GERAARDSBERGEN Voorwaarden voor opname van bejaarden in het Rustoord Burgerlijke Stand maart 1980 De C.V.P.- Geraardsbergen steeds meer en meer in de verdeeldheid! De teerling is geworpen: betalen is troef Bal van de Socialistische Mandatarissen Sein terug op groen voor Wezenvrienden! V Open brief aan Mevrouw de Burgemeester van Geraardsbergen door O.C.M.W.-voorzitter Van Heuverswyn Konklusie: Een sprankelende dia-cocktail Familie-uitstap naar de Floraliën Orkest: De Genters Feestzalen Volkshuis Een fabeltje over het Stedelijk Ziekenhuis en de H. Hartkliniek Sport naast de marge door Prové Roger. 8 - 28 maart 1980 - «Voor Allen» In de «ergotherapiezaal» worden de bejaarden onder deskundige begeleiding actief gehouden, allerlei handwerken en knutseltechnie- ken komen daarbij te pas. Mevrouw, Met ontsteltenis en verbijstering heb ik uw onthouding bij de stemming van de begroting van het O.C.M.W. vastgesteld en ik betreur ten zeerste, dat U hierdoor uw afkeuring bevestigt voor de werking van het O.C.M.W. in het algemeen en heel in het bijzonder voor de hulp die wij bieden aan de noodlijdenden, de zieken, de marginalen en de minstbedeelden; vooral wat betreft de toepassing van art. 60-7 waardoor precies de noden van de meest berooiden worden ondervangen. Uw uitlating als zou er in het O.C.M.W. te veel luxe zijn, lokte terecht bittere verontwaardiging uit bij de leden van het schepenkollege. Ook onze bejaarden zullen dergelijke uitspraak niet op een applaus onthalen. U moet bedenken dat deze onthouding een miskenning betekent van de partijraad die tot driemaal toe zijn instemming heeft betuigd met de werking, de planning en de begroting van het O.C.M.W. voor 1980 goedgekeurd zelfs in het bijzijn van de arrondissementele voorzitter. Tevens wil ik er U op wijzen dat een dergelijke stemming een afkeuring inhoudt van gans uw schepenkollege, evenals van uw koalitiepartners, de O.C.M.W.-raadsleden en de C.V.P.-raadsle den. Drie uur voor de zitting van de gemeenteraad, vraagt U mij op de zitting van het schepenkollege een wijziging van de begroting van het O.C.M.W. U moet toch ook weten dat een voorzitter van het O.C.M.W. drie uur voor de gemeenteraad de begroting niet zomaar kan wijzigen volgens wil of gril van de burgemeester? Een begroting van het O.C.M.W. wordt goedgekeurd op een raadszitting en daar kan een voorzitter niets meer aan veranderen. Ik durf niet veronder stellen dat dergelijke elementaire administratieve kennis U volko men vreemd zou zijn. Uw vraag, op de toepassing van art. 60 drie miljoen te verminderen, getuigt van een antisociale houding. Daarenboven heeft de partijraad uitdrukkelijk beslist art. 60 onaan geroerd te laten. Dit is de meest specifieke en sociale werking van het O.C.M.W., waar onze kristelijke visie op de maatschappij best tot uiting komt. Uw persoonlijke en enige onthouding noem ik onaanvaardbaar, een politieke flater. Uw negatieve ingesteldheid en vertragingsmaneu- vers betreffende de bouw van het Nieuw Stedelijk Ziekenhuis, de bejaardenflat, de zo noodzakelijke dienst 900, enz. wellicht zijn ook de bundels over de Gavers en het Sana U in datzelfde licht niet vreemd zijn ons voldoende bekend. Mevrouw de Burgemeester, het wordt hoog tijd dat U een eind maakt aan uw getwist en ruziestokerij. Bedenk hier even de tweedracht in uw sektievergadering te Viane, de voortdurende moeilijkheden in uw schepenkollege en met uw onderscheiden schepenen, uw optreden als splijtzwam in het partijbestuur, het volkomen negeren van de gemeenteraadsleden. De gemeente raadsleden worden immers van alle beleid verstoken, zelfs van de meest elementaire informatie. We zullen maar niet gewagen van uw kinderachtige houding, uw onbeleefdheid, onoprechtheid, klein geestigheid en verstoppersspelletje tegenover de CVP-gemeente- raadsleden en O.C.M.W.