(na de eerste ronde goedgekeurd door het Partijbureau op 15.2.1980) Doel en middelen Lidmaatschap Structuur De Administratieve Commissie Het Politiek Partijbureau STATUTEN ONTWERPTEKST «Voor Allen» - 22 februari 1980 -7 Artikel 1 De Socialistische Partij streeft naar de verwezenlijking van een klassenloze samenleving die de vrije en volledige ontplooiing van allen mogelijk maakt, zonder enige vorm van discriminatie op grond van geslacht, ras, taal, nationaliteit, godsdienst of levensbeschouwelijke overtuiging. Ze wil een samenleving opbouwen waarin, door democratische besluitvor ming op alle vlakken, politiek, economisch, sociaal en cultureel allen die ertoe behoren, gemeenschappelijk hun levensomstandigheden bepalen. Ze verwerpt alle systemen of regimes waarin de beslissingsmacht in handen van weinigen berust en de rechten en vrijheden van de mens alsmede het recht op zelfbeschikking worden miskend. Haar actie plaatst zich aldus in het verlengde van de grote humanistische traditie voor menselijke ontvoogding. Toelichting De voorgestelde tekst is ruim geïnspireerd door de boodschap van het Ideologisch Congres van november 1974. De beoogde «klassenloze» samen leving betreft niet alleen het economisch luik van de uitschakeling van elke uitbuiting, maar ook het sociaal aspect van de bestrijding van elke verdruk king die via allerlei vormen van discriminatie in stand gehouden wordt. Deze discriminatie kan o.m. het gevolg zijn van het opdringen van waarden, normen en rollenpatronen die de gelijke kansen op vrije ontplooiing van de persoon verhinderen. Het socialisme als bevrijdingsbeweging strevend naar de zelfverwezenlijking van elke menselijke persoonlijkheid, vergt de uitbreiding van de democratie op economisch, sociaal en cultureel vlak. Het individueel lot van elkeen moet vrij kunnen bepaald worden op gelijke wijze voor iedereen, doorheen een democratische besluitvorming die de onderlinge samenhorigheid van de leden van de gemeenschap op solidaire wijze bepaalt. De derde paragraaf zou overbodig zijn, ware het niet dat bepaalde totalitaire «regimes» het begrip socialisme misbruiken. Door het woord «systemen» in te lassen wordt ook de economische monopolistische machtsconcentratie beoogd zoals die, onder meer, in de multinationale vennootschappen tot uiting komt.? Artikel 2 De Socialistische Partij strijdt voor de verwezenlijking van haar doel door de democratische politieke actie, door het uitdragen van de socialistische beginselen en de samenwerking met de economische, sociale en culturele groepen, die eveneens de verwezenlijking van het socialistisch ideaal na streven. Toelichting Hiermee zijn o.m. bedoeld de organisaties aangesloten bij de Socialistische Gemeenschappelijke Actie. Artikel 3 De Socialistische Partij sluit aan bij de andere partijen in de wereld die de opbouw van het democratisch socialisme nastreven, ten einde zo intens mogelijk samen te werken en actie te voeren. Artikel 4 Men wordt lid van de Partij door individuele aansluiting bij een plaatselijke afdeling, wat aanvaarding van doelstelling en actiemiddelen van de Partij inhoudt. De minimumleeftijd voor aansluiting bedraagt 16 jaar. Toelichting De regel is dat het lid aansluit bij een plaatselijke afdeling. Dit sluit niet uit dat in zekere gevallen, zoals b.v. bij langdurig verblijf in het buitenland, naar geëigende oplossingen kan gezocht worden. De afdeling Artikel 5 Per gemeente wordt één partijafdeling gevormd. Deze is de basiseenheid voor het voeren van de politieke actie en de besluitvorming. De gfdeling belegt een algemene ledenvergadering ter voorbereiding van de federale en nationale congressen. De afdeling kan, voor bepaalde materies, open discus sievergaderingen houden. Ze is tevens bevoegd voor de politieke lijn van de Partij inzake het beleid en het beheer in de