WEEKBLAD VLAAMS DE B.S.P. ZEGT NEEN TEGEN DE ATOOMWAPENS ALLEN 1 rE BRUSSEL OP 9 DE iCEMBER! GEEN ATOOMBOMMEN BELGIE INTERNATIONALE BETOGING 14 U. BRUSSEL ROGIERPLEIN 9 DECEMBER MOEILIJK JAAREINDE VOOR REGERING! V r Beveiliging van de sociale zekerheid m De Vlaamse Socialisten zeggen neen tegen atoomwapens en betogen mee te Brussel, nu zondag 9 december f 1 Federaal Kongres «Bond Moyson» Aalst - Oudenaarde - - Wij organiseren de verplaatsing naar deze betoging met vijf Federale autobussen en desnoods nog meer Ga mee, zet onze aktie kracht bij. De Vlaamse Socialisten laten je gratis meerijden! Volgende autobussen worden ingelegd DE BSP REKENT OP U OM DEEL TE NEMEN AAN DEZE BETOGING Vrijdag 7 december 1979 41* Jaargang nr. 46 Weekblad van de B.S.P. Redaktie Administratie— Publiciteit: Houtmarkt, nr. 1 —9300 AALST TEL. 053-70.51.51 Postrekening nr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 F - Jaarabonnement: 450 F Verantwoordelijke uitgever: Willie Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT Op 12 december moet de Belgi sche regering de NATO laten we ten of ze bereid is een 50-tal nukleaire raketten op eigen bo dem te installeren. Ook andere Europese regeringen zullen een analoge beslissing moeten treffen. De betoging te Brussel komt dus nog net op tijd. Zelfs als de be slissing in NATO-verband reeds zou getroffen zijn, kan de Belgi sche regering nog steeds weige ren mee te werken aan dit zelf- moord-projekt en een stichtend voorbeeld stellen t.o.v. de ande re Europese landen. Onze bevolking zal te Brussel aan onze regeringsleiders, en vnl. aan de haviken onder hen, moeten tonen dat zij geen atoomraketten op Belgische bo dem wil. Dit zal ook onze enige mogelijk heid zijn om de regeringsleiders onder druk te zetten. Deze weige ren immers een grondig parle mentair debat zodat het onze vertegenwoordigers daar onmo gelijk wordt onze stem te laten horen. Onze stem, die zegt dat wij geen atoomdood willen ster ven bij het eerste konflikt tussen de 2 grootmachten. Inderdaad, een atoomdood, want daarover gaat het weer pre cies. De inspirator van de NATO, de Verenigde Staten wil aan de andere NATO-leden, waaronder België de installatie van kernra ketten op eigen grondgebied, opdringen. Deze zgnde. Pershing 2- en Cruise-raketten zouden ge richt worden op Rusland. Wat kunnen nu de gevolgen zijn van zulke installatie? Ten eerste zal hierdoor de bewa peningswedloop aangewakkerd worden hetgeen ons weer ette lijke miljarden kan kosten. De bedoelde kernraketten zijn tech nologisch inderdaad nog onge ëvenaard zodat het Warschau- pakt hier ook wel naar een vala bele tegenpartner (de huidige SS-20 is dit niet en bestaat reeds lang) zal zoeken, waarop de NA TO weer technologisch superieu re wapens zal nodig hebben om de meester te blijven enz... 1. Zottegem: Vertrek om 12.30 u. Volkshuis, Markt 15, Zottegem Herzele: Vertrek om 12.45 u. Germinal, Markt, Herzele Haaltert: Vertrek om 13.15 u. Café Olympia, Huytstraat 29, Haaltert 2. Aalst: Vertrek om 13 uur Huis der Socialisten, Houtmarkt 1, Aalst 3. Geraardsbergen Vertrek om 12.30 u. Volkshuis, Markt 17 4. Ninove Vertrek om 12.30 u. Volkshuis, Geraardsbergsestraat 112, Ninove Denderleeuw Vertrek om 13 uur Germinal, Stationsstraat, Denderleeuw 5. Lede SL Lievens-Houtem: Erpe-Mere: Belangstellenden van deze gemeenten worden verzocht zich met eigen middelen zich naar de Houtmarkt te begeven, waar zij met gemeen schappelijke bussen de verplaatsing naar Brus sel kunnen meemkane. Geraardsbergen Ten tweede wordt, bij een erns tig konflikt tussen de groot- machten, Europa het slagveld. De Russen zullen nl. de hier ge ïnstalleerde kernraketten, die ge richt zijn op hun grondgebied, niet ongerust laten. Zij zullen ons met gelijke munt terugbetalen, d.w.z. met kernraketten. Hetgeen voor ons een gewisse atoomdood betekent. Slechts een algemene en massa le reaktie van de bevolking'zal de beleidsmensen er kunnen toe brengen de installatie van kern raketten op ons grondgebied te