Om over na te denken tussen Kerst- en Nieuwjaar VAN LEOPOLD TOT BOUDEWIJN.. OF 150 JAAR OM NIET IE VIEREN Willockx deblokkeert aanwervingsstop bij R.T.T. SP-FEDERATIE AALST WORDT K0RRESP0NDENT VAN ONS WEEKBLAD AKTUEEL Bericht aan de afdelingen .vfir Kedaktie Administratie Publiciteit: Houtmarkt, nr. 1 TEL. 053-70.51.51 Postrekening nr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 F - Jaarabonnement: 450 F Verantwoordelijke uitgever: Willie Vernimmen, Houtmarkt 1. 9300 AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT 9300 AALST Vrijdag 26 december 1980 42' jaargang nr. 50 Weekblad van de S.P. De ministerraad heeft op voorstel van Freddy Willockx besloten de aanwervingsstop bij de RTT te de blokkeren en over te gaan tot het openstellen van 1500 nieuwe aan wervingen. De vakbonden hebben jarenlang op deze maatregel aangedrongen. Het kader bij de telefoondiensten is onderbezet en dit liet liberale minis ter als De Croo toe te jammeren over de gebrekkige service van de RTT. De vakbonden eisen 5000 aanwervingen. Ook is er van vakbondswege groot verzet tegen de toename van het aantal aanbestedingen aan private maatschappijen bij de RTT. Het binnenhalen van meer perso neel zal ondermeer een snellere bediening in de hand werken. Vele abonnees klagen nu steen en been opdat ze te lang hoeven te wachten op de installaties of reparaties. Belangrijk is ook nog dat door het opheffen van de aanwervingsstop eveneens het normaal afgevloeid personeel kan worden vervangen wat jaarlijks ongeveer 100 ambten vertegenwoordigt. Het initiatief van Willockx is wel een van de meest opzienbarende bij de RTT de laatste jaren. Roger D'Hondt Voor Allen wenst al zijn lezers een vrolijk kerstfeest en een voorspoedig en strijdvaardig 1981 Onlangs ontvingen de afdelingen de formulieren voor de eindafrekening der partijzegels 1980. Mogen we vragen deze afrekening zo vlug mogelijk te regelen en dit uiterlijk voor 31 januari 1981. De bestellingen van de zegels voor 1981 kunnen vanaf heden opgestuurd worden aan Freddy Van den Bossche, federaal penningmeester Kouterken 1 te 9620 Zottegem. Op de mobilisatie meeting voor kaderleden en militanten van het ABVV heeft Georges Debunne ge zegd dat de socialistische vakbond desnoods alleen en zonder het ACV in het offensief zal gaan. Heel wat kameraden zijn van oor deel dat dit voornemen alleen maar de arbeidersklasse zal verdelen in een ongelijke strijd tegen rechts. Een fout in de strategie van Debunne? De opvatting van de vakbondslei der kan ook als een uitdaging wor den begrepen naar de christene arbeiders toe. De verdere aktie zal uitwijzen of er uit die hoek geen beweging loskomt zoals in Wallo nië met de MOC-vleugel. Daarom is de uitspraak van Debunne niet helemaal onmogelijk en kan ze iets teweeg brengen in de progressieve christelijke milieu's in Vlaanderen. Lezersbrieven in het orgaan van de christelijke arbeidersbeweging «De Volksmacht» wijzen er op dat niet iedereen zoals een gezooide kool de houding wenst te volgen dewel ke de ACV leiding uitstippelt. De redaktie van het blad zit danig verveelt met haar kommentaar maar schrijft toch onomwonden het volgende: «De globale christelijke arbeidersbeweging waarin alle deelorganisaties verbonden zijn, heeft uitdrukkelijk gekozen voor één partij: Niet uit pure liefde voor die partij, maar vanuit de overtui ging dat in de huidige situatie via deze ene partij de politieke draagkracht van het ACW het best kan doorgedrukt worden», en ver der: «De verhouding ACW-CVP zoals we die momenteel kennen hoeft evenwel geen eeuwige wet matigheid te zijn. Elke periode kan nieuwe situaties en verhoudingen meebrengen». Niettemin zijn wij «socialisten» er van overtuigd dat er moet naar gestreefd worden om zoveel moge lijk mensen in eenzelfde strijd en doelstelling te verenigen en te mo biliseren om het patronaat te laten verstaan hoe ze de verdere evolu tie van deze krisis opvatten en welke de alternatieven zijn van de arbeidersbeweging Debunne haalde ook woorden van lof aan voor de Vlaamse Socialis ten die als enige partij een amen dement hebben inqediend om de inkomsten boven 1,5 miljoen frank een extra solidariteitsbelasting te laten betalen. Wij hadden dit be drag liever nog wat lager gezien maar dan lijkt het helemaal niet haalbaar meer. Wat baat het een alternatief te stellen waarvan we op voorhand weten dat het niet realiseerbaar is. De SP- wenst in deze omstandig heden een politiek te voeren met beide voeten op de grond. Een trapsgewijze politiek met een grote haalbaarheid en de zekerheid dat de arbeiders belangen optimaal verdedigd kunnen worden. We mogen zeker nu de mensen