Paul Van Der Niepen interpelleert i.v.m. de hongerstaking van Hugo Ruysseveldt V. FEL PLEIDOOI VOOR DE GENTSE HAVEN Toneelkring Ontvoogding vierde 20 jarig bestaan OPENING SPORTHAL TE EREMBODEGEM Deze week in Voor Allen Medewerkers opgelet! 11.11.11.-aktie Denderleeuw bouwt weeshuis uit in de Westelijke Sahara Resoluties BBTK-congres Socio-Culturele toelagen eindelijk uitbetaald te Ninove Congres CSC-Vormingswerk Rol en huidige situatie (slot) Kamiel Sergant nam ontslag in Aalsters Karnavalverbond Toelagen 1979 toegekend te Geraardsbergen Vrijdag 26 oktober 1979 41' Jaargang nr. 41 Weekblad van de B.S.P. Ongetwijfeld bent U, via pers, radio en televisie en via de acties die er gevoerd werden, reeds ingelicht over de zaak Hugo Ruysseveldt, de veelbesproken arbeider van de Métallurgie - Hoboken - Overpelt die sinds maandag 6 oktober, dus 16 dagen geleden aan een honger staking begonnen is omdat, alle vonnis sen en uitspraken van rechtbanken en arbeidshoven ten spijt, zijn vroegere werkgever zijn gerechtvaardigde eisen in verband met wederopname in het bedrijf of schadeloosstelling naast zich blijft neerleggen. Gezien de betrokken arbeider niet alleen inwoner is van mijn gemeente maar ook gezien de dramatische wending die deze zaak kan aannemen en de principes waarvoor deze strijd gevoerd wordt, ligt deze zaak mij nauw aan het hart en houd ik er aan vanop deze tribune gedurende deze algemene bespreking van de rege ringsmededeling uw aandacht te vragen voor dit conflict. Voor een goed begrip van gans deze aangelegenheid zal ik U een schets ma ken van de oorsprong en de evolutie van dit conflict. Hugo Ruysseveldt was sinds jaren werkmeester bij de Métallurgie- Hoboken, een taak die hij steeds naar behoren en plichtsbewust vervulde. Tevens is hij een vastberaden syndica list, en als dusdanig bekommerd om de rechten en arbeidsvoorwaarden van zijn werkmakkers. Omdat er op 23 november van vorig jaar enorm veel loodstof vrijkwam op de afde ling waar hij tewerkgesteld was, en hij meende dat de gezondheid van zijn werkmakkers in gevaar kwam, opende hij twee ramen op deze afdeling. Nu mochten er echter op deze afdeling, ge zien de problemen die de Métallurgie heeft met de nabijgelegen en welbekende Moretusburgwijk, geen ramen openge steld worden, althans niet zonder de toe stemming van hogerhand. Omdat hij deze toestemming niet had, en ook om dat hij het register niet had ingevuld (het openen en sluiten van ramen dient name lijk in een boek te worden bijgehouden) wordt hij de dag nadien, op 24 november- dus, ontslagen wegens «dringende re denen». Gezien Hugo Ruysseveldt zich echter kandidaat gesteld had voor het Comité voor Veiligheid en Hygiëne was hij een beschermd werknemer en een dringend ontslag van een dergelijk werknemer moet door een Arbeidsrechtbank worden bekrachtigd. Ondertussen mocht Hugo Ruysseveldt de fabriek niet meer betreden en werd de uitbetaling van zijn loon gestaakt. Dit is onwettig want tijdens de procedure moet het loon verder doorbetaald worden. Op 26 februari van dit jaar, nadat reeds meerder malen uitstel was aangevraagd door de Métallurgie, valt de beslissing van de Arbeidsrechtbank en wordt Hugo Ruysseveldt in het gelijk gesteld. Het ontslag was dus onwettig. Hugo Ruysseveldt biedt zich bijgevolg weer in de fabriek aan maar wordt op nieuw de toegang ontzegd. De Métallurgie gaat in beroep tegen het vonnis van de Arbeidsrechtbank bij het Arbeidshof en op 1 augustus spreekt dit hof zich opnieuw uit ten voordele van Hugo Ruysseveldt en wordt de Métallur gie voor de tweede maal in het ongelijk gesteld. Weer biedt Hugo Ruysseveldt zich aan op het Métallurgie-Hoboken en opnieuw wordt hem de toegang tot het bedrijf ontzegd. Intussen werd hij wel verkozen als plaatsvervanger in het Comité voor Vei ligheid en Hygiëne, dat dus nu onwettig vergadert. Niettegenstaande Hugo Ruysseveldt dus tot twee maal toe door de rechtbanken in het gelijk gesteld werd, blijft de Métal