weigeren. Daarom moeten we op 9 december met vele tiendui zenden zijn te Brussel. Zouden we ons verder ook niet eindelijk moeten bezinnen over de opportuniteit van België om lid te blijven van de NATO. Deze organisatie kost ons niet alleen veel geld, de Verenigde Staten gebruiken ze om de gevaren af te wentelen op de rug van de lidsta ten terwijl zij er het meest baat bij hebben. Dat lid zijn van de NATO een bescherming bete kent, wordt nu duidelijk voor ie dereen een lachertje. Moeten we verder ook eindelijk niet openlijk praten met de So vjet-Unie over een wederzijdse wapenvermindering. Het wordt inderdaad stilaan voor iedereen duidelijk dat vnl. de Verenigde Staten via de NATO een dergelijk openlijk gesprek afwijzen. Wat anders te denken van de weige ring in te gaan op het Russisch voorstel voor terugtrekking van troepen uit Oost-Europa en de afbraak van de Russische SS-20 raketten? Tenslotte wens ik nog de aan dacht te vragen voor het volgen de gewetensprobleem, voor ons, socialisten: wanneer de re gering, tegen de wil van het volk in, nu toch beslist de kernraket ten te installeren, gaat de B.S.P. hiervoor dan medeverantwoor delijkheid dragen? Moeten we ons, zoals Links verleden week schreef, niet duidelijk opstellen en verdere regeringsdeelname afhankelijk maken van deze kwestie? Het zou onze geloof waardigheid zeker geen slecht doen na de toe te juichen stel lingnamen i.v.m. de raketten- kwestie door de Vlaamse sociali sten. De Deyn Erwin Politiek sekretaris B.S.P. Groot-Denderleeuw Zoals iedereen zich nog wel herinnert zag de regering-Martens zich bij haar installatie geconfronteerd met een dubbele problematiek. Enerzijds was er de steeds aanslepende staatshervorming en de bijhorende communautaire twisten en anderzijds diende dringend gestart te worden met het oplossen van de sociaal- economische problemen en de gezondmaking van de openba re financiën. Terwijl aan het eerste probleem, de staatshervorming, reeds duchtig werd gesleuteld, was er tot voor kort nog maar weinig opbouwend werk verricht in verband met de sociaal-economi sche moeilijkheden. Een paar weken geleden echter kwam de regering met haar saneringsvoorstellen terzake op de proppen onder de vorm van een programmawet, een geheel van wetten die het mogelijk maken de begroting uit te voeren. Deze programmawet, die eigenlijk bestaat uit drie grote delen, nl. vooreerst een aantal maatregelen ter bevordering van de werkgelegenheid en ter verkorting van de arbeidsduur, vervat in het zogenaamde «Plan Dewulf», vervolgens voorstellen ter sanering van de sociale zekerheid en tenslotte maatregelen op het gebied van de fiscaliteit werd van in den beginne van praktisch alle zijden fel gecontesteerd. Denken we maar aan de standpunten ingenomen door de artsenkamers, het V.E.V., etc., en de acties die momenteel op touw gezet worden door de vakverenigingen. Ook wij toonden ons weinig gelukkig met een groot aantal regeringsvoorstellen vervat in deze programmawet, dit niette genstaande onze partij deel uitmaakt van deze regering en een aantal van onze ministers van zeer nabij betrokken waren bij het opstellen van deze wet. Gezien de inhoud van de programmawet reeds grotendeels in dit blad werd gepubliceerd gaan wij hier niet alle maatregelen in detail bespreken. Algemeen mogen we wel stellen dat in de programmawet weinig terug te vinden is van het programma «Durven beslis sen - Eerlijker verdelen» dat onze partij bij de laatste parle mentsverkiezingen voerde, en, alhoewel de programmawet natuurlijk een compromis is afgesloten door de verschillende partijen die rond de onderhandelingstafel zaten, nl. regering, patronaat en vakbonden, is het vrij duidelijk dat de politieke keuze die gemaakt werd in de richting gaat van de C.V.P.