DE VLAAMSE SOCIALISTEN BIJTEN VAN ZICH AF! De Structuur van de ondernemingen KLAARHEID OVER DE BEWAPENING! Toelichting inzake het beleid van het Vlaamse Gewest Draaien de wijzers van het uurwerk achteruit? (2) Arbeidsbescherming: Deze week in (Cl\ november Jaargang Weekblad mmm RESOLUTIE IN HET PARLEMENT Vraag van volksvertegenwoordiger Van Der Niepen aan minister Galle: De repliek van Minister Mare Galle Op pag. 3 - Aalst terzijde, nieuws over Aalst Rechteroever waarover ook het standpunt van R. D'Hondt is gewijd en toch drie miljoen voor Karnaval 1980. Voor Allen 900 gepensioneerden bij elkaar lees p. 7 Het socialistisch verleden mag niet te loor gaan lees p. 2 Informatie over crematie lees p. 9 Euro-telex Administratie Publiciteit: Houtmarkt, nr. I 9300 AALST .51.51 Postrekening nr. 000-0952464-21 nt: 40 F - Jaarabonnement: 450 F ke uitgever: Willie Vernimmen, Houtmarkt 19300 AALST ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT WOOT Na heel wat overleg en een open debat hebben de Vlaamse Socialisten besloten de programmawet niet «zomaar» te aanvaarden. Na de beraadslaging en konklusies is het nu wel duidelijk dat een reeks amandementen zullen worden ingediend, op die terreinen althans (en zelfs rekening houdende met een zekere bezuiniging) die voor ons socialisten alvast onaanvaardbaar zijn. De Algemene Raad van de Vlaamse So cialisten heeft op zondag 18 november 1979 uitvoerig de programmawet be sproken. Tijdens het debat kwam een algemene -waardering tot uiting omtrent de wijze waarop de regering gepoogd heeft het sociaal overleg opnieuw op gang te brengen. Een ruim interprogessioneel akkoord be tekent immers een belangrijke troef in de strijd tegen de werkloosheid en de verbe tering van het sociaal - economische klimaat. De Algemene Raad dringt erop aan datde regering verder zou trachten toch nog een consensus te bereiken. De Vlaamse Socialisten kunnen zich niet van de indruk ontdoen dat in patroons- kringen een aantal groeperingen probe ren van de economische crisis gebruik te maken om de sociale klok ver achteruit te zetten. Op korte termijn moet de regering in elk geval verder haar verantwoordelijkheid blijven opnemen in de strijd tegen de werkloosheid. De toepassing van het Plan - Spitaels heeft ervoor gezorgd dat ongeveer 100.000 mensen aan het werk zijn ge holpen. Toch is gebleken dat, vooral wat het Bijzonder Tijdelijk Kader betreft, aanpassingen noodzakelijk zijn om het nut van het Plan - Spitaels te bestendi gen. Aan de regering wordt gevraagd hiervoor dringend de nodige maatregelen te ne men. Om een verergering van de werkloosheid te voorkomen, is tevens een betere ver deling van de beschikbare arbeid nood zakelijk, door middel van een planmatige werktijdverkorting. Het Plan - De Wulf wordt dan ook gezien als een stap in de goede richting. Dit plan moet nu snel operationeel worden. De Algemene Raad heeft tevens met vol doening vastgesteld dat de socialistische ministers er in geslaagd zijn essentiële sociale verworvenheden te beschermen De aanvallen op de loonindexering en op de samenstelling van het indexcijfer konden worden afgeslagen. Aan de zwakke groepen in de samenleving kon door een behoorlijke verhoging van de lage sociale vergoedingen, ondanks de budgettaire problemen, zelfs enige in komensverhoging worden toegekend. In het zelfde verband mag worden on derstreept dat de hotelkosten voor de langdurige zieken bij verblijf in een zie kenhuis beduidend worden verminderd. Reeds jarenlang pleiten de progressieve krachten voor meer en betere gemeen schapscontrole op de vitale sectoren. In dit licht feliciteert de Algemene -Raad de minister van Economische Zaken met de in de programmawet voorziene hervor mingen in de energie- en financiesector. Deze moeten aan de gemeenschap toela ten meer vat te krijgen op de nationale en