MITTERAND PRESIDENT! UITBETALING VAN VAKANTIEGELD AAN GEPENSIONEERDEN C.V.P. MAAKT KLUCHT VAN RAADSZITTINGEN De Morgen live in DE MAN DIE HOUDT VAN BOMEN EN LITERATUUR... CSC-VORMINGSWERK GEWEST AALST AALST Kaderdag «Gemeentebeleid» Niettegenstaande de nationale ACOD-betoging zal de kaderdag van 16 mei in het Volkshuis, Ninove plaatsgrijpen. Inleiding: Bernard De Bleeckere Frank Van Sevencoten Wegens bijzondere omstandigheden zal het discussie panel bestaan uit: Jacques Timmerman Julien Lefèvre Bernard De Bleeckere Moderator: Alois Van den Bossche Zoals steeds van 10-12 en 13-16 uur. Wij hopen op een talrijke opkomst. Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1. 9300 Aalst Vrijdag 15 mei 1981 43' jaargang nr. 20 Weekblad van de S.P Na 23 jaar linkse oppositie is Fran- gois Mitterand er bij zijn derde poging in geslaagd zijn stemmen percentage uit te breiden van 49% tot 51% en aldus de vierde presi dent te worden van de Vde Repu bliek. Weinigen hadden het echt gedacht dat hij zijn slag zou thuis- halen en Giscard d'Estaing in het verlies zou duwen. Deze overwin ning van Mitterand schept naast grote genoegdoening echter ook een gevaarlijke situatie, voor de Franse linkerzijde vooral, maar toch ook wel voor de linkerzijde in gans West-Europa. Genoegdoe ning is er zeker 't allenkante dat de rechtse opmars in het Westen een flinke opdoffer te verwerken kreeg. Weinigen hadden immers vermoed dat een linkse oppositie, hoe sterk ook, er zou in slagen de rechtse falanx te verslaan die de voorbije zeven jaar als een ware octopus de massamedia omvatte en zijn wil oplegde. Ongetwijfeld zal de linkse overwinning in Frankrijk zijn in vloed laten gelden op de andere West-Europese landen. Het is niet verwonderlijk dat Labour in Groot- Brittannië en de SPD in West- Duitsland grote vreugdesprongen maken. Een geloof in eigen kun nen, het besef dat links als alterna tief toch een daadwerkelijke im- pakt blijft behouden op de bevol king werkt door op vrijwel alle zusterpartijen van Mitterands so cialistische partij. In eigen land steekt ook de PS onverminderd de loftrompet. Onze eigen Karei Van Miert is echter, terecht, voorzichti ger. Links in Frankrijk staat im mers, na 23 jaar oppositie, voor de vuurproef: een verkiezingspro gramma moet thans omgezet wor den in een efficiënt beleid. Thans volstaan slogans niet meer doch er moet een ernstige aanpak volgen van de nationale en internationale problemen en in eerste instantie van de krisis. Het is dan ook hier dat een gevaarlijke situatie zijn ont staan vindt. Links in Frankrijk zal de komende jaren zonder twijfel het boegbeeld van links in de E.G. worden, een boegbeeld dat echter even goed dienst zal doen bij mis lukken als bij slagen. Slaagt Mitter and erin een werkelijk socialistisch beleid te voeren, dan kan de socia listische beweging in de andere Ge- meenschapslanden er alleen maar baat bij vinden. Zo Mitterand ech ter een geïsoleerde president wordt en (misschien gedwongen) weinig socialistisch geïnspireerde beslissin gen dient te treffen, dan kan dit een «uppercut» betekenen voor links in de ganse Europese Gemeenschap. Zeer belangrijk in deze kontekst zijn zeker de komende Franse par lementsverkiezingen. Zonder twij fel zal de Franse rechterzijde alles op alles zetten om tijdens deze verkiezingen, die wel eens als de derde ronde van de presidentsver kiezingen beschouwd worden, de overwinning te behalen om aldus de macht van de Franse President te beknotten. Daar waar bij de verkiezing van Giscard door rechts beweerd werd dat de instellingen van de Vde republiek niet deugde lijk zouden kunnen werken zo pre sident en parlement niet tot dezelf de strekking behoorden, dan maakt men thans een volledige ommez waai en wordt de kiezers op het hart gedrukt dat het evenwicht dient hersteld te worden en dat het parlement zeker een tegengewicht moet kunnen vormen. We menen dan ook dat Mitterand het zeker niet gemakkelijk zal krijgen om ook hier de overwinning uit het vuur te slepen. Tegen deze parle mentsverkiezingen zal rechts meer dan waarschijnlijk zijn eenheid weergevonden hebben. We kunnen dan ook alleen maar hopen dat Mitterand zal kunnen