WEEKBLAD VLAAMS NA DRIE KADERVORMINGSDAGEN «GEMEENTEBELEID» EEN EVALUATIE RECHTS EN HUN PERS RECHTSE PERS VALT UIT TEGEN S.P. Actieplatform voor de ge meenteraadsverkiezingen BEDANKING LLEN Vrijdag 22 mei 1981 43* jaargang nr. 21 Weekblad van de S.P. Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen. Houtmarkt 1, 9300 Aalst Bij het afsluiten van het eerste deel van de lessencyclus van CSC-Vormingswerk Gewest Aalst «Gemeentebeleid: een so cialistische visie» lijkt het ons aangewe zen dit initiatief even te evalueren. Niettegenstaande het woord «evaluatie» verworden is tot een modewoord (alles en nog wat wordt thans geëvalueerd) mogen we een kritische beschouwing van het opzet, zoals tot nu toe verlopen, niet uit de weg gaan. Hoewel dir artikel geenszins bedoeld is als een pleidooi pro domo kunnen we gerust stellen, en daarin zullen de aanwezigen ons be paald bijtreden, dat de kaderdagen uit gegroeid zijn tot een werkelijk succes. Rekening gehouden met de «belangstel ling» van mandatarissen en militan ten op de recente federale congressen, kan een vormingsactiviteit met een ge middelde van een kleine zestig aanwezi gen niet anders dan als positief be stempeld worden. Ook wat betreft de respons van de studiedagen in de ganse federatie, de medewerking (een paar zeldzame uitzonderingen niet te na ge sproken) van de aangeschreven inlei ders en madatarissen, en zeker wat betreft het niveau van de uiteenzettin gen en de begeleidende documentatie mappen, zal niemand ontkennen dat het geheel zowel aan de deelnemers als aan de federatie heel wat baat heeft bijge bracht. In dat verband past het zeker een speciaal woordje van dank te rich ten tot federaal voorzitter Alois Van den Bossche voor de perfecte manier, zeker niet gespeend van de nodige hu mor, en met een fundamentele eigen inbreng, waarop hij gedurende de drie dagen de debatten heeft geleid. Natuurlijk hebben we in de loop der weken een aantal ideeën opgedaan en bepaalde suggesties gekregen van deel nemers waarmee we voor de volgende lessenreeks zeker rekening zullen hou den. Twee van die opwerpingen lijken ons zinvol voor een betere inhoudelijke uitwerking van de kaderdag: het op splitsen van de behandelde onderwer pen zodat slechts één inleider, desnoods twee maar dan rond hetzelfde thema, een uiteenzetting geeft, zodat overla- denheid vermeden kan worden en de zaken beter uitgediept worden. Een tweede op nerking betrof de samenstel ling van het discussiepaneel: er wordt gepleit voor het betrekken, naast een aantal arrondissementele mandataris sen, van de deskundigen in het paneel. De laatste kaderdag van 16 mei laatstle den te Ninove heeft in dit verband zeker het nut hiervan aangetoond. Wanneer de lessencyclus einde novem ber van dit jaar zal afgelopen zijn, zullen de cursisten kunnen beschikken over een relatief grote hoeveelheid in formatie over en technische begrippen verband houdende met de diverse as pecten van het Gemeentebeleid. Rest daarbij dat die informatie nog politiek vertaald moet worden, in echte socialis- ciaal te vormen commissie een practi- sche en zeker voor iedereen verstaanba re nota zal gedistilleerd worden. De bedoeling is het uitwerken van een overkoepelende strategie vanuit de fe deratie om de gemeenteraadsverkiezin gen tot een socialistisch succes te laten uitgroeien, maar waarbij de SP in elk van onze tien fusiegemeenten binnen het arrondissement deze strategie zal kunnen uitbouwen en aanpassen con form de eigenheden van de lokale situa tie. Vanzelfsprekend hoopt de federatie dat alle afdelingen hierop zullen inspe len. De plaatselijke CSC-afdelingen kunnen daarbij dan het aangewezen instrument zijn om het verkiezingsplat form propagandistisch aan de man te brengen. Binnen een aantal weken ho pen we u reeds een eerste meer concrete bijdrage over de tot stand koming van het actieplatform te kunnen geven. Chris VANCOPPENOLLE Een gedeelte van de aanwezigen tijdens de studiedag te Geraardsbergen. Een opiniepeiling vorige week zou hebben uitgewezen dat de CVP in Vlaanderen bijna zes procent verlies maakt en de SP een lichte winst van 1 tot 1,5%. De ecologen, die in Wallonië en Brussel zeven tot acht procent halen, zijn in Vlaanderen niet vooruitgegaan. U heeft daarover niets gelezen in de krant? Natuurlijk niet... Dergelijke informatie wordt door de CVP zorgvuldig achtergehouden en zij kunnen het in dit geval omdat zij zelf de opdrachtgever voor de opiniepeiling waren! Wat de CVP niet uit de pers heeft kunnen houden is het schandaal