multinationale machten die hoofdzakelijk vanuit winst- en machtsoverwegingen de vitale sectoren onverantwoord blijven beheersen. Tijdehs de Algemene Raad werd eens te meer onderstreept dat een fundamentele hervorming van de sociale zekerheid noodzakelijk is, wil men het failliet van het hele systeem vermijden. Met spoed dient een kaderwet te worden uitgewerkt waarbij op basis van het be ginsel van de solidariteit één globaal stelsel voor werknemers en zelfstandi gen wordt uitgewerkt waarbij iedereen bijdraagt tot de financiering van het stel sel in verhouding tot zijn inkomen en er ook dezelfde rechten uit put. Deplafonnering van de bijdragen, wijzi ging van de omslagsleutel ten voordele van de arbeidsintensieve ondernemin gen, volledige solidariteit tussen de ver schillende stelsels, en afroming van misgroeide voorrechten moeten de pei lers vormen van zo'n fundamentele her vorming. Voor wat de sanering op korte termijn betreft werd gepleit voor een meer bil lijke verdeling van de lasten. Meer in het bijzonder in de ziekteverzekering ligt een belangrijke verantwoordelijkheid bij de zorgenverstrekkers. De misbruiken, bv. inzake de klinische biologie, dienen nog harder aangepakt. Het systeem van de conventionele ge neeskunde is bovendien niet geslaagd in de feitelijke beheersing van de erelonen. Lees door pag. 6 Dertig jaar geleden, in oktober 1949, diende volksvertegenwoordiger Philipart een wetsvoorstel in dat inhield dat in de toekomst de maatschappelijke zetel én de bedrijfszetel van een onderneming op één en dezelfde plaats zouden moeten worden ingeplant. Door allerhande omstandigheden werd het voorstel nooit wet. Het werd in 1952 wel goedgekeurd door de kamer maar geraakte nooit door de Senaat. Ondanks het feit dat het zowel door vakbonden als ondernemers gesteund werd. De bedoeling van Philipart was duidelijk: het ontvetten van Brussel, waar de meeste firma's hun maatschappelijke zetel gevestigd hadden. Sinds 1949 is de toestand echter grondig gewijzigd in België. De gewestvorming gaat verder en de invloed van deze gewesten op de ekonomische ontwikkeling wordt steeds groter. Daarom wordt het tijd dat een duidelijke toestand geschapen wordt op het vlak van de struktuur van de ondernemingen. Ik heb dan ook een initiatief genomen dat er moet toe leiden deze duidelijke situatie te bereiken. Dit initiatief komt hierop neer dat de bedrijfszetels van ondernemingen die in verschillende gewesten gesitueerd zijn een ekonomi sche entiteit vormen, met een eigen boekhouding. In mijn voorstel blijft, zoals nu, de onderneming vrij haar maatschappelijke hoofdzetel te vestigen in het gewest van haar keuze maar van zodra zij in een ander gewest een bedrijfszetel opricht is zij verplicht voor deze bedrijfszetel een onafhankelijke boekhouding te organiseren. Dit zal meebrengen dat de gewestelijke overheid zich een duidelijk beeld zal kunnen vormen van de reële ekonomische en financiële toestand van de bedrijven. Zodat hierop dan een efficiënte en verantwoorde subsidiëringspoli- tiek kan wordt geënt. Het zal ook toelaten dat het gebruik van de subsidies van Streekekonomie duidelijker zal kunnen gekontroleerd worden zodat kan voorkomen worden dat subsidies die door één gewest worden verstrekt worden overgeheveld naar een ander gewest. Tenslotte kan dit ontwerp een belangrijk hulpmiddel worden wanneer de gewesten hun eigen fiscaliteit willen organiseren. Gevaar voor een negatieve houding van het bedrijfsleven of de vakbond is er niet. Integendeel: de politieke en ekonomische struktuur van het land zal bij invoering van mijn voorstel weer een stukje duidelijker geworden zijn. Mare Galle Minister v.h. Vlaamse Gewest Degenen die sedert weken ijveren om klaarheid te schepppen over onze militaire uitgaven en nieuwe wapens hebben blijkbaar gelijk gekregen. Het Bureau van