gemeente. Toelichting Er bestaat één enkele partijafde|ing per gemeente. Dit sluit evenwel niet uit dat specifieke organisatievormen bestaan op basis van de vroegere deelge meenten of wijken. De Administratieve Commissie werkt daartoe de nodige modaliteiten uit en oefent hierop algemeen toezicht uit. Hetzelfde geldt voor de specifieke actie van de Partij binnen sommige bedrijven. Ook hier zijn bijzondere actievormen niet uitgesloten. De Admini stratieve Commissie zal ter zake nadere regels uitwerken. De afdeling belegt een algemene ledenvergadering ter voorbereiding van de federale en nationale congressen, tenzij ze in de materiële onmogelijkheid verkeert of nog wegens-tijdsgebrek. De afdeling werkt nauw samen met de plaatselijke afdelingen van de andere takken van de Socialistische Gemeenschappelijke Actie. Artikel 6 De algemene ledenvergadering is de hoogste instantie van de afdeling. Ze verkiest het bestuur van de afdeling volgens de regels bepaald in de statuten van de arrondissementsfederatie. Daarbij dient duidelijk gestreefd naar het bereiken van volgende verhoudingen: a. minimum één vierde van de leden heeft de leeftijd van 35 jaar niet overschreden op het ogenblik van de verkiezingen: b. maximum de helft van de leden oefent een gemeentelijk mandaat uit; c. minimum één vierde van de bestuursleden zijn vrouwen. Toelichting Zonder de gelijkwaardigheid van de leden noch de soevereiniteit van de algemene vergadering ten gronde in het gedrang te brengen, dient erover gewaakt dat jongeren en vrouwen een voldoende aandeel kunnen hebben in alle bestuursstructuren. Ook is er de bekommernis voldoende niet-mandata- rissen bij de verantwoordelijkheden te betrekken. De in het artikel gestelde verhoudingen dienen daartoe, voor zover de gestelde kandidaturen zulks toelaten, bereikt te worden na verkiezing. Mocht dit niet het geval zijn, dan kunnen zij door aanvulling bereikt worden in de rangorde van de uitslag van de verkiezingen. De statuten van de arrondisse mentsfederaties zullen bepalen of deze kandidaten al dan niet over stemrecht beschikken. De onder a. b. en c. gestelde verhoudingen zijn geldig in verhouding tot het basisaantal bestuursleden, voorzien in de afdelingssta tuten. Ten slotte moet ook de grote groep bejaarden op billijke wijze vertegenwoor digd zijn in de afdelingsbesturen en dient tevens de plaatselijke afdeling van C.S.C. en C.S.C.-Vormingswerk bij de werking van het bestuur betrokken te worden. De arrondissementsfederatie Artikel 7 De arrondissementsfederatie streeft de verwezenlijking na van het partijpro gramma in samenwerking met de nationale instanties van de Partij. De arrondissementsfederatie heeft de plicht ervoor te zorgen dat in alle gemeen ten van het arrondissement afdelingen van de Partij bestaan en een daad werkelijke politieke actie ontplooien. Ze stimuleert de propaganda en de ledenwerving. Ze werkt samen met de andere takken van de Socialistische Gemeenschappelijke Actie. Ze organi seert de politieke actie overeenkomstig de beslissingen van het politiek Bureau, de Algemene Raad en de Congressen en volgens de modaliteiten bepaald door de Administratieve Commissie. Artikel 8 Het arrondissementscongres is de hoogste instantie in de arrondissementsfe deratie. Het verkiest het bestuur van de arrondissementsfederatie. Bij de samenstelling van het arrondissementsbestuur dient duidelijk gestreefd naar het bereiken van volgende verhoudingen: a. minimum één vierde van de leden heeft de leeftijd van 35 jaar niet overschreden op het ogenblik van de verkiezingen; b. maximum de helft van de leden oefent een provinciaal, gewestelijk of nationaal mandaat uit; c. minimum één vierde van de leden zijn vrouwen; d. ten slotte dient gestreefd naar een evenwichtige regionale spreiding binnen het arrondissement en naar een maximale