OUDENAARDE ONTDEK RONSE TE VOET HET MUSEUM IS EEN BEZOEK MEER DAN WAARD Wervingsreserve voor bedienden categorie A Derde Bal van de Roos Milieubescherming en vogelvangst EEN IIP VOOR EEN REGENACHTIGE VAKANTIEDAG BURGERLIJKE STAND VERGEZICHTEN WANDELING de bakkerij Geboorten Igor Van Mullen z.v. Freddy, Broodstraat 8, Oudenaarde, Kim- berley Wandels d.v. Lievin, Anker straat 41, Oudenaarde, Leentje Devos, d.v. Etienne, Jezuïeten plein 15, Oudenaarde, Linsi Van Robays d.v. Josephus, Kerkhove- straat 4, Anzegem, Angelique Campens d.v. Martin, Nederstraat 7, Oudenaarde, Vanessa Alluyn d.v. Willy, Deinzestraat 154, Oude naarde, Nele De Meyer, d.v. Luc, Wafelstraat 3, Horebeke, Maaike Coppens, d.v. Norbert, Den Bulk 57, Oudenaarde, Kris Van De Wal- le, z.v. Willy, Beerlegemsebaan 47, Zwalm, Bram Taeldeman z.v. Jo- han, Schoolstraat 15, Zwalm, An- nelien Coppens d.v. Hedwig, Heuf- kensstraat 45, Zwalm, Nele Van Heddegem d.v. Roland, Dijkstraat 3, Oudenaarde. Overlydens Leonel Moerman, gepens., 77 j., ongehuwd, Zulte, Gabrielle Van- ommeslaeghe, gepens., 88 j., wed. Leopold Van Den Abeele, Oude naarde, Maria Ronsse, gepens., 81 j., wed. Hendrik De Jaegher, Ou denaarde, Octavie Walraeve, ge pens., 95 j., wed. Petrus De Crae- ne, Oudenaarde, Elisabeth Tack, huisvrouw, 64 j., echtg. Andreas De Tollenaere, Wortegem-Pete- gem, Hermenie Dhondt, gepens., 67 j., echtg. Marcel Van Moorle- ghem, Oudenaarde, Achiel Truyen, gepens., 89 j., wed. Ludo- vica Muyshondt, Oudenaarde, Au gusta Loof, gepens., 89 j., wed. René Deconinck, Wortegem-Pete- gem, Marie Haegeman, gepens., 75 j., wed. Frans Verstichel, Zwalm, Roger De Meyer, postbode, 56 j., echtg. Louisa Walgraeve, Deinze, Omer Marijns, gepens., 74 j., echtg. Maria Weemaes, Oudenaar de, Evaristus Mahieu, gepens., 88 j., echtg. Maria Du Caju, Oude naarde. Huwelijken Christiaan Van Audenhove, zonder beroep (student), Oudenaarde en Suzy Liagre, verpleegster, Izegem, Johan Capiau, postbediende, Maarkedal en Livine Robbens, on derwijzeres, Oudenaarde, Jan Janssens, bediende en Linda Van- derstichele, onderwijzeres, beiden van Oudenaarde, Eddy De Zaey- teyt, bediende, Kluisbergen en Martine Everaert, kinderverzorg ster, Oudenaarde, Fernand Bruyn- ooghe, leraar en Anne De Smet, geneesheer, beiden van Oudenaar de, Luc Van Caeneghem, genees heer, Gavere en Marleen De- vreeuw, zonder beroep, (studente), Oudenaarde. Huwelijksbeloften Rik Callens, magazijnier en Rina De Backer, verpleegaspirante, bei den van Oudenaarde, Johan Blon- deel, jurist en Ann Beyaert, gegr. verpleegster, beiden van Oude naarde, Willem Merchie, student en Hilde Delobelle, studente, bei den van Oudenaarde. Wijziging ophaling huisvuil Het stadsbestuur van Oudenaarde maakt bekend aan zijn inwoners dat ter gelegenheid van O.L.V. Hemelvaart volgende wijzigingen aan de huisvuilophaling werden aangebracht. De ophaling voor Oudenaarde - Eindries en Welden zal doorgaan op donderdag 14 augustus 1980. De zondag: 9.00 u. -12.30 u. 14.30 u. -18.00 u. Federatie van Socialistische Mutualiteiten Bond Moyson der Arr. Aalst - Oudenaarde legt aan: Groot-Oudenaarde op zaterdag 25 oktober 1980 Het vertrekpunt van de wandelweg ligt in het Park de l'Arbre, bijna op de top van de Kruisberg (weg Ron- se - Oudenaarde - Gent). We treden het park binnen door de bovenste ingang. Van onder het lover zien we voor ons het symbool van deze wandeling, de zonnewij zer. Daarachter ligt de stad met de torens van de St.-Hermes- en de St.-Martenskerk met tussenin de kleinere St.