L P. BOON A BOMVOLLE STADSFEESTZAAL OP HERDENKINGSAVOND WAARHEEN? BESTUUR SP-FEDERATIE AALST VOORSTANDER VAN MEER OPENHEID NAAR DE PARTIJLEDEN TOE BERICHT AAN DE SP-AFDELINGEN TOMBOLA EMELE VANDERVELDE De SP-afdelingen wor den verzocht zo spoedig mogelijk de verkoch te loten af te rekenen (80 frank per boekje). Het bedrag dient gestort op rekening 870- 0001030-26 van CSC-Vormingswerk, Hout markt 1 te 9300 Aalst. De resterende loten moeten ten laatste terug in het bezit der federatie zijn op maandag 15 juni 1981. Na die datum worden er geen overschotten meer aanvaard, en is de afdeling verplicht deze voor haar rekening te nemen. N.B.: de verkochte loten kunnen ook persoon lijk vereffend worden op het federaal secreta riaat. Freddy Van den Bossche federaal penningmeester M m POLITIEK INTERNATIONAAL POLITIEK BINNENLAND GEWESTPLANNEN FEDERALE S.V.-STRUCTUUR Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt Vrijdag 12 juni 1981 43" jaargang nr. 24 Weekblad van de S.P 9300 Aalst Zo zyn ze. Een stencil was voldoen de om artistiek Vlaanderen en ook een deel van Nederland te verzame len achter Boon. De «Boon-herden king» vorige vrijdag op het Aalster- se stadhuis is uitgelopen op een enorm succes met als hoogtepunten gloedvolle speeches van Mare Galle, de dichters Marcel Wauters en de met de staatsprijs gelauwerde Hugo Claus. De «Boon-penning» die het geld moet inbrengen dat de oprich ting van het monument moet helpen mogelijk maken ging er zo van de hand. Bert Van Hoorick drukte het leggen: Reinaert De Vos, c'est moi; Jan De Lichte c'est moi. Welja, met Reinaert heeft hij zichzelf ver eenzelvigd, niet met de leeuw die koning Nobel was en met wie ande re Vlamingen zich bij voorkeur identificeren. En ook in zijn hele behandeling van de mens in zijn werk, zondert Boon zich van vele anderen af, niet zozeer van een zetternam of een Cyriel Buysse, wel bijvoorbeeld van een Conscien ce, om maar hem te noemen van wie Boon zelf schrijft: «De roman ticus die de naakte en bloedende bloedende waarheden» te beschrij ven. Hij werd vervolgd en onheus behandeld, zodat bitterheid en vlucht naar Nederland hem de eni ge oplossingen bleken te zijn. Marnix Gijsen waagde het in zijn eerste roman die het Boek van Joachim van Babyion heette, de menselijkheid met die boeiende mengeling van goed en kwaad en nog zovele andere ondefinieerbare dingen, te plaatsen tegenover de niets ontziende deugdzaamheid als abstract begrip, dat de mens liever doodslaat dan hem te laten leven. De raadszaal van Aalst zat bomvol tijdens de L.P.-Boon herdenking. Op de eerste rij o.m. Hugo Claus, staatssecretaris Lydia De Pauw - De Veen, minister Mare Galle met echtgenote Elza en beeldhouwer Roel D'Haese, die momenteel werkt aan het beeld van Jan De Lichte. De Bestendige Deputatie van de Provincie Antwerpen weigerde hem de Prijs van de Provincie, voorgesteld door de jury, toe te kennen. Ons aller Herman Teir- linck stichtte toen met de redaktie van het nieuw vlaams tijdschrift De Ark Van Het Vrije Woord en de tekst die hij destijds verkondigde moet de leidraad zijn van mensen die zich niet willen laten ver knechten. Wie vil men dan hier treffen als men het standbeeld de sokkel niet gunt? Degene die geboekt staat als misdadiger historisch syllogisme zonder dat men wil onderzoeken waarom hij zijn geweten heeft ver loren en zijn jeugdig, overmoedig hoongelach durfde laten galmen over degenen die zijn en ons volk onderdrukten? Of gunt men de sokkel niet aan de literaire schep ping van degene die door de lek- tuur van zijn boeken de echte ge wetenlozen een geweten wou schoppen? Komen de larven al vreten aan de nagedachtenis van een kunstenaar die té groot is geweest voor hen en wiens werken op het punt staan de waarheid ook in hun tegen waar heid beveiligde huiskamer te brengen? Tegen de waarheidszin en de vrij heidsgedachte is geen verzet onver brekelijk. Tot spijt van enkelen