Kampagnesticker verkoo p» gestart CVP. Minister Dhoore walt onnodig de gepensioneerden lastig DE MORGEN S.P./C.S.C. FEDERATIE AALST Eindafrekening 1980 EDITORIAAL S.P.-Federatie Aalst Bericht aan de afdelingen OPEN FEDERAAL CONGRES «ONDERWIJS EN WETENSCHAPPELIJK ONDERZOEK» Verklaring op woord van eer De meerderheid der gepen sioneerden moeten geen verklaring Invullen Zaterdag 7 maart 1981 Zaal COC, Provinciebaan te Zottegem Velzeke Inleider: Gaston Colenbunders OPROEP AAN DE AFDELINGEN Een algemene vergadering rond dat thema is aanbevolen Basisteksten in speciaal DOORBRAAK-DOSSIER «Onderwijs» RedaktieAdministratie Publiciteit: Houtmarkt, nr. 1 9300 AALST TEL. 053-70.51.51 - Postrekening nr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 F - Jaarabonnement: 450 F Verantwoordelijke uitgever: Willie Vernimmen, Houtmarkt 19300 AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT Vrijdag 20 februari 1981 43" jaargang nr. 8 Weekblad van de S.P SCHOONDERHAGE: DE NATUUR ALS AKTI VITEI T «Schoonderhage» is een projekt op touw gezet om de opvang te organiseren van niet werkende vol wassenen zwaar mentaal gehandi- kapten, met een dagcentrum en bezigheidshome. Basisprincipe is de kreativiteit voorrang te geven op het werkritme en de integratie in de maatschappij te verwezenlijken. Het is spijtig, zegt Fons Schoreel van het steunkomitee: dat we moe ten vaststellen dat in de beschut tende werkplaatsen de faktor ren tabiliteit veelal voorrang krijgt op het zinvolle van zo een onderne ming. Het werktempo wordt te hoog opgedreven en economisch rendabel gemaakt. In ons projekt leggen de gehandikapten hun ei gen ritme op. Het is gesitueerd in een oude maar prachtig bijgewerkte 18de eeuwse hofstede in het Oost-Vlaamse dorp St. Lievens-Esse op het landelijk gehucht Schoonderhage. Het ligt vlakbij de oude tramzate die van Vlierzele richting Herzele voert en nu veel wordt gebruikt door wande laars en fietsers. In het heuvelland werken dertien gehandikapten met hun begeleiders in een commune geest. Ze onderhouden er dieren en akkers, bakken zelf brood en eten hun eigen gewin. Er heerst nochtans geen sfeer van afzonder ing. Fons Schoreel: «In de stad zijn een aantal funkties gekreëerd waaraan alleen de gewone man kan deelnemen, integratie bij ons verschilt fundamenteel omdat onze aktiviteiten gericht zijn op het dage lijkse leven. Het levensritme is een voudiger en trager op het platte land dan in de stad, de kontakten met de bevolking zijn mensvriende lijker». De belangrijkste behoefte is kon- takt met de mens, genegenheid, affektie en ervaring. Vanuit het werk op de akker ontstaat een kontakt met de boeren en komt men tot een natuurlijke samenwer king. Lees door blz. 6 De wet van 8 augustus 1980, be treffende de budgettaire voorstel len 1979-1980, bevat een reeks sociale maatregelen die vooral bij de gepensioneerden en dit om ver schillende redenen heel veel be treurd worden. Alle gepensioneer den, die een maandelijks pensioen hebben van meer dan 26.129 fr. of 22.047 fr. naar gelang betrokkene al of niet gezinslast heeft, moeten sedert 1 oktober 1980, 2,18% so ciale bijdrage betalen voor de sek- tor geneeskundige zorgen. Deze nieuwe sociale bijdrage kwam des te zwaar aan daar nog andere bijkomende lasten werden opgelegd: tussenkomst bij opname in het ziekenhuis en hogere prijs te betalen voor de geneesmiddelen. In verband met de toepassing van deze nieuwe sociale bijdrage voor de gepensioneerden was voorzien dat het RIZIV (Rijksinstituut voor de verzekering tegen ziekte en invali diteit) de nodige maatregelen zou moeten nemen om de preciese inkomens van de gepensioneerden te kennen. Dit is in opdracht van CVP. Minister Dhoore gebeurt. De 1.600.000 gepensioneerden kre gen van het RIZIV een formulier «Verklaring op woord van eer», dat ze ingevuld dienden terug te stu ren. Om nog meer indruk te maken werd vermeld dat de oprechtheid van de aangifte zou worden nage gaan door de controle der belas tingen. Het formulier, met vele verklarin gen, vragen en een zware admini stratieve tekst heeft bij de gepen sioneerden onrust en heel wat ge- Tot op heden (14.2.81) mochten we reeds de eindafrekening 1980 voor de partijzegels ontvangen van volgende afdelingen: Haaltert, Meerbeke, Herzele, Erembodegem, Gijzegem. Herder- sem, Hofstade, Moorsel, Nieuwerkerken, Baardegem, Dender leeuw, Welle, Denderhoutem, Terjoden, Hillegem, Steenhuize, St.-Lievens-Esse, Voorde, Pollare, Denderwindeke, Oordegem, St.