geen snoesjes wijsmaken. Hoe men het ons ook vanuit liberale en extrimistisch linkse hoek laat voor schemeren, toch kunnen we ons niet van de indruk ontdoen dat de publieke opinie het met deze stra tegie eens is. Voorzichtigheid is geboden. We weten wel dat onze kameraden van uiterst links ons deze taktiek kwalijk nemen. Maar het is niet moeilijk om het alternatiefsteeds verder van de realiteit te verleggen en gesprekken met eender wie on mogelijk te maken. Ik stel vast dat we met dit stand punt dicht bij de publieke opnie staan. In De Volksmacht van 12 december schrijft de redaktie: «Een akkoord is er niet gekomen. Men kan dat betreuren maar geda ne zaken nemen geen keer Het komt er nu op aan te zien hoe regering en parlement zonder ak koord hun verantwoordelijkheid zullen opnemen. Een verantwoor delijkheid die we hoe dan ook moe ten zien vanuit economische en financiële realiteiten waar we voor staan. Na nieuwjaar zal men vanuit de feiten gewoon verplicht worden onmiddellijk verder te onderzoeken hoe kan voorkomen worden dat een aantal sociale verworvenhe den niets als een kaartenhuis in mekaar zouden storten. Dit is geen demagogie, dit zijn nuchtere feiten». Een opinie die de SP dus deelt met de christelijke arbeidersbeweging en waarvan we geloven dat ook Debunne ze kan bijtreden. Meer is duidelijk dat de beide vak bonden de klemtonen leggen op andere beleidspunten en we stel den dan ook vast dat in deze om standigheden het ABVV verder gaat dan het ACV. We zullen daar niet blindelings lopen zoals uiterst links en liberalen zouden wensen, ze hebben beiden maar een doel: de socialisten uit de regering! Toen we in De Voorpost stelden dat de PVV de massale afdankin gen aan de stad, die ze zelf willen, zou misbruiken om ze nadien aan de regering kont te doen. waren onze woorden nog niet koud of in de column van de PVV schreef men reeds: Waar is de tijd dat we jammerden om het feit dat Aalst een slaapstad was? Nu scoren we een buitensporig werkiozencijfer». Dezelfde partij schuift een groot deel van de krisis toe aan Debun- nen en Houthuys. We zouden opnieuw De Volks macht kunnen citeren die op 10 oktober reeds schreef: «En dan hoor je in de liberale commentaren: kijk maar eens, naar al de misbrui ken... en de vakbonden verzetten zich tegen gelijk welke besparing... en de vakbonden hebben in dit land de feitelijke politieke touwtjes in handen. En nog meer van die demagogische nonsens. Over de reële nood van al wie echt van vervangingsinkomens moet leven, hoor je vanuit liberale hoek nooit een zinnig woord. Men kent deze realiteiten niet». Tot daar het blad van de christelijke arbeidersbewe ging. Het zijn inderdaad geen dagen om triomfalistisch te doen voor de ar beidersbeweging in het algemeen, er is geen overschot te verdelen. De oorzaken van de huidige so- ciaal-ekonomische krisis verwijzen duidelijk naar het failliet van de vrije markteconomie en... ook naar de staalharde realiteit van de Poolse arbeider die pas nu er in slaagt om zich echt te organiseren, in een socialistisch land. De vrees is meer dan aanwezig dat rechts probeert het solidariteitsbe ginsel van de arbeidersklasse te doorbreken. Deze katastrofe moet kost wat kost vermeden worden. Roger D'Hondt Voor Allen wil volgend jaar nog meer en degelijker informatie verstrekken over het Arrondissement Aalst. Daaraan kan iedereen meewerken door ons tijdig op de hoogte te brengen van allerhande manifestaties zoals tentoonstellingen, milieu bijeenkomsten, sportmanifestaties, bedrijfssluitingen, beto gingen, gemeenteraden, en meer van die zaken. Wie wenst kan korrespondent worden van ons blad. Wij zoeken immers dynamische jonge (en andere) mensen die graag schrijven over de gebeurtenissen in hun streek, die er wat voor voelen om free-lance aktief te zijn voor ons weekblad. Belangstelling? Neem dan vlug kontakt op met het secretariaat van de SP-federatie, Houtmarkt 1 te Aalst een vraag naar Chris Vancoppenolle of Roger D'Hondt (tel.: 053/70.51.51 of 21.73,71). Doe er wat aan. Voor Allen rekent op uüü De Redaktie Nog een goeie week en ons dier baar vanderland (la partrie) gaat dus zijn 151ste jaar in. Van de aangekondigde grootse vieringen en plechtigheden rondom ander halve eeuw België is weinig in huis gekomen. Gelukkig maar, zouden we zeggen, en vermoedelijk zullen we de volgende gouden jubeleum niet meer hoeven te vieren. Slechts een paar overjarige sabel slepers, meestal een paar woorden Frans wauwelende chichi-madam- men en de overblijfselen van wat men doorgaans noemt «de vader landslievende verenigingen» heb ben het narrenspel meegespeeld. In Aalst zelf het treffendste voor