BUITENLAND DUBBELZINNIG SPEL VAN DE C.V.P. VERHINDERT KORDATE AANPAK VAN DE ECONOMISCHE CRISIS NGVZA KARL I BOND: ALTERNATIEF VOOR ZAIRE? ZOWEL EYSKENS ALS MARTENS ...TEGEN DE WERKENDE MENSEN Geraa Strijdvaardige 1 mei I II Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 24 april 1981 43' jaargang nr. 17 Weekblad van de S.P De relatieve windstilte op politiek vlak tijdens de paasdagen heeft ons in de mogelijkheid gesteld rustig de voornaamste elementen van de voorbije regeringscrisis op een rijtje te plaatsen en er de gepaste conclu sies aan vast te koppelen. De meest in het oog springende factor hierbij is het feit hoe weinig de C.V.P., nochtans de voornaam ste regeringspartij, bekommerd is om de belangen van de bevolking in deze economisch moeilijke tijden, en hoe zjj zelfs de economische ma laise uitbuit om innerlijke partij twisten ten top te drijven. Zowel tijdens de laatste regerings crisis als bij de installatie van de nieuwe regering Eyskens hebben al le partijen, in en buiten het Parle ment, het dubbelzinnig spel van de C.V.P. aangeklaagd. In harde en niet mis te verstane bewoordingen gaven alle woordvoerders van poli tieke partijen, belangengroepen en representatieve verenigingen de C.V.P., en voornamelijk haar Voorzitter Leo Tindemans, de man met wie alles toch zo anders ging worden, de schuld van de recente en misplaatste «coup de théatre». Het verloop van de regeringscrisis, zoals trouwens bij de meeste voor afgaande, was klassiek en enigszins te verwachten. De C.V.P., inner lijk verscheurd en vaak niet wetend op welk been eerst te dansen, zocht een thema waar zij zich gezamelijk kon achter scharen, ditmaal het zogenaamde rampenplan van Wil- fried Martens. Indien de coalitie partners dit plan niet goedschiks aanvaarden, wordt de schuld voor de geschapen politieke crisis op hen afgewenteld en worden zij met alle zonden van Israël beladen. Deze keer waren het de socialistische partijen die het moesten ontgelden omdat zij Martens niet blindelings wensten te volgen in zijn rampen plan, een plan dat op sociaal vlak de klok voor lange tijd zou achter- uitzetten. Het noodplan dat W. Martens voorlegde aan de regeringspartijen met de bedoeling de devaluatie van de Belgische frank te begeleiden of de devaluatie mogelijk te maken, en zijn eigen noodlotsplan werd een struikelblok voor zijn vierde regering in een tijdspanne van am per twee jaar, was eigenlijk slechts een onderdeel van een vooraf ge pland scenario dat als uiteindelijk doel had Martens te doen verdwij nen als premier ten voordele van één van de poulains uit de stal van Tindemans, en, indien mogelijk, de socialisten een pad in de korf te zetten. In dit laatste opzet is gelukkiglijk de C.V.P. niet geslaagd dank zij het helder inzicht en krachtig verzet van de socialistische partijen. Intussen heeft een nieuwe bladzijde C.V.P. belangen-politiek in onze geschiedenis dus voorlopig haar be slag gekregen, enkele naweeën zoals ondermeer de beschuldigin gen van W. Martens aan het adres van onze partij in het C.V.P. leden blad «Zeg» niet te na gesproken. Voor alle duidelijkheid wensen wij er toch op te wijzen dat onze partij in de afgelopen regeringen steeds trouw gebleven is aan de afgespro ken akkoorden en dus geenszins verantwoordelijk kan gesteld wor den voor de politieke zedenverwil dering. Ook nu blijven we bereid rege ringsverantwoordelijkheid te dra gen en zullen we de aangegane verbintenissen respecteren. Deze bereidheid is echter niet onbe grensd en kan ook niet geboden worden ten allen prijze. Als de C.V.P., met ons, socialisten, wil besturen dan dient dit te gebeu ren op basis van een aantal elemen taire principes. Zulks mag zeker niet gebeuren tegen de belangen in van de arbeidende klasse, noch mo gen er aanslagen gepleegd worden op de overlegpolitiek met de socia le gesprekpartners of mag er ge tornd worden aan de elementaire sociale verworvenheden. Wij zullen ook niet dulden dat de last van de economische crisis al