TEGEN 2% l IFHOUDING IN OPENBARE DIENST EN II fERHOGING MET 750 MILJOEN FRANK VOOI 1 LANDS! IERDEDI IGIN !G GEEN MEMOIRES BERT VAN HOORICK? HEBBEN DE SOCIALISTEN ONGELIJK? POLITIEKE TOEKOMST WEINIG ROOSKLEURIG!!! Samen met Karei Van Miert naar het Familiefeest Voor Allen Meer informatie zie pag. 7 Partijbureau éénsgezind achter standpunt Karei Van Miert VOORSTELLING BOEK «KEUZE UIT ARTIKELS VOOR ALLEN» mBKÊm Domein De Gavers te Geraardsbergen Ook minister Galle en al onze mandatarissen zullen aanwezig zijn VLAAMS Redaktie Administratie Publiciteit: Houtmarkt, nr. 1 9300AALST TEL. 053-70.51.51 Postrekening nr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 F - Jaarabonnement: 450 F Verantwoordelijke uitgever: Willie Vernimmen. Houtmarkt 19300 AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT Vrijdag 5 september 1980 42° jaargang nr. 34 Weekblad van de S.P. ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■HM Na de beraadslaging van het partij bureau moet het de C.V.P. en P.V.V. coalitiepartners duidelijk zijn dat de Vlaamse socialisten verdere regeringsverantwoordelijkheid ne men. maar slechts op basis van de gesloten overeenkomsten. Het is slechts een fabeltje te stellen dat de socialisten in moeilijke om standigheden regeringsverant woordelijkheid schuwen: wij blijven in de regering indien aan de koppeling lonen/index niet wordt geraakt en de 2% afhou ding wordt ingetrokken; aan de koopkracht van de door snee-burger niet wordt geraakt; de concertatie met de sociale partners niet in het gedrang wordt gebracht en reëel blijft; de verhoging met 750 miljoen frank van het budget van landsver dediging wordt teniet gedaan; en er ook geen verhoogde militaire bij stand kan zijn aan Zaïre; er zeker geen beslissing kan vallen over de plaatsing van de kernraketten voor einde van dit jaar. P.V.V. en C.V.P. moeten nu maar eens hun verantwoordelijkheid ne men, in plaats van voorzitter Karei Van Miert persoonlijk aan te vallen. Redelijke tegenargumentatie kun nen P.V.V. en C.V.P. niet aanbren gen; het beperkt hem tot het trach ten ingang te doen vinden van een afrekening Van Miert/Claes. Niets is onzinniger! Willy Claes en onze andere socia listische ministers hebben in deze regering reeds meerdere voor de werknemers nadelige beslissingen kunnen afwentelen en zij hebben daarin grote verdienste. Wanneer zij het evenwel binnen de regering niet kunnen halen, dan dient de partij te beslissen of haar mandata rissen nog verdere medewerking aan deze regeringspolitiek kunnen verlenen. En het partijbureau heeft eensge zind néén geantwoord aan de re geringsbeslissingen, die net voor het verlof werden genomen. Het is dit regeringsbeleid ombuigen vol gens de socialistische bezwaren of de dagen van de regering Martens 3 zijn geteld. Misschien zal men zelfs het nationaal congres op 5 oktober niet meer halen. Voor de Vlaamse socialisten is het duidelijk: samen met het A.B.V.V. en A.C.O.D. voeren wij strijd tegen deze a-sociale maatregelen. Jacques Timmermans Kd. Vic Van der Heyden verwel komde maandag in het Volkshuis de talrijke aanwezigen en politieke prominenten, en dit ter gelegen heid van de voorstelling van het pas verschenen boek «Een keuze uit artikels Voor Allen» van Bert De «hete» herst waarover zoveel gesproken werd, is blijkbaar vroeger begonnen dan velen hadden verwacht. Aanleiding daartoe zijn een reeks regeringsbeslissingen die door de socialisten naar mijn gevoel terecht worden betwist. Kan men zich inderdaad voorstellen dat een regering, die in de rege ringsverklaring uitdrukkelijk verklaart geen enkele sociale beslissing te zullen nemen zonder raadpleging en overleg met de sociale partners, plotseling in volle vakantieperiode de beruchte 2 afhouding voor de pensioenen in de openbare sektor invoert. Brutaliteit een test voor verdere achteruitgang of doodgewoon een negeren van wat men enkele maanden voordien heeft gezegd. Moeten de socialisten dit nemen... wij zeggen neen en wij menen daarbij overschot van gelijk te hebben. De reaktie zowel van het A.C.V. als van het A.C.O.D. liegt er niet om. Alleen kunnen