BESPREKING POLITIEK VERSLAG MET TOEVOEGING VAN BESPREKING REGERINGSCRISIS DE LANDBOUWPRIJZEN NU IN DE HANDEN VAN DE EUROPESE MINISTERRAAD De verdeeldheid van de CVP ERPE-MERE BOUWT GEMEENTELIJK ONTMOETINGSCENTRUM STEENBERG 1 De socialistische mutualiteit torst de zwaarste risico's! Opiniepeiling 11 NIEUWE LEZERS Heden zaterdagvoormiddag arrondissementeel congres Vrijdag 11 april 1980 42* jaargang nr. 15 Weekblad van de S.P CVP achteruit Socialisten vooruit Redaktie Administratie Publiciteit: Houtmarkt, nr. 1 9300 AALST TEL. 053-70.51.51 -Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 F - Jaarabonnement: 450 F Verantwoordelijke uitgever: Willie Vernimmen, Houtmarkt 1,9300 AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT Een gloednieuwe opiniepei ling over het stembusge drag werd verleden week bekend gemaakt. Voor de CVP waren de cij fers weinig rooskleurig. In vergelijking met de kiesre- sultaten van december 1978 zou de formatie Tindemans ruim 2% moeten prijsgeven. De SP boekte daarentegen een lichte winst van 0,6%. De grote overwinnaar zou de PW zijn. De liberalen zouden met 1,2% van de stemmen naar 20% stijgen. Dit wat Vlaanderen betreft. In Brussel zou het sukses nog groter zijn. Van 10,2% naar 16,7%. Daar zou de CVP-PSC een volle 4% verliezen. Het FDF slaagt er echter in de schade te beperken: een verlies van 1,9% of van 35,2% naar 33,3%. Wat sedert verleden week reeds duidelijk bleek is deze week woensdag bewaarheid: de Ko ning heeft het ontslag van de regering Martens aanvaard, na dat deze laatste vruchteloos had geprobeerd tijdens het Paasweekend de scherven te lij men na de tweede afwijzing van het artikel 5 van de Gemeen schapswee Deze beraadslaging had Eerste-Minister Martens no dig om de verdeeldheid binnen de C.V.P. tegen te gaan. De C.V.P. heeft dan echter haar hou ding verstrakt, zodat kwasi een nieuwe globale discussie zou tot standkomen, wat zich echter in de definitieve fase situeerde. Daarmede werd Eerste-Minister Martens voor de tweede maal op een week tijd door zijn eigen partij of een gedeelte ervan wandelen gestuurd. Afwachten nu wat het Staats hoofd zal doen. Waarschijnlijk een informateur aanstellen om na te gaan hoe de kaarten liggen en of er nog een politieke oplos sing is zonder verkiezingen. Heden zaterdag weten wij echter reeds meer en kan ons congres zich eveneens beraden over deze Toen ik enkele weken geleden bij een voordracht over de landbouwprijzen vooropstelde dat, rekening houdend met de evolutie der besprekingen in de Landbouwcommissie, het wel eens mogelijk zou zijn dat het Europees Parlement geen uitspraak zou doen, leek dit voor velen onmogelijk. Mijn zogezegde vooropgestelde gok werd spijtig genoeg voor onze landbouwers werkelijkheid. De Europese Landbouwcommis sie had immers met een meerderheid (waaronder 4 socialis ten) de verhoging met 7,9% goedgekeurd echter voor sommigen onder de uitdrukkelijke voorwaarde dat de land bouwoverschotten, en dan vooral in de zuivelsektor aan een super-heffing zouden worden onderworpen, en dat eveneens een globaal beleid inzake oliën en vetten zou worden inge voerd. Het is op deze standpunten dat de verdeeldheid is gegroeid tussen heel wat belangrijke politieke fracties in het Europees Parlement. De COPA (vergelijking boerenbond inter nationaal) heeft daarop een steeds twijfelende houding aange nomen, enerzijds weet men ook zeer goed dat het laten verder uitlopen van overschotten een onbetaalbare zaak is en dat bijgevolg de kritiek op deze struktuur steeds groter