lurgie deze uitspraken met de voeten tre den. Zij weigert Hugo Ruysseveldt op nieuw in het bedrijf te integreren en ook op gebied van de financiële schadeloos stelling weigert het bedrijf de bedragen uit te keren waarop Hugo Ruysseveldt aanspraak maakt en die hem binnen de nieuwe wet zijn toegelaten. Om hiertegen te protesteren en om de bestaande en door het patronaat ge bruikte mogelijkheden tot ontslag van beschermde werknemers op willekeu rige basis aan een zo ruim mogelijk pu bliek kenbaar te maken besloot hij dan maandag vóór 14 dagen over te gaan tot Lees p. 7 op pag. 11 Lees pag. 6 zie pag. 2 lees pag. 3 lees pag. 8 Ingevolge de verlofdag voor 1 november, moeten de teksten voor de editie van 2 november uiterlijk maandagavond op het secretariaat toekomen. Teksten die later binnenkomen zullen pas in het nummer van 9 november kunnen verschijnen. De redactie een hongerstaking. Als ik hier op dit geval zo uitvoerig inga, dan is dit niet alleen omwille van de re denen die ik daarstraks kwam te ver noemen. Het willekeurig ontslag van Hugo Ruys seveldt is immers geen alleenstaand ge val. In mijn gemeente zijn recentelijk op een dergelijke wijze reeds drie mensen gebroodroofd. Lees door blz. 5 De voornaamste indicator met betrekking tot het havenbelang is onbetwistbaar de direkte maar ook indirekte tewerkstelling binnen maar ook buiten het haven gebied, tewerkstelling die rechtstreeks of onrechtstreeks een gevolg is van de havenbedrijvigheid. De historische ontwikkeling is er de oorzaak van dat het beheer en de exploitatie van de Gentse haven een aangelegenheid is die uitslui tend onder de bevoegdheid valt van de stad Gent Zoals Antwerpen is Gent een gemeentelijke haven. De feitelijke toestand van samenwerking tussen de provincie en het havenbedrijf via de gemeente kan worden aangeduid met de woorden «toevallig» en «volgens de noodzakelijk heid». De vraag kan worden ges* jld of tussen de haven van Gent en het provincie bestuur geen samenwerking inzake public relations mogelijk is? Men is er ondanks vele jaren nog niet toe gekomen een overkoepelende vereni ging op te richten, die een taak zou vervullen als een equivalent van de Antwerpse «Assiport». De «Vereniging der Gentse Zeevaartbelangen» die reeds 75 jaar bestaat heeft bij de aanvang wel een aktieve rol gespeeld in de havenbedrijvigheid, maar thans heeft deze vereniging een sluimerend bestaan. De recente omvorming van de havendienst tot havenbedrijf is er de aanleiding toe geweest om in het personeelskader een plaats van publicrelations-officier te voorzien. Voor zover bekend zou deze persoon een opdracht krijgen, die het begrip public relations in de enge betekenis overschrijdt Zijn taak zou veeleer gericht zijn op marketing. Concluderend kan worden genoteerd dat het aspect public relations in de brede zin voor Gent nog maar in een beginfase staat en dat de krachtlijnen hiervoor nog moeten bepaald worden door de beheersinstantie van de haven. Als een concreet gevolg daarvan kan thans moeilijk bepaald worden welke rol het provinciebestuur van Oost-Vlaanderen kan spelen ten overstaan van de promotie van de Gentse haven. Dit betekent nochtans niet dat er nu geen concrete suggesties zouden geformuleerd worden. De samenwerking provincie - stad zou immers kunnen gestimuleerd worden door: Het creëren van een bestendig overlegorgaan. In dit overlegorgaan zouden de krachtlijnen van het gemeentelijk havenbeleid kunnen besproken worden (bv. investeringen Lv.m. de haveninfrastruktuur, ruimtelijke ordening Lv.m. indus triezones, verkeerswegen in de veitinding met het hinterland, commerciële promotie enz...) Het versterken van de wetenschappelijke samenwerking tussen provincie en stad in verband met de haveneconomie. A. Van Den Bossche Provincieraadslid ZOTTEGEM De leden van toneelkring Ontvoogding na de officiële ontvangst op het stadhuis, met burgemeester Van de Meulebroucke, schepenen De Loor, De Buyst en Stalpaert en regisseurs