DAT WAS 1980 Blijft dit de sfeer van de tachtiger jaren De feesten zijn voorbij.... CRISIS-PLAN STAAL HEEFT OOK EEN BETEKENIS VOOR VLAANDEREN Overdrukken Recht en Vrijheitf' EUROPEES PARLEMENT - EUROPEES PARLEMENT 17 W K WORDT K0RRESP0NDENT VAN ONS WEEKBLAD EDITORIAAL n?/WT HM Hoe staan wij Vlaamse socialisten tegenover de huidige situatie? Extra bijlage Redaktie Administratie Publiciteit: Houtmarkt, nr. 1 9300 AALST TEL. 053-70.51.51 Postrekening nr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 F - Jaarabonnement: 450 F Verantwoordelijke uitgever: Willie Vernimmen. Houtmarkt 19300 AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMEN Vrijdag 2 januari 198 43" jaargang nr. 1 Weekblad van de S.P Wanneer deze tekst verschijnt zijn de Kerstdagen voorbij en werd het Nieuwe jaar reeds geboren. leder van ons heeft waarschijnlijk een paar dagen rust gehad en ook gefeest naar aloud gebruik. We deelden gelukwensen uit en we kregen er veel. Maar al die feestvreugde werd dit jaar wel een beetje getemperd door de moeilijkheden waarmee ons land, Europa en de ganse wereld reeds enkele jaren te kampen heeft. De eindejaarsfeesten nopen ons dan ook tot bezinning, tot het opmaken van de stand van zaken op sociaal, economisch en politiek vlak. Op Kerstdag zelf, verscheen trou wens een speciaal nummer van het Staatsblad waarin de Regering de mini-matigingswet en een ganse reeks andere wetten en besluiten liet verschijnen waarmee gepoogd wordt aan het herstel van onze economie te sleutelen. Het is on dertussen voor iedereen duidelijk dat maatregelen nodig zijn: de we reldeconomie wordt reeds sedert meer dan vijf jaar ontwricht door de energiecrisis, door de groeiende werkloosheid en door politieke en militaire onrust in praktisch alle we relddelen. Onafwendbaar is de te verdelen welvaartskoek kleiner ge worden en er moet gepoogd wor den de verdeling zo rechtvaardig mogelijk te laten gebeuren, en er moet over gewaakt worden de minstbedeelden zo veel mogelijk te beschermen tegen de gevolgen van een neergaande economie. Dit is de rol die de Vlaamse socialisten met volle inzet op zich genomen hebben. Het bestrijden van de gevolgen van de economische crisis, het streven naar een heropleving van de te werkstellingen werden echter in de loop van het jaar '80 fel belemmerd door de alomaanwezig zijnde com munautaire problemen, die het po litieke leven regelmatig in troebele waters deed terechtkomen. Begin 1980, in volle maar mislukte dokterstaking, werd gekenmerkt door communautaire hoogspan ning die half januari leidde tot het ontslag van de FDF-ministers. Hierdoor ontstond wat genoemd wordt de Martens II regering, als opvolgster van de eerste rege ringsformule onder Martens, opge richt in april 1979. De Martens ll-regering, zou dan duren tot begin april, ze werd tot ontslag gedwongen door interne spanningen in de CVP. De leiding van deze standenpartij drong aan op het samenstellen van een trico lore regering. En dag op dag, één jaar na de oprichting van de Rege ring Martens I diende de Regering ontslag te nemen. Willy Claes werd als informateur aangeduid en de Vlaamse socialis ten, onder leiding van Van Miert, moesten met weinig enthoesiasme meewerken aan de samenstelling van de Regering Martens III die aangesteld werd op 18 mei 1980. Met horten en stoten, kwam de staatshervorming waarbij een Zo zag de Aalsterse Grote Markt er de voorbije weken uit, leeg en grauw onder een killige regen. Van eigen gezellige eindejaarssfeer was weinig sprake, zodat een late wandelaar zich moest troosten met de lampenkrans tussen de kerstboompjes. De komende jaren voorspellen weinig positiefs voor de maatschappij. Het aantal werklozen dreigt nog te zullen oplopen en zowel in Oost als in West heerst een mentaliteit van afwachtende gelatenheid. Wij hopen maar dat het niet zo'n vaart loopt als van diverse zijden wordt voorspeld. Op 30 december 1980 vierde ons socialistisch weekblad zijn 80ste verjaardag. Het ontstond immers in 1900 maar dan onder de titel «Recht en Vrijheid». Op een van de binnenpagina's drukken wij een facsimile af van de voorpagina uit die tijd. Het is een geschenk aan onze lezers aangeboden in de hoop op betere tijden. Nog op de binnenpagina's publiceren we in de mate van het mogelijke een overzicht, zeer bondig opgevat, van de ons inziens belangrijkste feiten die in het