MARC GALLE OVER MILIEUBELEID IN VLAANDEREN JONGSOCIALISTEN KONGRESSEREN OP 31 OKTOBER, 1 EN 2 NOVEMBER Duizenden leven slechter dan in natuurtoestand (L. Blanqui, 1848) KULTUUR HAK START MET DOPPERSWERKING FOUTIEVE TEKST CULTURELE WEEK 1980 AGENDA C.S.C.-VORMINGSWERK «Die goede oude tijd?» MEDEWERKERS OPGELET door cs.c-Mormingsi/i/erk gen/est aalsl Voor wie haar soms geweld aandoet Als de dood een stem laat horen Studieronde voor welzijnszorg Proef Door Dhr. Mare Galle Verenigingen C.S.C.-Studiekring Geraardsbergen Gemeente Zottegem - Velzeke «Kunstenaars steunen Schoondernage» Voetbalwedstrijd FC lumbO - Nokere Filmforum MALPERTlllSvan Harry Kumel Marionettenteater Taptoe met «Assepoesier» om 20 uurSiuitings T-Dansani Taal C.O.C., Provinciebaan 115 9620 Zottegem VORMINGSWERK - 31 oktober 1980 - «Voor Allen» Vervolg van pag. 1 en partijdige interpretaties, zodat een terugkeer naar de oorspronke lijke geest van dit pakt vereist is. De rechten van de minderheden moeten werkelijk worden gewaar borgd, en de waarborgen van het kultuurpakt moeten ook voor de persoonsgebonden materies gelden. Tevens drong het congres aan op een hervorming van het stelsel van de kredieturen naar een stelsel van betaald yormingsverlof, samen-, gaand met een systeem van ver vangende tewerkstelling. Ook het bibliotheekdekreet dient uitgevoerd te worden met een speciaal accent op het nakomen door het Rijk van zijn aangegane verplichtingen in zake de bibliotheekopleiding. De materie van de samenlevingsop bouw kan slechts bij één decreet geregeld worden met voorrang voor de achtergestelde bevolkings groepen. De culturele en. sportin frastructuur dient verder uitge bouwd te worden, evenals de Cen trale Raad voor Cultuurbeleid, die naast onderzoek en planning, het globale cultuurbeleid dient te coör dineren. Het congres benadrukt tenslotte dat de culturele huizen in het buitenland moeten gericht zijn op de behoeften van het grote publiek van het gastland. Chris VANCOPPENOLLE Federaal secretaris C.S.C. Omdat heel wat doppers overdag iets zinnigs zouden kunnen doen start het HAK met een dopperswer king. Volgens het hulp en advies centrum moet een werkloze een kans krijgen om zijn vrije tijd met eigen kreativiteit wat aan te scher pen. Overdag bestaat daar weinig gelegenheid toe. Zo zijn er bv. geen bijscholingscursussen zoals 's avonds. De werkloze raakt dan een beetje op den dool. Het initiatief voor een dopperswer king stelt dan ook de idee centraal om de vrije tijd positief te benutten. Bij wijze van proef wordt een maand lang, op dinsdag- en don derdagnamiddag, een aktiviteiten- programma ingericht, 't Wordt geen bezig-houd-programma, geen kof- fiekransje om toch maar iets te doen. Wel: een reeks namiddagen waar wat kan geleerd worden zon der dat het op een school gaat gelijken. Er zit ontspanning ook in, natuurlijk. Na afloop van deze proefmaand zal samen met de erop afgekomen werklozen geke ken worden of 't de moeite geloond We reizen om te leren. Onder andere in Griekenland en Turkije reageren de mannen hun zenuwen, hun kommer of onrust af door te spelen met wat ze in het Grieks komboloi noemen. Een komboloi is een reeks kralen, dus houten, steenachtige of glazen bolletjes, die aan een snoer zijn gerijgd. Op het eind van het snoer hangt een kwast. Een medereiziger vroeg of we daarvoor een Nederlandse benaming hebben. De Zuid-afrikaners zijn ons bij het vinden van een woord voor geweest. Zij noemen dat kommerkralen. De Grieken in Zuid-Afrika spelen er ook mee, telkens wanneer ze kommer hebben. Ook in Turkije wordt ermee gespeeld. Op dit ogenblik ratelen in Griekenland en Turkije vele kommerkralen. Wij zijn o.m. erg bekommerd om de taal die door onze