van de gewestplannen. En daar heeft ze de vinger duidelijk in het eigen oog gestoken! De hele machinatie en verdrachtmakingspolitiek die in Ninove door een CV P-mandataris gevoerd werd tegen Jacques Timmermans heeft via het Hoog Comité voor Toezicht geleid naar de WARE verantwoorde lijken voor het geknoei met de gewestplannen: de CV P-kabinetten. Sedert jaren hebben zij al het monopolie over de ruimtelijke ordening, achtereen volgens onder D'hoore, Eyskens en «bouwpromotor» Akkermans. Een zware slag voor het al gehavend blazoen van de CVP... en het kwam keihard aan alhoewel iedereen al lang wist dat er wat schortte. En daar komt dan het machtige wapen van deze partij in aktie: de Standaard, het Nieuwsblad, het Volk, De Nieuwe Gids, de Gazet van Antwerpen, het Belang van Limburg, enz. enz. HUN pers! En voor de afgrond die hen aangaapt willen ze vlug verdoezelen, insinueren, tegenstrijdigheden lanceren, kortom op indianenmanier het spoor duister maken zodat de gewone man denkt het zijn toch allemaal dezelfde, die politiekers, één pot nat en we zullen er toch nooit het fijne van weten». En dan wachten ze af tot ze wat anders gevonden hebben om de aandacht af te leiden. Maar er is meer. De CVP, die al lang geen geweten meer heeft heeft ze er ooit één gehad?), en haar eigen kinderen verslindt, moet ook ander bloed zien. Dus maar gauw proberen de socialisten erbij te betrekken, want Jan met de Pet weet toch niet waarover het gaat.Dat de zaak duidelijk is heeft geen belang: het is carnaval en het masker moet op. Wij meenden nochtans dat alleen de CVP-kabinetten van Ruimtelijke Ordening hier kunnen verantwoordelijk voor zijn.en voor zover wij weten heeft geen socialist al ooit de kans gekregen voor een kabinetsfunctie bij een CVP-minister. Maar alle middelen zijn toch goed voor het heilige doel, leugens en laster inbegrepen. Een ander voorbeeld illustreert dit ook duidelijk: in verband met het zo omstreden staaldossier werd door de Vlaamse Deelregering een hard standpunt ingenomen, mede onder druk van minister GALLE. CV P-voorzitter van die Executieve GEENS zag hier een gedroomde gelegenheid om zijn aartsrivaal Mare EYSKENS (ze zijn concurrenten in hetzelfde kiesarrondissement Leuven) een voetje te lichten. Dus belegt GEENS gauw-gauw op zijn eentje een persconferentie vóór de nationale regering het advies van de Vlaamse deelregering had gekregen (wat een politieke déontologie!) en vriendje EYSKENS kon ophoepelen... Toen dit plannetje niet kon doorgaan, en daar zat Mare GALLE ook voor één en ander tussen, zon Gastonneke op weerwraak. Op het kernkabinet zou «de heer Eerste-minister van Vlaanderen» eens een tijdbommetje leggen onder de stoel van «de heer Eerste-minister van België». En zo gebeurde ook. De VOORSTELLEN van de Deelregering werden door Geens als VOORWAARDEN, te nemen of te laten, geformuleerd. De voorzitter veranderde dus, in eigen klein belang, de intenties van zijn vergadering. Mooie mentaliteit, dat wel. Toen echter de heer voorzitter op de eerstvolgende vergadering van de Deelregering op deze houding werd gewezen door minister GALLE verscheen prompt in De STANDAARD: Galle krabbelt terug, Galle verwijt Geens te hard standpunt. De CVP heeft dus, dank zij Geens, geen blanco cheque aan het Waals staal gegeven (en de Volksuniekiezers weten nu weer op wie ze moeten stemmen) en die socialisten... Kom, kom, we begrijpen wel dat in deze moeilijke tijden voor de CVP alle middelen goed zijn om het angstwekkend stemmenverlies tegen te gaan maar toch... Zou de Standaard misschien zijn lezers willen kond doen dat het hier om een zoveelste persoonlijke vete gaat binnen de CVP, of heeft dat geen belang? Of komt buitenwippertje Tindemans weer terug met het recept a la Wilfried Martens? Maar wie gaat er dan uit, mister Europe? Marc of Gaston? Deze recente gebeurtenissen onderstrepen nog maar eens duidelijk het belang van een linkse, progressieve pers in Vlaanderen. De krant die het andere schandaal van het «Front de la jeunesse» aan het licht bracht en bewees dat het fascisme in dit land betaald wordt door de franstalige CVP-mensen en hun zusje CEPIC, deze krant MOET ER ZIJN. De MORGEN, die ook niet altijd de SP-mensen spaart maar daar het recht toe heeft als het eerfijk en objectief gebeurt, is onze enige bron in Vlaanderen als tegengewicht tegen de misvormde, verdraaide rechtse «waarheid». De Morgen is onze hap zuurstof in die verpeste perswereld van vandaag... De Redactie tische zin geïnterpreteerd moet worden met het doel