Ontwerp van herstelwet inzake overheidspensioenen Nieuw bij het Sevi Syndikale berichten BEZUINIGINGSMAATREGELEN INZAKE PENSIOENEN SCHENDING VAN DE MENSENRECHTEN IN URUGUAY MILIEUSTRIP i STUDIEDAG VAN HET S.E.V.I. NATUURLIJKE EN WETTIGE KINDEREN HET EINDE VAN EEN DISCRIMINATIE M Van Miert komt naar St.-Lievens-Esse op 13 februari '81 in het Volkshuis Terbiest Vakbondspremie ACOD-Ministeries sector A.M.V.D.P. TOERISME: Harmonisatie van toeristen verzekeringen «De Orde der Genees heren» door Mare Wellens m REDACTIONEEL 6 - 30 januari 1981 - Voor Allen» Partijgenoot senator Georges De Smeyter kwam namens de SP-fraktie van de Senaat tussen in de algemene bespreking over het ontwerp van Herstelwet inzake overheidspensioenen. Hij dwingt de minister van Pensioenen tot de uitvoering van de «Aftopping» van alle hoge pensioe nen, uiterlijk op 1-1-83. Hiervoor diende hij namens de Vlaamse Socialis ten in de Senaat een amendement in, dat hij hardnekkig verdedigde. Hierna volgt zijn telle tussenkomst. Kunt U onder Titel I Sociale zekerheid VIII Pensioenen on der Ten achtste lezen: De beperking van de hoge pen sioenen moet volledig toegepast zijn vanat 1 januari 1983, met inbe grip van de pensioenen van de magistraten, parlementairen en emeritaat. Verleden week is zopas art. 100 van de grondwet gewijzigd met een 2/3 meerderheid, zodat op het stuk van de magistraten en het emeri taat het regeringsakkoord kan toe gepast worden. Evenwel voorziet het K.B. van 22.09.1980 van uw voorganger Mr. De Croo voor de parlementairen een gedeeltelijke vrijstelling van 20% U weet toch ook dat slechts enkele van de kol lega's parlementairen hiermede bedoeld worden en de overgrote meerderheid nooit die grens zullen Zopas verscheen het nieuwe nummer van de S.E.V.I.-dossiers Vertrekkend vanuit de jongste zor- genstaking analyseert de auteur de strukturen en de rol van de Orde der Geneesheren. Voor een niet-ingewijde is deze instelling wellicht een wat myste rieuze organisatie, waarvan struk- tuur en bevoegdheden vrij duister blijven. Vele feiten wijzen er echter op dat de Orde aan een werkelijke gezondheidspolitiek van een wel bepaald type doet. De nauwe banden tussen Orde en artsensyndikaten, die ook vanuit hun historiek belicht worden, wer ken een verwarring tussen (medi sche) déontologie en een (liberalis tische) ideologie in de hand. De auteur tracht een antwoord te formuleren op de vraag: Is het zo dat de juridische struktuur van een Orde, als publiekrechtelij ke beroepsorganisatie, in wezen de uitdrukking is van het streven der vrije beroepen naar belonings- autonomie? Zeer veel elementen wijzen erop dat de kritieken op de Orde een hoog waarheidsgehalte hebben. De auteur komt tot het besluit dat «enkel een diepgaande wetswijzi ging» oplossingen kan brengen. In bijlage wordt het wetsvoorstel van de S.P. en de P.S. tot oprich ting van een «Hoge Raad voor Gezondheidsethiek en Déontolo gie» afgedrukt. Dit dossier is te verkrijgen bij het S.E.V.I., Galerij Agora, Grasmarkt 105, bus 47 te 1000 Brussel. Tel.: 02/513.58.50. De prijs is 135 fr., te storten op rekening nummer 870-0060204- 30 van S.E.V.I. met vermelding «Geneesheren». Het Studie- en Documentatiecen trum Emile Vandervelde Instituut (S.E.V.I.) organiseert, in samen werking met de Belgische Liga voor de Verdediging van de Rech ten van de Mens, het Humanistisch Verbond en de Belgische Vereni ging van Vrouwelijke Juristen een Open Studiedag betreffende het thema: Natuurlijke en Wettige kinderen Het einde van een discriminatie op zaterdag 21 maart 1981 in de lokalen van de Vrije Universiteit Brussel, Pleinlaan 2, 1050 Brussel. De huidige Belgische wetgeving houdt op allerlei gebieden een be langrijke discriminatie van het zo genaamde natuurlijk kind t.o.v. het wettig kind in. Het Europees Hof voor de Rechten van de Mens te Straatsburg heeft in haar arrest van 13 juni 1979 (het arrest Marckx) de Belgische Rege ring veroordeeld voor deze discri minerende wetgeving