Roelandt en SchautteeL (u, L ders Kalkoen», en einde van ditzelfde jaar nam Ontvoogding voor de eerste maal deel aan het Provinciaal schiftings- tornooi. Gedurende de eerste'levensjaren werden ieder toneelseizoen 2 stukken gespeeld in 2 vertoningen. In 1963 hadden de eerste opvoeringen plaats buiten de eigen zaal, nl. in het Achturenhuis te Zottegem en in de ge meenteschool te Elene. Van 1964 af werd de waaier van aktivitei- ten verbreed. Naast de toneelopvoerin gen kwamen er filmvoorstellingen, voordrachten en debatavonden bij. Vorige week zondag vierde toneelkring Ontvoogding zijn 20 jarig bestaan. Bij die gelegenheid werd de jubilerende kring op het stadhuis ontvangen door burge meester Van De Meulebroucke, schepe nen De Loor, De Buyst en Stalpaert. Het was de burgemeester die de groep feliciteerde met zijn 20 jarig bestaan en hem dankte voor het vele geleverde werk, vooral in de deelgemeente Vel- zeke. Schepen De Loor, dfe sinds het ontstaan van Ontvoogding nog steeds secretaris is, gaf een nogal uitgebreid overzicht van de levensloop van deze toneelkrino. Hieruit onthouden we dat deze dynami sche groep eigenlijk ontstond uit een plaatselijke jongerenbeweging en op 14 mei 1959 het levenslicht zagEinde 1959 werd van start gegaan in de zaal Floreal op het Dorp met een kabaretavond, met muziek, zang en sketches en met de op voering van de éénakter «Het Kalf». Ro ger Roelandt was als regisseur de grote steunpilaar van het eerste uur; want ver geten we niet dat van de jonge akteurs niemand eerder op de planken gestaan had. In 1960 werd het eerste volledig toneel stuk opgevoerd, het heette «De Gebroe- In 1966 werd de eerste Kulturele Week georganiseerd en in dit jaar kwam Ont voogding zelfs op het T.V.-scherm.. In 1969 werd van de dorpszaal verhuisd naar het Cultuur- en Ontspanningscen trum op de Provinciebaan en ter gele genheid van het 10-jarig bestaan werd opnieuw het stuk «De Gebroeders Kal koen» opgevoerd met bijna alle spelers van het eerste uur. Bij de aanvang van het elfde levensjaar traden heel wat moeilijkheden op, vooral wegens het stopzetten om gezondheids redenen van Roger Roelandt als regis seur. Enkele regisseurs van buiten onze gemeente sprongen bij om Ontvoogding vooruit te helpen. Dat waren achtereen volgens Victor Baeyens uit St. Amands- berg, Frans Wauters uit Aalst en Julien Hamelinck uit Gent. Sinds 1971 is het Charles Schautteet die met kennis en kunde de regie waarneemt, en er voor instond dat ook puike opvoeringen ge bracht werden te Geraardsbergen, Her- zele, Ronse en St. Amandsberg. Ook werd er aandacht besteed aan de vorming van de leden en in 1976 werd een toneelcursus ingericht. Verder na men enkele spelers een paar maal deel aan een federale montage opgezet door de Federatie van Vlaamse Socialistische Toneelverenigingen, waarbij Ontvoog ding sinds zijn ontstaan is aangesloten. Dank zij dit 20 jarig aktief cultureel- en toneelleven is Ontvoogding er in ge slaagd heel wat personaliteiten naar Zot tegem te brengen, zoals ministers, par lementsleden, journalisten, professo ren, musici, medici en beroepsacteurs. Aan allen die in die 20 jaar hiertoe hun steentje hebben bijgedragen proficiat! Vrijdag 19 oktober werd te Erembodegem de nieuwe sporthal Oenderdal geopend. Tal van personaliteiten zoals Bloso-inspecteur De Cleyn, Bloso- consulente Miek Ceurvelt, talrijke gemeenteraadsleden, BSP-voorzitter Erembodegem de heer Palsterman, politiek secretaris R. D'Hondt en Schepenen Roels, Van Den Eede, Blommaert waren hierbij aanwezig. Burgemeester D'haeseleer legde in zijn inleidingswoord vooral de link tussen de sportbeoefening, en de daaruit voort vloeiende tewerkstelling voor Aalst. Schepen De Neve had een woord van dank voor het oud bestuur van Erembo degem, die aan de basis ligt van het dossier van de bouw van de sporthal. Spreker Eddie Mopnsieur beklemtoonde dat infrastruktuur een conditio sine qua non is in het sportbeleid. Er is wel een kentering waar te