teren op de roes dat een zo lang en zo hard bevochten socialistische overwin ning met zich meebrengt. Een so cialistisch parlement is immers broodnoodzakelijk wil de socialisti sche president niet alleen een pa pieren tijger zijn maar iemand die integendeel over een daadwerkelij ke en beslissende zeggenschap in beleidsdaden beschikt... Dirk DE PAUW Frankrijk heeft op 10 mei (feestdag van Jeanne d'Arc...) een bladzijde van de geschiedenis omgeslagen. Francois Mitterand wordt de eerste socialistische president van de Ve Franse Republiek, na 23 jaar. Na een overwinning van de socialis ten in de eerste stemronde met 25,9%, het hoogste peil dat de socialisten sedert de oorlog haalden (in 1945 met 23,49%), bracht deze mooie mei-zondag ons de bevesti ging van wat wij hoopten en in het diepste van onze gedachten ook verwachtten. De Franse bevolking heeft voor de grote verandering gekozen. Bewust en met begrip voor de inzet hebben zij hun stem uitgebracht tegen de conservatieve regering en een pre sident die dacht dat hij koning was. Wij mogen daarbij niet vergeten dat het Franse politieke stelsel nu niet bepaald erg soepel is en al weinig kansen op een verandering biedt. Deze overwinning van links krijgt er dan ook nog meer waarde door. Ze is echter niet het einddoel maar het begin van een immense inspanning geschraagd door een immense hoop. Een stukje van de wereld is van gezicht veranderd. Maar Frankrijk is geen alleenstaand verschijnsel. Zeker, in Berlijn hebben de socia listen vorige zondag een nederlaag geleden. De toestand in Berlijn, met zijn schandalen en kraakpro- blemen, is echter te plaatsgebon den om er algemene conclusies uit te halen en de nieuwe socialistische burgemeester heeft in de afgelopen vier maanden van zijn beleid niet de tijd gehad de situatie in Berlijn recht te zetten. In Engeland werd «Ijzeren Lady» Thatcher en haar liberale politiek bij de gemeenteraadsverkiezingen duchtig afgestraft. In Zweden is de conservatieve re gering (die het na jaren socialistisch bewind nu eens ging waar maken) over haar sociale afbraakpolitiek gestruikeld. In Nederland voert Joop den Uyl de strijd aan voor een links kabinet nadat hij, als grote overwinnaar van de vorige verkiezingen (12 ze tels winst!) in de oppositie werd gedrongen. Het rechtse kabinet Van Agt is slechts vier jaar te water kunnen blijven door elke golfslag te vermijden, door nooit uit te varen en als een zee-onwaardig schip bang voor de verantwoordelijkhe den, aan de kade te blijven liggen. En zelfs daar konden de duikboten nog voor problemen zorgen... Nog vele andere tekenen wijzen erop dat wij aan een socialistische heropleving toe zijn. Ook wij moe ten ons wapenen voor deze strijd van de hoop, die ook onze hoop is. De verkiezing van Francois Mitte rand heeft het failliet bewezen van de strategie van rechts die zich baseerde op de idee dat het volk toch niet bekwaam is zijn belangen in eigen handen te nemen. Het volk kan dat wel wanneer het wil. En zo hoort het en zo moet het. Mare Galle Dankzij de druk van de socialisten, werd enkele jaren geleden het princiep afgedwongen van een vakantiegeld voor de gepensioneerden. Het bedrag ervan zou in vier schijven geleidelijk worden verhoogd. De laatste schijf zal nu in 1981 worden verwezenlijkt. We geven hieronder de bedragen van het vakantiegeld voor de drie verschil lende categorieën: gezin, alleenstaan den en weduwen, gescheiden echtgeno ten die de helft van het gezinspensioen genieten. Het gaat om de bedragen op basis van de index van de maand januari 1981. De Rijkskas voor Rust- en Overlevings pensioenen zal aan de pensioengerech tigden die in mei een rustpensioen en/of een overlevingspensioen genieten in het pensioenstelsel der werknemers, samen met het maandbedrag van hun pensioen voor deze maand, een vakantiegeld en een aanvullende toeslag bij dit vakantie geld uitbetalen. Deze voordelen bedragen respectieve lijk aan de index van januari 1981: 1. voor de gerechtigden op een gezins pensioen vakantiegeld 3.659 F. aanvullende toeslag 10.682 F. samen 14.341 F. 2. voor de gerechtigden op een pen sioen alleenstaanden (man of vrouw) en/of op een overlevingspensioen (we duwen) vakantiegeld 2.439 F. aanvullende toeslag 7.122 F. samen 9.561 F. 3. voor de gescheiden echtgenoten die de helft van het gezinspensioen genieten vakantiegeld 1.830 F. aanvullende toeslag 5.341 F. samen 7.171 F. Er dient opgemerkt dat het bedrag van het vakantiegeld en dat van de aanvul lende toeslag beide beperkt zijn tot het voor de maand 1981 als werknemers- pensioen verschuldigde maandbedrag. Het globaal vakantiegeld zal derhalve de hierboven vermelde bedragen slechts bereiken indien het maandbedrag van het werknemerspensioen gelijk is aan het bedrag van de aanvullende toeslag waarop de gepensioneerde recht heeft. Uitbetaling van de pensioenen Bij de uitbetaling van het pensioen in de maand april, is er bij enkele duizenden gepensioneerden heel wat paniek ge weest Het pensioen werd hen uitbetaald op een latere datum, dan dit het geval was tot en met de maand maart. Ook voor mei en de volgende maanden, moeten ze er rekening mee houden dat de uitbetaling van het pensioen op een latere datum zal gebeuren. Zie hier de verklaringen van de betrok ken diensten. Voor de uitbetaling zijn de gepensioneerden in drie groepen ingedeeld. De 6de van de maand komen de gezinspensioenen aan de beurt. De 14de is voorzien voor de uitbetaling van de pensioenen van de alleenstaanden, mannen en vrouwen. De laatste groep de overlevings of weduwenpensioenen is voorzien voor de 20ste van de maand. Ingevolge vroeger toegestane afwijkin gen, waren er circa 10.000 alleenstaan den die samen met de gezinspensioenen werden uitbetaald rond de 6de van de maand. Ook waren er enkele duizenden weduwen die gelijktijdig met de al leenstaanden hun pensioen ontvingen. Bij de reorganisatie van de dienst werd een einde gesteld aan de afwijkingen en moest vanaf april ieder verwezen wor den naar de groep waartoe hij of zij werkelijk behoort. Er was ook voorzien dat de betrokke nen door een afzonderlijk bericht over die wijziging in de datum van uitbeta ling zouden ingelicht geworden. Daar is het misgelopen daar vele duizenden laattijdig ingelicht werden. U kunt zich voorstellen wat angst en paniek dat bij vele duizenden veroorzaakte, wat was er met hun pensioen gebeurt? De ge pensioneerden wachten meestal met on geduld op de uitbetaling van hun pen sioentje. Het bedrag hebben ze nodig om betalingen te doen of om het vol strekt nodige te kopen. Kameraad Wijninckx, voorzitter van de Vlaamse Federatie van Socialistische Gepensioneerden heeft krachtdadig de feiten aangeklaagd. E. De Nauw. LEDE Die klucht begon reeds tijdens de voorlezing van het ver slag van de vorige raadszitting. Zoals steeds het geval is moet raadslid De Brouwer (CVP) het de gemeentesecretaris steeds moeilijk maken. Met opmerkingen van «Ach laat ons gerust jongen en zwijgt gij ne keer». Werkelijk on gelooflijk de onbeschoftheid die bovenkomt. (Wij worden het stilaan beu steeds hetzelfde te moeten neerschrijven bij het begin van het verslag maar ja, het is traditie geworden). Bij het eerste agendapunt dat han delde over verhuring van gemeen tegronden, breekt de discussie reeds los, terwijl het hier gaat om verhuring van grond die vrijgeko men is door het dichten van grach ten in de vrijdagmarkt en de Blik- straat. Aanpalende landbouwers zijn zelf met de vraag gekomen of zij die grond niet mochten huren van de gemeente. De raadsleden Galle en Ruyssinck (CVP) merken op «Ge schept hier een gevaarlijk precedent, door verhuring doet de huurder wat hij wil, wil hij die overbouwen dan mag hij dat», waarop schepen Minnebo weerlegt «U bent toch niet goed op de hoog te, mijnheer Ruyssinck, bij be bouwing moet er een aanvraag ge daan worden aan de gemeente en aan stedebouw dus is dergelijk iets zonder medeweten van de gemeen te wel onmogelijk nietwaar». Bij de stemming weigeren sommige CVP- raadsleden te stemmen, doch de meerderheid stelt de landbouwers in kwestie gerust en keurt het punt goed. Punt twee gaat over de ver betering van landbouwwegen twee de deel eerste fase, na voorlezing van de voorziene wegen merkt raadslid Galle op «Ik vind het toch treurig dat er geen enkele bij is in ex-Lede» maar de schepen stelt hem gerust «Die komen in het