afgelopen jaar in «Voor Allen» aan bod kwamen. Blijft niet zonder reactie na al dit geschrijf, maar kruip vlug zelf in je pen en word medewerker voor ons blad. Na 80 jaar kunnen we je nog best gebruiken. Gezondheid beste lezers!! Voor Allen wil volgend jaar nog meer en degelijker informatie verstrekken over het Arrondissement Aalst. Daaraan kan iedereen meewerken door ons tijdig op de hoogte te brengen van allerhande manifestaties zoals tentoonstellingen, milieu bijeenkomsten, sportmanifestaties, bedrijfssluitingen, beto gingen, gemeenteraden, en meer van die zaken. Wie wenst kan korrespondent worden van ons blad. Wij zoeken immers dynamische jonge (en andere) mensen die graag schrijven over de gebeurtenissen in hun streek, die er wat voor voelen om free-lance aktief te zijn voor ons weekblad. Belangstelling? Neem dan vlug kontakt op met het secretariaat van de SP-federatie, Houtmarkt 1 te Aalst een vraag naar Chris Vancoppenolle of Roger D'Hondt (tel.: 053/70.51.51 of 21.73.71). Doe er wat aan. Voor Allen rekent op uüü De Redaktie tweederde meerderheid nodig was in de Kamers, in de eerste helft van augustus tot stand. De Regering kan zich eindelijk gaan bezig houden met de herstel maatregelen. Zoals verwacht kwa men dan de fundamentele tegen stellingen tussen liberalen en so cialisten sterk in het licht te staan. Bij de liberalen werd alleen aan dacht besteed aan de sanering van de overheidsuitgaven en werd aan gedrongen op het doorvoeren van drastische besparingen in de so ciale voorzorgssector. Met Van Miert aan het hoofd, boden de socialisten hevig weerstand tegen alle pogingen tot afbraak van de voorzieningen van de minstbedeel den. Dit alles veroorzaakte de doodstrijd van Martens III die begin oktober tot ontslag gedwongen werd. En op 22 oktober, na moeizame besprekingen, waarin deze keer de aandacht vooral kon gaan naar de sociaal-economische problemen, werd dan de huidige Regering Mar tens IV opgericht, met als partners de beide socialistische partijen en de beide roomse partijen. Zoals men kan zien, werd ons land ertoe gedwongen, praktisch iedere trimester een nieuwe regeringsfor mule uit te dokteren en ondertus sen zwol het aantal werklozen maar steeds verder aan. Commu nautaire vraagstukken, zoals de Voerkwestie, het Brussels gewest ori de Vlaamse School in Komen, waren oorzaak dat tot in de herfst diende gewacht te worden om ein delijk te kunnen werken aan de herstelwet. Er werd een Nationale Arbeidscon- ferentie in het leven geroepen, waarin de Regering trachtte met de sociale gesprekspartners overleg te plegen om evenwichtige mati gingsmiddelen uit te werken. Freddy Verkruyssen Lees door pag. 11 De eindejaarsfeesten zijn op geen uitbundige wijze gevierd. Hoe zou het anders kunnen? Werkloosheid en stijgende levensduurte gaan nauwelijks sa men met feest vieren. En 1981 kondigt zich aan met matigin gen, loonblokkeringen, stijging van de posttarieven en de doktersrekeningen. De S.P. maakt deel uit van diezelfde regering die een herselwet met heel wat onpopulaire maatregelen aan het Parlement voorlegt. En het A.B.V.V. staat voor een dilemma: haar waalse vleugel volgen die stakingen aankondigt of haar Vlaamse die de opstelling maakt van al de positieve punten die in de Herstel- wet vervat zijn. Voor deze socialisten gefeliciteerd. En terecht trouwens. De hamvraag blijft echter: gaat dit herstelplan leiden tot een betere tewerkstelling?... Het spookbeeld van 500.000 werkzoe kenden is een dwanggedachte geworden die meer dan enig solidariteitsgevoel aan de basis ligt van alle maatregelen. De S.P. zit ook in de boot. Maar ze heeft haar best gedaan, gelet op het konservatief verzet binnen de regering. Gedenk maar het terugbrengen van de decumui tot 1,2 miljoen, het optrek ken van de kleine pensioenen, het verminderen van de grote pensioenen, de herziening van de aftrek van overdadige bedrijfslasten (o.m. aankoop van personenwagens voor direk- tieleden van bedrijven) de forfaitaire belasting van 20% op wettelijke «smeergelden» voor buitenlandse opdrachten en de extra-belasting voor inkomens boven 1,5 miljoen. Het zag er nochtans goed uit voor de S.P. die in de loop van 1980 opvallende dingen presteerde. Zo verplichtte zij de regering de Nato-top te dwarsbomen in haar plannen om 48 kernraketten op ons grondgebied te installeren. Ze verzette zich tegen 