VLAAMS f I 4 NIEUWE PRINS KARNAVAL u MARC GALLE BIJ AMYLUM NIET ACHTERNA HINKEN S.P./C.S.C. FEDERATIE AALST Wat Leo Collard ons geleerd heelt Enkele bedenkingen bii A. Cools EDITORIAAL CSC GROOT-HERZELE «ONDERWIJS EN WETENSCHAPPELIJK ONDERZOEK» OPEN FEDERAAL CONGRES «ONDERWIJS EN WETENSCHAPPELIJK ONDERZOEK» f Karei Van Miert komt naar St.-Lievens-Esse od 13 februari 1981 I. Donderdag 19 lebruari 1981 Rozenhof, Kerkhofstraat te Mere UITGEBREID FEDERAAL BESTUUR ter voorbereiding van S.P.-Congres Inleider: Jet Wellens II. Zaterdag 7 maart 1981 Zaal COC, Provinciebaan te Zottegem Velzeke Inleider: Gaston Colenbunders (onder voorbehoud) OPROEP AAN DE AFDELINGEN Een algemene vergadering rond dat thema is aanbevolen Basisteksten in speciaal DOORBRAAK-DOSSIER «Onderwijs» MQ Q Ij WEEKBLAD ^HLLEN Vrijdag 6 februari 1981 43" jaargang nr. 6 Weekblad van de S.P. Redaktie AdministratiePubliciteit: Houtmarkt, nr. I 9300 AALST TEL. 053-70.51.51 - Postrekening nr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 F - Jaarabonnement: 450 F Verantwoordelijke uitgever: Willie Vernimmen. Houtmarkt 19300 AALST VERSCHUIMT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEME Cools en Collard een brok Waals socialisme Het tijdperk van Leo Collard is een grote en markante brok geschiede nis van de arbeidersbeweging in ons land. Hij ontplooide zich in de linkse studentenbeweging en in de Socialistische Jonge Wachten van «Ie pays noir», de woelige streek van de mijnwerkers, de Borinage die zozeer op onze verbeelding heeft gewerkt en ook een stempel heeft gedrukt op de gedachten en de actie in het arrondissement Aalst. Tot volksvertegenwoordiger verkozen in 1932 stond hij in de branding van de grote crisis der dertiger jaren. Tijdens de oorlog nam hij zijn plaats in het onder gronds verzet in. Na de bevrijding, bij het opduiken van de konings kwestie bleef hij met de Waalse arbeiders en demokraten onbuig zaam tot het aftreden van Leopold lil. Minister van Onderwijs gewor den legde hij de basis voor de uitbouw van het rijksonderwijs en het is aan hem te danken dat wij ook in ons arrondissement thans beschikken over een brede waaier van rijksscholen. In de schoolstrijd die daar op volgde werd hij als geen ander verguisd. Maar Collard onderkende het nefaste van een strijd tussen gelovigen en niet-ge- lovigen wat de klassenstrijd ver doezelt en de christene arbeiders opstelt tegen hun socialistische werkmakkers, waar zij integendeel samen front dienen te maken tegen hun gemeenschappelijke uitbui ters. Daarom ijverde Collard ook voor de schoolvrede en lag hij aan de basis van het schoolpact. Einde 1960, begin 1961 stond hij met de werkende klasse pal tegen de een- heidswet in wat men later «de sta king van de eeuw» heeft genoemd. En toen de staking in Vlaanderen was opgeheven en zij nog in Wallo nië werd doorgezet was het voor de Borinage, de streek van Collard, dat wij in ons arrondissement de solidariteit organiseerden en een grote kamion levensmiddelen gin gen afleveren in het Volkshuis van Mons. Het was ook Leo Collard die in zijn jeugd de rechtvaardige strijd van het Vlaamse volk voor de ver nederlandsing van de Gentse Uni versiteit had ondersteund. Hoe kon hij anders dan het eveneens opne men voor meer zelfbeschikking voor zijn Waalse volk en voor een vorm van federalisme die is uitge mond in de gewestvorming. De kroon op zijn werk is echter zijn 1 mei-oproep van 1969 voor de front vorming van de progressieven ge weest, waarmee hij zijn jarenlang voorzitterschap van de B.S.P. afsloot. Met Leo Collard is