tweede deel aan de beurt». «Wij kunnen toch alles niet tegelijk doen, er moet betaald worden ook» merkt schepen Noël op. De burgemeester komt tussenbei-, den en stelt voor het punt te verda gen naar een latere zitting. «Wij zullen dan de eerste en de tweede fase tergelijkertijd naar voor bren gen als u daar gelukkig mee bent». Het punt verdwijnt alsdusdanig van de agenda en de CVP-raadsleden zijn dan ook weer niet tevreden. Bij het derde punt op de agenda is er weinig discussie, aankoop mate riaal brandweer (nieuwe kledij). En dan begint de show, ja tot ons spijt moeten wij het zo noemen, de SHOW. Verscheidene rooiplannen dienen vastgesteld te worden, de ene voorlopig, de andere definitief. Er is zware discussie over bepaalde straten die dienen verbreed te wor den zoals o.a. de Reymeersstraat ter hoogte van café «De Dam», waar men de rooilijn op 17 meter zou brengen omdat daar enorm veel verkeer is en deze weg de verbindingsweg vormt met de Le desteenweg (naar de vijf huizen) voor het verkeer komende van Wanzele, Smetlede, Impe en der gelijke. Er vallen weeral eens hefti ge woorden vanuit de oppositie en de raadsleden Roelandt De Cuyper en Van Achter geven er de brui aan en verlaten de zitting. (Zij geven de voorkeur om een lekker pintje te gaan drinken. Van verantwoorde lijkheid gesproken). Het ging op een bepaald ogenblik zelfs zo ver dat wanneer de burge meester aan het woord was raadslid Ruyssinck op een onbeleefde ma nier invoel, en schepen Hendrickx hem terecht erop wees dat hij eerst diende het woord te vragen. Daar op springt Ruyssinck recht, «Wat, waar staat dat hierin» (zwaaiend met de gemeentewet). «Het gaat daar niet over, het is een principe» zegt Hendrickx. «Hier toen het mij waar het staat» en raadslid Ruyssinck loopt naar schepen Hendrickx en gooit de ge meentewet op diens tafel. Schepen Hendrickx neemt deze rustig op en gooit het boek op zijn beurt in het midden van de zaal. Daaropvolgend kan raadslid Ruys sinck bedropen het boek gaan opra pen in de zaal. Raadslid De Brouwer (CVP) merkt op: «Wij zitten hier toch niet in de school zeker» waarop schepen Hendrickx lacht «daar weet gij toch niets vanaf- want gij hebt naar 't school niet geweest». Na de beruchte rooiplannen die aangenomen worden, komt de ver bouwing van de oude brandweerka zerne tot burelen voor de politie aan de beurt. Hier is iedereen het erover eens dat de politie een ge brek heeft aan burelen en dat die daar op hun plaats zijn is juist. Dus toch eindelijk eens een punt waar over er geen gevecht ontstaat. Zo was men aan het laatste punt van de avond gekomen: Delegatie aan het College van Burgemeester en Schepenen voor het benoemen van gemeentepersoneel. Burge meester Grepdon leest voor: «Vol gens artikel 84 paragraaf 2 van de gemeentewet is het toegelaten dat de gemeenteraad de volmacht geeft aan het College benoemingen uit te voeren». Onmiddellijk schieten de raadsleden Galle en Ruyssinck uit hun krammen. «Zever. Vroeger was dat niet nodig en nu in ene keer wel». Waarop burgemeester Grep don weerlegt dat het hier om een wettekst gaat uit de gemeentelijke wetgeving en dat er dus niet onre glementairs gebeurt. «Wat», zegt raadslid Ruyssinck, «ge hoort overal zeggen wie er gaat benoemd worden, op straat, op café, overal». «Inderdaad», zegt de burgemeester «op café dus café praat». En na deze woorden gaat men over tot de stemming, de meerderheid gaat akkoord met de voorgestelde procedure. Dit was weer eens de gemeenteraad of wat er zou moeten voor door gaan. De persmensen waren het allemaal eens. «Het is hier steeds hetzelfde, de bestuursmeerderheid wil een ernstige werking, en de CVP-oppositie dwarsboomt steeds met zinloze futuliteiten en kortweg gezegd zever». Wij als Ledenaars mogen gelukkig zijn dat onze gemeente niet be stuurd wordt door de CVP en waar om? Eenvoudigweg dat wij aan de capaciteiten van die mensen toch enorm beginnen te twijfelen. Gelooft u het niet, kom de volgen de raadszitting maar bijwonen en maak het voor uzelf maar eens uit. Hopelijk hebt u meer succes. Verslag Brantegem Edwin 27 JUNI 1981 20 u. zaal NETWERK AALST, Da Riddarstraat INKOM: 60 FR

Voor Allen | 1981 | | pagina 1