C.S.C.-CONGRES 1980... NIEUWE KANSEN VOOR DE VLAAMSE GEMEENSCHAP BESCHERMING ARBEIDERS IN BEDRIJVEN^^H Mare Galle gehuldigd om zijn nieuw ministerschap Lf -1 Laat ons met onszelf beginnen COnGRES JONGSOCIALISTEN «Gezondheidszorg in Vlaanderen» MARC GALLE OVER MILLIEUBELEID IN VLAANDEREN Nieuw wetsvoorstel Volksvertegenwoordiger Paul Van der Niepen Wetsvoorstel Toelichting VERDEDIGING van de DEMOCRATISCHE RECHTEN en VRIJHEDEN OOSTMALLE 31oct., 1 en 2nov. 1980 Deze week in Voor Allen De Geneeskunde nu, dient om winst te maken. Jongsocialisten kongresseren op 31 oktober, 1 en 2 november. Nieuwe huisvesting ter ondersteuning v.d. bouwsektor. S.P.-FEDERATIE AALST OPROEP AAN DE AFDELINGEN Redaktie Administratie Publiciteit: Houtmarkt, nr. 1 —9300 AALST TEL. 053-70.51.51 Postrekening nr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 F - Jaarabonnement: 450 F Verantwoordelijke uitgever: Willie Vernimmen, Houtmarkt 19300 AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT Vrijdag 31 oktober 1980 42° jaargang nr. 42 Weekblad van de S.P Onder het motto «1980... Nieuwe kansen voor de Vlaamse Gemeen schap?» heeft het 7de Congres van de Centrale voor Socialistisch Cultuurbeleid op zaterdag 25 okto ber 1980, in de Vrije Universiteit Brussel de belangrijkste aspecten van de cultuurpolitiek in Vlaande ren doorgelicht. Na een korte inleiding door Kd. Gerrit Kreveld, nationaal secretaris van de S.P. en congresvoorzitter handelde Kd. Mare Galle, minister van de Vlaamse Gemeenschap, over de huidige perspectieven van het en zijn milieubeleid. De publicatie van het eerste rap port van de Club van Rome in 1972 lag ontegensprekelijk aan de basis van de algemene belangstelling voor milieuproblemen, in die zin dat de vervuiling, de uitputting van de natuurlijke grondstoffen en de overbevolking een acute bedrei ging gingen betekenen voor het voortbestaan van de mensheid. Het besluit van het rapport was dan ook bitter: onze milieuproblemen zijn slechts op te lossen indien wij onze economische groei bepaalde beperkingen opleggen. Aan de hand van een paar citaten uit een artikel van Mare Dubrulle, vroeger sekretaris van de Bond Beter Leef milieu en nu lijsttrekker van AGA- LEV, in KNACK van 1 October j.l., toonde Mark Galle aan dat deze beslissing nog steeds de ideologi sche spil van de diverse milieuver enigingen is. Het rapport gaat echter voor ons socialisten voorbij aan de funda mentele oorzaken van de vervui ling door te blijven uitgaan van het bestaande kapitalistisch systeem. Van socialistische zijde is vervui ling geen incidenteel fenomeen, maar een structureel en inherent aan het kapitalisme. Echte oplos singen zullen er derhalve pas ko men bij een verandering van de maatschappij in socialistische zin. Voor het ogenblik moeten wij wel streven, zeker niet naar het stop zetten van de economische groei, maar naar een socialistisch ge plande groei, zodat een econo misch model ontstaat dat is afge stemd op de werkelijke behoeften van de mens, zowel sociaal en cultureel als economisch, rekening houdend met het belang van het leefmilieu en het respect voor alle levensvormen. Uit deze optiek wordt een efficiënte ecologische planning het noodzakelijke comple ment van de economische plan ning. In de eerste plaats moet dus aan politisering gedaan worden. Teveel nog hebben mensen uit de socialistische beweging de milieu problemen verwaarloosd als het erom gaat werkgelegenheid te red den. De strijd voor de werkgele genheid én de zorg om het milieu behoud zijn twee samenhangende aspecten. Mare Galle wees er tevens op dat een socialistische strategie moet bestaan uit enerzijds een bewust making van de bevolking door een permanente vorming tot milieube sef via o.a. direct contact met de natuur, en anderzijds het zoeken naar technische vernieuwingen die zowel rendabel als milieusanerend zijn. Het is juist op basis van dat gestegen bewustzijn dat getracht moet worden de maatschappij