VLAAMS ONDANKS ONTGOOCHELING GAAT STRIJD VOOR VREDE VERDER J S5 LG> u Vreugde en ontgoocheling EINDELIJK EEN OPENBARE HOLDING VOOR VLAANDEREN STIPTHEIDSACTIE VAN DE GERAARDSBERGSE STADSPOLITIE... WAAROM? t Een vrolijk Kerstfeest aan al onze lezers Europees Parlement: Voor Allen en de eindejaarsdagen f o,<"nMe- Een G.I.M.V. werd geboren... Vrijdag 21 december 1979 41' Jaargang nr. 48 Weekblad van de B.S.P. WEEKElADJ8L LLENlüi Redaktie Administratie Publiciteit: Houtmarkt, nr. 19300 AALST TEL. 053-70.51.51 - Postrekening nr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 F - Jaarabonnement: 450 F Verantwoordelijke uitgever: Willie Vernimmen, Houtmarkt 1 9300 AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT Socialistisch Vlaanderen kende in zijn geschiedenis geen zulk diepe ontgoocheling over het so cialistisch partijbeleid als nu in de kwestie van de kernraketten. Het gevaar is reëel dat het meest socialistisch voelende en den kende gedeelte van de B.S.P.- aanhang, door deze miskenning en door een gevoel van machte loosheid, zal vervallen in een mi sprijzende politieke afzijdigheid. Dit zou zware gevolgen hebben voor het socialisme in Vlaan deren. «Links» mag de strijd niet opge ven. In geen geval! Wel is bezin ning nodig over de toekomstige actiewijzen. Vooraf moet er een antwoord komen op de vraag of, al dan niet, West-Europa een aanval van de Sovjet-Unie te vrezen heeft. De gewone burgers zullen wel nooit weten hoe de bewapening precies in mekaar zit. Om ons een idee te vormen over én het bestaande en toekomstige wa- penpotentieel én de ware veran twoordelijken voor de bewape ningswedloop en hun motieven, kunnen we enkel steunen op de gegevens die men aan het pu bliek kwijt wil. Uit welke feiten blijken de agres sieve intenties van de Sovjet- Unie ten opzichte van West-Eu ropa? Er zijn geen elementen die in die richting wijzen, in tegendeel. Moskou heeft zich, qua de afba kening van de invloedssferen, steeds gehouden aan de afspra ken van Yalta. Ook, toen na de capitulatie van Nazi-Duitsland, er in sommige West-Europese lan den sterke kommunistische par tijen bestonden, instaat om een poging te wagen om de bestaan de regimes omver te werpen. Men vergete daarbij niet dat, tij dens de wereldoorlog, het de Sovjet-Unie was die slachtoffer werd van een agressie van een Westers, kapitalistisch land. Na de oorlog was het het Westen dat een militair bondgenoot schap tot stand bracht. Het War- schaupakt kwam er als antwoord op de Nato. Sindsdien hebben de Russen vaak ontwapenings voorstellen geformuleerd. (Zie in De Morgen het interview van vredesvorser Hylke Tromp). Toen de Amerikanen in het begin der jaren vijftig aanstalten maak ten met de herbewapening von Duitsland, bood Stalin de hereni ging aan van een ontwapend en geneutraliseerd Duitsland. Het Westen wees dit voorstel af. Men wil wel een herenigd, maar ook een militaristisch Duitsland. De «revanchegevoelens» zijn in de Duitse Bondsrepubliek sterk aan wezig, en niet alleen bij de C.D.U. Ook in S.P.D.-rangen blijft de idee levendig dat men «in het Oosten nog iets te halen heeft». Wie draagt aldus de schuld voor de Berlijnse muur? Lees verder pag. 6 w Tijdens de zitting van 10 tot 14 december kende de geschiede nis van het Europees Parlement haar belangrijkste politiek feit door de afwijzing van het budget 1980. Hiermede werd door de Europese Parlementsleden bewezen dat zij geen vrede kunnen nemen met de hun toebedeelde taak. Wie iets anders zou verwacht hebben van een rechtstreeks gekozen Parlement houdt geen rekening met de werkelijkheid. Indien dit Parle-' ment zijn bestaan ergens wilde bevestigen, dan was een andere houding ondenkbaar. Spijtig genoeg hebben wij opnieuw moeten vaststellen dat een groot deel van de Franse politieke familie er toch nog altijd anders over denkt. Zowel de Gaullisten als de K.P.