ff 1 MEI VAN DE TOEKOMST m F JONGSOCIALISTEN VERWERPEN CVP-ONDERWIJSVISIE VAN DENDERLEEUW NAAR AALST: TEGEN WERKLOOSHEID IN DENDERSTREEK WILLY VERNIMMEN NEEMT MINISTER LAVENS (CVP) VAN LANDBOUW OP DE KORREL I Jr Opgemerkte tussenkomst bij bespreking landbouwbegroting 1 Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 8 mei 1981 43* jaargang nr. 19 Weekblad van de S.P De meest opgemerkte toespraak op de voorbije 1 meivieringen was on getwijfeld deze van Karei Van Miert die namens de SP een «Plan van de arbeid» afkondigde. Nieuw is dat plan opzichzelf niet als men het legendarische «Plan De man» van voor de oorlog in herinnering neemt. Het opzet wil in elk geval tegemoet komen aan het lang ver wachte «socialistisch economisch alternatief» waarop vele militanten hebben aangedrongen. Het is een alternatief tegenover een falend ka pitalistisch systeem dat vooral de kleine man wil treffen. Op onze binnenpagina's geven we de kracht lijnen van het plan weer zoals het door Van Miert werd bekendge maakt. Het moet nu een ruime discussie krijgen in de afdelingen van onze federatie. Waarop wach ten wij om vergaderingen te organi seren waarop de militanten zich over het plan kunnen uitspreken en waarbij wij er vooral moeten van uitgaan dat het zo ruim mogelijk moet worden voorgelicht op een bevattelijke verstaanbare wijze. In onze eigen federatie werd 1 Mei enthoesiast gevierd met strijdpro- gramma's en liefst vijf optochten. Geraardsbergen organiseerde al in de voorbije weken een 1 Mei-feest, in feite het startsein tot een reeks ontelbare aktiviteiten in grote en kleine afdelingen van onze arron- dissementsfederatie. Op de binnen pagina's vind men daarover meer. In Aalst werd de 1 mei betoging zoals naar traditie talrijk bijge woond. Regenvlagen in de vroege morgen hebben de opkomst niet geschaad en toen rond 10.30 uur de betoging van start ging werd het aantal aanwezigen op 2500 tot 3000 mensen geschat en niet onaardig getal. Opvallend was dat In de Volkswijken heel wat rode vlaggen werden uitgehangen en de stoet op ruime publieke belangstelling kon rekenen. Ook de 1 mei betogingen van Geraardsbergen en Ninove werden talrijk bijgewoond en wa ren de veruiterlijking van een stuk socialistisch leven, een van de grote propaganda middelen van onze be weging. Een dag later op 2 mei werden nog uitstappen georgani seerd in Zottegem en Haaltert die eveneens een succesrijk verloop kenden. Het feest van de arbeid werd de laatste jaren al te vaak als een feest beschouwd, een herdenken van ja renlange strijd om de socialistische visie gestalte te geven. Vandaag staan we wellicht aan de vooravond mm mm,-. m Voorafgegaan door een bos rode vlaggen en de gemeenschappelijke aktie kondigt de 1 Mei betoging zich aan in Aalst. In een reactie op het CVP-Congres van het afgelopen weekend pleiten de Jongsocialisten voor democrati sering, verdraagzaamheid en plura lisme. Zij reageren hiermee tegen de geest die steeds meer de CVP- visie blijkt te overheersen: onver draagzaamheid, verzuiling, mis bruik van het onderwijs voor het versterken van de partijpolitieke machtsposities en om de aandacht af te leiden van de sociaal-economi sche problemen, aanscherpen van een platvloerse concurrentiestrijd. Christelijke waarden zoals demo cratisering, pluralisme en verdraag zaamheid zijn de CVP-onderwijsvi- sie volkomen vreemd. De Jongsocialisten zijn in principe voorstander van een onafhankelij ke raad voor het rijksonderwijs, maar verwerpen het CVP-voorstel waarbij de samenstelling behoort tot de partijpolitieke jachtdomei- nen. Dit zou er toe leiden dat één partij, de CVP, met 40% van de kiezers achter zich, 90% van het onderwijs zou domineren, wat on aanvaardbaar is vanuit democra tisch, pluralistisch en pedagogisch oogpunt. Deze raad moet volgens de Jongso cialisten samengesteld zijn uit leden die het Rijksonderwijs in de rich ting van een pluralisme genegen zijn, uit afgevaardigden van de be- trokkenen, nl. ouders, onderwij zend personeel en leerlingen. Anderzijds