wij ons de vraag stellen: Wat de CVP, die toch voor een deel haar macht haalt uit de werkerskringen, daarvan denkt. Wil zijn misschien nu afrekenen met de vervelende vakbonden en de weg opgaan die een Tindemans nu meer dan vroeger wil bewandelen? Een tweede niet onopgemerkte houding is deze van de liberale minister van Landsverdediging. Het is duidelijk dat in een periode van diepgaande crisis iedereen verantwoordelijkheid draagt daarom ook hadden de socialisten in volle verant woordelijkheid en overleg aanvaard dat de verschillende be grotingen niet konden stijgen boven een bepaald percentage. Nu blijkt dat door heel wat spitsvondigheden de begroting van landsverdediging stijgt met ruim 12 Moeten wij als eerlijke coalitiepartner dit nogmaals slikken? Wij zeggen neen en het zal daarbij blijven; hetzij binnen of buiten de regering. Hetzelfde draaiboek herhaalt zich met de onrechtstreekse belastingen: in een vorige bijdrage, heb ik er trouwens op gewezen hoe gevaarlijk het is zijn toevlucht tot deze operatie goed te keuren. De gevolgen laten zich nu reeds voelen, en dit niettegenstaande een bepaalde selectiviteit. In een land waar lonen en wedden gekoppeld zijn aan prijzen, is iedere onrechtstreekse belasting een aanslag op de koopkracht. Mogen wij dit als socialisten misschien niet meer zeggen? Mogen wij ook niet herhalen dat in de regeringsverklaring werd opgenomen dat men iets ging veranderen aan het systeem en cumulatie van de te hoge pensioenen? Meent men nu oprecht dat in een periode waar rechts in het offensief gaat, wij alles willen ondergaan. De verantwoordelijkheid berust bij de Pre mier, ofwel kiest hij voor rechts en hij zal bij de Heren De Clercq, Gol, Waltniel e.a. bondgenoten vinden ofwel is hij een man die zijn woord gestand houdt en luistert hij naar de ernstige waarschuwingen van de S.P. Doet hij dit niet dan zijn wellicht zijn laatste daden als Premier aangebroken. Willy Vernimmen Van Hoorick. Het boek kreeg inleidingen van Marc Galle, Vic Van der Heyden, Willy Vernimmen, Roger Otte, Her man Van Herzele en Jan Van der Veken. «mijn dank is de vriendschap, de kameraadschap en de genegen heid die ik mocht ontvangen zelfs van andersdenkenden»: aldus Berh Van Hoorick bij het afscheid van zijn openbare politieke aktiviteiten. Dit afscheid werd genomen zonder enig vertoon of groot feest, zoals den Bert het steeds wilde, vervolg de pgt. Van der Heyden. Enkele vrienden van de gemeenschappe lijke socialistische aktie dachten er anders over, en namen het initiatief om de voornaamste artikelen, die Bert Van Hoorick tussen 1957 en 1978 had geschreven, samen te bundellen in een boek. «De geko zen artikelen vallen op door hun strijdvaardigheid en hun aktuele betekenis die ze momenteel nog hebben». Ere Sp-voorzitter doelde hiermee op het artikel en het feit dat Bert Van Hoorick in 1967 op het congres te Klemskerke reeds de ideeën van de huidige staatsher vorming had verdedigd. Bert Van Hoorick, van zijn kant dankte de gemeenschappelijke Ak tie voor dit initiatief. Hij verduidelijk te dat de keuze van de artikelen niet de geschiedenis maar eerder een weergave was van enkele hoogtepunten uit de socialistische geschiedenis. Toonaangevend noemde hij 1958; de eenheid'van de partij, 1960 - 61 de staking tegen de eenheidswet en de jaren 60-70, toen aan de socialistische partij in het arrondissement Aalst en vooral in Aalst een cultureel imago werd meegegeven. Of Bert Van Hoorick nu ook zijn memoires gaat schrijven, blijft een open vraag. «Het blijft een delicate zaak, ook om politieke redenen. Ik ben er nog niet mee begonnen, en het spijt me nu wel dat ik indertijd niet ben ingegaan op het voorstel van Louis Paul Boon om samen een boek te schrijven»: besloot Bert Van Hoorick. Raymond De Smet noemde Bert een kameraad naar wie hij steeds heeft opgekeken, hij wees vooral op het positieve dat Bert voor de arbeiders heeft gedaan. Het boek kost 200 F en zal tevens te verkrijgen zijn op de aanstaande feesten «Weekblad Voor Allen» die doorgaan op zondag 7 september 1980 a.s. in de Gavers te Ge- raardsbergen. Bert