1 MEI-BOODSCHAP VAN DE VLAAMSE SOCIALISTEN DE GEPENSIONEERDEN EN DE 1 MEIBETOGINGEN GERAARDSBERGEN HEEFT EURO-INFO CENTRUM m DE EERSTE MEI ALLEN IN DE 1 MEI-OPTOCHTEN! PRIMEUR VOOR BELGIE jaargang nr. 18 Weekblad van de S.P Orde op zaken stellen De sterkste schouders moe ten de zwaarste lasten dragen Lees door pag.2 ■j Toen kraaide de haan, de hemel scheurde In rode helften, een merelrij Stoof op uit de slaapdronken bossen De morgen in: 't way d'eerste mei. Een poort vloog open, knaap en meiske Sprongen het licht in, rood-betrest Als twee feest'lijke voorjaarsvogels, Fris van toon, uit een donker nest. Heel in de verte blonken de vanen En zwaaiden heur kameradengroet; Hand in hand hebben ze storm gelopen, De rode benden tegemoet. Hoor je ze komen, man van de akker. Die over de taaie klonten bukt? Laat dan de lacht in je ogen varen; Je eigen jongen is uitgerukt! Hoor je ze komen, man van gepeinzen? Schuif dan je duffe boek opzij; Leer dan de wetenschap van de wegen: Je eigen meiske loopt in de rij? Hoor je ze komen, man van fabrieken, Met al de zorg aan je harde kop? Werp een groet door de grauwe ruiten: Je eigen kind steekt het vaandel op! Hoor je die jonge, sterke voeten? Die zullen verder dan d'onze gaan... Daarom scheurde de wereld open In rode helften en riep de haan! MARGOT VOS Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: WUIy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst vriidaq 1 1981 1 Mei is geen feestdag als een andere. 1 Mei is immers het symbool van de grootste, nobelste en meest diep gaande ontvoogdingsstrijd aller tij den: deze van massa's verdrukte en uitgebuite arbeiders, deze van de miskende mens. In ons land plegen wjj op 1 Mei ook met fierheid terug te blikken op al datgene wat de arbeidersbeweging, vaak na harde strijd, wist te realise ren. Het vergde inderdaad een on noemelijke inzet, harde opofferin gen en jarenlange bikkelharde strijd om essentiële sociale rechten erkend te zien. Om zwakken, armen, werk lozen, zieken, gehandicapten en ou deren een stuk bestaanszekerheid en menselijke waardigheid te waar borgen. Dit scheppen van meer zekerheid voor de gewone man, dit bieden van een solide houvast in moeilijke da gen wordt de laatste tijd hoe langer hoe meer in vraag gesteld. En naarmate de crisis blijft voort woekeren en het uitzicht op beter schap vager wordt, neemt ook de onzekerheid toe. Steeds meer men sen vragen zich af of de levens standaard en de sociale voorzienin gen, die zo moeizaam werden opge bouwd door sociale en politieke strijd, morgen niet op de helling worden gezet. Onzekerheid bij de werkende be volking, wiens werkzekerheid in het gedrang dreigt te komen door de voortwoekerende cirsis. Onzekerheid bij de duizenden werklozen, uit vrees voor her nieuwde pogingen om het systeem van werkloosheidsreglementering af te bouwen. Onzekerheid bij de jeugd, die vruchteloos zoekt naar een passen de job. Onzekerheid bij de derde leeftijd, die zich beginnen af te vragen of er morgen nog wel voldoende geld zal zijn om de pensioenen uit te betalen. Onzekerheid ook bij hen, die zich ernstige vragen stellen over het ge welddadig en anti-democratisch op treden van private militie. Groeiende onzekerheid tenslotte met betrekking tot de internationa le toestand waar de grootmachten door hun rivaliteit, hun egoïstische belangen en het aanwakkeren van de krankzinnige bewapeningswed loop, de vrede steeds meer in ge vaar brengen. Daarom heeft 1 Mei voor ons dit 'jaar een heel bijzondere