nemen maar de nood aan infrastruktuur in Aalst, en de vraag blijft groot. De begroting, en sommige beloofde subsidies voor spor- tinfrastrukturen, volgen daarenboven helaas nog op afstand. Ik heb me reeds bezorgd gemaakt over het tekort aan sportinfrastruktuur in de pers, en volgde de schepen daarenboven ben ik van oordeel dat de bestaande in frastructuur, daar ze nog onvoldoende is, op een meer efficiënte manier moet functioneren, teneinde aan de gebrui kers een zo perfecte mogelijke service te verlenen. Het lijkt me in die zin ook meer dan noodzakelijk dat om hierboven aange haalde redenen, en rekening gehouden met de huidige crisistijd, dat elke inves tering in de sportsector optimaal moet renderen. Het rendement van een sport- schuur kun je uitdrukken als een verhou ding tussen haar kostprijs, plus onder- houdsprijs en het aantal gebruiken, ac tiviteiten en activiteitsduur. Het rende ment verhogen impliceerde dat bij de conceptie van de sportschuur de polyva- lentie een basisvoorwaarde was. Hier door wordt ruimte gelaten, bij onderbe zetting in bepaalde periodes zoals de zomer, om bepaalde culturele en para- culturele activiteiten in te richten, of aan te vullen met initiatiecursussen voor al lerlei recreatiesporten, of overdag de scholen meer te integreren in deze sport infrastruktuur. Alhoewel men het volkomen logisch vindt dat bij de bouw van een sport schuur vooral tegemoet wordt gekomen aan de reële bestaande behoeften van de competitiesport, meende de schepen, dat men in een totaal sportbeleid dient rekening te houden met alle facetten van de sportbeoefening. Want, momenteel zijn er door de massa- en recreatiespor ten nieuwe behoeften ontstaan, waaraan dient voldaan te worden, wenst men tot een blijvende sportparticipatie aan te zet ten. Daarenboven kan de democratisering van bepaalde elitaire, en ontplooiing van minder populairen of ongekende sporten alleen maar uitgebreid worden als tevens Buitenzicht sporthal. op het vlak van de infrastruktuur de mo gelijkheden worden aangeboden. Aldus ligt het m.i. in de opdracht van de over heid, in casu hier de stad Aaist, deze minder succesrijke sporten te integreren in de bestaande sportinfrastruktuur, alsmede aktiviteiten te organiseren die verbonden zijn met toekomstige onver moede vraagstellingen en behoeften. Het lijkt me dan ook vanzelfsprekend dat deze recreatieve activiteiten worden in geschakeld als een gevarieerde dienst verlening voor alle bevolkingsgroepen, zowel voor gehandicapten als voor geor- ganiseerden en niet - georganiseerden in de recreatiesport. Dit is dan ook één van de redenen dat de sportdienst dit jaar startte met initiatie cursussen «tennis» voor beginners en gevorderden. Gelet op het enorme suc ces en de positieve reakties ligt het dan ook in mijn bedoeling de initiatiecurssen hier in de sportschuur en in Ten Rozen verder uit te breiden tot andere sporten, en recreatieve activiteiten zoals: dans- gymnastiek, badminton, tafeltennis, vol leybal en eventueel korfbal. Deze bena dering sluit dacht ik, nauw aan bij het begrip «Sportschuur». Bloso startte immers met de startaktie sportschuur met de bedoeling sportinfrastrukturen verder uit te bouwen in de kleinere ge meenten, en tevens het idee «Sport voor Allen» te propageren. Tenslotte, besloot de schepen, zal mijn dienst de sportdienst de evolutie van deze sportschuur op de voet volgen om er indirect enkele conclusies uit te trek ken, die dan rechtstreeks geïncopereerd zullen worde"in het gemeentelijk sport- beleidsstructuurplan. Een receptie tenslotte, na de rondgang in deze nieuwe sporthal, vormde het sluit stuk van de opening. Redaktte Administratie Publiciteit: Houtmarkt, nr. 1 9300 AALST TEL. 053-70.51.51 Postrekening nr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 F - Jaarabonnement: 450 F Verantwoordelijke uitgever: Willie Vernimmen, Houtmarkt 19300 AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT

Voor Allen | 1979 | | pagina 1