-ers en enkele socialisten stemden in met de begroting. Voor hen blijft bHjkbasr een eng nationalistische opvatting primeren boven het zoeten naar een werkelijke Europese aanpak. Dit werd trouwen» duidelijk onderlijnt door partijgenoot M. Colla in naam var de socialistische fraktie. Hij deed er trouwens goed aan de pariteiten van een socialistische politiek uit de verf te doen: tewerkstelling, energiepolitiek, openbaar initiatief e.a. bpijtig gen,eg vindt men blijkbaar nog niet de zo noodzakelij ke linkse efelheid om met kans op sukses de rechtse te gaan evec en. pmerkelijk daarbij zijn de stemmingen van onze Belgische afvaardigden, uitgezonderd deze van de Heer klaE™h:Zen meestal de z'ide van wat men de klassieke recfe coalitie kan noemen. Dit was trouwens ook dfe e9eenVaanrkfacfn on!werp 'es.o'utie. door mij ondertekend, in Enron» Ook Jwas e9en d6 lnstallatie van de kernraketten Lr T „«7 6Ze resolutie, die mede-ondertekend werd door een paar Jnge parlementsleden van de S.P.D., kreeq Sïl ïi r6ChtS6 b'°k Dit werkt inderdaad óntgoo he?feit dat wif w'6 nie"e?anstaande alles blijven geloven werkelijke politiek v me"she,d alle belang bij hebben een Z in n.i™.n l,n ontwapening te voeren. Indien wij daar met in geloven dar,zuMen de tienduizende betogers van 9 yoigenae verkiezing. hoe Qns k f hebben ingespannen om een tder k|imaat tQt stand p en 6" Ja, wij kunnen ons ei,ns verzoenen met de vraag die Europa?'6 Zkh St6't: Zit ,inks op zi'n 9at Het Belgisch Staatsblad van 5 december jl. publiceert het Koninklijk Besluit houdende oprichting voor onbeperkte duur van de Gewestelijke Investeringsmaatschappij voor Vlaande ren en de vaststelling van haar eerste statuten. Dit uiteraard belangrijk besluit verheugt zeker elke Vlaming die het openbaar industrieel initiatief een goed hart toedraagt. De hiernavolgen de commentaar wil gewoon een bijdrage leveren tot het verschaffen van een dieper inzicht in de doelstellingen en structuren van deze openbare holding en toch ook enige kritiek geven op bepaalde onvolmaaktheden van het bewuste besluit. Het oprichten van slechts één maatschappij voor gans het gewest Vlaanderen kadert onbetwistbaar in de doelstellingen van de Vlaamse Socialisten die trouwens bij de oprichting van de gewestelijke ontwikkelingsmaatschappijen steeds hebben betreurd dat in tegenstelling tot Wallonië met één Waalse G.O.M. er daarentegen vijf Vlaamse G.O.M.'s werden gesticht wat onvermijdelijk tot een versnippering van de financiële en economische mogelijkheden heeft geleid. De Gewestelijke Investeringsmaatschappij voor Vlaanderen wordt opgericht als een vennootschap van openbaar nut onder de vorm van een naamloze vennootschap; derhalve valt deze vennootschap onder de gecoördineerde wetten op de handelsvennootschap- pen. Wie zijn dan de aandeelhouders? Het besluit zegt dat het aanvangskapitaal 400 miljoen bedraagt verdeeld in 400 000 aandelen met een nominale waarde van 1.000 fr. ten laste van de Vlaamse Gewestelijke begroting; m.a.w. er is althans voorlopig slechts