Industriële heroriëntering dringend noodzakelijk EL SALVADOR: DE GROTE LEUGEN Paul VAN DER NIEPEN ONDULDBARE INMENGING DIENSTPLICHT HUIDIGE BESTUURSMEERDERHEID IN GEVAAR Volksvertegenwoordiger AKTUEEL Nato-generaal tracht beslissing over kernraketten af te dwingen ALLEN NAAR DENDERLEEUW VOOR 1ste LUSTRUMBAL ZATERDAG 21 MAART 81 Vooraf om 20u30 het VAN OP In de feestzalen «Koninklijk Atheneum», De Nayer- straat - Denderleeuw. Met Orkest VOCATION. Kaarten 100 fr. op voorhand, 125 fr. aan kas. plechtige overhandiging van de nieuwe vlag der Socialistisch gepensioneerden; korte huldiging. Het wordt een onvergetelijk teest voor kleine en grote mensen!! Iets enigs in onze streek dat men niet mag missen!! De SP RONSE viert haar negentigste verjaardag. Deze week publiceren we een eerste van drie bijdragen over de geschiedenis van het Socialisme in Ronse op pagina 11. Kedaktie AdministratiePubliciteit: Houtmarkt, nr TEL. 053-70.51.51 Postrekening nr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 F - Jaarabonnement: 450 F Verantwoordelijke uitgever: Willie Vernimmen, Houtmarkt 19300 AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT I —9300 AALST Vrijdag 20 maart 1981 43e jaargang nr. 12 Weekblad van de S.P Terwijl in politieke middens nog steeds echo's weerklinken omtrent de verklaringen die Premier Mar tens aflegde tijdens zijn Zaïre-be- zoek, al dan niet in naam van de Belgische regering en conform aan het regeerakkoord, zijn heel bin- henkort in de schoot van de rege ring opnieuw politieke moeilijkhe den te verwachten omtrent het be grotingsdeficit en de, wellicht onpo pulaire, maatregelen die dienen getroffen te worden om hieraan te verhelpen. Nu is het bijna traditioneel zo dat de overheid een niet sluitende be groting indient, en bijna altijd te kampen heeft met lichte tekorten, dus meer uitgeeft dan er inkomsten zijn, doch de laatste jaren is de balans steeds meer in negatieve zin gaan overhellen en namen de tekorten onvoorstelbare afmetin gen aan. Het deficit voor 1981, in augustus 1980 nog geraamd op 90 miljard, zou thans, en dan nog volgens de meest optimistische voorspellingen, reeds op 160 mil jard dienen geschat te worden. Meer dan waarschijnlijk zal dit te kort, o.a. ingevolge het lager uitval len van de fiscale ontvangsten, nog verder aangroeien. Daarnaast blijven de werkloos heidscijfers, niettegenstaande sommige overheidsinitiatieven, ten gevolge van de economische stag natie van onze economie, geen afname verwacht te worden dit jaar. Andere indicaties van de ernst van de toestand zijn het onevenwicht op onze betalingsbalans door het feit dat wij meer invoeren dan uit voeren, of althans meer spenderen aan invoer dan wij inkomsten heb ben van de uitvoer, en de voortdu rende ingrepen die nodig zijn om de koers van de Belgische frank op peil te houden tengevolge van de speculatiegolf rond de Amerikaan se dollar en de Duitse mark. Pasklare recepten om België van vandaag of morgen uit de crisis te halen liggen niet voor de hand, niet alleen gezien het aantal factoren waarmee rekening dient gehouden te worden, maar ook omdat de huidige crisis een internationaal ka rakter heeft. Aan onheilsboodschappen, zoals die de laatste tijd steeds vaker te horen zijn, hebben we echter even min iets. Zij kunnen immers alleen maar bijdragen tot een verslechte ring van de bestaande toestand. Wat we moeten bereiken is een heroriëntering en een nieuwe re- lancering van onze economie, ge koppeld aan saneringsoperaties en selectieve besparingen. Techni sche ingrepen en allerhande tijde lijke maatregelen kunnen mis schien hier en daar wel een paar scherpe hoeken afronden of enkele statistieken bijwerken, doch funda menteel verandert er weinig of niets. ben eerste stap in de richting van de heroriëntering van onze econo mie werd, onder socialistische druk gezet tijdens de Nationale Arbeids- conferentie die gehouden werd in november-december van vorig jaar. Volksvertegenwoordiger Paul Van der Niepen Lees door pag. 5 Eind vorige week besliste de E.E.G. de enige maanden geleden voor 84 miljoen frank geblokkeerde materiële hulp vrij te maken, zoge naamd omdat het Rode Kruis de Gemeenschap zou verzekerd heb ben dat de hulp zou aangewend worden «op die plaatsen waar hij nodig was». Deze «verzekering» die men van het Rode Kruis gekre gen heeft, lijk echter eerder op een, op zijn zachtst uitgedrukt, slecht voorwendsel om deze E.E.G. toe te laten het Amerikaanse voorbeeld na te volgen en in de gauwte de semi-militaire junta van Napbleon Duarte een extraruggesteuntje mee te geven. Dat de Verenigde Staten, na de tijdelijke