de Vlaamse B.S.P. heeft in alle duidelijkheid stelling genomen, waarmede wij trouwens gelukkig zijn. Het moet nu maar eens gedaan zijn dat sommige partijen op verschillende wijze naargelang de omstandigheid steeds maar de gelegenheid krijgen op «alle standpunten» in te spelen en de massa te misleiden. Hierbij de resolutie die niets aan duidelijkheid overlaat: Het Bureau Naar aanleiding van de bespreking van de begroting van het Vlaamse Gewest vandaag in deze Kamer, zou ik graag enkele aanvullende inlichtingen willen bekomen op volgende aangelegenhe den. In de begroting 1978 werd een bedrag van 780 miljoen uitgetrokken betref fende het milieubeheer, voor 1979 wordt dat 800 miljoen. We juichen dit toe. Mag ik aan de bevoegde Minister vragen hoe hij het beleid betreffende de verwerking van vaste afvalstoffen heeft bepaald. De kredieten voor het waterbeleid zijn in 1979 ongeveer dezelfde als in 1978Lijkt het U mogelijk te zijn dat in Vlaanderen kan beantwoord worden aan de stijgende behoeften aan drinkwater. Ten aanzien van de waterzuivering zou ik graag van U vernemen, waaraan U de voorrang zult geven? Ik denk hier aan de hachelijke toestand van de Dender, die de laatste weken het voorwerp is van een onbetamelijke vervuiling met alle nefaste gevolgen vandien voor het visbestand en het biologisch leven. Tenslotte hebben wij met aandacht Uw beslissingen betreffende de bosbouw gevolgd. U hebt erop gewezen dat het in Uw bedoeling ligt het bosarsenaal uit te breiden. Mag ik van U vernemen of U hierin al tendele bent geslaagd? Ik hoef U zeker niet te zeggen dat de Vlaamse bevolking met meer dan bijzon dere aandacht Uw beleid terzake volgt. en bijgevolg verder gesteld blijft op posi tieve resultaten. Ik hoop, Mijnheer de Minister, dat U in het raam van deze begroting Uw beleid zult kunnen waarmaken... en dat U de grote verwachtingen, die de bevolking in U stelt, zult kunnen inlossen! De Heer Galle, minister van het Vlaamse Gewest, antwoordt de heer De Beul dat hij vele en ingewikkelde vragen heeft ge steld. De minister heeft reeds vele ge meenten bezocht en met schepenen van financiën gesproken. Het is zijn taak de verdeling van het fonds door te voeren. Hij zal dan ook pleiten voor een verho ging van het fonds. Toch moeten ook de gemeenten hun deel in de besparingen dragen. Wat het jaarlijks deficit van de ziekenhui zen betreft, wil de minister een herzie ning van de subsidiëring doorvoeren waardoor onder meer de procedure wordt vereenvoudigd. Het probleem van de slachthuizen is in gewikkeld. Een onderzoek zal ingesteld worden, geval per geval. De vraag van de heer Van Der Niepen over het milieubeleid laat de minister toe te verwijzen naar een krediet van 780 miljoen voor 1978 en een van 800 mil joen voor 1979, die op de begroting uit getrokken werden voor milieubescher ming. Zij zullen een efficiënt beleid voor de vernietiging van alle vaste afvoerstof- fen mogelijk maken. De verkleiningssta tions vormen een eerste stap naar recu peratie van huishoudelijke afvalstoffen. Het wordt mogelijk compost van huisvuil te ontdoen van glasafval. Een verkoops: organisatie moet dringend opgericht worden. Inzake de verbranding van de afvalstof fen kan de minister instemmen met de meest radicale formule, op voorwaarde dat: 1. het leefmilieu niet geschaad wordt, 2. een voldoende grote regio erbij betrokken wordt, 3. voor de recuperatie van warmte gezorgd wordt. Aan de heer Van Der Niepen antwoordt de minister dat een diepgaand onderzoek vereist is van het probleem van de water voorziening. Hij herinnert aan wat de voorbije jaren reeds gedaan werd, o.m. betreffende de aanleg van spaarbekkens en de oprichting van desbetreffende maatschappijen. De overgangsmaatregelen voor de op pervlaktewateren gelden tot april 1982. De produktie van drinkwater zal zó opge vat worden dat ze