-Martinustoren. Verder- weg reiken de velden tot aan de beboste toppen van de omliggende heuvels, reeds over de taalgrens gelegen. Rechts zien wij over de Kruisstraat en het Schavaert heen de Hotondberg. Tussen de groene grasperken dalen we nu af naar de benedenuitgang. Dit terrein werd in 1951 door Louis de l'Arbre de Ma- lander aan de stad geschonken, vandaar dan ook de naam «Park de l'Arbre». We steken de Kruisstraat over en dalen tot aan de linde waar we rechts de Groeneweg inslaan en onmiddellijk rechts de Van Scha- melhout voetweg nemen. Na eerst rechts en dan links af te slaan komen we in het Eikelstraatje. De plantenliefhebbers vinden hier een prachtige flora langs de weideber- men. Hier, op nauwelijks een boog scheut van het stadscentrum, is het landschap reeds zeer landelijk. We kruisen de Fiertelmeersstraat en volgen de voetweg tot aan de Ka- pellestraat. Op de berm aan de overzijde van de straat stond vroeger de oude kapel Wittentak. Aan een enorme eik hing destijds een houten Maria- beeldje. De tak vlak boven het beeldje, die het tegen de regen beschermde, was bijna wit en ook de bladeren ervan waren van een veel lichtere tint. Aldus ontstond de benaming «Wittentak». Toen in 1636 een pestepidemie de stad ontvolkte, nam de devotie tot het beeldje toe. De ziekte verdween en in 1639 bouwde men er een kapel, met de financiële steun van prinses Ernestine de Ligne, weduwe van Jan III van Nassau, Dame van Ronse. Op het einde van de 19de eeuw werd de kapel gesloopt en een nieuwe kapel werd opgetrok ken een paar honderd meters hoger. Links slaan we de Bierynckstraat in die na een paar bochten uitloopt op de Schapenbergstraat. Voorbij de Riekestraat nemen we rechts de voetweg die steil naar omhoog loopt tussen twee prachtige par ken. Deze weg, het verlengde van de Riekestraat, voert ons tot op de Zandstraat, waar we schuin tegen over de molen «Ten Hootond» uit komen. De stenen witte kuip doet nu dienst als uitkijktoren en door de zorgen van de Touring Club werd bovenop de molen een arduinen oriëntatie tafel aangebracht. Hierdoor kan men gemakkelijk de 108 klokketo- rens die bij helder weder zichtbaar zijn, thuisbrengen. Het weidse pa norama over de Scheldevallei, de Vlaamse Ardennen en de Noord- henegouwse heuvels loont de moeite van een beklimming van het steile molentrapje. De molen da teert uit het einde van de 18de eeuw, doch ruim een eeuw vroeger werd reeds een molen op dezelfde plaats opgetekend in het kadaster. Hij werkte als korenmolen en olie slagerij. Tot tweemaal toe werd hij door de bliksem vernield en herop- getrokken. De mechanisatie van de maalderijen verlamde ook zijn wie ken en bracht hem in verval. Dank zij de huidige eigenaars, afstam melingen van de laatste mulder, bleef de molenkuip gespaard en werd deze als toeristisch attraktie- punt heringericht. We volgen de Zandstraat door het bos. De straat vormt de grens tus sen Ronse en Kluisbergen en loopt over het hoogste punt van de Vlaamse Ardennen, de Hootond- berg, 150 meter boven de zee spiegel. In de bocht slaan we rechts de veldweg in. De holle weg voert ons tussen de bossen snel naar bene den, Dan treft ons plots één der mooiste panorama's op de stad. Hier moet men even halt houden om de pracht volledig tot zich te laten doordringen. Hoe meer men in de details dringt, hoe prachtiger het decor wordt. De Kapellestraat draait rechts om het atelier van kunstschilder Ar- mand Demeulemeester tot bij de nieuwe kapel «Wittentak», verdo ken onder, de lindebomen, gelegen langs de zoom van het hoogstam- mig beukenbos. De kapel werd in 1891 opgetrokken in neogotiek. Binnenin is ze zeer ruim en strak: de beelden langs de steunberen en de afbeeldingen van heiligen in de kleurrijke glasramen brengen een weinig afwisseling. De brandglas- ramen zijn schenkingen van devote personen of verenigingen. In het begin van de maand juli wordt hier jaarlijks een noveen gelezen die nog zeer ruime belangstelling kent. Honderd meter lager nemen we links de Noordstraat, kruisen de Fiertelmeersstraat en nemen de voetweg Schaffendaele. Het smal le pad voert ons tussen de velden door naar de Weg der Vlamingen die we rechts afslaan. De bena ming wijst erop dat deze weg voor al gebruikt werd door de bewoners van het Vlaamse hinterland, terwijl aan de overzijde van de stad de «Walenweg» over de taalgrens leidt. Bij het beklimmen van de Van Cae- neghemstraat links, krijgen we een terugblik op de heuvelflank en het Schavaert