8% verhoging van de defensiekredieten en tegen paramilitaire steun aan Zaïre. Razend populair werd ze wegens haar eis tot inkrimping van de hoge pensioenen en haar verzet tegen 2% vermindering van de wedden in de openbare besturen. En onze minister Galle wees de publieke opinie op haar financiële belangen binnen de intercommunales voor gas- en electriciteitsbedeling. En tenslotte waren er: de eis tot kontrole op de Belgische wapenexport, idem voor de wapentransporten via Zeebrugge en de eis tot beperking van de staatsgarantie voor buitenlandse mammoetprojecten zoals de bouw van hospitalen in het Midden-Oosten, waarbij belastingvrije smeer gelden te pas. De S.P. heeft dus hoog gescoord! De vraag hierbij is: is de grote massa van werkende Vlamingen zich bewust van de politieke opstelling van de S.P.? De socialistische pers is altijd zwak geweest, kwalitatief als kwantitatief. Onze krant De Morgen die een revelatie is binnen de krantenwereld zou tegen alle taboes en vooroordelen die er zijn in onze socialistische middens een promotie moeten krijgen tot in de verste uithoeken van Vlaanderen! Ook maak ik mij zorgen omtrent de apolitieke opstelling van vele Vlamingen. Een opiniepeiling van een Interuniversitair Instituut voor Opiniepeiling wees uit dat 86% van de Vlaamse kiezers nooit meer zou stemmen indien de kiesplicht afge schaft wordt. De S.P. mandatarissen moeten meer dan andere politici hier mede rekening houden. Versterken van onze pers, een door stroming van informatie naar de basis toe, eenvoud in taal, absolute decumui van de ambten, integeriteit en het tegengaan van de personalisering aan de politiek zijn middelen om interessen en herwaardering bij de doorsnee mensen op te wekken. Er zijn momenten dat wij onze kleinburgerlijkheid afleggen en opmars keren tegen de kernraketten en tegen het fascisme. En dan klinken «solidariteit» en «democratie» niet als holle be grippen. F. Uyttendaele In de novemberzitting van het Europees Parlement werd een uitgebreid debat gehouden over de staalcrisis in Europa. Er hangt dus weer een reeële drei ging boven de hoofden van de duizende arbeiders in de Euro pese staalsector en van de mil joenen Europeanen die onrecht streeks met de staalnijverheid te maken hebben. Als reactie op deze situatie heeft de Commissie beslist dat in deze uitgesproken crisisperiode pro- duktiequota moesten worden opgelegd. Dit om te vermijden dat het dalen van de vraag tot een catastrofe zou leiden waarbij de Europese staalnijverheid zou gedwongen worden een meedo genloze en uitzichtloze prijzen oorlog te voeren. De mondiale crisis in de staalnijverheid heeft uiteraard zijn gevolgen voor de Europese staalnijverheid. Het crisis-plan van de Commissie dat door de E.G.-Ministerraad werd goedgekeurd zal de proble men in deze sector echter niet totaal oplossen. Dit plan mag eveneens niet leiden tot een ge makzuchtig afwachten tot wan neer de conjunctuur weer beter wordt. Er moet intussen gewerkt worden aan de toekomst van de Europese staalnijverheid. Im- .ners, elders in de wereld wor den ultra-moderne staalbedrij ven opgericht, waardoor én de technologie én de capaciteit van de staalsector verhogen. Willy Vernimmen, Euro-Parle mentslid, vraagt aan de Commis sie welke gevolgen dit crisis plan zal hebben voor de Vlaamse staalnijverheid, en meer bepaald voor het Sidmar-Staalbedrijf in Vlaanderen. Tevens wil hij van de Commissie weten wat zij in tussen zal ondernemen om de toekomst van deze sector veilig te stellen. Willy Vernimmen meent dat om de toekomst van het Europees staal veilig te stellen, relance- maatregelen in de richting van een sterkere kwalitatieve groei zich opdringen in andere maat schappelijke en economische sectoren. Hij vestigde de aandacht van de Commissie hierop en verzoekt hem mede te delen wat zij concreet ter zake zal doen. Willy Vernimmen vraagt scher pere reglementering en toezicht op de handelspraktijken van de olie-multi's. De prijsverhogingen van de ruwe olie door de OPEC-landen en de ongeoorloofde handelspraktijken van de olie-multi's (opdrijving van de internationale olieprijzen door speculatieve aankopen op de vrije markt en waardeverhogingen van hun enorme stocks) hebben de betalingsbalans van de EG-lidsta- ten sterk aangetast. Lees door pag. 9 f 1 Jaaroverzicht 1980 Lees pag. 5 - 7

Voor Allen | 1981 | | pagina 1