STEEDS DE PADDESTRAAT! DE STRATEGIE VAN HET ABSURDE WENST OPPOSITIE ERPE-MERE FAILLIET? AVONTUREN S.P./C.S.C. FEDERATIE AALST DE EENHEID TUSSEN PARTIJ EN VAKBOND IS ESSENTIEEL CSC GROOT-HERZELE EDITORIAAL «ONDERWIJS EN WETENSCHAPPELIJK ONDERZOEK» OPEN FEDERAAL CONGRES «ONDERWIJS EN WETENSCHAPPELIJK ONDERZOEK» Karei Van Miert komt naar St.-Lievens-Esse op 13 februari 1981 I. Donderdag 19 februari 19S1 Rozenhof, Kerkhofstraat te Mere UITGEBREID FEDERAAL BESTUUR ter voorbereiding van S.P.-Congres Inleider: Jef Wellens II. Zaterdag 7 maart 1981 Zaal COC, Provinciebaan te Zottegem Velzeke Inleider: Gaston Colenbunders OPROEP AAN DE AFDELINGEN Een algemene vergadering rond dat thema is aanbevolen Basisteksten in speciaal DOORBRAAK-DOSSIER «Onderwijs» Redaktte AdministratiePubliciteit: Houtmarkt, nr. 1 9300 AALST TEL. 053-70.51.51 Postrekening nr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 F - Jaarabonnement: 450 F Verantwoordelijke uitgever: Willie Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT vrijdag 13 februari 1981 43" jaargang nr. 7 Weekblad van de S.P. Motto: «Waar de natuur geschonden wordt, worden mensen geschonden.» Bond Zonder Naam. Precies omdat voor de Zottegemse CVP de «mensen zo belangrijk zijn», heeft zij gemeend haar bezwaren te moeten opperen tegen de voorlopige klassering van de Paddestraat. Aldus een persbericht (De Morgen dinsdag 27 januari) over het laatste schepencollege, waar het er nogal warm zou aan toegegaan zijn en onenigheid ontstond toen de SP de stem van het gezond verstand liet horen en wijselijk tegenstemde. Beton, geld, verkaveling, speculatiezucht, winstbejag zijn voor sommigen nog altijd belangrijker dan de enkele mensen uit die straat. Naar het schijnt was de verantwoordelijke schepen afwezig: ziek! Echt ziek of alleen maar diplomatiek ziek??? Daarom, tot vervelens toe, enkele feiten andermaal op een rijtje ge zet. Dat rotdossier is nu al bijna 4 jaar oud! En verschiet niet: het eerste gesprek tussen de bewo ners en de verantwoordelijke sche pen van openbare werken moet er nog altijd komen! Het was beloofd voor einde 1979! Niet om te gelo ven!!! In welke democratie leven wij? In de Middeleeuwen? Of beter nog: in de tijd van de slavendrij vers, toen de onderdanen met de zweep voortgedreven werden? Zich alleen mochten «doodwroe- ten» zonder een kik te geven, al blij even de mond te mogen open doen, niet om te spreken maar om... te zwijgen en naar lucht te happen. Je zou het denken, want sommige Zottegemse potentaten namen het de bewoners erg kwalijk dat zij zich durfden te verzetten tegen de plannen tot aanleg van een dorpsautostrade, aldus aan hun onfeilbaarheid twijfelend en te gen hun mercantiele geest reage rend. De bezwaren van de Paddestraters richtten zich hoofdzakelijk tegen de onherstelbare en onomkeerbare verwoesting van een uniek stukje natuur. De ironie wilde dat zich dat alles afspeelde precies in «het jaar van het dorp». Van een passend scenario gesproken! Van die actie tot revalorisatie was in Zottegem overigens weinig te merken op uit zondering van wat kermisgetoeter en getracteer op pinten bier. Kwes tie van de brave dorpsbewoner te sussen en koest te houden, om achter de schermen met des te meer spoed sommige verwoesten de plannen te kunnen doorzetten! Wat in de daaropvolgende pole mieken en herrie nog al eens ver geten werd en te weinig beklem toond was een tweede nog veel groter bezwaar: dit tegen de ver legging van het tracé van de weg. Dat was precies een schoolvoor beeld van willekeur en politiek machtsmisbruik. En wie had of heeft daar belang bij?!? De getrof fenen zeker niet... wie dan wet??? Mogen wij dat aspect somS niet «corruptie» noemen? Als bepaalde