WEEKBLAD VLAAMS Het gemeentelijk onderwijs en wat hun leerlingenvervoer ons kost POLITIEK SOCIALISTISCHE MANDATARISSEN TOEGELICHT NAAR EEN ONGEWENSTE KONFRONTATIE? Het plan De Wulf of een poging tot herverdeling van de arbeid ■li Tekort aan infrastruktuur Kerkhoven I UITGEBREID FEDERAAL BESTUUR DE POLITIEKE TOESTAND GERAARDSBERGEN AALST UITNODIGING Vrijdag 9 november 1979 41' Jaargang nr. 43 Weekblad van de B.S.P. Het gemeentelijk onderwijs is al dikwijls een punt voor discussie geveest. Tij dens de Raadszitting van 15 oktober II. stelde ik de vraag «het busvervoer aan een grondig onderzoek te onderwerpen» gezien de hoge kostprijs ten laste van de gemeente. In cijfers betekent dit de voorziening van 1.700.000 fr. in de be groting met een begrotingswijziging van nogmaals 200.000 fr.wat een totaaluit- gave kan betekenen van 1.900.000 fr. Dit bedrag doet ons enigszins de wenk brauwen fronsen en vraagt inderdaad nader onderzoek. Bij navraag aan de bevoegde Schepen kan deze slechts antwoorden: De con tracten met de busuitbater bestaan sinds het vorig Gemeentebestuur. Er kan ech ter geen antwoord gegeven worden op vragen als: a. Welke leerlingen en hoe veel leerlingen maken gebruik van de bus? (Buslijsten met namen van de leer lingen); b. Bestaat er enige controle op het busvervoer? c. Welk is het traject? d Hoe lang is het traject? ePrijs per km? f Is er toezicht op de bussen? g. Namen Door de BSP-afdeling Aalst werd een persconferentie georganiseerd op 27 ok tober jl. Met deze wilde de BSP-Aalst het beleid van haar schepenen Hooghuys, Monsieur en OCMW-voorzitter M. Van Der Speeten nader belichten. Hierbij sluit de BSP-Aalst nader aan bij een nieuw, open beleid en politiek via het geven van meer informatie. Te Baardegem stonden Minister Marc Galle, BSP-voorzitter Van Der Veken en A. Van Den Bossche de pers té woord. Bij het bezoek aan het stedelijk Osbroek- stadion wees de schepen Monsieur op het groot tekort aan sportinfrastruktuur in Aalst. Het atletiekterrein van de Os- broek is spoedig aan vernieuwing nodig. Daarom voorziet men in de aanleg van nieuwe pistes, nieuwe hoogspringstand: discuswerpstand, verspringstand e.d. Twee projekten waarvan de ramingen respektievelijk meer dan 25 en 20 mil joen bedragen komen hiervoor in aan merking. Naast twee voetbalpleinen en een tennis- terrein op het Osbroekstadion zullen te vens op het sportcomplex Zandberg spoedig sportterreinen worden aange legd. Te Nieuwerkerken werd het terrein aan de Schoolstraat bezocht waar de nieuwe sporthal zal ingeplant worden. In het Stadspark werd tevens een bezoek gebracht aan de nieuwe speelpleinen. Men verwacht dat rond half november de In het Aalsterse stadspark staan momenteel prachtige speeltuigen opgericht eerste fase definitief zal afgewerkt zijn. Het ganse projekt zal ongeveer anderhalf miljoen frank kosten. Op de Zandberg wordt tevens een jeugdcamping met twee paviljoenen voorzien. Een nieuw sportcomplex wordt tevens gepland in de omgeving van de Biekorfstraat en de Ledebaan. Schepen Hooghuys heeft er steeds een persoonlijke zaak van gemaakt om de begraafplaatsen van de stad een waardig uitzicht te geven. Hij is er dan ook in geslaagd op korte tijd de begraafplaatsen in 't algemeen op te smukken. Tevens werden grafkelders en columbaria gebouwd op de verschillende kerkho ven. Zo onder andere te Erembodegem toonde Schepen Hooghuys ons hoe in eigen beheer en met beperkte middelen een groot aantal grafkelders en een nieuw columbarium met ernaast lig gende strooiweide