de strijd van een generatie afgesloten. Hij was een van de laatste grote voormannen van die generatie. Maar zijn ideeën blijven bevruchtend en hij heeft ons veel geleerd. Hij was een idealist en een realist terzelfdertijd. Dat betekent dat men steeds het socialistisch ideaal moet voor ogen houden maar ook dat men in de actie zin voor de objec tieve voorwaarden en mogelijkhe den moet hebben. Hij had zijn eigen opvattingen over de problemen van het socialisme, over de wegen die moesten wor den bewandeld, maar hij had te vens een groot respect voor de opvattingen van anderen in de so cialistische beweging. Hij was de man van de dialoog en van de discussie en hij aanvaardde het bestaan van tendensen, van strek kingen, omdat het socialisme en de socialistische beweging in onvrij heid ontaarden wanneer men de vrije discussie en het recht op ten dens onderdrukt. Daarom was hij ook de man van de kameraad schap. Hij had een grote zelfbeheersing en een oneindig geduld. Naar an deren kunnen luisteren, wars zijn van humeurigheid en zichzelf kun nen beheersen zijn moeilijke maar noodzakelijke kenmerken van wie aan het hoofd van wat ook wil staan. Hij was een man van de eenheid in de actie. Geen eenheid door uitsto ting of afstoting van anderen. Maar eenheid door overleg, door het me kaar overtuigen, door democrati sche besluitvorming. En eens zo ver was hij ook de man die er op stond dat allen de handen in me kaar slaan om de beslissingen uit te voeren. Hij is ook degene die helder heeft ingezien dat een democratisch-so- cialistische omvorming van de maatschapij in een land als het onze en met een gespleten arbei dersbeweging niet mogelijk is zon der het tot standbrengen van een front van alle vooruitstrevenden. Hoe moeilijk het ook weze, hoeveel ontgoochelingen er ook op die weg liggen, het is de weg die moet worden gebaand. De dood van Collard weze een bezinning over wat hij ons heeft voorgehouden en geleerd. Deze bezinning moet, mede met andere in Aalst hebben drieduizend uitge laten karnavallsten Stefaan Vinck verkozen als nieuwe prins. Tweede werd Chris De Pelsmaeker die een geduchte konkrent was voor de nieuwe prins. Binnen een goeie maand zit Aalst volop in de feest roes en vanaf deze week zal ons blad dan ook regelmatig aandacht besteden aan het feest. De CSC De Rank heeft ondertussen het initiatief genomen om een karna- valdebat te organiseren. Meer over dit alles op de binnenpaginas. factoren, leiden tot een diepgaan de, vrije en kameraadschappelijke discussie tussen alle takken van de socialistische beweging opdat Vlaamse en franstalige socialisten, naast wat hen eigen is en verbindt met hun eigen volk, blok vormen in de strijd tegen crisis, werkloosheid en kapitalisme en opdat een hech te samenhang van gans de socia listische gemeenschappelijke actie werkelijkheid zou worden. Want het is dat wat van primordiaal be lang is, zowel voor de socialisti sche beweging zelf als voor het perspectief van het front der prog ressieven. Bert Van Hoorick Televisie, radio en de geschreven pers hebben meer dan ooit voordien commentaar gegeven over het ontslag van André Cools als voorzitter van de P.S. Commentaren die naar mijn oordeel nogal uiteenlopend waren, maar die algemeen bekeken de figuur van André Cools niet schaden, maar met veel waardering spreken over zijn werk en zijn politieke visie. Verwonderlijk voor velen, begrijpelijk voor anderen. Het is inderdaad nogal verbazend te moeten vaststellen dat vooral bij onze politieke tegenstrevers socialisten goed zijn wanneer zij dood zijn of wanneer