-Lievens-Houtem, Lede. De volgende afdelingen dienen nog de eindbetaling te doen: Borsbeke en Zottegem. De overige afdelingen hebben tot op heden slechts een voorschot betaald of nog geen enkele betaling verricht: Aalst-centrum, Erpe-Mere, Geraardsbergen, Heldergem, Wou- brechtegem, Ninove-centrum, Appelterre, Aspelare, Okegem, Outer. Mogen we vragen dat deze afdelingen zich dringend in orde zouden stellen. De afrekeningen dienen uiterlijk tegen eind februari verricht te zijn. Niet ingeleverde zegels zullen volledig aan de afdelingen worden aangerekend. Gelieve deze op te sturen aan F. Van den Bossche, federaal penningmeester, Kouterken 1 te 9620 Zottegem (tel. 02-513.26.12) wettigde kritiek verwekt. Zij worden door het RIZIV lastig gevallen ter wijl doker, apothekers, tandartsen, enz; vrij hoge bijdragen aan belas tingen ontduiken. Voor vele gepensioneerden, er zijn meer dan 300.000 van 80 jaar en meer, was het invullen van het formulier practisch onmogelijk. Op de vergaderingen van de gepen sioneerden en ook op speciale zit dagen van sociaal dienstbetoon kwamen ze hulp en verduidelijkin gen vragen. Het protest was alge meen, het kwam niet alleen van onze socialistische gepensioneer den. Ook de christene waren niet mals met hun kritiek op het initiatief van deze verklaring op woord van eer, genomen door de diensten van CVP. Minister Dhoore. Al deze moeilijkheden konden ver meden geworden indien men voor afgaandelijk de bevoegde middens en in de eerste plaats de bonden van gepensioneerden had geraad pleegd. Onder de druk van al deze opmer kingen heeft CVP. Minister Dhoore wat laat ingezien dat hij de gepen sioneerden onnodig heeft lastig ge- valen. Een persmededeling werd door zijn kabinet rondgestuur. Het RIZIV heeft op een andere wijze een gedeelte van de inlichtingen verkregen waarvan sprake is in de verklaring op erewoord. De invul ling van de verklaring op erewoord kan derhalve worden vereenvou digd en een groot aantal van ge pensioneerden dient de verklaring niet meer in te vullen. 1. De gepensioneerden die alleen een wettelijk rust- of overlevings pensioen genieten, hoeven de ver klaring op erewoord niet in te vul len. Dit geldt ook voor de gepensio neerden die naast hun wettelijk pensioen enkel nog een rente van de Algemene Spaar- en Lijfrente- kas of van de Nationale Kas voor Bediendenpensioenen genieten. 2. De weduwen en weduwenaars waarvan het geheel van de pen sioenen hoger is dan 22.047 fr. per maand en die kinderlast hebben, doen er in hun eigen belang goed aan de verklaring op erewoord te rug te sturen. Hierop dienen zij enkele de rubriek in te vullen die betrekking heeft op hun kinderlast. Het is de rubriek onderaan het formulier met betrekking tot de kin deren waarvan ten minste één recht heeft op kinderbijslag. 3. De gepensioneerden die meer dan één pensioen genieten, uitbe taald door meer dan één instelling moeten de verklaring op erewoord terugsturen. Het volstaat volgens de persmededeling van het kabinet van Minister Dhoore dat deze ge pensioneerden op het formulier de naam of namen, en zo mogelijk het adres vermelden van de instellin gen die hetzij het wettelijk, hetzij het extra-legale pensioen uitbeta len. De andere rubrieken van de verklaring op erewoord hoeven dus niet te worden ingevuld. 4. De gepensioneerden uit de openbare sektor worden verzocht eveneens de verklaring op ere woord terug te sturen. Hierop die nen zijn enkele de rubrieken in te vullen die betrekking hebben op hun eventuele gezinslast. Zij zijn vermeld op het onderste deel van het formulier. DDeze persmededeling van het ka binet heeft de nadelig indruk van de verklaring op erewoord niet kun nen doen verdwijnen. E. De NAUW Met bezorgdheid hebben vele socialisten de moeilijkheden rond het voortbestaan van De Morgen gevolgd. Moeilijkheden die een diverse oorsprong hebben. Er is het jarenlang slap management van de Vooruit en Volksgazet geweest, waarbij die kranten bovendien als spreek buis dienden voor enkele lokale «peetvaders» van socialisti sche organisaties. En met hun verdwijnen restte uiteindelijk een verouderde drukpersinstallatie, een manke organisatie en veel schulden. De reddingsoperatie van Vooruit, met een solidariteitsactie die circa 15 miljoen opbracht, kwam te laat en was bovendien ontoereikend. Wel bleek toen welke emotionele reactie er loskwam aan de socialistische basis en hoeveel kleine afdelingen financieel steun verleenden om een socialistische krant te redden. En ook bleek toen hoevele socialisten beseffen dat informatie via een eigen