Regie der Posterijen wordt gebruikt. Het model 158 bis dat wordt uitgestuurd om er de aandacht op te vestigen, dat we nu ook als we een flatbewoner schrijven, zijn busnummer moeten vermelden zal toch spoedig door een ander model moeten worden vervangen. Wat lezen we daarIk citeer: Het gelieve U hierna mijn degelijk aangevuld adres te willen vinden, met het verzoek dit ongewijzigd voor al uw latere correspondentie te willen gebruiken.» Waarom niet gewoon: Hieronder mijn aangevuld adres. We verzoeken u het zo te gebruiken. «Of: Gelieve van nu af ook het busnummer te vermelden.» Het wordt tijd, dat ook onze openbare besturen een degelijke, verzorgde en moderne taal gebruiken. «Hier, vier zwijgende muren, sombere gedenkstenen, helden en eenvoudige lieden in de pijnlijke stilte achtergelaten en velen voor eeuwig vergeten... Maar tot U alleen wil ik mijn blik richten en mijn stem laten horen, vooraleer gij bij ons gebracht zult worden. Dweperij en de tijdsgeest hebben dikwijls de geesten van de mensen op doelloze, eindeloze en uitzichtloze wegen geleid. Ik spreek tot U in naam van hen, die, toen de gehele aarde in onwetendheid, slavernij en duisternis was gehuld en voor de dwingelanden zweeg, de moed konden opbrengen om met hun vinger de richting naar het licht aan te wijzen... Zij waren maar al te vaak eenzame minnaars van de wetenschap en te weinig gevolgd op de weg naar vrijheid en gerechtigheid. De laatsten die gisteren bij ons hier onder de grond werden gestopt, hebben niet opgehouden te verkondigen: «het kapitalistisch regiem is een bestendig dreigend oorlogsgevaar». Zolang in ieder land een beperkte klasse beschikt over de grote middelen van produktie en uitwisseling; zolang daardoor deze minderheid de meerderheid van de mensen zal regeren; zolang zij haar eigen wetten zal opdringen; ja, zolang die dominerende macht bestaat, zolang zal het leven een hel zijn... De konflikten tussen de naties ontstaan ook uit de diepe klassenverdeling. De macht die gij reeds veroverd hebt is nog op verre na geen doorslaande macht. Nochtans is het van heden af een grote macht als deze met inzicht wordt gebruikt». A. Ruiz heeft, en of ermee doorgegaan moet worden. Aanvang telkens om 14 u. tot max. 17 u. Het voorlopig programma ziet er als volgt uit^ Dinsdag 18 november: start met een toneelvoorstelling over het werkloos-zijn (in de stadsschouw burg). Donderdag 20 nov.: film voorstelling (the Kid van Charly Chaplin) in de stadsschouwburg. Dinsdag 25 nov.: gesprek met af gevaardigden van de drie erkende vakbonden onder het motto «werk lozen en vakbonden» (in Kreja). Donderdagen 27 nov. en 4 dec.: initiatie en autotechniek alsmede fototechniek (in Kreja). Dinsdag 2 dec.: leren zelf brood bakken en praktische uitleg van een tuinier over wat 's winters in de tuin moet gebeuren (in jeugdcentrum Zonne- straat). Dinsdag 9 dec.: film (wordt gekozen door wie op 20 nov. aan wezig was), (in stadsschouwburg). Donderdag 11 dec.: slotevaluatie in H.A.K. Dit programma is evenwel nog vat baar voor wijzigingen maar een definitief programma zal eerst daags bekend worden gemaakt. De mogelijkheid bestaat dat werk lozen zelf initiatieven nemen voor sport of wat dan ook. Tevens is er een permanente informatiestand met brochures, boeken e.d. over: rechten en plichten van werklozen, vakbondsservice, werkgelegen heid, solliciteren, R.V.A.