één aandeelhouder, nl. de Executieve van de Nederlandse Gemeenschap en het Vlaamse Gewest. Hieruit volgt: 1. de samenstelling van de algemene vergadering nl hoger geciteerde Executieve, 2. de beheerders worden be noemd en ontslagen door de Executieve met uitzondering zo staat in de statuten vermeld van de voorzitter die op voorstel van hetzelfde orgaan benoemd en ontslagen wordt door de Koning. De statuten vermelden o.m. nog dat de raad van beheer minstens drie en ten hoogste zeventien leden telt die alleen vertegenwoordigers van de publieke sector in het Vlaamse Gewest mogen zijn. Hier rijzen reeds een eerste serie vraqen en bezwaren. 1. «voorgesteld zijn door de Executieve van de Nederlandse Gemeenschap en het Vlaamse Gewest» wordt dit een equiva lent van «behoren tot de publieke sector»? In bevestigend geval, en niets in het besluit spreekt dit tegen, betekent dit dat elkeen zonder enig publiek mandaat en wat erger is zelfs de meest verwoede tegenstander van het openbaar industrieel initiatief kan op eenvoudig voorstel van de Executieve tot beheerder worden benoemd. Dit lijkt mij een werkwijze die op zijn zachtst uitgedrukt bedenkelijk kan worden voor de toe- komstige evolutie van deze holding. 2. Welke politieke verdeelsleutel zal men gebruiken bij de aanstelling van de beheerders? 3. Wat met de regionale spreiding van de mandaten? 4. Wat met de vertegenwoordiging van de sociale partners? 5. Wordt het patronale midden betrokken bij de beheer- raad? Dat patronale middens zeker geïnteresseerd zijn en dit om diverse redenen ons al te goed bekend bewijst het artikel in het dagblad «Financieel Economische Tijden», waarin zelfs de samenstelling van de beheerraad wordt gepubliceerd. Deze middens moeten blijkbaar zeer goed vertrouwd zijn met de intenties van de Executieve van de Nederlandse Gemeenschap. Nog steeds volgens hoger geciteerde bron zou de beheerraad er als volgt uitzien: Voorzitter R. Van Outryve (kabinetschef van Staatssecretaris Akkermans), ondervoorzitter N. De Batselier (kabinetschef van Minister Galle), leden: J.L. Dehaene (kabinetschef van Eerste Minister Maertens) Van Hecke (adviseur N.I.M.), Praets (Openbaar krediet), L. Victor (adviseur Minister Galle), E. Van Broeckhoven, J. Maton (V.U.), C. Ysebaert (P.V.V.), Gogne (A.B.V.V.), Peirens (A.C.V.), Dufour (N.C.M.V.), L. Beernaert (V.E.V.). Lees verder pag. 6 het in Willy Vernimmen Europees Parlementslid Het is reeds enkele weken gele den dat de Geraardsbergse poli tie ten einde raad naar een stipt heidsactie greep om haar eisen kracht bij te zetten. Gezien meer dere mensen hinder ondervon den van deze actie groeide hier en daar mistevredenheid bij de bevolking. Deze mistevreden heid speelt nu wel in de kaart van de lokale overheid maar is zeker niet gegrond. Vandaar dat ik het nodig acht de situatie wat duide lijker te stellen. Voor de fusie van 1977 verzorg de de politie met haar 25 leden de dienst 24 u. op 24. Toen had den zij de zorg over 2.381 hectare grond met een bevolking van 17.335 mensen. Technisch gezien betekende dit 3 officieren, 3 agenten op het bu reel, 5 wijkagenten en 14 agen ten die de ploegendienst ver zorgden. Op dat moment hadden zij geen enkel probleem door bv. langdurige zieken. Zij telden in 1976, 2.700 PV's neer. Dit bete kent administratief werk dat zij gemakkelijk aankonden met hun getalsterkte. Momenteel, anno 1979, heeft het grondgebied uitbreiding geno men tot 8.060 hectare