zal worden; anderzijds worden deze organisaties ook nog wegens hun eigen industriële aktiviteiten ergens beperkt in hun totale akties ten overstaan van de landbouwer als zodanig. Bepalend voor het definitieve standpunt was wellicht ook de akties van bepaalde konsumentenverenigingen, die trouwens naar mijn oordeel al te gemakkelijk de argumenten vooropstei len om het Europees landbouwbeleid te willen ontmantelen. De sterke verhoging van bepaalde landbouwprodukten aan de verbruiker is niet het gevolg van verhoging der landbouwprij zen aan de landbouwer. Wel bepaalde goed uitgevoerde studies bewijzen overvloedig dat het vooral de industrie en de distributiesektor is, die verantwoordelijk zijn voor de hoge prijzen en daar dragen bepaalde multinationale ondernemin gen de grote schuld. Het volstaat immers om de winsten van bv. de «Lever-groep» onder ogen te nemen om U een idee te vormen hoe vandaag de landbouwers méér dan de werkne mers het slachtoffer zijn van deze handelingen. Het is dan ook meer dan wenselijk dat deze verenigingen hun akties een andere wending geven, nl. tegen het onzinnige van de publici teit en een dikwijls niet verantwoorde en te ver doorgedreven technologie. Bij al deze beschouwingen voegt zich vooral de houding van alle vertegenwoordigers van het Verenigd Koninkrijk, hun struktuur en hun relatief laag inkomen verantwoorden inder daad lage prijzen. Dit alles was van aard om verwarring ten top te drijven, vandaar ook een resolutie die de verantwoorde lijkheid ten volle legt op de schouders van de Ministers van Landbouw van de Negen. Hopelijk nemen zij nu de nodige maatregelen, zowel wat de struktuur als wat de prijzen betreft om aan de landbouwers een bestaan te bezorgen dat hun recht geeft op een mens waardig bestaan. Willy Vernimmen Lid Europees Parlement Effektief Lid Landbouwcommissie politieke situatie. Belangrijk was ook de tweede fase van ons politiek congres in navolging van het congres van 8 en 9 maart jl., dat volgende week zondag wordt gehouden en waarvoor onze federatie heden zaterdag in een arrondissemen- tele samenkomst haar oor te luisteren legt, naar wat afdelin gen en militanten denken over de politieke werking van de S.P. tijdens de voorbije periode van twee jaar, heden ten dage en voor de toekomst. Het politiek verslag van voorzit ter Van Miert, besproken en goedgekeurd door het Partijbu reau, behandelde de splitsing van de Partij, de socialistische pers, het regeringswerk en de toekomstige politieke opstelling en werking van de partij. Voornamelijk naar de toekomst en dus naar de duidelijk profile ring van de S.P. in haar politieke standpunten dient de discussie te gaan. Daarover een diepgaan de discussie met duidelijke con clusies door onze federatie, moet doorstromen naar het nationaal partijbureau om terdege reke ning te houden met de wensen en verzuchtingen van onze mili tanten. Daarop roepen wij al onze mili tanten op heden zaterdagvoor middag om 10 uur aanwezig te zijn te Aalst, in het Huis der Socialisten. Jacques Timmermans Indien het tot vervroegde verkiezingen mocht komen, zou het wel eens kunnen dat de CVP opnieuw uitpakt met een affiche waarop personen staan afgebeeld die standpunten verdedigen die in feite tegengesteld zijn. Elkeen herinnert zich immers nog goed de CVP-affiche met Tindemans en Martens, de kiezers om vertrouwen vragend. De uitslag was er, maar dat vertrouwen werd sedert de ambts aanvaarding van Martens als Eerste-Minister omgezet en misbruikt voor een guerilla oorlog van Tindemans tegen Martens. Waar toen de schijn nog kon bedriegen, moet het thans duidelijk zijn dat de afrekening binnen de CVP volop aan de gang is. De CVP laat enkele zogenaamde «dissidenten» aan rukken en tegenstemmen of zich onthouden om de regering Martens te doen struikelen. Een verklaring van P.S.