Volgens de CVP-oppositie is de gemeente Erpe-Mere nagenoeg failliet. Deze bewering is, volgens de oppositie, niet uit de lucht ge grepen, doch gebaseerd op de nuchtere cijfers van de gemeente begroting, die door de meerderheid ter goedkeuring aan de raad werd voorgelegd. Er is vooreerst het feit dat voor het dienstjaar 1981 een tekort van 37.915.016 fr. voorzien is, eigen aan het dienstjaar, wat konkreet betekent dat de meerderheid voor ziet dat in 1981 nagenoeg 32 mil joen meer zal uitgegeven worden dan de ontvangsten. Daarbij komt nog dat de jaarlijkse schuldenlast, die jaar na jaar ge stegen is, nu opgelopen is tot 104.271.226 fr. het bedrag dus dat de gemeente jaarlijks nodig heeft om zijn schulden te delgen. Wetende dat de jaarlijkse ontvang sten slechts 182.313.340 fr. bedra gen betekent dat de gemeente eer lang de wedden en lonen van haar personeel (goed voor zo n 60 mil joen per jaar) niet meer zal kunnen betalen. Voor Erpe-Mere blijft dus, volgens de oppositie, niets anders over dan BESPAREN, anders gaat de ge meente op een regelrecht failliet af. Deze liedjes zingt de oppositie ech ter reeds meerdere jaren. Elk jaar bij de behandeling van de begro ting worden door enkele onheils profeten voorspellingen gedaan, dit tot nog toe nooit bewaarheid werden. Vooreerst dient immers opgemerkt dat de gemeente NIET deficitair is: vermits de vorige dienstjaren afge sloten werden met een batig saldo van 41.887.104 fr. kan de begro ting van dit jaar toch nog afgesloten worden met een batig saldo van 3.557.483 fr. En ook voor de vol gende jaren hoeft niet gevreesd te Volledig programma p- 5 worden voor financiële problemen. Toch is het een feit dat de over schotten op de begroting jaar na jaar verkleinen. Dit bewijst echter dat er in Erpe-Mere gewerkt wordt. Een gemeente dient per slot van rekening niet om haar inkomsten op te potten, doch om ten bate van de bevolking werken uit te voeren. En dat er gewerkt wordt bewijst het feit dat de begroting 1981 zomaar 80 miljoen voorziet voor werken aan het wegennet. Komt daarbij nog de bouw van het administratief centrum «Steen berg» en de steeds maar stijgende loonkosten door het feit dat steeds minder tewerkgestelde werklozen in dienst genomen worden om mensen in vast verband te kunnen te werk stellen. De jaarlijkse schuldenlast, door de oppositie dramatisch genoemd, moet ook wel enigszins genuan ceerd worden: vermits voor alle werken de hoogst mogelijke toela gen aan de hogere overheid ge vraagd worden, toelagen die soms 35 tot zelfs 65 bedragen, moet het bedrag van de jaarlijkse schuldenlast met ettelijke miljoe nen verminderd worden. Om deze vermeende financiële problemen van de gemeente op te lossen formuleerde de oppositie een voorstel: de Regie voor Grond- en Bouw beleid opheffen Lees door pag. 5 eigendommen de facto onschend baar worden verklaard terwijl ande re totaal moeten worden geschon den? Moeten sommige eigendom men hierdoor in waarde stijgen en andere totaal ontwaard door ze van hun landelijk karakter te beroven? Moet een oude bouwvallige koestal ontweken om even verder een nieuwe stal in de rooilijn te plaatsen en nog even verder een andere boer te beroven van zijn mest hoop? Waarom die boeren zo ge hinderd in een vlotte uitoefening van hun beroep? Hebben zij het misschien nog niet moeilijk genoeg op hun klein bedrijf? Is het hek van een kasteelheer vóór een heren huis soms meer waard dan dit van een oude arbeidersweduwe vóór een landelijke woning? Moet een oudburgemeester parkeer- en ma- nuvreerruimte voor zijn camions zoeken in het voortuintje van een buur, omdat hij zijn huis te dicht bij de straat bouwde en daarenboven nog een reuzegrote weide liggen heeft naast zijn