en haar de verplichting opgelegd deze te wij zigen. Diverse wijzigingsvoorstellen zijn geformuleerd ten einde te komen tot de gelijkheid tussen de kin deren. Eén van de belangrijkste bepalin gen betreffende de afstamming en de adoptie van de toenmalige Mi nister van Justitie Van Elslande. Dit wetsontwerp ligt momenteel nog steeds ter discussie in de Senaat. Dit alles heeft ook aanleiding gege ven tot tegenstrijdige beslissingen in de rechtspraak, zoals is geble ken in een aantal recente von nissen. Het opzet van deze studiedag is tweeledig: enerzijds het geven van ruimere informatie en verspreiding omtrent de genoemde problema tiek en anderzijds nagaan wat het uitzicht dient te zijn van de toe komstige wetgeving. Om aan dit opzet tegemoet te ko men is geopteerd voor volgende werkwijze: 1. Tijdens de voormiddag zullen een aantal sprekers een algemene toelichting verstrekken over de pro blematiek, waarbij aan de deelne mers de gelegenheid zal worden gegeven vragen te stellen. 2. Tijdens de namiddag zullen een aantl werkgroepen gevormd wor den waarin het uitzicht van de nieu we wetgeving behandeld zal worden. Eerstdaags zal door het Ministerie van Nationale Opvoe ding aan elk personeelslid dat in de loop van het 1977 of 1978 in een rijksschool was tewerkgesteld, een aan vraag formulier worden opgestuurd. Wij verzoeken U dan ook betreffende formulieren na ontvangst in te vullen en zo spoedig mogelijk terug te bezorgen aan de syndikaal afgevaardigde van de school, of bij het sectorieel bestuur elke woensdag tussen 19 sn 20 u. in ons lokaal 't Volkshuis. De laatste premies worden in de loop van de maand april 1981 uitbetaald. bereiken. Nochtans, door dit K.B. van 22.09.1980 denkt de Belgische burger, dat de pensioenen van de parlementairen worden bevoorde- ligd, wat zeker niet het geval is, doch uitzonderlijk voor enkelen. Op blz. 8 van het regeerakkoord 19.10.1980. Mocht het parlement beslissen, dat uitzonderingen zouden gewettigc zijn, dan moet dit in de eerste plaats voor de sociaal zwakke pen sioenen zijn, waarvan het rege ringsakkoord terecht gewag maakt Het ingediende amendement: Een artikel 3bis in te voegen, lui dende: 1Artikel 41, eerste lid, van de wet van 5 augustus 1978 houden de economische en budgettaire hervormingen, gewijzigd bij de wet van 8 augustus 1980, wordt aange vuld als volgt. «Deze vrijstelling is evenwel niet van toepassing op de rust- en over levingspensioenen toegekend aan de senatoren en aan de leden van de Kamer van Volksvertegenwoor digers.» 2. Het Koninklijk Besluit van 22 september 1980 tot uitvoering van artikel 41 van de wet van 5 augus tus 1978 houdende economische en budgettaire hervormingen wordl ingetrokken Bij een eerste poging om het rege ringschip vlot te houden bleef de minister van Pensioenen Mainil ui terst vaag, zodat het antwoord geen bevrediging gaf en het amen dement gehandhaafd bleef. Via een schorsing van de Senaats stemming, die meer dan 2 1/2 ure duurde, met moeilijke besprekin gen op regeringsniveau, gaf uitein delijk de minister toe ook op dit stuk het regeerakkoord uit te voeren, zoals het amendement van partij genoot senator De Smeyter bena drukte en verklaarde hij formeel de «Aftopping» door te voeren. Gezien dit resultaat, door de Vlaamse socialisten afgedwongen bij monde van senator Georges De Smeyter en zijn amendement, kon het ontwerp uiteindelijk worden goedgekeurd. Sinds meer dan een jaar probeert de redactie van Eurofocus de niet-gespe- cialiseerde pers iedere week te infor meren over alle aspecten van de Euro pese politiek en integratie. Zij hoopt hiermee vooral het grote publiek te bereiken. De redactie besteedt weinig aandacht aan nieuwsfeiten van alle dag. want die komen al ruimschoots aan bod in de grote bladen, radio en televisie. Zij belicht in de eerste plaats die aspecten van de Europese politiek die niet de voorpagina s halen, maar die het dage lijkse leven van de 270 miljoen mensen in de Gemeenschap rechtstreeks