kan beantwoorden aan de stijgende behoeften enerzijds en aan de eigen voorziening anderzijds. Lees door pag. 6 na uitgebreide kontakten met de zus terpartijen van de Socialistische Interna tionale heeft een uitgebreide besprekinq ISlTéllrSSft^^W^M^Onsta.latie CSSKSÏ gisch grondgebied 3 betreurt het totaal gebrek aan offi ciële informatie waarin deze levensbe langrijke discussie verloopt stelt vast dat, op minder dan één maand van de definitieve beslissing de bevoegde parlementscommissies nog steeds elke vorm van inlichting ontberen neemt akte van de verklaring van Eerste - Minister Martens het Parlement niet voor een voldongen feit te zullen plaatsen en eist een ruim parlementair debat voorafgaand aan elk standpunt dat namens de Belgische Regering t.o.v. de NAVO-partners zou worden ingeno men. B. Ten gronde is het Bureau van mening dat de installatie van Pil enC.M. een bedreiging betekent voor de reeds broze geest van ontspanning en een nieuwe impuls zal leveren voor de wapenwed loop dat de kans op het voeren van een zogenaamd «beperkt nucleair conflict» er slechts kan door toenemen dat de installatie van strategische wapens op Westeuropees grondgebied de geloofwaardigheid van het Ameri kaans engagement't.o.v. de Westeuro- pese bondgenoten niet ten goede komt en gerechtvaardigde twijfels doet rijzen over de draagwijdte van het bondge nootschap. C. Het Bureau stelt vast dat door de verhoogde omvangrijke militaire inspanning die door de Sovjet Unie wordt geleverd en waarbij o.m. de opstelling van middellange afstandsra ketten t.o.v. West-Europa niet in over eenstemming valt te brengen met louter de installatie van strategisch - nücreatrê wapensystemen hierop, noch militair, noch politiek het gewenste antwoord kan zijn het neemt akte van het onderhande lingsaanbod dat bij herhaling door de Sovjet-Unie werd gedaan en wenst dit op zijn waarde getest te zien D. Bijgevolg wenst het Bureau: a. dat doorgedreven en ernstige onder handelingen over wederzijdse ontwape ning en het scheppen van een kernvrije zone in Europa iederte beslissing over uitbreiding of invoering of nieuwe wa pensystemen zou voorafgaan; b. dat ieder aanbod tot onderhandelen ernstig zou worden genomen en op zijn waarde-zou worden getest. E. Het Bureau stelt vast dat ook in andere bewegin gen en in de openbare opinie de zorg om de gevolgen van deze beslissing toe neemt SDOort zijn leden en sympathisanten aan om in de geest van deze resolutie deel te nemen aan de betoging van 9 december te Brussel. lees pi 6 De 18-daagse voedselstaking van Hugo Ruysseveldt heeft de ganse problematiek van de arbeidsbescherming in de volle actualiteit gebracht Momenteel wordt er door enkele BSP-parlementairen ernstig studiewerk gedaan om de bestaande lacunes in de wetgeving te verbeteren. Eerlang kan men zich dus opnieuw aan een parlementair initiatief verwachten. Intussen wordt de bespreking over dit probleem verder uiteengezet De bescherming: What's in a name? Het begrip «bescherming» van a tot i uitdiepen zou allicht een lijvig boekdeel in beslag nemen. Daarom beperken we ons in het kader van een summier artikel als dit, en stellen we het bondig dat er in essentie twee soorten bescherming zijn, zoals er ook twee kategorieën be schermde werknemers zijn. A. Genieten van een wettelijke bescherming 1De effectief verkozen leden van het KVG en de O.R., de plaatsvervangers en de voorgedragen kandidaten. De effectief verkozen leden van het K.V.G. en O.R. en hun plaatsvervangers genieten van de wettelijke bescherming gedurende een periode die loopt vanaf de 30ste dag voorafgaand aan de aanplak king van het bericht dat de verkiezings datum vaststelt, en gaande tot aan de datum waarop de verkozen kandidaten bij de volgende verkiezingen worden aangesteld. Lees door pag. 5 Hugo Ruysseveldt

Voor Allen | 1979 | | pagina 1