuinen» de gewaardeerde medewerking van de weermaker, een troef hoogstno- dig voor het welslagen van dergelijk in itiatief. Reeds van dagen te voren waren de le den druk in de weer om hun standen klaar te krijgen, welke ieder jaar als bij zondere attractiepolen dienen (zie foto's hierbij). De duizenden begonia's, aangebracht als bloementapijt of als versiering van de praalstukken, samen met de standen voor groenten en fruit en de kraampjes der deelnemende tuinders, gaven aan de Grote Markt een ongewoon uitzicht. De liefhebber kon er zijn gading vinden voor de decoratie van zijn tuintje. Bloe men waren er in overvloed te koop voor de talrijke bezoekers op het Marktplein. De inrichters hadden er opnieuw voor gezorgd dat de jeugd weer aan zijn trek ken kon komen. Deze konden hun creati viteit botvieren, knutselend aan een mini-tuinhuisje of ander tuinornament. Voor de tekenwedstrijd de zondagmor gen daagden niet minder dan 124 deel nemers op. De jury stond dan ook voor geen gemakkelijke taak om er de beste werkjes uit te kiezen. Zij die een prijs wonnen kon men het aanzien dat ze bij zonder fier waren. Het hoogtepunt van de tweedaagse acti viteiten was ook nu weer de spectacu laire bloembolworp van de zondagna middag. Rond 17 uur verdrongen honderden be langstellenden zich op het marktplein. De enen om zoveel mogelijk van de 4.000 prachtige bloembollen te grabbe len met de illusie dat ze wel eens de gelukkige bezitter van het gouden juweel zouden kunnen worden. De anderen om te genieten van het spektakel geboden door deze wriemelende massa. Wij hebben kunnen vaststellen dat de belangstelling steeds maar cresendo gaat. Dit jaar kon de verzamelde menigte bijna de vergelijking doorstaan met de belangstelling voorde Krakelingenworp. Het spreekt vanzelf dat het bestuur en de leden van het «Werk der Volkstuinen» er met stralende gezichten bijliepen. Gedurende meer dan een kwartuur heb ben wij van het schouwspel genoten vanop de pui van het stadhuis. Samen met de andere genodigden hebben wij dan gespannen gewacht op de winnaar van de «Gouden Bloembol». Dit keer is het geluk te beurt gevallen van het jonge gezin Bruylandt Erwin, wo nende Bovenstraat 84 te Onkerzele. De felicitaties en het eerbetoon zullen deze mensen ongetwijfeld nog lange jaren in het geheugen blijven. Na de bloembollenworp werd door het stadsbestuur een receptie aangeboden in de raadszaal van het stadhuis. Op voorstel van Mare Galle, Minister van het Vlaamse Gewest en als dusdanig on der meer bevoegd voor de gewestelijke planning, heeft de Vlaamse Executieve beslist het advies van de Gewestelijke Economische Raad voor Vlaanderen in te winnen inzake de procedure en de con ceptie van de planning. In zijn voorstel steunde Minister Galle zich op akkoor den inzake planning die opgenomen werden in het regeerakkoord en in de algemene beleidsverklaring van de Vlaamse Executieve. In het'regeerak koord staat inzake planning onder meer het volgende: «De plangedachte dient te worden herwaardeerd als uitdrukking van de gemeenschappelijke beleidslijnen in het politieke en het sociaal- ekonomische leven». Tevens werd een wijziging van de wet van 15 juli 1970 «tot organisatie van de ekonomische plan ning en decentralisatie» aangekondigd en de oprichting van regionale planbu- reau's, die nauw zouden betrokken wor den bij het opmaken van het nationale plan 1981-1985. Over dit plan werd in het regeerakkoord gezegd dat het selektiever moest zijn (d.w.z. een vastleggen van de prioritei ten), operationeler en soepeler. Ook in de algemene beleidsverklaring van de Vlaamse Executieve wordt aan dacht besteed aan de planning in Vlaan deren. Gewezen wordt op de noodzaak het be leid van de gewestelijke overheid en de aktiviteiten van het Vlaamse bedrijfsle ven te coördineren. Ook in deze beleids verklaring komt tot uiting dat het opstel len van een lijst van prioritaire doelstel lingen op sociaal-ekonomisch vlak een eerste taak zal zijn van het regionaal planbureau. Tevens wordt gesteld dat een duidelijk onderscheid moet gemaakt worden tus sen de imperatieve, contractuele en indi catieve planning. Belangrijk hierbij is dat er zal naar ge streefd worden de gewestelijke over heidssteun aan investeringen op con tractuele basis vast te leggen, ten einde de doelstellingen van het plan zo volledig mogelijk te realiseren. Ook de doelbe wuste ondersteuning van nieuwe techno logen en de ontwikkeling van nieuwe produkten zal centraal gesteld worden. Uit deze twee beleidsverklaringen blijkt duidelijk het dringende karakter van de voorbereiding van het Plan 1981-1985 en de herziening van de kaderwet van 15 juli 1970. Omdat op gewestelijk niveau nog enkele knelpunten met betrekking tot de proce dure nog grondig moeten onderzocht worden heeft Minister Galle dan ook een dringend advies gevraagd aan de GERV betreffende de procedure en conceptie van deze planning. Manfred Janssens Duizenden begonia's werden gebruikt om deze mooie resultaten te verkrijgen. De markt te Geraardsbergen had verleden week een zeer fraai uitzicht dankzij de kunstig gemaakte praalstukken.

Voor Allen | 1979 | | pagina 1