werd opgericht. Op vallend bij de bouw van het columbarium is dat hoofdzakelijk gebruik werd ge maakt van arduin van oude grafzerken. Lees door pag. 3 van de leerlingen en het traject van huis naar school in km uitgedrukt? Het is geenszins mijn bedoeling het ge meentelijk onderwijs in een negatief dag licht te stellen, doch één en ander dient toch gesteld te worden. Het contract met de busuitbater vangt aan in 1973. Op dit moment zijn er 5 gemeentelijke scholen: 1. Gemeentelijke kleuter- en lagere school - Grote Weg 240. 2. Gemeentelijke kleuterschool - Hoge Buizemont 219. 3. Gemeentelijke kleuterschool - Hoge Buizemont 63. 4. Gemeentelijke kleuter- en lagere school - Kampstraat 13. 5. Gemeentelijke kleuterschool - Felicien Cauwelstraat. Er wordt een forfaitaire prijs per dag vastgesteld dus geen prijs per km. Met ingang van 1 september 1974 zullen de kinderen die een gemeenteschool be zoeken, kosteloos vervoerd worden. Ik zal de scholen in onderstaande tabellen nummeren zoals hierboven, ten einde de evolutie in prijs te kunnen volgen. Lees door pag. 8 De Regering heeft weliswaar met enige vertraging de programma wet neergelegd. Het is een traditie geworden in het Belgisch Parlement dat men ieder jaar een dergelijke wet neerlegt Alhoewel het bijna ondenkbaar is dat men van deze werkmethode zou afzien, zijn wij nooit erge voorstanders geweest van deze procedure. Het is duidelijk dat deze wet steeds omvangrijker wordt, bijgevolg moeilijker ontleedbaar en geen schoolvoorbeeld is voor de parlementaire democra tie. Dit jaar echter krijgt de programmawet een bijzondere politieke draag kracht de bezuinigingen worden erbij opgenomen op een ogenblik dus waarop men niet zeker weet waar de syndikaie oriëntatie zich verder beweegt De aangekondigde kongressen van het A.B.V.V. zouden indien wij be paalde stellingnamen en resoluties ontleden weieens in omgekeerde rich ting kunnen gaan. Hiemand die serieus begaan is met onze welzijnszorg zal kunnen loochenen dat diepgaande hervormingen nodig zijn. Hervormingen, zoals zij nu gesteld worden, betekenen inderdaad bezuinigingsmaatregelen. Men zal moeilijk kunnen beweren dat de partijen geen maximale inspan ning hebben geleverd om tot een vergelijk te komen. Men zal de huidige situatie niet oplossen met slogans of met een zoge zegde «nieuwe filosofie». Indien men niet de moed opbrengt naar nieuwe strukturen te zoeken voor gans ons sociaal stelsel, dan zullen wijhoe de Regering ook is samengesteld met moeilijkheden te kampen heb ben. Ik blijf beweren dat een herverdeling trouwens het enige middel is voor een heropleving van onze economische aktiviteit met de daaraan gebon den werkgelegenheid. Degenenen en zij vormen misschien het overgrote deel van de bevol king die geloven dat men verder «corporatisch» kan blijven denken, bewijzen zichzelf wellicht een slechte dienst Vandaar ook nu een nogal duidelijk verschil in benadering van de sociale problemen in de program mawet Maar bij deze problemen voegen zich nu, zoals ik trouwens verleden week reeds aankondigde, de maatregelen inzake fiscaliteit waar de nadruk niet wordt gelegd op de lage inkomens, maar wel op de samenstelling van het gezin. De moeilijkheid is dat wij als partij ergens beperkt zijn in het overbrengen van onze stellingnamen. Een harde konfrontatie tussen vakbonden en de Regering zou inderdaad ons eigen gaan brengen in de situatie waar de «Labour» zich bevond één jaar geleden. Men kent de nefaste gevolgen ervan bij de verkiezingen, veel erger is