dankte op zijn beurt de aanwezigen voor de belangstelling en schetste in het kort het ontstaan en de doelstelling van deze verzamelde artikelen. Toen in april-mei van dit jaar onderhandeld werd over de samenstelling van het huidige zes-partijenkabinet zagen de deelnemers aan deze onderhandelingen zich geconfronteerd met een dubbele problematiek. Aan de ene kant moest het hoofd geboden worden aan de vertrouwenscrisis tussen de gemeenschappen en gewesten, terwijl daarnaast maatregelen dienden genomen te worden om te verhelpen aan de alsmaar aanslepende en steeds scherper wordende economische crisis. Tijdens de onderhandelingen bleek vrij snel dat tussen de kandidaat regeringspartijen een akkoord mogelijk was over de nieuwe beleidsstructuren voor Vlaanderen en Wallonië. Grote meningsverschillen daarentegen bleven bestaan over de op lossing voor het geheel van de Brusselse problematiek. Deze gang van zaken mondde uiteindelijk uit in de publicatie op 15 augustus jongstleden in het Belgisch Staatsblad van enerzijds de bijzondere wet tot hervorming der instellingen en anderzijds de gewone wet, waarvoor geen 2/3 meerderheid vereist was, tot hervorming en financiering der instellingen. Ingevolge een politiek akkoord werd samen met deze beide wetten op de staatshervorming ook de wet van 8.8.1980 betreffende de budgettaire voorstellen, de ietwat gewijzigde en weinig populaire programmawet van onder de regering Mar tens I, gepubliceerd. Wie dacht dat hiermee de kous af was voor het kabinet Martens, heeft het echter verkeerd voor. Vele hete hangijzers blijven aan de orde van de dag. Voor wat betreft de oprichting van de Vlaamse school te Komen is intussen de kogel eindelijk door de kerk. Na meer dan een jaar van in feite nutteloze palavers heeft het kernkabinet in de nacht van vorige week woensdag dan toch beslist een Vlaamse rijksschool op te richten in de faciliteit gemeente Komen. Een oplossing voor het vraagstuk Brussel ligt echter niet zo gauw in het verschiet. Zoals overeengekomen bij de vorming van de huidige regering zou men nog deze herfst met de onderhandelingen beginnen en dient de oplossing, opdat de staatshervorming volledig zou zijn, er te komen vóór de gemeenteraadsverkiezingen van 1982. In afwachting echter van de moeilijkheden die ongetwijfeld zullen ontstaan bij deze onderhandelingen, zijn er andere problemen die onze volle aandacht vragen. Vooreerst is er de onder liberale druk genomen regeringsbe slissing om volgend jaar 2% in te houden als extra pensioenbij drage op de lonen en wedden van het 630.000 man sterke overheidspersoneel. Deze eenzijdige beslissing is niet alleen een aanfluiting van een jarenlange en statutair vastgelegde traditie, die wil dat voor dergelijke maatregelen vooraf overleg gepleegd wordt met de vakbonden en een vorm van contract breuk, maar is tevens een regelrechte aanslag op het principe van onze loon-indexkoppeling, een zaak waarvoor de vakbon den jarenlang gestreden hebben. Tenzij de regering voorals nog deze blunder herstelt, zijn er harde acties te verwachten tegen deze maatregel in de loop van de eerstkomende weken. Eveneens in de loop van volgende maand dient het overleg over de hervorming van de sociale zekerheid hervat te worden, en in het licht van o.a. voorgaande maatregel blijkt het er niet op dat dit gesprek van een leien dak zal verlopen. Nog andere breekpunten voor de regering zijn het verder op punt stellen van de begroting voor volgend schooljaar die. ondanks alle beloften, opnieuw zwaar deficitair zal zijn, en het nemen van de beslissing in verband met de installatie van de kernraketten in ons land. De verklaring van onze partijvoorzitter Karei Van Miert in verband met hogervernoemde problematiek aan het adres van de regering laat geen twijfels bestaan. De nabije toekomst ziet er dus allesbehalve rooskleurig uit. Hopelijk kunnen onze socialistische ministers in de regering nog een dam opwerpen tegen bepaalde van de voorgestelde maatregelen, zoniet is een regeringscrisis niet denkbeeldig. Paul Van Der Niepen Volksvertegenwoordiger

Voor Allen | 1980 | | pagina 1