woning? Waarom kwamen stukken landbouwgrond verder in de straat op mysterieuze wijze in de bouwzone op het Ge westplan? Hoe gebeurde dat pre cies? Door wie?? Is tenslotte de Paddestraat een alleenstaand ge val in het Zottegemse politiek be stel? Of gebeurde of gebeurt dat nog in onze gemeente bij het leg gen van rooilijnen en tracés? Mis schien ware het nuttig en leerzaam dat eens van dichtbij te gaan bekij ken en te bestuderen! Wie weet??? Lees door pag. 6 De kans dat patroons en vakorganisaties vandaag toch een «centraal akkoord» kunnen voorleggen is in de loop van de week gegroeid, maar lang niet zeker. Wekenlang heeft men er aan getwijfeld of de patroonsorganisatie VBO daartoe wel bereid kon worden gevonden terwijl ook van vakbondszijde enige terughoudendheid werd waargenomen. Kennelijk onder politieke druk en met de ervaring van de toenemende reaktie van werknemers heeft het VBO er in toegestemd aan tafel te gaan voor ultieme onderhandelingen. Het resultaat van deze besprekingen moet vandaag uitsluitsel brengen over het al dan niet in werking treden van de «herstelwet», gestemd in het parlement en de senaat. Dat niet iedereen onverdeeld gelukkig is met deze maatregel is een feit maar de verantwoordelijkheid wordt in haar geheel doorge schoven naar de regering. Verre van deze regering volledig gelijk te willen geven moet de werknemer toch ook weten en beseffen dat zowel patroons als vakorganisaties bezwaren opperden tegen het «herstelplan». Het geschut kwam dus niet uit één bepaalde richting! Finaal lag de beslissing in handen van het parlement en in de discussie mag deze nuance niet verloren gaan. Voor de werknemer wordt het beslist niet gemakkelijk. De vrees voor «sociale onvrede» is acuut en de keerzijde van deze misvorm de medaille wordt dan de matiging. Het is ook duidelijk dat velen zich achter deze maatregel gaan verschuilen. Zo is ons een feit bekend van een patroon in eigen streek waar de bedienden vrijwillig hebben ingeleverd. Het is duidelijk dat aan deze herstelwet avonturen zijn verbonden die zowat iedereen in verlegenheid kunnen brengen. De verstandhouding tussen SP en ABVV is op dat stuk essentieel zelfs al heeft de partij gekozen voor «regeringsver antwoordelijkheid». Wel moet men aanvaarden dat beide licha men (uit de socialistische gemeenschappelijke aktie) hun eigen specifieke verantwoordelijkheid moeten opnemen. Roger D'HONDT 20 u De A.B.V.V. manifestatie van 24 januari groeide uit tot een massaal verzet én tegen het patronaat én tegen de Herstelwet. De vakbonds acties, de stakingen en betogingen die sindsdien plaatsgrepen in het gehele land vernietigden de illusies van degenen die er op rekenden dat de crisis en de hetze tegen hun vakbonden de arbeiders amorf hebben gemaakt. De strijdbaarheid van de Belgische arbeidersklasse is groter gebleken dan rechts ver onderstelde. Zoals steeds is het impuls van het arbeidersverzet uitgegaan van de socialistische vakbond. Nu vele tienduizenden socialistische mili tanten, door hun daadwerkelijke inzet, aantoonden dat de stellingen van het A.B.V.V. de hunne zijn, stelt er zich, voor het geheel van de socialistische beweging, een fun damenteel probleem, namelijk het ontstane verschil in visie tussen partij en vakbond. Hoe het gehele land betoogden en staakten op het politieke vlak hun verzuchtigen tot uiting brengen? Op welke partij zullen ze bij de volgende verkiezin gen stemmen? Zal de deelname van de S.P./P.S. aan de. regering van Martens IV, die een rechts beleid voert, en de afwezigheid van de S.P./P.S. aan de huidige acties, niet vele socialistische arbeiders er toe brengen blanco te stemmen? Bestaat de mogelijkheid dat som migen een politieke uitweg zoeken buiten de S.P./P.S.? Dit mag niet gebeuren. «Socialis tisch België» moet zijn eenheid herstellen. Een socialistische partij heeft maar zin in zoverre ze de vertolkster is van de politieke ver zuchtingen van de arbeiders. Het is niet het partijapparaat maar het zijn de arbeiders zelf die de politieke lijn van hun partij moeten vastleg gen. Hoeveel arbeiders telt men nog in de S.P.