tot een coherent socialis tisch actieplatform (te beschouwen als werk- en propaganda-instrument) te ko men in het vooruitzicht van de komende gemeenteraadsverkiezingen. De voorhanden zijnde brochures plus degenen die nog klaargemaakt worden vormen het basismateriaal waaruit in tweede instantie door een hiervoor spe- Alois Van den Bossche en Chris Vancoppenolle, voorzitter en secretaris van CSC-Vormingswerk Gewest Aalst houden eraan alle ingeschreven militan ten en mandatarissen, alsmede alle inleiders en ieder die op een of andere wijze aan het welslagen van de kaderdagen heeft meegewerkt van harte te bedanken. Zij zijn er tevens van overtuigd dat de belangstelling voor de volgende lessenreeks identiek zal zijn. N.B.: de kameraden die op een van de kaderdagen verhinderd waren worden eraan herinnerd dat de documentatiemap nog steeds te verkrijgen is op het SP/CSC-secretariaat, Houtmarkt 1 te Aalst. Liefst zelf af te halen. Dat de rechtse pers niet vies is van valse verklaringen en geroddel werd deze week (woensdag) nogmaals aangetoont in een artikel over «Burcht- dam...» op pagina twee in De Standaard. Dat soort aantijgingen liggen ons zwaar op de maag. Daarom publiceren wij ook integraal onderstaand «Recht van Antwoord» zoals ze naar de redaktie van De Standaard werd gestuurd en de feiten in hun ware kontekst op een rijtje zet. Dit tendentieuze artikel, ook wat de vormgeving betreft met hoofding verwijzend naar het Kabinet van Minister M. Galle, vergt volgende rechtzetting en verduidelijking in het kader van een noodzakelijke objectieve informatie. Op 9 mei 1975 werd het gewest plan Aalst-Ninove-Geraardsber- gen-Zottegem bij ministerieel be sluit van de Heer L. D'Hoore voor- mi Inleiders en organisatoren samen op de eerste kaderdag te Aalst. lopig vastgelegd. In dit ministerieel besluit was de zone Burchtdam te Ninove als Parkzone aangeduid. Het ontwerp van K.B. werd op 8.5.1978 door Staatssecretaris Eyskens aan het Ministerieel Comi té voor Vlaamse Aangelegenheden voorgelegd; het werd goedgekeurd en definitief bij K.B. vastgelegd op 30.5.1978. In dit K.B. was de zone Burchtdam aangeduid als woonuit- breidingsgebied. Door de diensten van de Heer Eyskens werd hier een administra tieve vergissing begaan: alhoewel elke wijziging op het gewestplan die niet conform is aan het advies van de streekcommissie dient ge motiveerd werd nagelaten deze wijziging van Parkzone naar woon- uitbreidingsgebied te verant woorden. Op 18 maart 1981 werd door Staatssecretaris Akkermans in een nota aan de Vlaamse Executieve voorgesteld de beslissing van het M.C.V.A. dd. 8.5.1978 (bekrachtigd bij K.B. van 30.5.1978) te herzien voor de zone Burchtdam. Motivering: «Uitgaande van de ver onderstelling dat betrokken woon- uitbreidingsgebied aanvaard was in de Regionale Commissie werd het als dusdanig in het voorstel koninklijk besluit ingetekend. Van daar dat geen enkele motivering, noch in negatieve noch in positieve zin, in de tekst van het koninklijk besluit voorkomt. In de werkgroepen tussen de ver schillende kabinetten werd hier over geen enkele opmerking ge maakt». De Vlaamse Executieve besliste op 1 april 1981 dat de werkgroep Ruimtelijke Ordening dit dossier zou onderzoeken. Tijdens de vergadering van deze werkgroep op 2 april werd, in tegenstelling tot de noten van Staatssecretaris Akkermans dd. 18.3.81verwezen naar een werk groep in het kader van het M.C.V.A. waar «verkeerde inlich tingen aan deze werkgroep zouden zijn vertrekt». Gekonfronteerd met de tegenstrij digheid van deze beide versies kon door het kabinetslid van Minister Mare Galle in deze werkgroep geen instemming worden verleend met een voorstel tot wijziging van het K.B. van 30.5.1978. De formulering van de uiteindelijke beslissing terzake werd dd. 6.4.1981 in de gekende vorm door de Vlaamse Executieve goedge keurd: «In overweging genomen dat ter gelegenheid van de vastlegging bij koninklijk besluit van het Gewest plan Aalst-Ninove-Geraardsber- gen-Zottegem een procedurefout werd begaan, stemt de Executieve in met het door de Vlaamse Staats secretaris voor Streekeconomie en Ruimtelijke Ordening voorgestelde ontwerp van koninklijk besluit hou dende wijziging van het voormelde gewestplan, zoals het werd vast gesteld bij koninklijk besluit van 30 mei 1978». De instemming van Minister Mare Galle met deze beslissing kan en kel de inschikkelijkheid van de Mi nister aantonen in het kader van de consensus, basisprincipe van de Vlaamse Executieve.

Voor Allen | 1981 | | pagina 1