nochtans het feit dat momenteel de verworven toestand volledig wordt ongedaan gemaakt door de konserva- tieven. Hoopvol in de programmawet echter is het feit dat een reeks van struk- tuurhervormingen, waarover wij sedert 1954 steeds maar praten, nu wer kelijk worden opgenomen. Ook dit is belangrijk, wij maken terzake misschien wel de fout daar vlug over heen te gaan terwijl wij het jarenlang als een prioritaire eis hebben naar voor gebracht Dit ook moet in de balans komen bij de beoordeling over het regeerbeleid - het is zeker HU niet het ogenblik voor een harde konfrontatie! Willy Vernimmen, Senator, Lid van het Europees Parlement Het geheel biedt een indrukwekkend uitzicht Vorige week startte officieel het zgn. «Plan Dewulf». De socialistische minister van Tewerkstelling en Arbeid ontwierp een stelsel waarin getracht wordt de tewerkstellingspolitiek een nieuwe richting te laten uitgaan, waarbij de herver deling van de arbeid door middel van een arbeidsduurvermindering een bijdrage moet leveren tot het verzachten van de werkloosheid. Het plan berust op een premiestelsel, waarbij getracht wordt in de eerste plaats die kategoriën van werklozen aan het werk te stellen die er het slechts aan toe zijn (jongeren en volledige werklozen die minstens 6 maanden werkloosheidsuit kering genieten). Tevens verbindt het systeem enerzijds een progressieve ver mindering van de arbeidsduur met anderzijds een uitbreiding van het tewerkstel- lingspeil. De premies bedragen 250.000 fr. per jaar voor een maximum duur van 2 jaar. In tegenstelling met wat men zou denken, stelt de financiering weinig problemen. Inderdaad, per werkloze betaalt de gemeenschap nu al een vergoeding van gemiddeld 200.000 fr. per jaar, waarbij nog het verlies van 125.000 fr. aan Sociale zekerheidsbijdragen dient geteld. Het stelsel laat de tewerkgestelde terug deel nemen aan het produktieproces met alle ekonomische gevolgen vandien. Tevens voorziet het plan een zeer ruime inspraak, zowel in het stadium van de uitvoering als in dat van de kontrole, van de werknemer via de organismen zoals de ondernemingsraad, vakbondsafvaardiging, Dat dit tewerkstellingsplan geen wondermiddel is, lijkt evident De verwachtin gen liggen bij het creëren van ongeveer 40.000 arbeidsplaatsen. Een fundamen tele aanpak van het probleem dient in de komende maanden verder uitgediept niet alleen in België, maar in veel ruimer Europees perspectief. Van vakbondszijde blijkt de wil aanwezig haar deel in de krisis te betalen. De patroons daarentegen zouden er goed aan doen van hun zijde wat meer soepel heid aan de dag te leggen. De liefde kan inderdaad niet van één kant komen. Ten behoeve van onze lezers vonden we het trouwens aangewezen een samenvat ting van het plan Dewulf te publiceren. Lees door pag. 10 Minister De Wulf. WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊIÊÊIÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ^KÊ^^ÊÊÊÊÊÊÊÊIKÊÊÊÊÊÊÊÊIIÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊIÊÊÊÊÊÊÊÊ^M Zaterdag 10 november 1979 in het Volkshuis, Geraardsbergsestraat 119 te Ninove om 10 u. stipt Op de agenda: Inleiding: Mare Galle, Minister van Het Vlaamse Gewest LLEN Redaktie Administratie Publiciteit: Houtmarkt, nr. I 9300AALST .TEL. 053-70.51.51 - Postrekening nr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 F - Jaarabonnement: 450 F Verantwoordelijke uitgever: Willie Vernimmen, Houtmarkt 1,9300 AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT I 4^** >1

Voor Allen | 1979 | | pagina 1