betekenis. Met man en macht moet deze groeiende onzekerheid bekampt worden. Op nationaal vlak bete kent dit krachtig werken aan het economisch en financieel herstel. Dit is een noodzakelijke voorwaar de om ook de essentiële sociale verworvenheden te kunnen vrijwa ren. Dit betekent het stimuleren van toekomstgerichte investerin gen, het gezondmaken van zieke industrieën, het herstellen van het evenwicht op de betalingsbalans, het terugdringen van het begro tingstekort en het verdedigen van de munt. Het leidt geen twijfel dat dit harde ingrepen zal vergen. Maar we wei geren ons te laten meesleuren in doemdenken en paniekzaaierij waarachter rechtse middens zich verschuilen om de verworvenheden van de arbeidersbeweging grondig aan te tasten. Patroonsorganisaties, liberale economen en politici willen de klok immers vele jaren terug draaien. Voor hen is de herverde ling van de inkomens al veel te ver gegaan. Voor de meerderheid van de bevolking is 1 mei een gewone betaalde verlofdag geworden. Voor vele arbeiders en be dienden zal 1 mei de gelegenheid zijn om met verlengd weekend naar zee, de ardennen of ergens anders te gaan. Zij zullen niet mee opstappen in de 1 Mei betoging. Voor de gepensioneerden blijft 1 Mei zijn dubbel karakter van feest- en strijd- dag behouden. 1 Mei roept bij hen vele herinneringen van de sociale strijd op. 1 Mei was toen geen betaalde verlofdag maar wel een strijddag. Mee opstappen in de betoging bracht gevaar mee niet alleen tijdens de betoging, maar ook achteraf het voorwerp te zijn van aller lei plagerijen of zelfs van niet meer aan het werk te mogen wanneer men de volgende dag terug naar fabriek of bu reel wilde gaan. Maar men nam dit risico. Indien hun fysische toestand het moge lijk maakt zullen de gepensioneerden in vele steden en gemeenten ook dit jaar in groot aantal mee opstappen in de 1 Meibetogingen vooral om de nadruk te leggen op hun eigen eisen vervat in de besluiten van het kongres van socialisti sche gepensioneerden van november 11. Waakzaamheid voor de verdediging van de sociale zekerheid De opeenvolgende regeringen hebben t.o.v. van de gepensioneerden vele ver bintenissen aangegaan. Wat blijft er over van de vele intentie-verklaringen nu de sociaal ekonomische krisis in de plaats trad van de zogezegde welvaarts maatschappij? In het regeerakkoord van Maertens IV enkele maanden geleden, werd de handhaving van het stelsel van aanpas sing van de pensioenen aan het indexcij fer der consumptieprijzen bevestigd en tevens was voorzien de sociale uitkerin gen dus ook de pensioenen te binden aan de evoiutie van de lonen. Maar met het noodplan van de C.V.P. kwam zelfs de koppeling aan de index, waarborg voor het behoud van de koopkracht van de pensioenen, in het gedrang. De «welvaartspremie», een andere eis van het kongres der socialisti sche gepensioneerden, geschrapt in 1979 en beperkt voor 1980 en 1981 tot 1.000 fr. voor een gezin en 800 fr. voor een alleenstaande, doe opnieuw de kloof groter worden tussen de evolutie van de lonen en de pensioenen. Dankzij de kordate en gemeenschappe lijke stelling van de Socialistische Partij en van de Parti Socialiste werd de tijdbom van de index onschadelijk ge maakt. Maar het gevaar is niet definitief gewëken. We vrezen dat het binnen korte termijn opnieuw en met nog meer hevigheid zal komen opduiken. Dit is reeds een voldoende reden voor de gepensioneerden om mee op te stappen in de 1 Meibetoging. Maar ook voor andere punten is er waakzaamheid geboden. De