onderbreking wegens de moord op vier Amerikaanse non nen, opnieuw volop materiële hulp verstrekken aan de junta is duide lijk. En de reden waarom men zo ongebreideld militaire adviseurs en materieel naar El Salvador stuurt, is door Reagan al evenzeer in het daglicht gesteld. Volgens de nieu we VS-president die blijkbaar nog steeds behept is met een verkie zingssyndroom, moet dringend op getreden tegen «het bolsjevistisch komplot», dat El Salvador in de armen van het internationale com munisme wilt drijven. De voormali ge Hollywood tweederangsster die zich blijkbaar op wereldniveau wat meer in de kijker wenst te spelen, vindt het dan ook nodig om te pas en te onpas de Sovjet-Unie met alle zonden van Israël te beladen en de Kremlinleiders platvoets uit te schelden voor agressieve, impe rialistische, immorele oorlogssto kers en ander fraais. Als men Rea gan zou moeten geloven, zouden de linkse guerilleros in El Salvador van de Sovjet-Unie, Cuba en Nica ragua dergelijke ladingen wapens moeten ontvangen hebben dat ze met gemak de VS van de aardbol kunnen vegen. Rechtstreekse film reportages van oorlogscorrespon denten en andere onverdachte bronnen bewijzen nochtans vol doende het tegendeel. De gueriller os zijn wel vrij behoorlijk bewapend met geweren die hoofdzakelijk van Cubaanse en... Belgische makelij zijn, maar worden praktisch uitslui tend in kampen opgeleid onder leiding van ex-officieren in het El Salvadoriaanse leger, officieren die indertijd het leger ontvlucht zijn toen het een steunpilaar van de kristen-demokratische junta diende te worden. De guerilleros krijgen verder de volledige steun van de bevolking, steun zonder dewelke zij reeds lang onbestaande zouden geweest zijn. Van de massa's Sov- jet-russiche wapens en militaire ad viseurs die Reagan meent te moe ten ontwaren aan zijn achterdeur, is er helemaal geen sprake. De bedoeling van de propagandis tische stemmingmakerij die door de Reagan-administratie uitge kraamd wordt, is nochtans gevaar lijker dan dze die men achter deze holle prietpraat geneigd zou zijn te zoeken... Duidelijk is immers dat de kapitalistische belangen van de VS sterk bedreigd worden door een eventuele opgang van de linkse guerillastrijders. Om deze kapitalis tische belangen te vrijwaren, is Reagan blijkbaar tot alles in staat, zelfs tot een rechtstreekse plat vloerse invasie «a la Vietnam». Door zijn lawaaierige kampagne tegen «de communistische bende» tracht hij thans reeds de West- Europese bondgenoten te sensibi liseren voor een dergelijke aktie, mocht hij deze nodig achten. Ge lukkig krijgt hij ook in eigen land steeds meer tegenwind, o.a. van de demokratische senator Edward Kennedy die voorstander is van de afschaffing van alle militaire hulp aan El Salvador zolang de junta er aan de macht is. Deze militaire junta is immers het grote obstakel om tot een vreedzame regeling te komen van de El Salvadoriaanse toestand. Of Kennedy echter bij machte zal zijn om Reagan ervan te weerhouden eenzelfde rol te spelen als de Sovjet-Unie in Afgha nistan is nochtans een ander paar mouwen... Dirk De Pauw Nato-opperbevelhebber Bernard Rodgers maakte zich vorige week tijdens een spreekbeurt over de verdediging van het Westen schuldig aan wat SP-voorzitter Van Miert later zou noemen «een onaanvaardbare inmenging in binnenlandse aangelegenheden». De Nato-generaal kon het zich immers niet wachten om België nogmaals te herinneren aan zijn verplich tingen t.o.v. deze alliantie. Toen Rodgers voor het selekte klubje van de «Belgische Atlantische Vereniging» zich uitsprak over het feit dat België de sleutel bezit tot de modernisering van de kernwapens, was dit duidelijk met de bedoeling vooral onze eigen SP onder druk te zetten om het verweer tegen de kernraketten op te geven. Chantageargumenten zoals o.a. het benadrukken van de in vloed van een negatieve beslissing van de Belgische regering werden door de generaal aangewend om ons land er toe aan te zetten «ja» te zeggen tegen de nieuwe kernraketten. Rodgers had het echter niet enkel over de Cruise Missiles. Ook inzake de AWAC's (hoog ontwikkelde radarvliegtuigen) moet België, volgens de generaal, zo snel mogelijk een positieve beslissing treffen wat betreft de betaling van zijn aandeel van 1,1 miljard frank. Zoniet dienen de andere landen hun aandeel aan een herziening te onderwerpen en dan zou het wel eens kunnen dat de, volgens de Nato, vereiste 18 vliegtuigen niet kunnen aangeschaft worden. Rodgers legde er tevens nog de nadruk op dat alle middelen moeten aangewend worden om de defensieuitgaven op te trekken, zelfs indien zonodig de