vertegenwoordiging van de afdelingen. Toelichting Artikel 8 dient in dezelfde zin geïnterpreteerd te worden als artikel 6. Bovendien dient in het arrondissementsbestuur een evenwichtige regionale spreiding nagestreefd binnen het arrondissement. In grotere arrondissementen zal dit evenwicht in het vlak van de kantons gelegen zijn, terwijl in kleinere arrondissementen een maximale vertegen woordiging van de plaatselijke afdelingen kan nagestreefd worden, zonder dat dit tot een te uitgebreid arrondissementsbestuur aanleiding moet geven. Artikel 9 De arrondissementsfederaties moeten om de twee jaar bij het Partijbureau, wat de politieke werking betreft, en bij de Administratieve Commissie, wat de materiële werking, de propaganda en de ledenwerving betreft, een omstandig verslag indienen. Artikel 10 De partijafdelingen van een kieskanton mogen zich groeperen in een kanton nale structuur, die nader moet omschreven worden in de arrondissementele statuten. De kieskantons, die samen een district vormen, moeten zich verenigen voor het samenstellen en indienen van de kandidatenlijst voor de verkiezing van de provincieraadsleden. De partijpropaganda voor de verkie zing wordt gezamenlijk gevoerd. Artikel 11 De arrondissementsfederaties uit éénzelfde provincie plegen onderling over leg voor het vaststellen van het beleid en het beheer in die provincie en met het oog op de voordracht van de provinciale senatoren en de socialistische leden van de Bestendige Deputatie, dit laatste in overleg met de socialistische fractie van de provinciale raad, en met het oog op de goedkeuring van de kandidaturen voor de andere provinciale mandaten. Toelichting Dit artikel heeft tot doel te vermijden dat de voordrachten voor de vermelde functies en mandaten zouden geschieden, zonder dat de partijinstanties uit deze provincie op de hoogte zijn. Het Congres Artikel 12 Het Congres is de hoogste instantie van de Partij. Het bepaalt de politieke lijn. Het spreekt zich uit over dg verslagen van de Administratieve Commissie en het Partijbureau. Het Congres komt ten minste eenmaal per jaar bijeen ter bespreking van de politieke toestand. Het verkiest tweejaarlijks, ter gelegenheid van de bespre king van de verslagen, de Partijvoorzitter, het Partijbureau en de Administra tieve Commissie. Het Partijbureau roept de congressen bijeen, stelt de agenda ervan op en bepaalt de modaliteiten voor de voorbereiding en het verloop ervan. Anderzijds kan een buitengewoon congres bijeengeroepen worden, hetzij bij beslissing van het Bureau, hetzij op verzoek van ten minste vier federaties uit ten minste twee provincies. Artikel 13 De congresafgevaardigden worden door hun federaties aangewezen, op voorstel van de afdelingen, en uitgenodigd. Elke federatie heeft recht op één stemgêrechtigd afgevaardigde per schijf van 300 leden. Het aantal leden wordt bepaald door het bedrag van de bijdragen, die voor het vorige jaar aan het secretariaat werden betaald. De Administratieve Commissie is ermee belast de juistheid van dit bedrag na te gaan. Artikel 14 De leden van de Algemene Raad, het politiek Bureau, de Administratieve Commissie, de parlementsfracties, de leden van het Europees Parlement, alsmede de leden van de provinciale raden, nemen van rechtswege deel aan de Congressen. Zij beschikken over een raadgevende stem indien zij niet worden afgevaar digd door hun arrondissementscongres. Artikel 15 Het Congresbureau is samengesteld uit een voorzitter en een ondervoorzitter, aangeduid door het Partijbureau, de nationale voorzitter, de ondervoorzitter van de Administratieve Commissie, de secretaris en de adjunct-secretaris. Bij de opening van het Congres stelt het Congresbureau het verloop van de werkzaamheden vast. Artikel 16 De stemmingen op het Congres geschieden bij kaartopsteking. De stemming per federatie is