-bijscho ling en noem maar op. Deze stand komt in H.A.K. zelf. Verder wordt aan het verenigings leven en sociale organisaties de kans geboden bekend te maken voor welke taken en karweitjes ze vrijwilligerswerk kunnen gebruiken. Deze vragen worden opgenomen in de wekelijkse Dopperskrant, zo dat elke werkloze te weten komt waar iemand gevraagd wordt om wat muren te schilderen, tijdschrift jes te nieten of wat dan ook. Wie dat wil, kan dan afkomen op wat hem of haar zint, en zich zo «nut tig» maken. Vanaf heden kunnen organisaties dit meedelen in H.A.K. Deze neemt ook de administratie voor eventue le vrijstelling van stempelkontrole op zich. Momenteel worden kontakten ge legd met de R.V.A. voor vrijstelling van stempelkontrole voor de ge plande aktiviteiten. Voor wie meer inlichtingen of aan kondigingsaffiches wenst, wil mee werken...: HAK-Pijpesteel, Hout markt 5, Aalst (vragen naar Paul Windey, Willy Hostens of Peter Dauwe). Nodigt U uit op Op vrijdag 31 oktober 1980 aanvang 20 u. In het Volkshuis te Onkerzele iedereen welkom. In onze extra editie van vorige week is een foutieve tekst afge drukt geworden. In de motie over Gilbos staat namelijk: «De S.P Aalst dringt er bij minister Mare Galle op aan dat zo spoedig moge lijk de nodige kredieten ter beschik king worden gesteld om de eigen technologie van dit bedrijf in Aalst ten volle te steunen indien daar door de werkloosheid veilig kan worden gesteld». Deze zin eindigt echter als volgt in verbeterde ver sie: «indien daardoor de werkze kerheid veilig kan worden ge steld». - VRIIDAb 14 NOVEMBER om 20 uur Opening tenioonslelllng door sctepen Herman De Loor DIA-VOORDRACHT over Schoondernage, project voor Mentaal Gehandicapten - ZATERDAG 15 NOVEMBER om 19 045 Toneelgezelschap «DE ZWARTE KOMEDIE» Des avonds lokken ons Blote Dans en Felle Muziek - ZONDAG 16 NOVEMBER om 15 UUr - DINSDAG 18 NOVEMBER om 20 UUr - VHIIDAG 21 NOVEMBER om 20 uur in JEUGDHUIS IIIMBll Kieinkunsiavond mei ELIE CAZAERCK (begeleider Wim DE GRAENE) - ZATERDAG 22 NOVEMBER om 15 UUrKINDERPROGRAMMA OrganisatieC.S.C. VEEZEKE. In samenwerking mei csc-Cine-club, leugd- huis Jumbo, Vernteylenkring. Herman Voskring en jeugd atelier Expressie, mei medewerking van hel Ministerie van Nederlandse cultuur. Gratis tombola voor alle bezoekers. V.Z.W. 31 oktober C.S.C.-Zottegem: Filmvoorstelling door het S.F.A. van de film Ryans daughter van David Lean. In het C.O.C. Provinciebaan 115 te Velzeke-Zottegem. Aanvang 20 u. C.S.C.-Studiekring Geraardsbergen: Studieronde over Welzijns zorg. Aanvang 20 u. in het Volkshuis te Onkerzele. ledereen welkom. 2 november: CSC-Geraardsbergen: bezoek schilderijen- en beeldhouwwerkten toonstelling t.g.v. 100 jaar Rijksonderwijs in het RISO te Geraards bergen. Samenkomst in het Volkshuis om 10 u. 7 november C.S.C.-Denderleeuw: Debat over ontwikkelingssamenwerking met Oscar Debunne. Aanvang 20 u. in het Achturenhuis, Stationsstraat te Denderleeuw. 19 november Stadskernvernieuwing: landelijke studiedag voor afdelingsverant woordelijken. Kasteel van Ham, Steenokkerzeel. Gratis lunch inbegrepen. Inschrijvingen op het C.S.C.-scretariaat, Houtmarkt 1 te Aalst. 27 november C.S.C.-Denderleeuw: Gespreksavond over «Verrechtsing», met Walter De Bock journalist bij «De Morgen». Aanvang 20 u. in het Achturenhuis te Denderleeuw. De Jongsocialisten houden hun 2-jaarlijkse nationaal kongres op 31 oktober, 1 en 2 november in het Provinciaal Vormingscentrum in Oostmalle. Centraal staat het kongresthema «de verdediging van de demokratische rechten en vrijheden». Op hun kongres zullen de Jongsocialisten zich bezinnen over de middelen om een verdere verrechtsing van het maatschappelijk leven tegen te gaan. In de ontwerp-resoluties wijzen de Jongsocialisten erop dat de fasciseringsverschijnselen hun voedingsbodem vinden in de zware economische krisis en dat het er dus in de eerste plaats op aankomt een konkreet alternatief voor deze krisis uit te werken. Verder eisen ze dat onmiddelijk opgetreden wordt tegen de fascistische privé- milities