zij van het politiek toneel verdwijnen. Een voorbeeld daarvan was de getuige nis van velen bij de dood van onze voorman Leo Collard. Hoe levendig in onze herinnering de grote slag bij de schoolkwestie, hoe levendig voor ons in het arrondissement de slag van enkele honderden militanten in het stadspark te Aalst. Bij de dood van deze man niets dan lof, blijkbaar vergeten zij het onrecht tot het krankzinnige toe dat men deze grote figuur heeft aangedaan. De geschiedenis herhaalt zich met de levende Cools. Een André Cools die wat hij nu ook zegt wellicht terugdenkt aan een partij van twintig jaar geleden, sterk geloof in het socialisme, een beweging die stoelt op een doctrine die juist is en die de massa moet kunnen bewegen. De maatschappij evolueert echter zeer vlug, planmatige economie maakt plaats voor een niets ontziende consumptiemaatschappij en de gevolgen daarvan trekken zich door ook bij de massa in hun sociaal en economisch denken. Wie in een periode van hoogcon junctuur durft spreken over doctri ne en socialisme wordt wellicht versleten als een achterhaald oud mannetje. Ook partijen ontsnappen niet aan deze zienswijze de sociaal democratie haalt het op de tendenzen, die ook binnen eigen partij bestaan en zich trouwens kunnen ontwikkelen. Dat een man als André Cools ook deze evolutie heeft moeten doormaken is duide lijk. Als algemeen voorzitter en la ter als P.S.-voorzitter kon hij moei lijk anders dan de standpunten van de meerderheid binnen de partij naar buiten brengen. Dikwijls, heb ben wij moeten vaststellen dat zijn eigen visie anders was gericht, maar Cools was zowel in het goede als in het slechte de trouwe uitvoer der van besluiten en aangegane verbintenissen. Dat siert natuurlijk de militant, maar het roept naar binnen heel dikwijls twijfels op die zeker en vast de te volgen weg niet altijd even duidelijk afbakent. Wan neer dan bepaalde moeilijkheden opduiken, zoals deze in de staal- sektor met de daaraan verbonden massale betoging van het A.B.V.V. dan zit men klemvast. Minder begrijpend voor mij al thans is de manier waarop de opvolging wordt geregeld, uitgaan de van de top met een bijna uitge sproken veroordeling van andere mogelijke kandidaten. Daar ligt een onbegrip en misschien wel een kleine menselijke vete, de uitleg over regeringsdeelname of opposi tie lijkt mij in ieder geval weinig zinvol. Men moet aanvaarden dat een congresbeslissing wordt nage leefd, maar dat sluit zeker niet uit dat men over regeringsdeelname of niet en zeker over de opportuni teit ervan zijn eigen idee kan heb ben. Wij hebben als Vlaamse socialisten er zeker geen belang bij dat de P.S. gaat verzwakken in Wallonië. Het rechtse gevaar is in dit land en over gans Europa een drieging, die wij alleen kunnen tegenwerken met een linkse eenheid. Willy Vernimmen Euro-Parlementslid Mare Galle heeft vorige dinsdag 3 februari een bezoek gebracht aan het bedrijf Amylum te Aalst. De Minister sprak zijn grote voldoe ning uit over de inspanningen die het bedrijf in het verleden reeds heeft gedaan om de milieuhinder te bestrijden. De strijd tegen de wa terbezoedeling, de geurhinder, de lawaaihinder en de trillingen verg de van Amylum reeds een invester ing van meer dan 148 miljoen frank. De Minister overhandigde bij deze gelegenheid ook de omslag met een bedrag van 17 miljoen 336 duizend frank voor de waterzuive ringsinstallatie en de kueiwaterin- stallatie die door Amylum zijn gepland. Na een onderhoud met de onder nemingsraad en de vakbondsafge vaardigden zegde de Minister in een korte toespraak zijn