be ïnvloeden. Uit het grote aantal ongelukken dat ieder jaar weer plaatsvindt blijkt hoe noodzakelijk het is om de veiligheid van toeristen en andere reizigers te vergro ten Door de vliegtuigrampen, auto ongelukken en andere ongevallen wor den miljoenen reizigers er steeds weer op gewezen dat zij er verstandig aan doen niet alleen een betrouwbaar ver voermiddel te gebruiken, maar ook een speciale reisverzekering af te sluiten. Sinds de opkomst van het massatoeris me is deze nieuwe tak van de verzeke ringssector sterk gegroeid. Tegelijkertijd met de toename van het aantal ondernemingen, bureaus en or ganisaties dat dit soort verzekeringen aanbiedt, loopt de reiziger echter ook een groter gevaar te maken te krijgen met een maatschappij die niet in staat is haar beloften na te komen. Dit gebeur de bijvoorbeeld in augustus 1980 toen een Franse verzekeringsmaatschappij met bijna 380.000 leden het af liet weten. Hieruit blijkt eens te meer hoe noodzakelijk het is de financiële positie van dit soort ondernemingen zeker te stellen. De Commissie van de Europe se Gemeenschappen heeft dan ook onlangs voorgesteld een uniform sys teem op te zetten om deze maatschap pijen beter te kunnen controleren. De Commissie wil dat de regeringen van de Lid-Staten erop toezien dat de maat schappijen reisverzekeringen afgeven die beantwoorden aan de Europese regelingen en in alle Lid-Staten geldig zijn. Zo zullen miljoenen toeristen, za kenlieden en andere reizigers kunnen profiteren van dezelfde garanties, on geacht het verzekeringscontract dat zij hebben ondertekend. Op grond van het Commissie-voorstel moeten de maatschappijen net als de andere schadeverzekeraars aan een aantal minimumvoorwaarden voldoen. De harmonisatie van de nationale nor men levert ook voor de verzekerings maatschappijen voordelen op omdat zij hierdoor in de gehele Gemeenschap vestigingen kunnen openen. Automo bielclubs die ook verzekeringen in hun dienstenpakket hebben opgenomen, vallen echter niet onder deze nieuwe regeling. De Europese Commissie hoopt dat het Parlement en de Raad van ministers van de Gemeenschap deze normen binnenkort zullen goedkeuren zodat zij nog voor eind 1983 in praktijk kunnen worden oehranht In het regeerakkoord van MARTENS IV en ook in het ontwerp van Interprofessioneel akkoord betreffende de bevordering van de werk gelegenheid en het financieel herstel van de sociale zekerheid, dat aan de Nationale Arbeidskonferentie werd voorgelegd, was voorzien dat het tekort in de pensioensektor zou worden opgevuld door een belangrijke verhoging van de sociale bijdragen maar er was ook ingeschreven dat bepaalde bezuinigingsmaatregelen inzake pen sioenen zouden worden opgelegd. Het gaat om een redelijke lange lijst, waarvan we de voornaamste schikkingen laten volgen. 1. Het stelsel van de toegevoegde jaren, die de door bijdragen bewe zen jaren kunnen aanvullen, wordt behouden, maar wordt beperkt voor de gedeeltelijke loopbanen volgens nader te bepalen modali teiten. Er is ook beperking in geval van gemengde loopbaan (pen sioen openbare sektor en sociaal pensioen). 2. De mogelijkheid tot regularisatie voor de ontbrekende jaren in de loopbaan na indiening van de pen sioenaanvraag of na de pensioen gerechtigde leeftijd wordt beperkt. De bedragen voor regularisatie zouden worden verhoogd. 3. Opheffing van de dubbele gelijk schakeling (in het stelsel loontrek- kenden en openbare sector) van de militaire dienst en opheffing van het voorwaardelijk en van het aan vullend pensioen. 4. De regels inzake toegelaten ar beid zouden worden herzien. Ver lenging met 6 maanden van de overgangsmaatregelen ten einde de gepensioneerden in staat te stellen de maatregelen te treffen om zich aan te passen aan de nieuwe regeling. Deze nieuwe re geling zou gebasseerd zijn op twee principes. Enerzijds afschaffing van het criterium «tijd» dat toelaat de geest van de reglementering te omzeilen door de niet-beperking van het uurloon en anderzijds vast stelling van inkomensgrenzen bo ven welke het pensioen met een nader te bepalen percentage wordt verminderd of geschorst. 