zoals bv. de VMO en het Front de la Jeunesse, op basis van de bestaande wetgeving en dat het aanleggen van politieke dossiers en elke vorm van beroepsverbod, zowel in overheidsdienst als in de privé-nijverheid, strafbaar zou gesteld worden. Verder onderzoeken de Jongsocialisten op hun kongres een aantal deelproblemen: de aantasting van de syndicale vrijheid, de uitbouw van een gesofistikeerd repressieapparaat (rijkswachtkomputer, af luisterapparatuur), de onrustwekkende evolutie in rijkswacht en politie-apparaat. Tenslotte wordt een uitgewerkt alternatief voorge steld inzake rechtshulp. Naast de grondige behandeling van het centrale kongresthema zal de politieke lijn van de Jongsocialisten voor de komende jaren worden vastgelegd en een nieuw nationaal buro worden verkozen. Op de slotzitting van zondag 2 november zal het woord gevoerd worden door SP-voorzitter Karei Van Miert en door Mark De Koek, voorzitter van de Liga voor de Verdediging van de Rechten van de mens. De schrijnende armoede en de ellendige arbeidsomstandigheden deden alom bij goedmenenden reacties ontstaan tegen de onmense lijkheid van het machinisme in handen van de nijveraar. In Frankrijk rezen de profeten van een betere toekomst uit de grond. Ze predikten o.m. afschaffing van de private eigendom (bvb. Proudhon), collecti visering van de productiemiddelen, enz. De stelsels die zij uitbouw den haalden weinig uit omdat ze een utopie nastreefden. Louis Auguste Blanqui (1805-1881) is voornamelijk gekend gebleven als onvermoeide ijveraar in oproeren en gewapende opstanden. Hij meende dat sociale hervorming slechts mogelijk was na het verwer ven van gelijke politieke rechten. De twee meest troosteloze ver schijnselen zijn de hygiënische wantoestanden in de woningen en het misbruik van kinderarbeid door de industriëlen. Op deze wegen plant zich het kwaad voort van geslacht tot geslacht. Altijd op nieuw overvalt het de kinderen in hun eerste groei; altijd opnieuw maakt het een kwijnende en zieke bevolking, die tegelijkertijd de li chamelijke weerstandskracht en de zedelijke waarden mist. Welke in spanningen staat en gemeenten ook mogen doen,...: zolang het kind niet in een gezonde en ver draaglijke woning geboren kan worden en er leven, zolang het voortijdig aan de fabriek geketend wordt in de plaats van de school te bezoeken, zolang is voor de zede lijke en lichamelijke verheffing van de arbeidende klasse niets te ver hopen... Gans Frankrijk moet eindelijk we ten dat duizenden mensen naast ons in een toestand leven die slechter is dan de natuurtoestand want de wilden hebben lucht, maar de bewoners van de wijk Saint- Vivien hebben er geen. Die ver schrikkelijke woningen kosten tus sen zestig centimes en twee francs per week. Bijna nooit hebben ze vensters in de ramen. De beneden verdieping is vaak zo vochtig dat de wanden met mos begroeid zijn... De vader haast zich deze onherbergzame plaatsen te vluch ten en zoekt in de kroeg een onder komen tegen de afschuw die zij hem inboezemen. De vrouw blijft alleen met de kinderen achter, wanneer ze niet gedwongen wordt uit honger de kinderen aan zichzelf over te laten. De man komt alleen naar huis om te zuchten of te vloeken en wordt het stilaan ge woon zich aan brutaliteit te buiten te gaan, die het zwakste en onge lukkigste deel van de familie aan de vertwijfeling overleveren... Uit: L. Blanqui, Des classes ou- vrières en France pendant l'an- née 1848, dl I, Parijs, 1849, p. 68 e.v. De redactie verzoekt de medewerkers aan Voor Allen de teksten voor het nummer van 7 november één dag vroeger binnen te leveren. Wegens de feestdag van 11 november, dient het nummer één dag vroeger gedrukt.

Voor Allen | 1980 | | pagina 2