verplicht indien ze wordt voorgesteld door het Congresbureau of door ten minste drie arrondissementsfederaties. In dit geval kan de zitting worden geschorst om de afgevaardigden van de federatie gelegenheid te geven afzonderlijk te vergaderen enae, beraadslagen. Deze afgevaardigden kunnen in geen geval een gebiedend mandaat hebben en moeten steeds hun verantwoordelijkheid opnemen. Bij de hervatting van de vergadering, delen de federale secretarissen de stemming van hun federatie mee, hierbij rekening houdend met alle indivi dueel uitgebrachte stemmen. Toelichting Indien de congresafgevaardigden menen het standpunt, door hun federaal congres ingenomen te moeten wijzigen, dan moeten zij zich achteraf voor hun federatie verantwoorden. De Algemene Raad Artikel 17 De Algemene Raad is het hoogste orgaan tussen twee congressen. Hij heeft tot opdracht, op voorstel van het Bureau: de secretaris en de adjunct-secretaris te benoemen, de kandidaten ge coöpteerde senatoren aan te duiden; tussen twee congressen in, politieke problemen in het algemeen te behandelen en zich, bij hoogdringendheid, uit te spreken over het beheer gevoerd door het Partijbureau of de Administratieve Commissie; de bij de Partij aanleunende organisaties te erkennen. Toelichting Dit artikel moet in verband gebracht worden met de artikelen 21 en 28, Artikel 18 Stemgerechtigde leden van de Algemene Raad zijn: a. de leden van het Partijbureau en de Administratieve Commissie; b. de leden van het Europees Parlement, de parlementsfracties en de Bestendige Deputaties; c. de afgevaardigden van de arrondissementsfederaties. Leden van de Algemene Raad met raadgevende stem zijn: de directeur van het E.V.I.; de afgevaardigden van de andere takken van de Socialistische Gemeen schappelijke Actie; een afgevaardigde van de politieke vrouwenbeweging; een afgevaardigde van de politieke jongerenbeweging «Jongsocialisten»; de Ministers van Staat; een afgevaardigde van de opvoedende jeugdbeweging; een afgevaardigde van de Vlaamse Federatie van Socialistische Gepensio neerden. Toelichting Met «afgevaardigden van de andere takken van de Socialistische Gemeen schappelijke Actie» worden hier bedoeld de Vlaamse afgevaardigden van de nationale instanties van deze organisaties. Artikel 19 De afgevaardigden voor de Algemene Raad, voorzien in artikel 18 c, worden door de arrondissementsfederatie aangeduid tijdens hun federaal congres en dit voor de duur van twee jaar. Tussentijds voorziet de federatie in de opengevallen mandaten. De afgevaardigden voor de Algemene Raad worden door het nationaal Partijsecretariaat uitgenodigd. De leden met raadgevende stem worden aangeduid door de organisaties waarvan ze afhangen. Artikel 20 De arrondissementsfederaties hebben recht op één stemgerechtigde afge vaardigde per schijf van 500 leden; het ledental wordt vastgesteld zoals bepaald bij artikel 13. Artikel 21 De Algemene Raad vergadert op initiatief van het Partijbureau of van de Administratieve Commissie binnen zijn bevoegdheid, hetzij ter informatie, hetzij om een hoogdringende beslissing te nemen. De Algemene Raad moet bijeengeroepen worden op verzoek van ten minste vier federaties uit ten minste twee provincies of op verzoek van de Parle mentsfracties. Toelichting De vergaderingen van de Algemene Raad moeten op een dusdanig ogenblik (dag, uur) georganiseerd worden dat een maximale aanwezigheid gewaar borgd is. Artikel 22 De stemming geschiedt bij kaartopsteking. De meerderheid kan beslissen een stemming bij naamafroeping te houden. Een geheime stemming geschiedt steeds individueel bij naamafroeping. Toelichting Dit artikel dient zo geïnterpreteerd dat, bij naamafroeping alleen door de aanwezigen kan gestemd worden en dat, bij geheime stemming, alleen de aanwezigen hun stem kunnen uitbrengen. Artikel 23 De Administratieve