betaling van de pensioenen de volgende jaren is verre van verzekerd. Sinds 1976 tot 1981 werd in vergelijking met datgene wat wettelijk moest gestort worden onge veer 155 miljard onttrokken aan de sociale zekerheid. De vermindering van de staatstoelagen werd vooral toegepast in de sektoren die beschikten over re serves nl. de sektor pensioenen voor werknemers min 85 miljard en de sektor kinderbijslagen naar 37 miljard. In toepassing van artikelen 152 en 153 van de wet van 8 augustus 1980 betref fende de budgettaire voorstellen 1979- 1980 en van artikelen 31 tot 34 van de herstelwet van 10: februari 1981 inzake pensioenen van de sociale sektor wer den de kleine werknemerspensioenen voor een volledige loopbaarverhoogd, vooral voor de alleenstaande vrouwen en de weduwen; maar wanneer we de gemiddelde pensioenen berekenen krij gen we een beeld van het weinig benij denswaardige financieel lot dat onze maatschappij nog steeds aan de oudjes toebedeeld. In de sektor van de ziekte en invalidi teitsverzekering werden de gepensio neerden heel wat nieuwe lasten opge legd o.a. bijdrage voor de ziekteverze kering, verhoging te betalen voor de farmaceutische produkten, tussenkomst bij opname in hospitaal, kliniek en bij geneeskundige behandeling enz. De gepensioneerden zullen mee opstap pen in de 1 Meibetoging niet alleen voor hun eigen eisen maar ook voor deze van de andere groepen: de jongeren die wat anders willen dan het vooruitzicht van werkloze steun na het verlaten van de school, de vrouwen die het grootste aantal uitmaken van de werklozen, de minder-validen, de slachtoffers van de sluitingen van ondernemingen, enz. De gepensioneerden maken zich heel wat zorgen over de toekomst van het land en van de partij. 1 Mei roept bij de gepensioneerden de herinnering op van de 1 Meibetogingen van vroeger. Er was toen een oprechte en diepe solidariteit die het mogelijk heeft gemaakt op na tionaal en ook op gemeentelijk vlak heel wat te verwezenlijken. Diezelfde solidariteit zal er nodig zijn voor de verdediging van de sociale zekerheid. Waakzaamheid is geboden. E. De Nauw Zaterdagnamiddag opende het Eu ro-infocentrum voor het eerst zijn deuren, het is zoals de naam het laat vermoeden een plaats waar eenieder informatie kan inwinnen over politiek, sociaal en economi sche zaken van het Verenigd Euro pa. Je kan er ook deskundig wor den voorgelicht door Europees Par lementair Willy Vernimmen, waar van de S.P.-Geraardsbergen met grote fierheid kan zeggen dat hij de grote initiatiefnemer is van dit pro ject. Wij mogen het terecht een primeur noemen. Een deel van het infocentrum bevat een reisbureau met allerhande ideeën voor één- en meerdaagse ATB-reizen in binnen- en buitenland. Wie dus een onderhoud wenst met senator en Europees Landbouw- specialist Willy Vernimmen kan ge rust een afspraak maken via de telefoon op het nummer 054- 41.32.28 van het Euro-Info cen trum Brugstraat 9 te 9500 Ge- raardsbergen. Dirk Van der Maelen Voorzitter S.P. Geraardsbergen Feest van de Arbeid? Zijn er wel redenen om te feesten? Duizenden werklozen zoeken arbeid. Duizenden werkenden worden steeds ongeruster. Zullen zij hun werk kunnen behouden? Zullen hun werkkracht en hun vaardigheden nog op prijs gesteld worden? Crisisperspectieven versomberen hun houding tegenover het bestaan, de gemeenschap en het leven in het algemeen. Wie de onheilsboodschappen, die langs alle zijden op de gewone man afgevuurd worden, verwerkt, heeft inderdaad bitter weinig redenen om te feesten. Wat