-fraktielei- der Delmotte aangrijpen om neen te stemmen is een stok vinden voor een hond die men wil slaan. Mocht deze verklaring er niet geweest zijn, dan hadden deze CVP-ers wel iets anders gevonden om tegen te stemmen. De CVP of een deel ervan had immers duidelijk de bedoeling de gesloten akkoorden nogmaals en voor de zoveelste maal op de helling te zetten. Hiervoor laat men dan senatoren «in eer en geweten» stemmen of «met pijn in het hart». De CVP in dit arrondissement valt in deze ook niet uit de toon! Waar de goedgelovige nog respekt kan opbrengen voor de moed van CVP-senator Paula D'Hondt moet maar volgend bericht lezen in «De Standaard» van 4 april jl.: «In de wandelgangen kon nog worden vernomen dat CVP- senator Paula D'Hondt één van de tegenstemsters weken geleden door haar arrondissement was opgedragen om tegen te stemmen, zodat haar stem niet meer als een verrassing kon worden beschouwd». Ziedaar, de dubbelzinnigheid van de CVP open en bloot! Van haar twee senatoren uit ons arrondissement laat de CVP één senator vóór stemmen en één senator tegen! Dat is de CVP-standenpartij ten voeten uit: zich waden in de dubbelzinnigheid, zowel op communautair als op sociaal- economisch vlak! De S.P. Federatie Opnieuw kunnen wij een serie nieuwe lezers van Voor Allen aan onze lijsten toevoegen. Maak ook dat jij op de wervingslijst komt. Maak Voor Allen bekend bij vrienden en kennissen. De nieuwe lezers werden aangeworven door onderstaande kameraden, waarvoor onze dank en nog veel ijver om op dezelfde weg verder te gaan. Troch William, Hofstade Van Den Bossche Freddy, Velzeke De Martelaere Petrus, Mere 1 Vagenhende Germain, Bavegem 3 De Loor Herman, Zottegem Gillade Lucienne, Aalst 1 Werkgroep «De Roos» Aaigem, Burst, Bambrugge 3 De beslissing een «Gemeentelijk Ontmoetingscentrum Steen berg» te bouwen werd niet na één nacht over glad ijs genomen. Toen in 1977 de gemeenten sa mengevoegd waren heeft het schepencollege, een uitgebreide inventaris van Erpe-Mere opge maakt. Samengevat zijn in deze inventa ris volgende gegevens opge nomen: 1. Bevolking. Erpe-Mere telde einde 1977, 18.522 inwoners. De ze bevolking is zeer ongelijk ver spreid. Mere telt een relatief ho ge bevolkingsdichtheid (8,38) ge volgd door Burst (6,87 inwoners per ha). De bevolking is vanaf 1970 nagenoeg constant geble ven (17.977 inw.) om einde 1977 beginnen te stijgen. Tijdens de laatste vijftien jaar is de stijging vooral waar te nemen te Burst, Erpe en Mere. Het aantal inwo ners is gedaald te Aaigem, Otter- gem en Vlekkem. Door enerzijds een groter aantal inwijkingen en anderzijds de natuurlijke aan groei zou de bevolking over tien tot vijftien jaar meer dan 20.000 eenheden kunnen bedragen. 