met een bevolking van 31.000 mensen. Het kader van de politie kent thans 31 leden, waaronder nog steeds 3 officieren, 4 agenten op het bureel, 12 wijkagenten en nog slechts 12 man om de ploe gendienst te verzorgen. Vergeten we daarbij niet dat er reeds 4 langdurige zieken zijn en 2 nieuwe agenten die reeds het hele jaar politieschool volgen en bijgevolg niet als effectieve krachten kunnen beschouwd worden. Mede door de groei van het grondgebied stijgt het aantal PV's tot 5.000, wat administratief niet langer kan bolgewerkt wor den. Als we nu gaan vergelijken dan stellen we vast dat ondanks de uitbreiding van het grondge bied het kader effectieven slechts 25 man telt. Dit heeft vele nadelige gevolgen waarvan de uitkomst voor onze samenleving diepere conse quenties zal dragen dan wij, de bevolking, maar vooral onze ste delijke bewindsmensen, willen inzien! Het grote nadeel is dat de politie te veel en te dikwijls beroep moet doen op de Rijkswacht, wat er op de lange duur en nu reeds toe bijdraagt dat zij vooral aan de goedwil van die heren zijn over gelaten. Nu reeds gaat de taakverdeling als volgt: 14 dagen voor het ein de van de maand geeft de rijks wacht haar dienstregeling door. Hierop moet de politie zich base ren en de diensten aanvullen. De rijkswacht kan door zijn getal sterkte ('s morgens 2 en 's mid dags zelfs 3 ploegen) heel wat meer diensten overnemen. De stadspolitie heeft om 24 u. dienst te doen 4 ploegen nodig, dit betekent 16 mankrachten op dat er telkens 2 op buitendienst zouden kunnen gaan. Nu be schikken zij slechts over gemid deld 10 mensen, aangezien ze ook moeten invallen voor wijka genten die ziek of met verlof zijn. Besluit: een onmogelijke taak. Wanneer ze dus niet voltallig zijn moeten ze ook op de dagen waarvoor zij verantwoordelijk zijn nogmaals de hulp inroepen van de rijkswacht en ik acht het niet nodig een vergelijk op te stellen tussen de 2 diensten. De aandachtige lezer hoort, leest en ziet genoeg om het nefaste van die situatie in te zien. In de weekends zou het zelfs verkieslijk zijn om 2 ploegen in dienst te hebben, dat betekent nogmaals minimum 5 man, wat niet meer te verwezenlijken is binnen het huidig kader. Van daar de situatie dat de dienst doende agenten het ene verkeersongeluk onafgewerkt moeten verlaten om reeds aan een volgende oproep tegemoet te komen. Resultaat: een opeen stapeling van administratief werk dat niet meer tijdens de diensturen kan afgewerkt worden. De rijkswachters zijn echter kies keurige heren die volgens de gouden regel steeds het gerech- terlijk werk laten voorgaan. In werkelijkheid komt het hierop neer dat zij én het administratief werk én het verkeerstoezicht niet wensen te verzorgen. Of willen zij de stadspolitie zoda nig neutraliseren dat ze alleen nog gewillige overzetjes aan het kruispunt worden en gedweeë dactylo's voor hun administratief werk. Gaat ons stadsbestuur het werkelijk zover laten komen? Lees verder pag. 6 Dit jaar vallen de eindejaarsdagen nu niet bepaald gunstig om de copij voor de edities van 29 december en 4 januari tijdig gezet te krijgen. Daarom doen wij een speciale oproep om de teksten zo vlug mogelijk te bezorgen op het secretariaat. Voor het nummer van 29 december dienen de teksten uiterlijk maandagmiddag 24 december op de redaktie zijn. Voor de daaropvolgende week eveneens maandagmiddag. Het secretariaat zal op deze maandagnamiddagen gesloten

Voor Allen | 1979 | | pagina 1