dan? Wordt het een strijddag? Zat die kans er maar in. Helaas, wie moet bestreden worden? Wat moet bestreden worden? De oorzaken van de moeilijkheden hebben haast geen duidelijk gezicht. Ze zitten verscholen in abstracte en moeilijke tekens, ingewikkelde verklaringen en ongrijpbare factoren. Het is moeilijk om tegen schimmen ten strijde te trekken. Wat blijft er ons dan op 1 MEI 1981 te doen? Eén dag volkomen afstand te nemen van de werkelijkheid waarin wij zijn terecht gekomen, om deze rustig en koel te observeren en te ontleden. Een fase in de actie, die doorgaans onvoldoende aandacht en zorg krijgt. Het is de werkwijze van bedachtzame en zelfbewuste mannen en vrouwen, die zich oriënteren, de feitelijke gegevens inschatten en gemeenschappelijk overleggen wat er hen te doen staat. Is de crisis onafwendbaar? Waar liggen de oorzaken waarom wij in deze crisis terecht zijn gekomen? Houden de oppervlakkige verklaringen, die ons voortdurend voor ogen gehouden worden wel steek? Kunnen wij niets anders doen dan de broeksriem weer eens wat steviger aansnoeren? Moeten wij de loonstop in volle vertrouwen aanvaarden? Moeten wij de hoop op een beter bestaan onvoorwaardelijk opgeven? Moeten wij met een onderdanige dankbare glimlach op de lippen harder en meer werken, goed beseffend dat er enkele machtigen zijn aan wiens genie en mildheid wij ons voortbestaan te danken hebben? Ligt onze toekomst in de eerbiedige onderdanigheid en afhankelijkheid ten aanzien van de economisch sterken, die nu weer eens als de grote redders zullen kunnen optreden? Zouden wij ons niet beter de vraag stellen of al deze raadgevingen wel de meest waardevolle zijn? Door wie worden zij ons toegeroepen? Welke maatschappelijke groepen willen ze ons opdringen? Zouden wij niet verder komen met een gezonde argwaan en ons realiseren dat wij, als de grootste en de sterkste maatschappelijke laag, te snel en te achteloos de meest wezenlijke problemen van ons leven uit de handen hebben gegeven. Een achteloos vertrouwen in de anderen, zonder controle, zonder voortdu rend een oogje in het zeil te houden, zonder een regelmatige verantwoording te eisen liggen misschien aan de basis van de moeilijkheden waarin wij zijn terechtgekomen. De desinteresse voor de maatschappelijke problemen van arbeiders en salariaat vormen een te gunstige voedingsbodem voor het machtsstreven van kleinere belangengroepen. Zo liggen wijzelf aan de basis van de miskenning van het ALGEMEEN BELANG. De stuurlui, die de economische en financiële mechanismen sturen zouden wel eens voorrang kunnen gegeven hebben aan hun belangen juist omdat de massa zich te weinig aan stuurbewegingen interesseerde. 1 MEI 1981 kan niets anders dan een bezinningsdag zijn om iedere burger wakker te schudden, de non-chalante houding ten aanzien van de vormge ving van onze maatschappij op te schorten en bewust aan te treden om mee een beslissende, richtinggevende stem te veroveren. Wij bereiken niets met een afwachtende toeschouwersrol. Wij hebben een socialistische maatschappij en mensbeeld. Dat beeld zal slechts realiteit worden wanneer wij ervan doordrongen zijn dat wij die realisatie niet aan anderen kunnen delegeren. De crisis dringt ons meer dan ooit onze verantwoordelijkheid als socialisten in alle facetten van het dagelijks leven op te nemen. Walter Kerckhove Voorzitter SP Federatie Oudenaarde- Ronse Een Euro-info te Geraardsbergen: enig in Europa en een voorbeeld dat navolging verdiend.

Voor Allen | 1981 | | pagina 1