te veranderen. Tenslotte haalde de minister een paar realisaties aan die ontegen sprekelijk bijdragen tot de sensibili sering van de bevolking, o.m. de Week van het Bos, de herziening van het Boswetboek, de subsidies aan de leefmilieugroepen en het gepland beleid inzake waterzuive ring. Ook was hij verheugd dat het C.S.C. hem de gelegenheid gaf deze thematiek op het congres te komen toelichten en sprak daarbij de hoop uit dat ze via vormings werk in elke federatie en afdeling zou bijdragen het milieubewustzijn te bevorderen. Resoluties Het congres was van mening dat in de huidige sociaal-economische si tuatie ook in het culturele beleid prioriteiten moeten worden vastge legd. Uit de besprekingen van de verschillende werkgroepen werden een aantal resoluties gedistilleerd, waarbij het congres, naast het mi lieubeleid als primaire optie, stelde dat het kultuurpakt systematisch wordt ondergraven door eenzijdige Vervolg pag. 2 Ongeveer een jaar geleden hield onze pgt Hugo Ruysseveldt een hongerstaking aan de poorten van de metallurgie Hoboken teneinde de publieke opinie te sensibiliseren rond de slachtoffers van de wille- Vorige woensdag werd bekend dat Mare Galle opnieuw aangesteld was als minister van de Vlaamse Gemeenschap. De SP-afdeling Aalst organiseerde 's avonds een intieme hulde aan Mare Galle. Heel wat kameraden betuigden met hun aanwezigheid hun sympathie met de Minister. keurige afdankingen in de bedrij ven. Naar aanleiding hiervan legde Volksvertegenwoordiger Paul Van der Niepen toen samen met enkele socialistische kamerleden een wetsvoorstel in het parlement neer om tegemoet te komen aan de gewettigde eisen van deze kame raad hongerstaker. Wegens de opeenvolgende rege ringscrisissen en de inmiddels van kracht geworden gewijzigde arbei derswetgeving terzake, kon ver noemd wetsvoorstel nog steeds niet in behandeling worden geno men in de bevoegde parlements commissie. Met het oog op een definitieve regeling van het ge stelde probleem, heeft Kd. Van der Niepen Paul te samen met zijn collega's een aangepast en verbe terd wetsvoorstel ingediend bij de Kamer, waarvan de integrale tekst hierna volgt. Hopelijk zal dit nieuw wetsvoorstel, nu het parlement opnieuw is kun nen starten, spoedig het voorwerp uitmaken van een grondige be spreking in de commissie en in openbare zitting van de Kamer. Tot wijziging van artikel 21 2 van de wet van 20 september 1948 houdende organisatie van het be drijfsleven en van artikel 1 bis 2 van de wet van 10 juni 1952 betref fende de gezondheid en de veilig heid van de werknemers, alsmede de salubriteit van het werk en van de werkplaatsen zoals gewijzigd bij de artikelen 5 en 10 van het Ko ninklijk Besluit nr. 4 van 11 oktober 1978 tot wijziging van de wet van 20 september 1948 houdende or ganisatie van het bedrijfsleven en van de wet van 10 juni 1952 betref fende de gezondheid en de veilig heid van de werknemers, alsmede de salubriteit van het werk en van de werkplaatsen. Ingediend door de heer Van der Niepen. De beschermingsmaatregelen ter voordele van de kandidaten en de leden die de werknemers vertegen woordigen in de ondernemingsra den en in de comités voor Veilig heid en gezondheid, die ingevoerd werden bij het Koninklijk Besluit nr. 4 van 11 oktober 1978, beogen te beletten dat bepaalde werkgevers, weinig bekommerd om een norma le werking van de inspraak met de bedoeling de vertegenwoordiging van de werknemers te ontmante len, te onrechte een dringende re den zouden kunnen inroepen of een dringende reden zouden kun nen inroepen gebaseerd op feiten inherent aan de vakverenigingsbe drijvigheid van de werknemersver tegenwoordigers of aan de uitoefe ning van hun mandaat. Aan de rechter werd overgelaten om zich voor elk ontslag te vergewissen van de dringende aard van de ingeroepen reden. Tevens werd de sanctie tegen de werkgevers die op onrechtmatige wijze de overeen komst verbreken opmerkelijk ver zwaard. Deze