pers een reëele noodzaak is. Het ontstaan van De Morgen op initiatief van N.V. De Roos zou die noodzaak moeten bewijzen. En het voortbestaan des te meer. Een prachtig initiatief dat bovendien een garantie biedt tegen een nieuwe verzuiling door te voorzien in een onafhankelijk joernatistenteam dat onbetwistbaar kwaliteiten heeft! Hiermede kon men de weg op naar een socialistische door braak in een konservatief Vlaanderen. Of niet soms? Niettemin dreigt, na twee jaar verschijnen, De Morgen opnieuw over de kop te gaan. Financiële moeilijkheden heette het: oude schulden gecumuleerd met nieuwe. Maar ook gebrek aan medewerking van vele zogenaamde socialisten die liever De Morgen zien verdwijnen dan ze te lezen. Het komt vreemd over dat vele gezinnen, waar men leden, militanten ja zelfs bestuursleden aantreft van onze partij, vakbond en.-mutualiteit, geabonneerd zijn op kranten die regelmatig onze organisaties aanvallen en verdacht maken. Kranten die duidelijk anti-socialistisch zijn. Kranten die in spé kapitalistisch zijn. Het lijkt bijna krankzinnig dat dergelijke kranten door een groot deel van onze aangesloten leden dagelijks gelezen worden. Het bestuur van de S.P.-afdeling Herzele, bezorgd om deze toestanden, besloot op haar bijeenkomst van 10.2.81 een krachtige propagandaactie te voeren ten bate van De Morgen. In weerwil van een eventuele betere service bij andere kranten, van meer plaatselijk nieuws, van meer sport of wat dan ook als argument wordt aangevoerd, willen wij propageren dat een Vrije Linkse Progressieve krant de beste waarborg is voor eerlijke informatie, doorbraak van het socialisme en een ware demokratie. Er bestaat geen alternatief voor ware socialisten! Frans Uyttendaele Voorzitter S.P.-Herzele «DE MORGEN» UIT DE ZORGEN? De onderhandelingen voor de red ding van de krant «De Morgen» zijn zo goed als rond. De verliezen van het verleden wor den gedekt door de gehele socia listische gemeenschappelijke ac tie, terwijl het A.B. V. V., de socialis tische beweging en de drukkerij «Het Licht» minimum 85 miljoen inbrengen als kapitaal voor de nieuwe start. Dit hoopgevend bericht werd dins dag bekend gemaakt tijdens een perskonferentie waarop het red dingsplan rond «De Morgen» werd toegelicht. Of de N.V. «De Roos» de uitgever blijft, zal pas in de komende dagen worden beslist. Na het afhaken van belangrijke geldschieters was er gedurende de laatste maanden nogal wat te doen omtrent het voortbestaan van de <rant. Deze moeilijkheden lijken nu te zijn opgelost. Vertrekkend op een nieuwe basis, zonder schulden en met de realisti sche prognose van een dagelijkse verkoop van 45.000 exemplaren wil men de bestaanszekerheid van de linkse progressieve krant verze keren. Tevens heeft men de structuur van de krant afgeslankt: een aantal re dacteurs verdwijnen, het aantal bladzijden wordt teruggebracht op gemiddeld 14 (weekendbijlage niet meegeteld De Morgen wordt, zij het op basis van een nieuwe overeenkomst, verder gedrukt op de persen van de drukkerij «Het Licht». In de komende dagen zal worden uitgemaakt of de N.V. De Roos met een nieuwe beheerraad de krant verder zal uitgeven, dan wel of er een nieuwe coöperatieve komt, vermits de schulden van het verleden worden overgenomen door de socialistische gemeen schappelijke actie. De redactionele autonomie blijft verder gewaarborgd door de nieu we kapitaalinbrengen. De ganse reddingsoperatie werd hardnekkig volgehouden, omdat de noodzaak van een linkse spreek buis in Vlaanderen duidelijk beant woordt aan een behoefte. De kwaliteit van de krant zal in geen geval aangetast worden. Wel verwacht men een betere organi satie, een grotere inzet en het leg gen van prioriteiten in de berichtge ving. Opnieuw zullen echter alle mogelij ke middelen dienen aangewend om «De Morgen» binnen en buiten de socialistische rangen te promo veren. Men plant trouwens in deze optiek een aantal publicitaire cam pagnes, waarvan de impact in gro te mate zal afhangen van de inzet en de bereidwilligheid van de be staande socialistische structuren, leder van ons heeft hierin zijn rol van betekenis te spelen. Slechts door de solidariteit van alle linkse progressieve krachten in Vlaande ren kan de reddingsoperatie van «De Morgen» op langere termijn vruchten afwerpen. «De Morgen» moet en zal in de Vlaamse persme dia de enige krant zijn die onze ideeën kan laten horen. Laten we er allen samen voor zor gen dat wij die stem niet het zwij gen opleggen. Freddy VERKRUYSSEN

Voor Allen | 1981 | | pagina 1