beeld: in de Keizershallen met plaats voor 3000 man, een trieste bedoening voor welgeteld 130 man en een paardekop. We kunnen ons alleen maar verheugen dat het me rendeel der weldenkende Vlamin gen het 150 jaar België-circus heeft gelaten voor wat het waard was: een ramp. Het was echter des te schrijnender dat in Vlaanderen ook nog politici, die zich op het socialisme beroe pen, te vinden waren om deze ultieme konsekratie van de nunitai- re Belgische staat en van ons his torisch (of beter toevallig) konings huis van Saksen-Coburg te blijven toejuichen. Wat valt er immers te vieren voor ons socialisten? Weinig, als we maar goed beseffen dat de Belgi sche staat als geen ander door het kapitaal in het leven werd geroe pen en juist nog door dat kapitaal wordt aaneengehouden. 150 jaar België dus. En bijna even veel jaren van zichtbare uitbuiting van de arbeiders door het kapitaal, jaren van miskenning van demo cratische rechten en vrijheden, tot nu door te trekken (zie maar wat gebeurt met gastarbeiders, sta kers, linkse betogers, abortus, enz...), jaren van taaldwang. Vooral ook 150 jaar dominatie van de kerk en het katholieke cultuuri dioom en het fnuiken van groepe ringen met een voor haar tegen strijdige filosofische gezindheid. Deze anekdote uit 1973 (cfr. M.R. in Knack van 21 mei 1980) zou in elk ander land ondenkbaar zijn: dat de preekstoel het enige communi catiemiddel was waarlangs aan de bevolking van Herdersem werd kenbaar gemaakt dat de waterlei ding in de loop van de volgende week zou worden afgesloten, zodat de «goddeiozen» en misverzui- mers van dit dorpje uit onze eigen federatie dan nog wel van deze mededeling onwetend bleven. We zullen niet zover gaan met te beweren, zoals bepaalde malkon- tente Vlamingen, dat slechts Vlaanderen ons Vaderland is, in de overtuiging dat België maar een soort filiaal van Frankrijk is, en dat al van in 1830. In 1912 reeds schreef de Waalse socialistische voorman Jules Des- trée in zijn fameuze brief aan ko ning Albert iets dat erop neerkwam dat er geen Belgen bestonden maar slechts Walen en Vlamingen. Maar kom, 68 jaar later wordt de (nog steeds) unitaire staat toch gevierd. De opgetutte bootjes, voorstellen de onze negen provincies, zijn in derdaad de rivieren afgevaren, on ze Bauduin heeft hier en daar een Te Deum bijgewoond, flink handjes geschud en zelfs in Antwerpen ij lings op de loop mogen gaan voor misnoegde Vlamingen. De stich ting die hij met zijn naam vereert heeft ook ter gelegenheid een paar prijzen uitgedeeld. Die voor So ciaal-cultureel werk bvb, en hoe kan het anders, aan iemand die ergens tussen de Westvlaamse Kemmel en andere Rode molsho pen aan christelijke cultuuropbouw doet. We konden ook juichen om de prijs voor ontwikkelingswerk. Vooreerst was er als compensatie na links-progressieven een troost prijs voor de Zuidamerikaanse filo soof en alfabetisatiepedagoog Paulo Freire maar anderzijds ook het ophemelen van de conservatie ve Amerikaanse politicus Robert MacNamara, vroegere minister en nu de grote manitou van het Inter nationaal Monitair Fonds. Viering of niet, hetgeen georgani seerd werd heeft niettemin weer aanzienlijke miljoenen aan de ge meenschap en Jan met de pet gekost. Gelden die alleszins in de huidige crisissituatie beter besteed konden worden dan als huldeblijk (vanzelfsprekend met de nodige recepties en vreetpartijen) voor het hoofd van onze uitvoerende macht, de belangrijkste overbodige instel ling van het land. We hebben hoger geschreven dat we vermoedelijk de volgende vijftig jaar België niet meer zouden moe ten vieren. Zal het echter met een «republiek Vlaanderen» beter gaan voor de arbeiders. Voor de niet CVP'ers? En zal die afscheiding er ten andere zo vlug komen? We denken van niet vooral als de tradi tionele Vlaamse Beweging nog steeds blijft zweren tussen een bij na infantiel radikalisme en een sfeer van kompromissen met de Belgische staat. Het mag gezegd dat ook onze SP'ers niet altijd kon- sekwent Vlaams denken en hande len onder het mom van de nationa le betrokkenheid en noden van de arbeiders. Wat we dus moeten doen is konkreet de dubbelzinnigheid van de traditionele flaminganten aan klagen, nietsbetekenende slogans als «Republiek Vlaanderen» en woordenkramerij zoals «Na de Bel- gique a papa geen Vlaanderen a papa» van een positieve inhoud voorzien, en terzelfdertijd trachten de overheersing van het katholieke cultuuridioom tegen te gaan en zo mogelijk tedoorbreken. Pas dan zal er door de socialisten terecht massaal kunnen gevierd worden. Chris Vancoppenolle Jules Desirée in 1912, «Sire. il n'y a pas de Beiges».

Voor Allen | 1980 | | pagina 1