steun toe aan Amylum, één van de Vlaamse bedrijven waar aan renovatie wordt gedaan. Deze steun wordt toegezegd, ener zijds met het oog op de tewerkstel ling en anderzijds met het oog op de buitenlandse handel waarvan de gewestelijke aspecten even eens tot de bevoegdheid van Mi nister Galle behoren. Vorige week verscheen op de zelfde plaats een artikel met als titel: waakzaamheid geboden. Ik heb mij afgevraagd wat E.D. met dit artikel beoogt. Volgens mij schept onze vriend verwarring door te zeggen dat wij waakzaam dienen te blijven (moet men ais werknemer altijd) gezien binnen de 2 a 3 maanden maatregelen zullen getroffen worden dat door de vakbeweging moeilijk zal kunnen gepikt worden. Oh ja. Indien wij moeten voortgaan op de verklaringen van de Eerste Minister, staat een nieuwe trein van maatregelen te wachten, die volgens de Heer Martens, alle lagen van de bevolking zal treffen. Dus ook en opnieuw de minst begoeden in onze maatschappij. Ofschoon het nog niet voldoende is dat hogere remgelden werden opgelegd aan de zieken, dit zowel wat geneesmiddelen als hospitalisatie betreft. Ofschoon het nog niet erg genoeg is dat tienduizenden mannen, vrouwen en jongeren in hun bestaansmiddelen worden bedreigd door de hervorming van de werklozensteun. En wat zegt men dan over de gepensio neerden die het ongeluk hebben gehad door beroepsziekte geplaagd of door een arbeidsongeval getroffen te zijn geweest, in wiens kleine cumul van pensioenen (in vergelijking met sommige anderen) het mes wordt gezet. Moet nog herhaald worden dat het Patronaat door het Parle ment mooi uit de wind werd gezet door een zogenaamde herstelwet waarbij de afgesloten Collectieve Arbeidsovereen komsten met een stemming op de helling worden gezet. Moet nog herinnerd worden dat is voorzien dat de ambtenaren dienen in te leveren met de solidariteitsbijdrage of net zoals de andere werknemers een vermindering aan inkomen. Ik ben het er over eens dat men in ons land moet gaan bezuinigen. In bar slechte ekonomische tijden moet men durvende en doortastende maatregelen treffen. Maar dan het geld halen waar het te halen is en niet hoofdzakelijk bij de kleine man zoals dit nu het geval is. Daartegen is de vakbeweging in het verweer gekomen. Daarom is het zo onthutsend en verbazingwekkend dat steiler van het artikel oproept tot waakzaamheid want binnen 2 a 3 maand kan het gebeuren. En dit terwijl het grootste gedeelte van het A.B.V.V. en vakcentrales reeds aan de aktie begonnen is. leder naar eigen vermogen. Niet alleen door prikstakingen, maar ook door de massabetoging van het A.B.V.V. op 24 januari jl. Beter ware het geweest een paar weken vroeger zich in te zetten voor de betoging die van buitengewoon belang was en blijft voor de werkende bevolking van dit land. Het was een noodzakelijkheid dat de minder getroffenen door de crisis hun solidariteit betuigden met dezen die reeds een zware tol betalen. Maar ja, het is gemakkelijker langs de kant van de weg en uit de wind te gaan staan en de troepen te laten passeren, gemakkelijker dan het verzet te organiseren. Met iets ben ik het met E.D. eens. Het A.B.V.V. en de S.P. zullen in de toekomst meer dan waarschijnlijk mekaar nodig hebben. Dat is in het verleden reeds meer gebeurd en ik zeg gelukkig maar. Maar dan zal het toch noodzakelijk zijn dat de socialisten in het Parlement zich niet vergissen van vijand, en de vakbewe ging, waaruit zij groot zijn geworden, niet negeert of miskend. Jan Van der Veken Gewestelijk Secretaris T.A.C.B. Volledig programma p.5

Voor Allen | 1981 | | pagina 1