sociale verworvenheden dienen aangetast te worden. Het militaire gaat thans voor alles, aldus de generaal. Deze Nato-opperbevelhebber voor wie oorlog blijkbaar niet meer betekent dan een kinderspelletje Stratego, naast de mogelijkheid om voor zichzelf een handvol onderscheidingen te verwerven, maakt zich door deze uitspraken inderdaad schuldig aan het leggen van onaanvaardbare druk op de Belgische regering. SP-voorzitter Van Miert toonde zich te recht zeer verontwaardigd over de uitspraken van de generaal. België is inderdaad nog steeds een soevereine staat die vrij en zonder druk van buitenuit een beslissing moet kunnen treffen in dergelijke levensbelangrijke materie. Rodgers rekent in alle geval buiten de waard, in casu de SP, als hij tracht een positieve beslissing van België te forceren op basis van de schuldgevoelens die ons land zou moeten hebben, mocht het wankele gebouw van de kernraketten in gans West-Europa in elkaar storten door onze eigen negatieve beslissing. Thans, ingevolge het eensgezinde standpunt van de West-Duitse, Britse, Deense, Noorse, Nederlandse en Belgische socialisten, staat het Amerikaanse kernraketten-kaartenhuisje inderdaad wankeler dan ooit, en dient onze eigen SP nog standvastiger dan vroeger haar positie te verdedigen. Dan wordt de installa tie van deze moordtuigen in West-Europa zeker met de dag onwaarschijnlijker. Ook CVP-voorzitter Tindemans laat weer van zich horen. Thans komt hij op de proppen met een voorstel om de dienstplicht te verlengen van acht maand tot één jaar. Dat Tindemans hier vooral wil besparen op de werkloosheidsuitke ringen en tegelijkertijd een aantal jongeren langer van de arbeidsmarkt weghouden wil, is duidelijk. Dergelijke voorstel len zijn voor de SP nochtans zeker onaanvaardbaar. Het zijn immers weer de kinderen van «Jan-met-de-pet» die het grote slachtoffer van dergelijke onsociale maatregel zouden zijn. Vier maanden langere legerdienst vormen vier bijkomende maanden zonder enig behoorlijk inkomen. In begoede kringen waar de zoon nogal snel gedirigeerd wordt in de KRO- of KROO-richting maken deze vier maanden hoegenaamd geen verschil. Bij de arbeidersjongen die reeds werkt of die na zijn studies zo snel mogelijk tracht een eigen inkomen te verwer ven, liggen de zaken gans anders. Treffend is echter weer dat dergelijk voorstel moet komen van de rechtse Tindemans die hierdoor opnieuw zijn «bekommernis» toont voor het welzijn van onze arbeidersjongens. Spijtig voor de CVP-voorzitter is wel dat het regeerakkoord dergelijke dienstplichtverlenging in geen enkele klausule voorziet of bespreekbaar acht... Dirk De Pauw Wegens de interne verscheurdheid in de schoot van de SLVI-groep lijkt de stabi liteit van de huidige bestuursmeerder- heid in groot gevaar te verkeren. Het is sedert geruime tijd een publiek geheim dat de overeenkomst afgesloten onder de SLVI-verkozenen. in verband met de verdeling van de schepenmandaten, niet zou worden nageleefd. De afspraak was nml. dat de Iddergerrise schepen, die op de valreep op de SLVI-lijst te rechtkwam nadat hij in de feesttent te Iddergem nog als kandidaat van de socialistische lijst bloemen had gekre gen. op 1 januari 1981 zijn sjerp zou overdragen aan de stichter van de SLVI-lijst. Vandaag de dag is dit niet gebeurd, en zal. althans volgens de vlugschriften verspreid door laatstgenoemde «him self» in de karnavalstoet van zondag laatstleden, dit nimmer gebeuren. Zelfs de SLVI-burgemeester is niet van plan zijn ontslag in te dienen, zoals hij plech tig beloofde, ingeval van niet uitvoering van het kontrakt. Het ziet er dus naar uit dat de vrede in deze ploeg, die destijds alleen was ge start om de socialistische meerderheid te breken voor eigen persoonlijke ambi ties. voor goed naar de vaantjes is. De pogingen om de twee betrokken SLVI- verkozenen tot betere inzichten te bren gen en het desgevallend met mekaar op een koopje te gooien hebben niet mo gen baten. De aan de te vervangen schepen vroe ger beloofde gemeentebetrekking is in het water gevallen, zodat hem in de plaats een som van twee honderddui zend frank uit de SLVI-kas werd aange boden als compensatie voor het verlies van twee jaar schepenwedde. Toen be trokkene dit voorstel van de hand wees. werd aan zijn rivaal een maandelijks bedrag van vijfduizend frank uit de SLVI-kas gepresenteerd, wanneer hij geen moeilijkheden zocht en hij in de rangen bleef. Laatstgenoemde, die voor deze termijn van twee jaar tachtigdui zend frank minder werd aangeboden, heeft natuurlijk dit wansmakelijk voor stel prompt afgewezen. Lees door pag. 5

Voor Allen | 1981 | | pagina 1