-raadsleden. Dat alles heeft zijn weerslag op de partijwerking en het CVP-beleid. Wilt U de CVP niet de afgrond induwen, dan wordt het hoog tijd dat U begint met het beleid van de stad ernstig ter harte te nemen en uw burgemeesterschap niet te beperken tot wat dienstbetoon, recepties, lintjes doorknippen op tentoonstellingen en sportmanifes taties. Besturen is meer dan handjes schudden en minzaam glimlachend begroeten! Het kan en mag in Geraardsbergen zo niet verder gaan. Wij leven in Geraardsbergen reeds drie jaar in een stuurloosheid van jewelste. Vele stadsdiensten zijn een echte warboel geworden. De totale afwezigheid van beleidsvisie en het gebrek aan leidinggevende inspiratie, liggen daar zeker aan de basis van een betreurenswaar dige politieke degradatie. Ik zou er prijs op stellen mocht U dit schrijven goed overwegen en een dringende aanvang maken met de oplossing van de echte beleidsproblemen van de stad. De C.V.P.-Geraardsbergen brengt zijn ononverkomelijke moeilijk heden naar buiten. De B.S.P. wil terzake geen standpunt innemen, het is trouwens voldoende dat wij een woord publiceren om de kwade trouw naar ons toe te sturen. Alleen zullen wij deze tekst goed bewaren, al was het om bij de volgende gemeenteraadsverkie zingen daar eventjes aan te herinneren. Voor de burgemeester wordt het bedenkelijk, ofwel ten strijde ofwel van het politieke toneel verdwijnen. Afwachten is de boodschap! SCHERPSCHUTTER Vervolg Gevallen van bejaarden waarvan één bejaarde van het gezin wordt opgenomen en de andere partner thuis blijft, en die geen descendenten hebben: deze be talen normaliter 400 fr. per dag. Ingeval van bezit van pen sioen en onroerend goed in ge meenschap: bfj voldoend maandelijks ge zinsinkomen, namelijk (400 x 31) 1.500 fr. (zakgeld) 10.824 fr. (steunbarema voor 1 persoon): 24.724 fr. betalen zij 400 fr. per dag. bij onvoldoend maandelijks ge zinsinkomen betalen zij de helft van het gezinsinkomen en be houden 1.500 fr. zakgeld. Het sal do dient vereffend door betaling met spaargeld of hypotheekna- me op de helft van het onroe rend goed. In geval van uitsluitend pen sioen: indien voldoende, namelijk 24.724 fr. betalen zij 400 fr. per dag. indien onvoldoende betalen zij de helft van het gezinsinkomen en behouden 1.500 fr. zakgeld. Gevallen van bejaarden waarvan één bejaarde van het gezin wordt opgenomen en de andere partner thuis blijft en die descen denten hebben. Deze betalen normaliter 400 fr. per dag. In geval van pensioen en onroerend goed in gemeen schap: bij voldoend maandelijks ge zinsinkomen, namelijk 24.724 fr. betalen zij 400 fr. per dag. bij onvoldoend maandelijks ge zinsinkomen zijn er twee moge lijkheden: Betaling van de helft van het maandelijks gezinsinkomen en behoud van 1.500 fr. zakgeld en het saldo door spaargeld of hy- potheekname op het volledig onroerend goed. Betaling door de descendenten van de integrale kosten, namelijk 400 fr. per dag na aftrek van de tussenkomst door het echtpaar. In geval van uitsluitend pen sioen: bij voldoende middelen, beta ling van 400 fr. per dag. bij onvoldoende middelen, be taling van de helft van het maan delijks gezinsinkomen en be houd van 1.500 fr. zakgeld en tussenkomst