-bestuursinstanties? Publiciteit, dienstbetoon en machtsbezit kunnen het tanen van een socialistische partij afremmen maar niet beletten. Dit is harde taal, maar ze is goed bedoeld en gaat uit van de angst voor een verdere achteruitgang van het socialisme. De achtereen volgende verkiezingsnederlagen brachten de socialistische partijen aan de rand van hun macht. Zet deze trend zich voort (en de recen te gebeurtenissen kunnen dit nog in de hand werken) dan is de tijd niet ver meer af dat de S.P./P.S. naar de oppositie zullen terugke ren, niet door een eigen beslissing maar omdat hun geringe invloed hen niet meer zal instaat stellen politiek een belangrijke rol te spelen. De stelling dat partij en vakbond, los van mekaar, ieder hun eigen weg moeten gaan is nefast. Zo zijn de arbeiders, wanneer ze zich syn dicaal tegen de Herstelwet verzet ten, daar ook politiek tegen gekant! A.B.V.V. en S.P./P.S. beroepen zich op dezelfde arbeidersklasse. Wanneer partij en vakbond het ver touwen van de arbeiders willen behouden moeten BEIDEN de ver tolkers zijn van de verzuchtingen van de arbeidersklasse. Daaruit spruit voort dat het niet anders kan of partij en vakbond moeten, ieder op zijn terrein, dezelfde oogmerken nastreven. Tegenover deze visie kan men, uit foutieve electoralistische be weegredenen, inbrengen dat, waar de vakbond enkel steunt op de werknemers, de partij zich ook richt tot de zelfstandigen, de vrije beroe pen en noem maar op. Goed, maar wanneer er zich practische kwes ties stellen waarbij de belangen van de werkende mensen tegenge steld zijn aan deze van de midden stand en de vrije beroepen, dan moet de partij door haar daden duidelijk bewijzen in ieder geval de arbeidersbelangen te verdedigen. Zo betalen de arbeiders en de bedienden teveel belastingen om dat de middenstand en de vrije beroepen, met een doorgaans veel hoger inkomen, frauderen. Een verschil in politieke gerichtheid tussen vakbond en partij leidt tot politieke verwarring en houdt een gevaar in voor versnippering. We moeten terug naar de eenheid. Voor een sterke socialistische beweging Dat men spreekt van vakbonds- en partijmilitanten is op zichzelf reeds fout. Een socialistisch militant zou zowel in de partij als in de vakbond moeten aan bod komen, zou zich moeten inzetten én voor de partij én voor de vakbond. Een S.P.- verkiezingscampagne, in het teken van duidelijke socialistische en antikapitalistische doelstellingen, en gesteund door tienduizenden vakbondsmilitanten in de bedrijven, zou van de S.P./P.S. de sterkste politieke macht van het land maken. Is dit een droombeeld? Een grotere eenheid tussen vak bond en partij is de voorwaarde voor een groeiende socialistische macht. Er loopt iets fout met de socialistische partij wanneer ze, door haar beleid, zich vervreemdt van de honderdduizenden van daag stakende en betogende ar beiders. De eenheid tussen vakbond en partij kan maar werkelijkheid wor den wanneer het echt de arbeiders zelf zijn die beslissen over de poli tieke lijn van hun vakbond en hun partij. De toekomst is voor de werkende mensen zeer zorgwekkend. Het is de taak van de socialistische bewe ging het welzijn van het volk te vrijwaren. Eensgezindheid in doel stellingen en actie van allen is daartoe de eerste vereiste. H. Van Herzeele

Voor Allen | 1981 | | pagina 1