leen wordt afgewenteld op de rug van de kleine man om de rijken nog meer dan anders van de gegeven situatie te profiteren. Gans de bevolking, naar draagkracht en vermogen, moet bijdragen, en de lasten moeten evenwichtig en rechtvaardig ge spreid worden. De minbegoeden en minvermogenden moeten be schermd worden tegen de nadelige gevolgen van de crisis, tegen verde re inflatie, werkloosheid, enz. De werkloosheid moet met alle mogelijke middelen bestreden wor den en de speculatie tegen de Belgi sche frank dient beteugeld te wor den. Kortom het bestrijden van de crisis mag niet bestaan in het verrij ken van de rijken en het verarmen van de armen. Als regeringspartij is het onze vaste wil en overtuiging dit land opnieuw gezond te maken, opnieuw levens kracht in te blazen, in alle eerlijk heid en fair-play en los van de electorale sfeer, die door sommigen voortdurend gecreërd wordt. Paul VAN DER NIEPEN De beruchte «Inga-verklaring» van Wilfried Martens, waarover we het in deze kolom reeds eerder uitvoe rig gehad hebben, blijkt na de re centste Zaïrese politieke ontwikke lingen een nog grotere slag in 't water dan aanvankelijk toch reeds verondersteld. Toen de Belgische gewezen eerste minister anderhalve maand geleden zijn liefde en ver trouwen uitsprak in het Zaïrese volk en zijn leiders, zal hij immers wel niet gedacht hebben dat amper zes weken later reeds een belangrij ke verschuiving bij diezelfde Zaïre se leiders zou plaatsgrijpen. Toch valt het ontslag van Nguza Karl I Bond als Zaïrese eerste minister voor de aandachtige volger van de politieke ontwikkelingen in onze gewezen kolonie niet als een don derslag bij heldere hemel. Toen immers, kort voor het bezoek van Martens, door president Moboetoe opnieuw de figuur van Justin Bom- boko naar voren geschoven werd, en dan nog wel als nieuwe minister van Buitenlandse Zaken, wisten in siders reeds hoe laat het was. Bom- boko bleek immers duidelijk een pion -die door Moboetoe geplaatst werd om Karl I Bond af te remmen die siüds enige tijd duidelijk bezig was met het trachten uitbouwen van een ekonomische-financiële lijn die vooral op een eigen visie gestruktureerd was. Dat dit niet erg door diktator Moboetoe geappre cieerd werd, lijdt geen twijfel. Ex- minister Bomboko, een man die zoals Karl I Bond eveneens over behoorlijke relaties beschikt in Za ïrese ekonomische en financiële kringen, bleek de aangewezen per soon om als ekonomische waak hond van Karl I Bond te fungeren. De aanduiding van precies deze Bomboko, die steeds een rivaal geweest is van de ontslagnemende premier, was duidelijk voor deze laatste de druppel die de emmer deed overlopen. Nguza Karl I Bond, die de aanwijzing van Bom boko aanvoelde als een niet te miskennen blijk van vertrouwen, trok zeer snel zijn konklusies en stuurde vorige week na amper ne gen maand eerste ministerschap zijn ontslagbrief naar president Moboetoe. De verdere gevolgen van de Zaïrese politieke top kun nen nog niet volledig voorzien wor den. Op de vraag echter wie de nieuwe eerste minister wordt, kun nen twee kandidaten vooropgesteld worden: ofwel wordt het Justin Bomboko zelf, ofwel de gewezen procureur-generaal van het Hof van Beroep te Kinshasa, thans am bassadeur in België, Kongo-wa- Dondo. De kans op het eerste mi nisterschap lijkt weliswaar groter voor de tweede, wat echter niet betekent dat Bomboko mag afge schreven worden. Integendeel, ve len zien in hem de toekomstige vice-president van Zaïre, funktie die thans onbestaande is doch die waarschijnlijk eerlang door Mo boetoe in het leven zal geroepen worden. Minstens even belangrijk echter is de houding die Nguza Karl I Bond zal aannemen. Ondanks zijn ont slag als eerste minister zal hij zich waarschijnlijk niet voordoen als de grote oppositieleider in het buiten land tegen Moboetoe. Karl I Bond zal zich eerder enigszins afzijdig houden om zijn kansen als wissel oplossing voor Moboetoe in het Westen niet te verkwanselen. Dat de huidige president het geen eeu