descendenten. Gevallen van opname van een echtpaar of van twee personen uit een gezin zonder descen denten Bezitten pensioen(en) en onroerend goed: bij onvoldoend maandelijks in komen, namelijk (2 x 400 fr. x 31 (2x1.500fr. zakgeld): 27.800 fr., betalen deze bejaarden 400 fr. per dag en per persoon. bij onvoldoend maandelijks in komen, wordt afstand gedaan van het gezinsinkomen en het behoud door elk van 1.500 fr. zakgeld. Het saldo zal betaald worden door eigen spaargeld of door hypotheekname op gans het onroerend goed. Bezitten enkel pensioen: bij voldoende inkomsten: beta ling van 400 fr. per dag en per persoon. bij onvoldoende inkomsten: af stand van het maandelijks inko men en het behoud van elk 1.500 fr. zakgeld. Gevallen van opname van een echtpaar of van twee personen uit een gezin met descendenten Bezitten pensioen(en) en onroerend goed: bij voldoend maandelijks inko men, namelijk 27.800 fr., betalen deze bejaarden 400 fr. per dag en per persoon. bij onvoldoend maandelijks in komen zijn er twee mogelijk heden: Ofwel betaling van het totaal maandelijks inkomen en het be houd van elk 1.500 fr. zakgeld. Het saldo wordt betaald door spaargeld of een hypotheekna me op gans het onroerend goed. Ofwel betaling van het totaal maandelijks inkomen en het be houd van elk 1.500 fr. zakgeld. Het saldo wordt betaald door de descendenten. Bezitten enkel pensioen: bij voldoende middelen beta len zij 400 fr. per dag en per persoon. bij onvoldoende middelen be taling van de helft van het maan delijks gezinsinkomen en be houd van 1.500 fr. zakgeld en tussenkomst descendenten. Personen die hun inkomsten niet wensen kenbaar te maken, betalen de volledige prijs, t.t.z. 500 fr. of 400 fr. per dag en per persoon, naargelang de catego rie waartoe ze behoren. Hiertoe Geboorten De Neve Katrien, d.v. Guido en van Bouvery Jeannine, Zarlardingse- straat 12, Geraardsbergen. Van Grootenbrulle Tom, z.v. Danny en van Van Wymeersch Carine, Rameiveld 3, Brakel. Machtelinckx Marijke, d.v. Jozef en van De Sterck Denise, Hasseltkou- ter 31, Ophasselt. Van den Noortgate Johan, z.v. Eric en van Eeckhout Hilde, Ankerstraat 1, Idegem. Papier Olivier, z.v. Alain en van Vercleyen Linda, Edingsestraat 57, Geraardsbergen. Van Ongevalle Kevin, z.v. Erik en van Van den Berge Sonia, Kanak- kendries 11Zarlardinge. Huwelijken De Greef Ivan, Terlinden 6, Hekel- gem en Frangois Sonia, Nieuw- straat 7, Geraardsbergen. Van Malder Robert, Kattestraat 46, Geraardsbergen en Mehauden Marie Paule, Nuchtenstraat 4, Idegem. Van Holder Johan, Kasseide 24a, Ninove en Broodcoorens Carine, Nieuwe Baan 23, Moerbeke. De Ceuleneer Philip, Ate, Boven straat 2, Geraardsbergen en De Cuyper Antje, Kasteelstraat 6, Viane. Collage Carlos, Hoogstraat 16, K tiMóm wordt tussen het O.C.M.W. en de betrokkene een schriftelijk ak koord opgesteld. Voor de gevallen waarvan de ouderstandswoonst buiten Ge raardsbergen valt, is de bijdrage 500 fr. per dag. Van de onkosten- staat worden steeds 3/4 van het pensioen afgenomen. De bejaar de beschikt steeds over 1/4 van zijn pensioen ongeacht de groot te ervan. Een hypotheekrente kan ver vangen worden door de verkoop van een onroerend goed waarbij de koopsom wordt gehouden bij een notaris en waarvan de ver schuldigde onderhoudskosten betaald worden tot de opleving van die som. Daarna moeten de verblijfsvoorwaarden herzien worden. Lierde en Francq Marleen, Vrede- straat 48, Geraardsbergen. Paeleman Frans, Meersstraat 13, Geraardsbergen en Van Wy meersch Martine, St. Adriaanstraat 