Aktiedag tegen de vervuiling van de Dender VERVUILING: NEE DANK Uü! éi Sfe Burst en het stort der vaagheden! DE SP HEEFT HET VERKORVEN BIJ MARTENS!! DE SP IS NU DE ZONDEBOK! 1MEI iilJvisistyr EDITORIAAL Tussen Geraardsbergen en Denderleeuw VIS DENDF m BlÉ4 i is Onze medewerkers W. Van Der Stockt en Pol-Itiek waren terplaatse Straatbetoging Enkele eisen van de DAK-jongens: Wanneer teruö op de In dit nummer de 1 mei-programma's van onze afdelingen Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt Vrijdag 17 april 1981 43' jaargang nr. 16 Weekblad van de S.P 9300 Aalst De zowat 70 deelnemers, waaron der opvallend veel jongeren en vis sers, hadden alvast de zon mee toen ze in Geraardsbergen de boot op stapten om de Dender af te varen tot Denderleeuw. Hiermee wilden ze protesteren tegen de vervuiling van de Dender en het geplande stort aan de Vlamoven. Aan het sas van Huissegem werden ze opge wacht door burgemeester R. Van Isterdael en kamerlid P. Van der Niepen. Eerstgenoemde wenste de betogers geluk met hun aktie en benadrukte dat er voor de vlamo ven spoedig een oplossing zal ge vonden worden. Bij monde van de volksvertegenwoordiger vernamen we dat de S.P. en minister Mark Galle al het mogelijke doen om de Dender weer zuiver te maken en een stort te vermijden aan de Vla moven. Hiermee ging hij duidelijk in tegen de verdachtmakingen aan het adres van de lokale S.P., ver schenen in het C.V.P.-blad «Erop». Na een symbolische bezetting van de Denderbrug werd de betoging voortgezet door de straten van Denderleeuw. Hierbij konden de betogers, ondertussen aangegroeid tot een goede honderd, op heel wat sympathie rekenen bij de Dender- leeuwse bevolking. In een door het D.A.K. verspreid pamflet werd ge wezen op de positieve beloften die reeds gedaan werden door minister Mark Galle en minister Dehousse. Zo zullen deze de vervuiling van de Dender bij voorrang behandelen en zullen er milieuvriendelijke schans korven komen i.p.v. de vroeger geplande betonnen palen. De orga- nizatoren van de betoging zullen volgens het pamflet nauwgezet toe zien dat de beloften ook nageko men worden. Verder werd nog ge pleit voor een streng toezicht op het lozen van de bedrijven, het verwij deren van fosfaten uit wasmiddelen en een efficiënt gebruik van koliek toren. Overigens staat men volledig achter het principe dat de vervuiler betaalt. In zijn slottoespraak wees Clément De Bruyn op de geringe belangstel ling van de lokale gemeenteraadsle den voor deze betoging. Slechts vijf van de vijfentwintig leden kwamen even langs en slechts één ervan, nl. Ben Heylenbosch (SP), deed mee aan de protestwandeling. Clément De Bruyn legde er tenslotte de nadruk op dat het D.A.K. waak zaam zal blijven en zo nodig tot de actie zal overgaan. Werner Van den Stockt De «groene jongens» van het D.A.K. (Dender Aktie Komitee) hadden een betoging op touw gezet tegen de Denderbevuiling en tegen het stort «Vlamoven» te Dender leeuw. Zaterdag 11. vertrok, omstreeks 10 uur te Geraardsbergen een «bin nenschip» richting Denderleeuw. Een 70-tal opvarenden vatten de waterbetoging aan, opvallend veel jeugdige deelnemers, maar ook de sporthengelaars waren er. Een lo venswaardig initiatief, vooral het werk van de Geraardsbergse DAK- ers was onze indruk, al waren talrij ke deelnemers naar Geraardsber gen afgezakt vooral uit Dender leeuw en Ninove. Aan de sluis te Liedekerke-Denderleeuw werden de demonstranten opgewacht door S.P.-volksvertegenwoordiger Paul Van Der Niepen. In een tijd van groeiend succes en noodzaak van milieuverenigingen ge noot Erpe-Mere incluis de deelgemeen te Burst van een milieurust. Geen mens kraait ernaar omdat wij beschikken over een paar Molenbeken, elke vis en waterplant inwaardig. Wij zijn ook ge woon in de kleine bosjes te moeten wandelen langs opschietende matrassen en bloeiende nachtpotten. In dit opzicht verschilt Erpe-Mere in geen zier met de rest van Vlaanderen. Aan die milieurust is nu bruusk een einde gekomen. Reden daarvan is de publikatie van Zovlak, in een aantal Vlaamse dagbladen, over het stort te Burst. Het stort te Burst ligt volledig buiten de bebouwde kom, onttrokken aan alle zicht. Iedereen wist dat de welvaart daar dagelijks zijn uitwerpselen kwam deponeren. Geen reden tot paniek maar het Zuid-Oost-Vlaams-Actiecomité voor het leefmilieu oordeelt daar anders over. Zij maakt zich bezorgd om de vaten die er worden gestort. De inhoud echter konden zij niet vaststellen wegens de strenge bewaking. Wegens