- standpunten terzake, (vb. op fiscaal vlak de benadeling van de gehuwd werkende vrouwen ten opzichte van de begoede en kinderrijke gezinnen). Tevens heeft het er veel van weg dat een aantal maatregelen vervat in deze programmawet slechts lapmiddelen zijn en zal er opnieuw heel wat bespaard worden ten koste van de minstbedeelden. Ook hebben wij de indruk dat de aandacht afgeleid wordt van de meest belangrijke en verstrekkende beslissingen, zoals deze in verband met de maatschappelijke zekerheid, en omge bogen wordt in de richting van eerder bijkomstige maatrege len. De toekomst zal echter aantonen dat de maatregelen i.v.m. de fiscaliteit en de sociale zekerheid veel harder zullen doorwegen dan bv. het eenmalig te betalen autowegvignet. Niettegenstaande de programmawet heel wat maatregelen bevat waarmee onze partij niet akkoord gaat, wensen wij de regering niet in moeilijkheden te brengen. Onze sceptische houding, evenals de afwijzing van het A.B.V.V., is dan ook niet zozeer tegen de regering gericht als wel tegen het patronaat dat verantwoordelijk kan gesteld worden voor het overgrote deel van de onpopulaire maatregelen. De regering-Martens is immers, en dan vnl. op het gebied van de staatshervorming, zowat de regering van de «laatste kans», en tevens staat er voor de regering heel wat meer op het spel dan alleen maar de programmawet. Er is immers ook nog de staatshervorming waarvan momenteel de tweede faze voor heel wat moeilijkheden zorgt in de Senaat, de vraag of Pershing li-raketten in België zullen opgesteld worden, de spanningen met betrekking tot het onderwijs, de havenkwes tie, de waterverdragen met Nederland, de vernieuwing van onze justitie, etc... Bovendien is de programmawet niet te nemen of te laten. In het Parlement, dat terloops gezegd tot op heden weinig of geen inspraak heeft gekregen in deze problematiek, kunnen, en zullen, bepaalde maatregelen geamendeerd worden. Ook hebben wij onze socialistische ministers gevraagd om voorals nog bepaalde punten uit ons programma, zoals de invoering van een maximum-pensioenplafond, de de-kumulatie van de inkomens, de indexatie van de belastingsschalen, de strijd tegen de belastingsontduiking en de opheffing van het bank geheim, e.d. in deze wet in te schakelen. Zoals de zaken er nu voor staan is de programmawet immers moeilijk aanvaardbaar en moeilijk te verdedigen voor onze kiezers. Wij zijn realistisch en wij hebben oog voor de enorme moeilijk heden waarmee de regering te kampen heeft. Daarom zijn wij bereid in zekere mate bezuinigingen te aanvaarden, doch het mogen niet alleen de minstbedeelden en de lagere inkomens klassen zijn die moeten opdraaien voor de tekorten. Volksvertegenwoordiger P. Van der Niepen t Op zaterdag 1 december 1979 heeft het Federaal Kongres van Bond Moyson der Arrondisse menten Aalst en Oudenaarde plaats gehad. Het Cultureel- en Ontspannings centrum van Bond Moyson te Ronse was gevuld met de geno digden uit de afdelingen Aalst, Brakel, Denderleeuw, Geraards bergen, Haaltert, Ninove, Oude naarde, Ronse en Zottegem. Elke kongresist werd aan de in gang een «badge» en een ont- werp-resolutie ter hand gesteld, terwijl Bond Moyson-hostesses de hen voorbehouden plaatsen per afdeling aanwezen. De Voorzitter Marcel Vanderhae- gen verwelkomde de kongresis- ten, met in het bijzonder Volks vertegenwoordiger Paul Van Der Niepen tevens voorzitter van de Bond Moyson-afdeling Dender leeuw, en de genodigden Willy Vernimmen Euro-Parlementslid, Georges De Smeyter senator en Robert Van Wingene, burge meester van Ronse. Mare Galle, Minister van het Vlaamse Ge west was verontschuldigd door het feit dat hij de regering diende te vertegenwoordigen in het bui tenland. Hij richtte een dankwoord tot al de verantwoordelijken en mili tanten van al de afdelingen voor hun voorbereidend werk inzake het opstellen van het «Regle ment van Inwendige Orde» en eveneens tot de opstellers van het voorstel: namelijk het voltal lige bureau. Het was de Kd. Roger Otte, Al gemeen Sekretaris, die de inlei ding verzorgde van het «Ont werp van Inwendige Orde» die moest leiden tot een algemene bespreking, een amendering en tot het opstellen van de eindre- solutie. Vervolg pag. 6

Voor Allen | 1979 | | pagina 1