18, Geraardsbergen. Cieters Jean, Flierendries 16, Ni nove en Stevens Paula, Bovenkas- sei 30, Zandbergen. Overlijdens Peremans Camille, geb. 18.7.1891, echtg. Corron Lydia, Muylebeek 47, Galmaarden. De Henau Maria, geb. 23.6.1901, echtg. Steenhoudt Nestor, Klakvij- verstraat 10, Grimminge. Geeroms Joseph, geb. 23.2.1891, echtg. Heylesonne Maria, Bulle- gem 1, Idegem. Dankbetuiging De kinderen en kleinkinderen van wijlen Mommaerts Frans, danken familie, geburen, vrienden en ken nissen voor de talrijke blijken van deelneming die zij mocht ontvan gen bij het overlijden van hun ge liefde vader en grootvader. De families Mommaerts - Van Wij- mersch Prove - Mommaerts. Na de goede eerste ronde van dit bas ketbalseizoen was Wezenvrienden in de tweede ronde slecht gestart en bleven de goede resultaten uit, zodat zij van de voorste gelederen in de rangschikking naar achter verzeilden en de gevaarlijke zone voor de afdaling zeer dicht zagen naderen. Het slecht draaien en de gevolgen hier van bleven duren tot begin maart, om .uiteindelijk eens op eigen terrein te mogen denken aan de heropstanding, maar de volgende verplaatsing naar De Pinte Gent was terug nefast met een klinkende nederlaag van 104-79. Dit weekend was het opnieuw in de Sporthal te doen. Red Boys St. Lievens Houtem kwam op bezoek en een gemakkelijke wedstrijd zou het voor Wezenvrienden zeker niet worden. Enkele afwezigen in de bezoe- Fotokring «de Krakeling» stelt voor: Kleurdia-werk van onze le den, krakelingmensen. Op zaterdag 12 april 1980 te 20 uur, in feestzaal Volks huis, Markt. ledereen is van harte welk om. Inkom vrij! kende basisploeg zou misschien voor de thuisploeg een voordeel worden, maar wanneer wij de eerste speelminuten bekijken met een 0-6 score, begon de paniek in de thuisploeg zijn kop op te steken. Gelukkig voor ons begon Red Boys ook wat te haperen in de afwerk ing en bij een 10/10 stand was de hoop terug gekeerd en meteen het sein naar een beter uitzicht op de overwinning bij het einde van de eerste helft met een 38/ 23 stand. In de tweede periode gaven de bezoe kers de indruk nog tweemaal te zullen terugkomen dank zij de vele fouten van Wezenvrienden, maar gelukkig voor de supporters bleven vooraan de afwerkers deze keer meervoudig zodat stilaan maar een ploeg meer recht bleef, zodat er geen twijfel overbleef wie de winnaar zou worden. De S.V.V. richt op zondag 20 april een familie-uitstap in, voor alle be langstellenden, naar de Gentse Flo raliën. Het programma van deze reis wordt afgerond met een toeristi sche verkenning in de streek van Gent. Vertrek aan het Volkshuis, Markt te 9 u. Terug rond 22 u. Kostprijs: autobus en ingang Flo raliën: 450 fr. Inschrijvingen Volkshuis, Markt. Voor de eerste maal in haar geschiedenis werd te Geraardsber gen een niet sluitende begroting ingediend. Deze vindt haar oorsprong in de opeenvolgende verminderin gen van het Gemeentefonds de vermeerderingen van de uitgaven waarop de stad geen vat heeft (ziekenhuizen, be staansminimum, O.C.M.W.) De gewone ontvangsten voorzien in de begroting van 1980 bedragen 314.396.765 frank. De gewone uitgaven worden geraamd op 339.994.268 frank of een nadelig saldo van 25.597.503 frank. Dat wij met dergelijke begroting zeker niet gelukkig zijn hoeft niet gezegd. Doch de teerling is geworpen. Wel stellen wij vast dat de meeste gemeenten hun begroting met een tekort indienden. Van BSP zijde hebben wij aangedrongen het tekort zo klein mogelijk te houden. Dat dit tekort uiteindelijk nog zo hoog opliep heeft