wijziging heeft niet de gewen ste resultaten opgeleverd, ten dele door de juridische onnauwkeurig heden en lacunes, ten dele door een flagrante tegenstrijdigheid tus sen artikel 35 van de wet van 3 juli 1978 betreffende de arbeidsover eenkomsten en de nieuwe be schermingsmaatregelen. Zonder het belang van de inhoudelijke la cunes in de voorgeschreven proce dure te verwaarlozen, meen ik te mogen stellen dat het hoofdpro bleem berust op het behoud in dienst van de werknemers-afge vaardigde die de werkgever wil afdanken wegens dringende reden gedurende deze procedure. Er gaat geen dag meer voorbij zonder dat hier of daar één of andere belangengroep zijn ongenoegen laat blijken door pro testnota's, betogingen, stakingen, terreurakties en noem maar op. Regelmatig worden mensen onder ons bedreigt in hun bestaan en wordt de meest essentiële waarde «Vrede» voor ons allen in het gedrang gebracht. Onze Stad maakt geen uitzondering op de regel. Gelukkig niet (of nog niet) met terreurakties. Toch gaan ook wij een richting uit die zorgen baart. Ofschoon het nog niet voldoende is dat duizenden pendelaars ver van huis hun broodje moeten verdienen, ofschoon het niet volstaat dat vele jongeren aan geen betrekking komen en het grote leger van werklozen gaan vervoegen, glijden wij verder af naar de industriële aftakeling van onze Stad. De toestand in verschillende nijverheidsektoren liegt er niet om. Een van de bijzonderste nijverheidstakken van onze streek, Textiel en Konfektie, heeft reeds en betaalt nog een zware tol aan de Ekonomische ressesie, ook de Metaalsektor (kijk naar Gilbos) krijgt klappen. En dan spreken wij nog niet eens van het grootste bedrijf van onze Stad en onze streek, Amylum, dat in zijn levensbestaan wordt bedreigd door een onverbiddelijke konkurrentie die aan de gang is in deze sektor. Het erge van de zaak is, dat men zich schijnbaar zo weinig zorgen maakt over de bar slechte Ekonomische, Financiële en Sociale toestand van onze streek en onze stad. Of beter, sommigen maken zich wel zorgen over hun eigen kleine groep, terwijl men de krachten zou moeten bundelen om het verwor vene samen te verdedigen. Het potsierlijke in de houding van sommige belangengroepen is, dat men zich beroept op «democratie» terwijl in een democratie leven betekent, dat mensen moeten leren samenle ven in eerbied voor andersdenkenden. Zo zagen wij dit jaar op het stadhuis dat de Gemeenteraad 2 maal op een ernstige manier werd gestoord. Een eerste maa! bij de bespreking van Intergem, waar een bepaalde partij er niet heeft voor teruggeschrikt, zaken uit zijn verband te rukken, verkeerd voor te stellen en op het stadhuis kabaai te maken om toch maar zijn slag thuis te halen. Een tweede keer en dat was een paar weken terug heeft eens te meer een andere groep met zeer veel lawaai en drukte het spreken van de gemeenteraadsleden trachten te verhinderen, zodat de Burgemeester zich verplicht zag de zaal te doen ontruimen. En dat allemaal onder de democratische vlag. Laat ons niet lachen. Laat ons met onszelf beginnen. Dan pas zullen de democratische waarden behouden blijven als men eerbied opbrengt voor andersdenkenden, maar tevens meer verdraag zaamheid aan de dag legt. Men denkt in de moderne 20e eeuw veel te veel aan dat gene wat ons scheidt, maar vergeet wat ons bindt. Jan Van der Veken Voorzitter S.P.-Aalst Provinciaal Vormingscentrum Oostmalle Smekenstraat 59 2150 Westmalle (031/12 24 15) pag. 3 pag. 2 Lees p. 7 Vrijdag 21 november in het Achturenhuis, Stationsstraat te Dender leeuw om 20 uur Federaal Congres: Ter voorbereiding van het Nationaal Congres rond dit thema van 22 en 23 november in het A.Z. te Gent. Een voorbereidende algemene vergadering lijkt aangewezen. De lijst van te contacteren inleiders staat in het extra-nummer van Doorbraak 80 (juni) of eventueel is voor een spreker te zorgen via het federaal secretariaat. Lees door pag. 6

Voor Allen | 1980 | | pagina 1