5. De algemene problematiek van cumul van het pensioen met ande re sociale uitkeringen zouden wor den herzien. De nieuwe Minister van Pensioenen, MAINIL (P.S.C.er) oordeelt dat de huidige bepalingen de grootste verschei denheden en zeer belangrijke dis criminaties op het gebied van de samenloop van een overlevings pensioen met een vergoeding we gens beroepsziekte en een rente wegens arbeidsongeval toelaten. Hij verwijst naar de verscheiden heid die er bestaat tussen de mijn werkerspensioenen die vóór 1 ja nuari 1968 zijn ingegaan en deze waarvan de ingangsdatum na 31 december 1967 gelegen is. Eerst genoemde voordelen mogen met een vergoeding wegens beroeps ziekte of met een rente wegens arbeidsongeval slechts gecumu leerd worden tot beloop van een forfaitair bedrag van circa 380.000 fr terwijl de andere praktisch geen vermindering ondergaan. Volgens de Minister van Pensioe nen staat het vast dat de vergoe dingen inzake arbeidsongeval en beroepsziekte meer en meer als vervangingsinkomen moeten be schouwd worden. In feite vertonen die vergoedingen een dubbel ka rakter: zij vormen gelijktijdig een vervangingsinkomen en een scha devergoeding. Steeds volgens de Minister mag men dus aannemen dat de houder van een vergoeding inzake arbeidsongeval of beroeps ziekte, die tevens ook een pen sioen bekomt na de pensioenge rechtigde leeftijd een dubbel ver vangingsinkomen geniet. Hij wil de ze toestand laten herzien. Gelet op de complexiteit van het probleem zou dit bij koninklijke besluiten ge beuren. De nodige besluiten zou den in Ministerraad moeten over legd worden. 6. Het zal moeilijker worden het vervroegd rustpensioen te beko men. De aanvragers zullen, op het ogenblik van de ingang van het pensioen, gewoonlijk en hoofdza kelijk tewerkgesteld moeten zijn als werknemer, zelfstandige of perso neelslid van enige openbare dienst. Deze tewerkstelling zal ten minste gedurende één jaar moeten zijn uitgeoefend. Die voorwaarde zou moeten toelaten bepaalde spe culatieve of fiktieve tewerkstellin gen te vermijden. De belanghebbende zal gelijktijdig, op het geheel van zijn loopbaan, een aktiviteit als werknemer van minstens tien jaar moeten bewij zen. Volgens de Minister van Pen sioenen P.S.C.er MAINIL is met die voorwaarden bedoeld het voordeel van het vervroegd pensioen te be stemmen voor de werknemers die een minimum bijdrage-inspanning geleverd hebben. Hier ook zullen bij koninklijk besluit bijzondere re gels inzake gemengde loopbaan bepaald worden. De terugslag van deze maatregel zal zeker niet zonder belang blijven voor de nieuwe aanvragen. Van de 937.467 rustpensioenen uitbetaald op 1 januari 1980 werden er liefst 229.303 of 24 pet. vervroegd aan gevraagd, de geringere uitkering ten spijte. Opvallend is dat vooral vrouwen van de mogelijkheid tot vervroegd pensioen gebruik maken. 69.490 gepensioneerde gehuwde vrouwen met een uitkering als alleenstaan de, 39 pet. van het totaal, zijn vervroegd gepensioneerd. Na de ontgoocheling met de wel vaartspremie, beperkt tot 1.000 fr en deze bezuinigingsmaatre gelen, die weinig goeds voor spellen voor de toekomst, vra gen de gepensioneerden zich af wat er over blijft van de vele intentie-verklaringen van vroe ger, nu de sociaal-economische krisis in de plaats trad van de zogezegde welvaartsmaat schappij. E. DE NAUW Naar aanleiding van een verslag door len Van den Heuvel, Pvda-Ne- derland, over de mensenrechten in URUGUAY, in het Europees Parle ment, nam W. Vernimmen namens de SP volgend standpunt in. De SP-groep waardeert hierbij in het oijzonder het feit dat Mevrouw Van den Heuvel talloze onverdachte bronnen heeft geraadpleegd om tot een waar heidsgetrouwe weergave van de situa tie te komen. Een beschrijving van feiten en toestanden die elk rechtge aard democraat koude rillingen bezorgt. Feiten die eens te meer aantonen hoe