meerdere oorzaken. Alles op de rug schuiven van het O.C.M.W. is echter al te gemakkelijk. Wat niet wegneemt dat de begroting van het O.C.M.W., waar de stad reeds 43.000.000 diende bij te passen, enigzins strenger kon worden aangepakt. Hier heeft de socialistische fractie niet willen ingaan tegen de sociale behoeften van de stadsbevolking. Een voorname oor zaak van dergelijke begroting is het aanzetten van werken waarvoor geen staatstoelagen worden voorzien. De socialistische fractie heeft zich hiertegen continu verzet. Een werkelijk beleid is ver zoek. Onze C.V.P. schepenen besturen alsof zij nog burgemeester zijn van hun vroegere gemeente. Men kan dit goedpraten doch besturen is heel wat meer dan dergelijke kortzichtigheid. «Besturen is heel wat meer dan handjesgeven, lintjes doorknippen en persoonlijke diensten bewijzen», nietwaar Mevrouw! Besturen is heel wat meer dan alleen zijn eigen persoontje te zien. Besturen is zijn verantwoordelijkheden durven nemen in fun ctie van het algemeen belang. Wanneer men de stad op dergelijke manier verder «bestuurt» gaan wij regelrecht naar de finciële afgrond. De leningscapaci teiten zullen immers over een paar jaar uitgeput zijn. In de begroting van 1980 werden tientallen openbare werken zonder toelage opgenomen. Dit betekent dat deze werken ook zullen uitgevoerd worden. Als wij dan met de normale trend van het onderschatten van deze werken rekening houden, d.w.z. de voortdurende prijsstij gingen, dan zal het tekort wel wat hoger oplopen. Door het leerlingenvervoer van het gemeentelijk onderwijs wordt opnieuw een uitgave voorzien van 1.900.000 frank. Het onderzoek hierop is nog niet voltooid. De discriminatie tegenover andere kinderen uit het rijksonder wijs blijft dus bestaan. Het is niet op die manier dat men het gemeentelijk onderwijs zal doen opbloeien. Dit bekomt men door kwaliteitsonderwijs, op langere termijn althans! Zijn alle kinderen niet even belangrijk? Door het oprichten van een cultureel Centrum werd een bedrag van 20.000.000 frank ingeschreven daar waar de werkelijke kostprijs geraamd werd op 65.000.000. Kan men dit nog als ernstig beschouwen? Voor het onderhoud van buurtwegen werd een bedrag van 8.000.000 frank voorzien. Het betreft hier voegvullingen. Waar berust dit dossier? Ten einde eens een overzicht te bekomen per gemeente kan ik de leninglast voor wegenissen in 1976 gaan opzoeken. De evolutie tot 20.2.1980 geeft een duidelijk overzicht van waar de werken zich hebben opgehoopt. Is men nu schepen van Geraardsbergen of van.... een deelge meente? Willekens Harry Gemeenteraadslid GERAARDSBERGEN Zaterdag 29 maart 1980 Aanvang 21 uur Toegang 80 frank Het beheer van ziekenhuizen, zowel onder beheer van openbare instellingen zoals het Stedelijk Ziekenhuis als deze van z.g. vrije instellingen zoals de H. Hartkliniek, staan onder controle en voogdij van het Ministerie van Volksgezondheid. Dat wil zeggen dat zowel de technische als de budgettaire uitbating van gelijk welk ziekenhuis geregeld wordt door dit ministerie en zonder tussenkomst van de stad. Met andere woorden: de stad heeft in de ziekenhuizen geen centiem méér in de begroting van het Stedelijk Ziekenhuis in te brengen als in deze van de H. Hartkliniek. Dat bij het eventueel overnemen van de H. Hartkliniek door het O.C.M.W. (fusie met Stedel. Ziekenhuis) de kosten voor de stad zouden stijgen is dus een verhaaltje dat maar past in een fabeltjes krant waarin nog andere prietpraat wordt verteld. Rich. Rosier

Voor Allen | 1980 | | pagina 8