de gebrekki ge afdekking zou er gevaar zijn voor zelfontbranding wat heel wat milieuhin- derd zou opleveren voor de omwonen den. Daar er aan zandwinning wordt gedaan en dan opgevuld met huisvuil bestaat er ernstig gevaar voor vergifti ging van het grondwater. Feiten genoeg dus om als inwoner van de deelgemeente Burst ongerust te wor den. Daarom nam ik kontakt op met de uitbater Danchaert. Telefonisch gaf hij mij volgend relaas op het artikel. De strenge bewaking rond het stort, een omheining en camera, is om ongeluk ken van rondsnuffelende kinderen en volwassenen te voorkomen. Gevaar voor zelfontbranding is miniem vermits alles regelmatig wordt afgedekt. De uitbater geeft wel toe dat er tijdens zijn veertiendaagse afwezigheid misschien wel vaten zijn gestort waarvan hij de inhoud niet kent. Nochtans moet iedere storter een bewijs tekenen dat hetgene hij komt storten niet-toxische afval is. De vaten hebben soms een inhoud van vuile olie uit garages of verf. Het argu ment van de drinkwatervervuiling ver werpt hij omdat de zandputten eerst gevuld worden met 2 meter kleigrond om de bezoedeling tegen te gaan. De grondlagen die zo hoog liggen en de indruk verwekken dat men het huisvuil hoger wil stapelen dan de omliggende landbouwgrond geven een vals beeld vermits die grond bestemd is voor een potaardefabriek. Eigenaardig vindt de uitbater het dat nog niemand met hem heeft kontakt genomen om te verken nen op het terrein zelf. Antwoord en artikel laten ruimte open voor vermoedens en onvolmaaktheden. Bij elk slot is er waakzaamheid geboden. Positief zijn hier het werk van de milieu groep en het bereid zijn van de eigenaar om de mensen toe te laten op het terrein opdat ze hun onderzoek grondiger zou den kunnen doen. Ik geloof dat wij er recht op hebben een klaar beeld te krijgen van de situatie. Tot nu toe is het allemaal zeer vaag. De milieugroep ver moedt, maar bewijst niet! De eigenaar was weg en is gedekt door een afgete kend formulier! Wat me nog het vaagste voorkomt is: Waar zitten de mensen die dit eigenlijk allemaal moeten kontroleren? En aan gezien dit een groeve is zouden dat de diensten van het mijnwezen moeten zijn. Van Delsen Herman Voor een propere Dender... Tegen verdere vervuiling... Door de voortdurende aktie van het Denderaktiekomitee hebben wij reeds positieve beloften afge dwongen bij de overheid. Zowel Minister Galle als Minister De housse, zullen de vervuiling van de Dender bij voorrang behandelen. Er komen reeds schanskorven op drievierden van de totale oeverlen gten!!! Om de zuivering zo goed en goed koop mogelijk te laten verlopen eisen wij: strengere wetten, zwaardere straffen voor grote vervuilers. dat men zo zuinig mogelijk om springt met koliektoren, d.w.z. dat er een ernstige studie gemaakt wordt over de plaatsen waar men zuiveringsstations plant. zeer spoedige uitreiking van lo zingsvergunningen. Momenteel kunnen meer dan 70% van de fa brieken lozen wat ze willen. efficiënt toezicht op de be drijven. fosfaten uit de wasmiddelen. de vervuiler doen betalen. De industrie moet zelf haar verant woordelijkheid opnemen. Om onze eisen te verwezenlijken moeten wij onze akties nog uitbrei den, meer mensen moeten bereid zijn iets te doen! De stoet van een paar honderd deelnemers trok door Denderleeuw richting «Vlamoven» waarvoor men de optie had genomen er een stortplaats van te maken, en dit op een «boogscheut» van een woon wijk...! Nee, schandeerden de demon stranten: VLAMOVEN - VISVIJVER POL ITIEK In een extra-editie van het CVP- ledenblad «ZEG» (wellicht speciaal uitgegeven om een of ander goed te praten) van 11 april jongstleden gaat de ex-primier fel tekeer tegen de socialistische coalitiepartner. Volgens hem is de regering Mar tens IV slechts gevallen omdat de socialistische ministers en hun par tijen, dus SP en PS, niet hebben ingestemd met zijn voorstellen in het kader van het fameuze nood plan voor de redding van de frank. Begint Martens nu reeds hatelijk te doen om de door zijn eigen partij genoten bewerkstelligde afgang? Of heeft het hoger belang (onder verstaan Leo Tindemans of «de man van 100 miljard») eenvoudig weg gedicteerd wat Wilfriedje de publieke opinie kenbaar moest ma ken? Of is het een poging, een late weliswaar, om de brokken binnen de CVP enigszins te lijmen? Wij hadden beter verwacht van de voormalige eersteminister. Tot nu vonden we hem eerlijk gezegd een van de soepelste politici die de naoorlogse CVP voortgebracht heeft. Samen met