wigheid meer zal uithouden, is dui delijk. De steeds penibeler worden de situatie waarin de Zaïrese eko- nomie zich bevindt, met de daaruit- volgende steeds groter wordende hongersnood, vormt een gestadig voorttikkende tijdbom onder Mo- boetoe's korrupte staatsapparaat. De dag dat dit alles in mekaar stort, zou Nguza Karl I Bond wel eens het gedroomde alternatief voor België en de andere Westerse landen kun nen betekenen. Of echter zelfs deze laatste de Zaïrese puinhoop zou kunnen opruimen, kan onmogelijk voorspeld worden. Een hongerlij dende bevolking is steeds moeilij ker vatbaar voor al te gemakkelijk uitgesproken redevoeringen en va ge beloftes... Dirk DE PAUW Alhoewel de rancunes van C.V.P.- voorzitter Tindemans zeker niet vreemd zijn aan het aan de dijk zetten van Wilfried Martens als eerste minister ware het een vergis sing de korte regeringscrisis te aan zien enkel als het gevolg van een conflictsituatie binnen de C.V.P. en van de rivaliteit tussen de partij genoten Martens en Tindemans. Zeker ernstig was de inhoud van het Noodplan Martens, en dat on getwijfeld de weerspiegeling was van de verzuchtingen van de rech ter zijde in dit land, van het patro naat en de financiewereld. Men zal zich herinneren dat dit plan vier punten omvatte: de afschaffing van de indexkop peling van de lonen in 1981 de herziening van het bereke ningssysteem van de index in 1982 de vermindering van de lonen met 10% van de werknemers te werkgesteld in een bedrijf dat staatssteun ontvangt het opnieuw in bespreking bren gen van het Centraal Akkoord. Het is opvallend en dat is van fundamenteel belang deze vier maatregelen, zo gezegd nodig ter ondersteuning van de frank, waren allen gericht tegen de arbeiders. Alleen de arbeiders moesten de frank redden! Nochtans, het waren uiteraard niet de arbeiders die door met miljar den te speculeren, de frank in ge vaar brachten. Het waren evenmin de arbeiders maar Tindemans en Eyskens die, door hun systematische aanvallen op de staatsbegroting, de Belgische frank in discrediet brachten. Het waren wel de arbeiders, en alleen de arbeiders, die eens te meer moesten inleveren. Dit was een schromelijk onrecht! In acht genomen het feit dat de C.V.P. en de kristen-democratie zich, zowel politiek als syndicaal, ook op de arbeiders beroept, rijst de vraag naar de moraliteit van de leiding van deze organisaties. Omdat de C.V.P., voorlopig al thans, een confrontatie met het A.B.V.V. uit de weg gaat, werd het Noodplan Martens verbaal gemil derd en kwam Je huidige regering Eyskens tot stand. Evenwel, de arbeiders en de bedienden mogen zich geen begoochelingen maken: de intenties zijn gebleven! Beetje bij beetje wil men de werknemers hun welvaart ontnemen en de so ciale wetgeving uithollen. Welke belangen dient de grootste partij van Vlaanderen? Zeker niet deze van de werkende mensen! Na de aftakeling van de ziekte- en de werkloosheidsverzekering, na loonmatiging, na de verhoging van sommige B.T.W.-tarieven, komt nu de aanval op de indexkoppeling van de lonen. En dit alles zou dienen om de tewerkstelling te ver beteren. Ook dat is bedrog. Ongeveer 70% van de arbeiders en de bedienden werken voor de bin nenlandse markt. Wanneer men, na de reeds doorgevoerde bezuini gingen, de inkomens van de werk nemers opnieuw met tientallen mil jarden gaat verminderen, zal deze daling van de koopkracht zeer ern stige gevolgen hebben voor de bin nenlandse markt en aldus de werk loosheid in de hand werken. De recente regeringscrisis maakt een ding zeer duidelijk: het patro naat kan en wil de werkloosheid niet oplossen maar wil, met de medeplichtigheid van de C.V.P., de arbeiders en de bedienden stil aan terug drijven naar een toestand van armoede en rechteloosheid. Dit is harde taal, maar het is hoog tijd dat eenieder weet wat er in dit land aan het gebeuren is en dat de arbeiders en de bedienden beseffen wie hun welzijn verdedigt en waar hun plaats is. Herman VAN HERZEELE

Voor Allen | 1981 | | pagina 1