mensen beesten voor hun medebur gers kunnen zijn. Toestanden die illus treren hoe blind en onmenselijk dictatu ren, van welke signatuur, ook zijn. Ons parlement heeft zeer terecht ge meend zich met deze problematiek te moeten inlaten. Ook indien nauwelijks enkele maanden geleden reeds, dit par lement zich met een opvallende eens gezindheid uitgesproken heeft tegen de maskerade van het referendum van 30 november 1980 in Uruguay. Het beoog de opzet daarvan was immers duidelijk: het ontwerp van nieuwe grondwet, in dien aanvaard, zou het militair regime in staat stellen een toestand van onder drukking en voortdurende schending van de fundamentele rechten en vrijhe den te legaliseren door een juridische basis te verstrekken aan de feitelijke macht waarover de militairen beschik ken sinds de staatsgreep van 1973. Ook niettegenstaande een manifeste intimidatie vanwege de strijdkrachten werd het ontwerp van zg. «grondwet» met een ruime meerderheid verworpen. Bedenken we daarbij dat zowat 20% van de Uruguese bevolking van het land ontvlucht is en elders een onderko men gezocht heeft. Bovendien maken de militaire autoriteiten jacht op politie ke tegenstanders in het buitenland, met medeweten en zelfs steun van sommi ge regeringen, zoals in Argentinië. Zij deinzen niet terug voor moord en ont voering, zelfs van politieke vluchtelin gen die onder de bescherming van het hoog commisariaat voor vluchtelingen van de Verenigde Naties staan. Op binnenlands vlak vermeld ik slechts dat Uruguay trieste recordhouder is van het grootste aantal politieke gevange nen in verhouding tot de totale bevol king van het land. De opheffing van de demokratische vrijheden zowel poli tieke, syndicale als grondwettelijke rechten maken een terreurregime mogelijk waarin repressie, folteringen en moorden, schering en inslag zijn en alle vitale krachten van het land treffen en de achteruitgang van de economi sche situatie brengt de meest achter gestelde bevolkingsgroepen bovendien aan de rand van de hongersnood. Het feit dat enkele dagen geleden de nationale voetbalploeg van Uruguay voor het oog van een groot deel van de wereldopinie de «Mini-wereldbeker» (Copa de Oro) aan de militaire macht hebbers schonk, verandert niets aan deze feiten. Eens te meer werd een sportgebeuren op schandelijke wijze misbruikt voor propagandadoeleinden. De geschiede nis herhaalt zich. En daarbij is het opmerkelijk vast te stellen dat diegenen die op de eerste rij stonden om de boycot van de Olympische Spelen te Moskou te bepleiten, nu het zwijgen hohhnn weten te bewaren. (Hypokriete wijze: Moskou Berlijn Argentinië Dictaturen zorgen er wel voor) Hoe dan ook de ondubbelzinnige afkeu ring door het Uruguese volk van het gewraakte ontwerp van grondwet, toont duidelijk aan dat de domokratische krachten zeer levendig blijven en zich niet neerleggen bij de onderdrukking van de politieke demokratie en de fun damentele rechten en vrijheden. Zij hebben daarbij recht op en nood aan onze steun. Het moet voor dit parle ment een aansporing zijn de evolutie van de mensenrechten waar ook ter wereld te blijven volgen, zeker nu in het Amerika van Reagan die elementaire menselijke bekommernis op de achter grond dreigt te geraken. Dat zijn wij, die het geluk hebben rechtstreeks en bij algemeen stemrecht na vrije verkiezin gen te zijn gekozen, niet alleen aan de Europese kiezer verplicht, maar tevens aan alle demokraten waar dan ook ter wereld. En al kan en wordt wel eens geïroni seerd over dit soort bekommernissen van ons parlement, dan is en blijft het een van de middelen om dictaturen te ontmaskeren. En dictators zijn be vreesd voor de waarheid. Waarom an ders zouden zij zo systematisch de waarheid vervalsen en de vrijheid ver knechten. Wanneer op deze wijze bovendien in sommige gevallen ook nog het leed van onderdrukten draaglijker kan worden gemaakt, moet dit voor ons een aan sporing zijn om op de ingeslagen weg verder te gaan.

Voor Allen | 1981 | | pagina 6