2. Sociaal-cultureel leven. Meer dan tweederden van het aantal leerplichtige kinderen volgt lager onderwijs te Erpe-Mere. De lec tuurvoorziening is aan de be staande noden niet aangepast. Niettegenstaande alle goodwill De maquette van het indrukwekkend ontmoetingscentrum slaagt men er niet in de lectuur- behoeften te bevorderen en te verspreiden, dit voornamelijk door een gebrek aan infrastruc tuur. Het aantal socio-culturele vereni gingen Jeugd, Actieve Kunstbeoefening, Sport en Vrije Tijdsbesteding, Vormings- en Ontwikkelingswerk bedraagt 184. De meeste lokalen en zalen die deze verenigingen gebruiken zijn daartoe niet geschikt. Erpe-Mere beschikt over geen enkele zaal die aan de normen voor zaal sporten voldoet. Hoewel in theo rie de meeste zalen openstaan voor elk soort vereniging, blijkt in de praktijk een sterke verzui ling naar gezindte op te treden. Volgens de normen van het Mi nisterie van Nederlandse Cultuur zou Erpe-Mere over een Cultu reel Centrum, categorie C, moe ten kunnen beschikken. Dergelijk cultureel centrum omvat: een polyvalente zaal of schouwburg zaal, vergaderzalen, bibliotheek, lokalen voor de jeugd, voor per manente vorming en vrijetijds besteding. Het is een klassiek verschijnsel bij elke ekonomische recessie of crisis de konservatieve rechter zijde in het gelid te zien treden tegen de sociale verworvenhe den der werkende bevolking. De taktiek bestaat er dan in de organisaties, die deze sociale verworvenheden der arbeiders behartigen en verdedigen, ver dacht te maken en in diskrediet te brengen bij de bevolking. Alle geschut, en niet het minst zware, wordt dan in stelling ge bracht. Bij dit geschut behoort voornamelijk de reactionaire pers w.o. De Katholieke oude tante «La Libre Belgique», die nu toevalliger wijze eigendom is van een uiterst reactionair libe raal. Dit blad trok in zijn editie van 17 maart II., ter gelegenheid van de behandeling der problemen in de Ziekte- en Invaliditeitsverze kering, met volle kracht zijn registers open tegen de Sociali stische Mutualiteiten die, in de Kommissie Geneesheren Zieken bonden, nogal scherp van zich afbijten. Op een subtiele wijze vergeleek bedoeld blad de rekeningen der Kristene Ziekenfondsen met de ze van de Socialistische Mutuali teiten waarbij deze laatsten er natuurlijk bekaaid uitkomen. Edmond Leburton, Voorzitter van het Nationaal Verbond van Socialistische Mutualiteiten, heeft dan ook geen ogenblik geaarzeld bedoeld blad van ant woord te dienen en op passende wijze de puntjes op de «i's» te zetten. Graag geven wij onze lezers ken nis van deze gevatte repliek, door La Libre Belgique in exten- so gepubliceerd, samen met een voorzichtig inbindende kom- mentaar tegenover de doorslag gevende Socialistische argu mentering. Lees door blz. 7 Op het gebied van de sportinfra structuur is de toestand vrij ongunstig. Volgens B.L.O.S.O. normen is er te Erpe-Mere een tekort aan: zwembaden 780 m2, sporthallen 2.778 m2 en open luchtsportvelden ca 40.000 m2. 3. Financiën. De financiële toe stand van de gemeente is gun stig. De begroting sluit met een boni en de rekeningen vertonen een belangrijk overschot. Dit geeft aan de gemeente de moge lijkheid belangrijke investerin gen te doen zonder daartoe de belastingen te moeten verhogen. 4. Plaats van inplanting. Een bij komend onderzoek naar de meest geschikte plaats van in planting van een gemeentelijk ontmoetingscentrum werd inge steld. Bij de beoordeling van de resultaten en de keuze werd re kening gehouden met: 1. de afstand die de bevolking zou moeten afleggen; 2. de verkeerstechnische moei lijkheden, zoals: parkeergelegen heid, breedte van de straten enz. 3. bij gebeurlijke onteigening een zo klein mogelijke groep landbouwers in hun bedrijfsuit- bating te treffen. 4. de mogelijkheden die door het gewestplan geboden worden. Na overleg met de Ministeriële Diensten en Stedebouw viel de keuze op Steenberg. Uit het geheel van gegevens waarover de gemeente beschikt kunnen volgende conclusies ge trokken worden: Lees door blz. 5

Voor Allen | 1980 | | pagina 1