bewijzen sociologische onderzoeken dat het vrij gesubsi dieerd onderwijsnet alles behalve eenvormig en monolitisch van sa menstelling is. Zowel bij ouders als leerkrachten vindt men niet alleen CVP-sympathisanten, maar ook mensen die hun vertrouwen schen ken aan en aktief zijn binnen de socialistische, liberale en Vlaams- nationale bewegingen. Binnen de christelijke levensbeschouwing zelf is er de tegenstelling tussen maat schappij-veranderende en maat schappij-behoudende visies. Zelfs op filosofisch-religieus gebied heeft het vrij gesubsidieerd onderwijs vandaag, naast katholieke leerlin gen, ook leerlingen uit mohamme daanse en niet-christelijke mid dens. Vanuit democratisch oogpunt is het dan ook dringend noodzake lijk dat in de overkoepelende orga nen van het vrij gesubsidieerd on derwijs plaats wordt gemaakt voor de vertegenwoordigers van deze strekkingen en dat dus het op niets dan partij-politieke machtsverhou dingen gebaseerde CVP-monopolie wordt doorbroken. De Jongsocialisten pleiten verder voor een democratisering en decen tralisering van alle onderwijsnetten naar de scholengemeenschappen toe en voor een grotere samenwer king tussen de verschillende netten. Per onderwijs-regio moeten con tact-organen tussen de verschillen de netten opgericht worden om afspraken te maken rond gemeen schappelijk leerlingenvervoer, ge meenschappelijk gebruik van de in frastructuur en gemeenschappelijk onderwijsobjectieven. Op die ma nier is het ook mogelijk in het onderwijs te bezuinigen zonder de kwaliteit ervan aan te tasten. van een nieuw tijdperk waarin de socialistische visie's meer dan ooit verdedigd zullen moeten worden. Roger D'Hondt De Aktiegroepen Denderstreek (verenigd in het DAK), ABW jongeren en het Nationaal Komitee tegen de jeugdwerkloosheid organiseren op zondag 10 mei een mars van Denderleeuw naar Aalst. Daarmee wil men nog maar eens de aandacht vestigen op de achteruitstelling van de Denderstreek op sociaal-economisch gebied. Het arrondissement Aalst staat al sinds jaren bovenaan de ranglijst van de gewesten in Vlaanderen met de grootste werkloosheid. Bovendien zijn er nog zo'n 40.000 pendelaars die vooral in het Brusselse werk vinden. Zo is de Denderstreek ook afhankelijk van de konjunktuurgrillen in het hoofdstedelijk gewest. De recente sluiting van Citroen in Vorst trof driehonderd werknemers uit de Denderstreek. Binnen de driehoek Aalst-Geraardsbergen-Zottegem kwamen er de voorbije tien jaren nauwelijks bedrijven met enige kapaciteit kwa tewerkstelling bij. De industrieterreinen lopen vol van kleinschalige ondernemingen die geen ommekeer in de tewerkstelling kunnen realiseren. De mars van aanstaande zondag richt zich vooral tegen de nieuwe werkloosheidsreglementering en het toenemend aantal uitsluitingen, het opdrijven van de wachttijd voor schoolverlaters en de verlaging van de uitkeringen voor niet-gezinshoofden. Er wordt samengekomen aan het station van Denderleeuw vanwaar om 14 uur de mars naar Aalst vertrekt. Bij aankomst op de Grote Markt van Aalst zal eventueel worden gezorgd voor een strijdprogramma. Traditiegetrouw waren ook heel wat militanten opgekomen voor de betoging in Geraardsbergen. Op de bijeenkomst van de senaat van 28 april formuleerde senator en Europarlementslid Willy Vernim men, in het kader van de bespre king van de landbouwbegroting, enkele fundamentele opmerkingen over het landbouwbeleid. Er is im mers geen enkele politiek aan zo veel kritiek onderhevig geweest als het Europese landbouwbeleid, kri tiek die in sommige gevallen on rechtvaardig is. Nochtans stelt men vast dat het inkomen van de land bouwers in vergelijking met de an dere beroepsbevolking niet dezelf de stijgende lijn vertoont. Er is dus een daling van het inkomen van de landbouwbevolking. Wat de consu menten betreft ziet men het eigen aardige verschijnsel dat steeds min der geld wordt besteed aan de aan koop 'van landbouwproducten. Globaal kan dus worden gezegd dat inzake consumenten het Europese landbouwbeleid aan een