Commissie heeft als opdracht te waken over de organisa tie, de werking en de verdere uitbouw van de Partij. Ze beheert de financiën en organiseert de propaganda volgens de lijn bepaald door het Congres, de Algemene Raad en het Politiek Bureau. De Administratieve Commissie houdt toezicht over de ledenwerving en de werking van de federaties. Ze is verantwoordelijk voor de vorming en heeft in dit opzicht een stimulerende rol te vervullen. Toelichting Ten aanzien van de organisatie van nationale verkiezingscampagnes neemt het Uitvoerend Bestuur, vermeld in art. 37, in overleg met en in opdracht van het Politiek Bureau en de Administratieve Commissie, alle nodige praktische schikkingen. Dit artikel moet ook in verband gebracht worden met artikel 54. Artikel 24 De leden van de Administratieve Commissie worden gekozen of aangeduid op grond van hun geschiktheid om administratieve, financiële en organisato rische problemen te behandelen. De kandidaturen voor de te verkiezen leden van de Administratieve Commissie worden door de federale congressen voorgedragen bij het Nationaal Secretariaat uiterlijk 8 dagen vóór het Congres. Artikel 25 De Administratieve Commissie telt tweeëntwintig leden. Elf leden worden verkozen op het tweejaarlijks administratief congres. Daarnaast duiden volgende instanties in hun midden aan: het politiek Partijbureau: vier leden; het College van federale secretarissen: vier leden; de politieke jongerenbeweging: één lid; de politieke vrouwenbeweging: één lid; de C.S.C.: één lid. De nationale secretaris en de adjunct-secretaris(sen) maken met raadgevende stem deel uit van de Administratieve Commissie. Toelichting Onder de elf leden die rechtstreeks verkozen worden op het Congres, mogen geen leden zijn die de functie van federaal secretaris uitoefenen of lid zijn van het Partijbureau. Bij de globale samenstelling ervan dienen eveneens, in de mate van het mogelijke, de principes van artikel 6 a. en 6 c. te worden nageleefd. Artikel 26 De Partijvoorzitter is tevens voorzitter van de Administratieve Commissie. Deze laatste duidt, onder de elf rechtstreeks verkozen leden, een ondervoorzit ter aan. De Administratieve Commissie vergadert op uitnodiging van de voorzitter en/ of de ondervoorzitter of op verzoek van ten minste vier leden. Artikel 27 De Administratieve Commissie stelt in haar midden een toezichtscommissie,, aan, samengesteld uit 3 leden. leder jaar is een lid uittredend en herkiesbaar. De Administratieve Commissie stelt tevens één of meerdere boekhoudkundi ge experten aan. Dezen zijn gehouden, ten minste eens per jaar, de nationale boekhouding, deze van de arrondissementsfederaties en van de nationale groeperingen, erkend door de Partij, grondig na te zien. Na iedere controle maken zij voor de toezichtscommissie verslag op. Deze moet waken over de uitvoering van dit toezicht. De toezichtscommissie neemt kennis van de boekhouding. Ze mag controle uitoefenen zonder voorafgaande verwittiging. Ze neemt kennis van het verslag van de boekhoudkundige expert(en) en brengt verslag uit bij de Administratieve Commissie. Toelichting Met «nationale groeperingen erkend door de Partij» zijn o.m. ook allerlei nevenorganisaties bedoeld, die b.v. onder vorm van een vereniging zonder winstoogmerk zijn opgericht. Artikel 28 De financiën van de Partij komen in hoofdzaak voort uit: a. de bijdragen van de Partijleden; b. toelagen, giften, afdrachten enz... Het minimumbedrag van de bijdragen van de partijleden wordt vastgesteld door de Algemene Raad. Toelichting Het onderscheid tussen Administratieve Commissie en politiek Bureau stoelt op praktische overwegingen en heeft ten doel de werking van de Partij te verbeteren. a. Ze moet toelaten meer aandacht te besteden aan de organisatie, de werking, de propaganda, de ledenwerving en de doorstroming van de