Theo Lefèvre is hij de enige werkelijke reformist en vernieuwer die de christendemo cratie opgeleverd heeft. Reeds vroeg een voorstander van federa lisme, geenszins negatief tegenover een pluralistisch schoolwezen en ook niet a priori tegen het vooruit strevend front binnen de politieke partijen, was hij voor de socialisti sche partij een aanvaardbare on derhandelaar en coalitiepartner. Wij staan denkelijk niet alleen met onze waardering, maar vanaf nu moeten we onze positieve-benade ring van de politicus Wilfried Mar tens fundamenteel herzien. De be schuldigingen achteraf aan het ad res van de SP wegens haar vermee nde deloyauteit aan de coalitie, die aankomen als een laffe dolksteek in de rug, hebben de deur definitief dichtgedaan. Trouwens, op welke gronden ba seert hij zijn misplaatste uitla tingen? Is hij zo snel vergeten in zijn eenzij dige voorstelling van de zaken dat hij tijdens het regeringsconclaaf van 22 maart de meeste steun heeft gekregen van de socialisten? Wie is met een noodplan voor de dag gekomen dat te nemen of te laten was en op dat vlak afbraak deed aan alle principes van correct ge drag en collegiaal overleg in een coalitie? Vergeten we niet dat de SP steeds bereid is geweest om tot een evenwichtig vergelijk te ko men, maar stuitte op de botte wei gering van Martens en de CVP- ministers om over de tegenvoorstel len te onderhandelen. PS-minister Mathot verklaarde in een interview naar aanleiding van de aanval van Martens dat deze laatste blijkbaar misleid werd. On danks de waarschuwingen van de socialistische ministers bleef men hem voorhouden dat een devalua tie onvermijdelijk was, hoewel de speculatie op de wisselmarkt tegen de Belgische frank louter van psy chologische en politieke aard was. Mathot is nog voorzichtig geweest in zijn uitlatingen. Hij beseft mis schien dat Martens mogelijks een come-back kan maken op het poli tieke voorplan. Zelf zouden wij het scherper willen stellen en bevesti gen dat Martens door de CVP werd uitgerangeerd. Ook mensen uit voor de CVP onverdachte hoek beamen dat. Zelfs Hugo Camps, hoofdredacteur van «Het Belang van Limburg» had het over «de politieke moord op Wilfried Mar tens». De CVP is altijd een tweeslachtige partij geweest. Vooral in econo misch slechte tijden duiken de twee antagonistische vleugels fel op. Hoogstwaarschijnlijk is Martens te ver gegaan voor de conservatieve vleugel, voor de reactionaire kliek rond voorzitter Leo Tindermans en diens jonge dauphin Eric Van Rompuy. Waarom Martens nu meeheult met de wolven om de contradicties binnen de CVP te ver doezelen is niet direct te begrijpen. Of toch, als men rekening houdt met zijn leeftijd, zijn bestaande politieke ambitie en zijn nog steeds bestaande populariteit (die wellicht met zijn val een fikse knauw zal gekregen hebben). We citeren in dit verband zijn eigen woorden in «ZEG»: «Ik ben nu vrijer dan in de voorbije twee jaar. Ik zal een periode van weduwschap in acht nemen, maar nadien zal ik in het parlement en op andere plaatsen spreken over belangrijke politieke thema's en standpunten innemen». En dan komt ons inziens de voornaamste zinsnede: de: «Ik ga ook werken in mijn arrondisse ment, want als minister heb je im mers te weinig tijd om je met je kiezers bezig te houden...» Misschien wordt daarmee een en ander duidelijk. Heeft men Wil fried Martens in ruil voor zijn con troversiële verklaring een en ander beloofd? Zou hij geen ambities hebben om burgemeester van Gent te worden bijvoorbeeld? Of is de CVP een nieuw offensief begonnen om haar tweede grote stemmen- werver, na Leo Tindermans uiter aard, opnieuw in de populariteits poll te lanceren? Met de gemeente raadsverkiezingen in het verschiet is dit niet eens slecht bekeken. In zijn precaire situatie als regerings leider in een nefaste sociaal-econo mische tijd als nu was de kans op veel elektorale vooruitgang eerder gering. En voor wat hoort wat na tuurlijk. In ieder geval zal het vertrouwen tussen de coalitiepartners binnen de regering-Eyskens-vertrouwen die reeds van in het begin twijfel achtig was als we slechts verwijzen naar het parlementair debat over de regeringsverklaring er niet op verbeterd zijn. Ongetwijfeld zullen de verklaringen van Martens nog voor een supplementaire belasting zorgen. We zien dan ook de verde re levenskansen van de regering onder leiding van de zoon van Gas ton niet al te rooskleurig in. Chris Vancoppenolle dd. federaal secretaris SP m Mg|

Voor Allen | 1981 | | pagina 1