prioritaire doelstelling heeft beantwoord. Dat is ook het geval, zij het dan niet voor 100% wat de markteenheid betreft. Met betrekking tot het in komen echter zien wij dat sedert 1973 dat gaat waarschijnlijk ge paard met de gestegen energiekos ten op een bestendige wijze achteruit loopt. Minister Lavens is een fel voorstan der van jaarlijkse prijsverhogingen. De discussie gaat hierbij over de nodige 5, 10 of 15,3%, over de objectieve methode, enz... Maar in feite is deze hele discussie over de landbouwprijzen een theoretische discussie, behalve dan voor het Eu ropese budget. Men stelt vast dat de grote landbouworganisaties, de lobbies, de 15,3% als normaal gaan beschouwen, hierin gesteund door de ministers uit de lidstaten. Zou den die ministers er dan ook mee akkoord gaan om de bijdrage van 1% te verhogen? Wanneer de landbouwprijzen met 10% worden verhoogd, gelooft de bevolking ten onrechte dat het in komen van de landbouwers even eens met 10% wordt vermeerderd. Niets is minder waar. Dit bewijst dat een prijzenpolitiek alleen, zoals die door de meeste regeringen en lidstaten wordt voorgestaan, de problemen van de landbouwers in feite niet oplost. De grote landbou worganisaties hebben ongelijk deze aangelegenheid als prioritair te be stempelen en te zwijgen over ande re structurele maatregelen die zou den moeten worden getroffen. So ciale en regionale maatregelen zijn nodig, maar dit gebeurt tot nu toe niet. Willy Vernimmen had het in zijn tussenkomst ook over de politiek die door de minister zou moeten gevolgd worden m.b.t. de zoge naamde overschotproduktie, meer bepaald in de zuivelindustrie. Hoewel België terzake niet het slechtste voorbeeld geeft, moet er een duidelijke toestand worden ge schapen. De huidige weg kan niet meer verder worden bewandeld. De verantwoordelijkheidsheffingen zullen de produktie waarschijnlijk niet afremmen. Indien de landbou wers echter minder voor hun pro- dukten krijgen, zal hun eerste, menselijke reactie zijn ietwat meer te produceren om hetzelfde te kun nen garanderen. Indien men een expansieve politiek wil voeren moet men er in de eerste plaats voor zorgen dat men alle produkten kan verkopen. Het systeem van onbeperkte interventie moet drin gend onder de loupe worden geno men. Vandaag produceren immers sommige industrietakken enkel voor de interventie. In de EEG- commissie werden daaromtrent reeds een aantal voorstellen ge daan, zoals bvb lange-termijncon tracten. Deze werden echter ver worpen of er werd niet naar geluis terd. Is het misschien beter verder te gaan zoals vandaag met op de achtergrond een reeks politieke moeilijkheden, o.a. de boterver- koop aan de Sovjet-Unie? Als men toch aan verdere expansie doet moet men het systeem van de inter ventie verleggen en met die staten die het kunnen lange-termijncon tracten afsluiten. Bepaalde specula tieve methodes die men ten allen prijze blijkbaar wil in stand houden kunnen hierdoor worden verme den. Men moet alleszins voorko men dat voedingsproducten ge bruikt worden als politiek pressie middel, om het even om welk land het gaat. Ook een soepel systeem van contingentering kan toegepast worden. Hierdoor zou het inkomen van de landbouwersgezinnen, maar vooral van de jonge landbouwers veilig worden gesteld. Dit beleid sinstrument dient ernstiger onder zocht dan tot nu toe het geval was. In dit verband verwijzen we naar een ontwerpresolutie ingediend door kd. Vernimmen zelf en de heer Woltier, waarin de contingen tering aan strenge normen onder worpen wordt teneinde de bedrij ven van jonge landbouwers nog de nodige expantiemogelijkheden te bieden. Willy Vernimmen vroeg eveneens naar het standpunt van de regering betreffende het nieuwe suikerregle ment. De noordelijke landen zijn de natuurlijke wingewesten voor de teelt van suikerbieten. Het is daar om onbegrijpelijk dat de Europese ministers, en dus ook de Belgische, in casu André Lavens, hebben aan vaard om de suikerbiet in Italië te subsidiëren. Lees door peg. 12 j

Voor Allen | 1981 | | pagina 1