socialistische ideeën naar de publieke opinie, zowel op nationaal als op federaal vlak. Thans komen deze aspecten te weinig aan bod in het Partijbureau, dat steeds opgeslorpt wordt door de dringende politieke problemen. b. Een dergelijk onderscheid moet ook toelaten méér personen bij de partijwerking te betrekken, in functie van hun belangstelling, waarbij de enen zich meer zullen interesseren voor de politieke problemen en de anderen daarentegen voor organisatorische aspecten van de partijwerking. c. Tevens zal aldus de mogelijkheid worden geboden om de geëigende financiële middelen te zoeken met het oog op de verbetering van de partijwerking. d. Bij de samenstelling van de Administratieve Commissie dient, in de mate van het mogelijke, rekening gehouden te worden met een afdoende vertegen woordiging van jongeren beneden 35 jaar en van vrouwen, alsmede van een evenwichtige regionale spreiding. e. De drie leden die de toezichtscommissie vormen, worden aangeduid onder de elf leden die rechtstreeks verkozen worden op het Congres. Zij mogen geen federaal voorzitter zijn. Artikel 29 De Partij wordt vertegenwoordigd en geleid door haar Politiek Bureau. Dit is belast met de uitvoering van de beslissingen van het Congres en van de Algemene Raad. Het is bovendien bevoegd voor alles wat niet uitdrukkelijk aan het Congres en aan de Algemene Raad is voorbehouden. Het benoemt de delegaties die de Partij vertegenwoordigen en de leden van de Studiecommissies. Het Politiek Bureau neemt alle beslissingen die door de omstandigheden geboden zijn en vraagt, indien het zulks raadzaam acht, de mening van elke statutaire instantie van de Pgrtij. Het kan voor het één of het ander punt van de agenda raad inwinnen van eer partijlid, dat hierover voorlichting kan verschaffen. Het Politiek Bureau is verplicht aan het nationaal Congres een verslag over het verlopen politiek jaar voor te leggen. Het stelt de op halflange of lange termijn te nemen politieke beslissingen voor, alsook de ontwerp-resolutie. Indien het verslag, dat het Bureau aan het Congres dient voor te leggen, niet bij éénparigheid van stemmen door de Bureauleden wordt goedgekeurd en indien ten minste één derde er zich tegen verzet, heeft deze oppositie het recht een minderheidsnota bij het verslag te voegen. Al de stemmingen van het Bureau, die niet bij éénparigheid geschieden, hebben bij naamafroeping plaats en worden in de notulen van de vergadering opgetekend. De door het Bureau genomen beslissingen en de verdeling van de stemmen, ingeval er voor en tegen zijn, worden in het schriftelijk verslag aan het Congres opgenomen. Artikel 30 Het Politiek Bureau vergadert op uitnodiging van de Voorzitter of op verzoek van ten minste vier leden. Het regelt zijn werkzaamheden (dagen en uren van vergadering, werkmetho de) dusdanig dat een maximale betrokkenheid van alle leden bij de werkzaam heden gewaarborgd is. Artikel 31 Het Politiek Bureau bestaat uit de partijvoorzitter, de partijsecretaris, de adjunct-secre^aris(sen) en 16 verkozen leden, rekening houdend met de bepalingen vervat in art. 33 in fine. Artikel 32 Wonen de vergadering van het Bureau bij, met raadgevende stem: de directeur van het E.V.I.; de voorzitters van de socialistische fractie in Kamer en Senaat, gewest- of gemeenschapsraad, alsmede één afgevaardigde van de socialistische fractie in het Europees Parlement; in geval van regeringsdeelneming worden de ministers in het Bureau vertegenwoordigd door één van hen, door henzelf aangeduid.'Elk socialis tisch lid van de regering kan het Bureau bijwonen; de afgevaardigden op nationaal vlak van de andeie takken van de Socialistische Gemeenschappelijke Actie; een afgevaardigde van de politieke vrouwenbeweging; een afgevaardigde van de politieke jongerenbeweging «Jongsocialisten»; 1

Voor Allen | 1980 | | pagina 7