dat we daarnet door kruist hebben. Bovenaan nemen we de Scha- vaertstraat rechts en langs het zeer rustieke kapelleke Schavaert, steu nend tegen een enorme boom stam, bereiken we de mini-dieren tuin van Tiste, een gekende Ron- sese volksfiguur en grote dieren vriend. Meteen zien we het uit gangspunt van onze wandeling, het Park de l'Arbre de Malander. «Voor Allen» - 8 augustus 1980 - 7 mooie kroonluchters in beide salons. Nog een bezoek aan de zaal Dr. Decroly, promotor van de moderne pedagogie, en weldra bevindt de bezoeker zich opnieuw op de bin nenkoer. Even oversteken en na het klompenmakersatelier van «Tavi Kloef» en de schietspoelma kerij te hebben bezichtigd, loopt de bezoeker nog even binnen in de aloude herberg «In de Oude Dra gonder» waar, op een lustig deun tje uit het antieke symphonion, een einde komt aan zijn rondgang in het museum. Openingsuren: Andere dagen: 8.30 u. -12.30 u. 14.00 u. -18.00 u. Gesloten op dinsdag en woensdag. Voorwaarden: Woonachtig zijn binnen de grenzen der arrondissementen Aalst Oudenaarde; Minstens het getuigschrift bezitten van 3 jaar lager Middelbaar Onderwijs; BÜ de aanstelling ingeschreven zijn als werkzoekende bij de R.V.A. en minder dan 30 jaar oud zijn. Deze wervingsreserve wordt aangelegd met het oog op het vervangen van personeel dat gerechtigd is op het nemen van brugpensioen. Voor de mannelijke kandidaten voldaan hebben aan de militie verplichtingen. De schriftelijke kandidatuurstellingen, samen met een fotocopie van het bekomen getuigschrift, dienen gericht aan de Algemene Secre taris Roger Otte, De Colfmaeckerstraat 11, 9620 Zottegem, tot uiterlijk 22 augustus 1980. Het daartoe ingericht examen zal plaats hebben op maandag, 1 september 1980, te 9 uur, in de refter van de Centrale Zetel De Colfmaeckerstraat 11, 9620 Zottegem. Op vrijdagavond 22 augustus 1980 om 20 u. in zaal «Brakelhof» Rond Punt 1 Brakel: debat over milieube scherming en vogelvangst, met als panelleden: kabinetsmedewerker De Paepe, attaché van minister Mare Galle; vogelvangers, jagers en milieugroeperingen. Een unieke gelegenheid om eens de verschillende meningen met el kaar geconfronteerd te zien. lede reen welkom. Bij het binnengaan laten de volledi ge verzameling van het manden makersalaam, de mooie bakvor men in de bakkerij en de levendige voorstelling van het schoenmakersatelier de bezoekers kennis maken met een greep uit het plaatselijk ambachtsleven van weleer. De bovenverdieping van deze zaal is voorbehouden aan de lokale nijverheid: de textielnijver heid. Via de keurig uitgebeelde wevers kamer wordt het zaaltje Snoeck bereikt. Een klein deel uit de we reldvermaarde instrumentencollec tie van onze stadsgenoot César- Charles Snoeck wordt hier bewaard. De bovenverdieping van het hoofd complex biedt de bezoeker eerst de zaal van de regionale voorge schiedenis. Naast honderden spe cimens van silexschilfers, pijlspit sen en bijlen, herinnert een rijke verzameling van fossielen van schelpdieren er ons aan, dat eens ons grondgebied door de zee over stroomd was. Nog even een blik in de folklore- zaal, waar in hoofdzaak herinnerd wordt aan de «Fiertel». De bezoe ker begeeft zich dan naar de ruime zaal der Gilden. Hier wordt vooral de nadruk gelegd op de mooie collectie wapens, de oude tro feeën, de ontelbare herinnerings medailles, de archieven en de ver zameling wondermooi vaatwerk van de voornaamste plaatselijke gilden: St.-Hermes, St.-Sebastiaan en St.-Martinus. Langs de grote trap, worden op het gelijkvloers de «salons» bereikt. Een eerste salon, hoofdzakelijk in empirestijl, geeft ons de gelegen heid, naast een rijk meubilair, een reeks mooie familieportretten, van de hand van de Ronsese schilder Delfosse, te bewonderen. Het «Louis XVI»-salon biedt ons vooral een weelderige verzameling van tinnen voorwerpen en tal van dokumenten van de hand van Dr. Delghust. Opmerkenswaardig zijn ook de de mandenmakerij gevel van het hoofdgebouw op de binnenkoer.

Voor Allen | 1980 | | pagina 7