staat de nieuwe Vlaamse generatie klaar en dit is onze innige hoop om zich te bevrijden uit het Culturele Staphorst dat sommigen sinds eeuwen om ons aan het op trekken zijn. Zij wil met onze Aal- sterse bevolking onze schrijver Louis-Paul Boon eren, zijn literaire wereld inbegrepen. Lees door p 2 De verklaringen van drie P.S. ministers: Moureaux, Busquin en Dehousse heb ben iedereen met verstomming ge slagen. Hoe kan men zich inderdaad inbeelden, dat op het ogenblik dat alle krachten dienen ingezet om de krisis van ons beschavingspatroon zo rechtvaardig en zo billijk mogelijk te verdelen en de fundamentele beginselen van de recht staat op de helling komen te staan, verantwoordelijke ministers dergelijke verklaringen afleggen. Aan Vlaamse zijde is dan ook prompt een zeer dringende vraag naar ophel dering gekomen en is in alle duidelijk heid gesteld dat de Voerkwestie onbe spreekbaar is en blijft. Als Vlaams socialist is het trouwens zeer hard onze Waalse kameraden te wijzen op onze afkeuring voor deze niet te verantwoorden kommunautaire oor logsverklaring. Het is nochtans duidelijk dat het regeer akkoord van de huidige koalitie niets bevat over het statuut van de Voer streek en ais dusdanig ook niet aan onderhandelingen onderworpen is. De Franstalige socialisten spelen hier duidelijk een zeer gevaarlijk spel, dat allicht ingegeven is door elektorale overwegingen. De Moeizaam verwor ven akkoorden over het sektorieel be leid en hier denken we voornamelijk aan het voor onze Waalse vrienden zo belangrijk staaldossier, wordt door hun eigen optreden zeer sterk in het gevaar gebracht. Tevens geven ze aan een intern verdeel de C.V.P. de kans rond deze kommu nautaire aangelegenheid terug eensge zindheid te bereiken. Op het ogenblik dat we dit artikel schrijven weten wij nog niet welke hou ding P.S. voorzitter Spitaels bij de pre mier zal aannemen. Ook al haalt men bakzeil, toch zullen steeds twijfels blijven bestaan over de voorbije dagen en de uiteindelijke kom- ■munaitaire bedoelingen van de Parti Socialiste. Op gans deze problematiek ent zich nog de meer dan dubieuse houding van de C.V.P. top ten overstaan van haar eigen Eerste Minister. De vernietigende verklaringen van Tin- demans over het aktuele regeringsbe leid wijzen erop dat de Martensstory zich wel eens zou kunnen herhalen en Eyskens deze keer het kind van de rekening zou kunnen worden. Stelt men zich na het Voerincident de vraag of de P.S. de regering nog steunt, dan roept de houding van de C.V.P. bij ons evenveel vraagtekens op. En op het ogenblik dat het land worstelt met enor me moeilijkheden, zowel wat de werk loosheid betreft als wat haar financiële situatie aangaat, moet het ons van het hart dat noch de Voer, noch de perso- nenafrekening binnen de C.V.P. ons een regeringskrisis waard is. Mocht het inderdaad tot de val van de regering komen, dan zal aan de kiezer duidelijk moeten gemaakt worden wie verantwoordelijk is voor de chaos. Het politieke bedrijf is duidelijk aan een herziening van haar politieke zeden toe. De S.P. moet echter de konfrontatie niet vrezen en mag terugblikken op een faire en ondubbelzinnige houding waar in het belang van eenieder duidelijk centraal staat. Doch ook deze wetenschap kan in niets onze mening doen veranderen dat er vandaag andere prioriteiten zijn, dan in een gunstige positie de verkiezingen in te gaan. De huidige sociaal - ekonomische toe stand laat geen plaats voor demagogie of slogans politiek. De realiteit met haar harde cijfers roept op tot een vastbera den, eerlijk en een verantwoord beleid. De Vlaamse socialisten zijn bereid, in een linkse optiek hun verantwoorde lijkheid te dragen. Freddy Verkruyssen goed uit: «De polemiek rond het op te richten beeld en de belangstelling van de pers in de voorbije weken hebben het gemaakt dat deze zaal eivol zit, dat het een sukses is gewor den». Een psychologisch ogenblik voor diegenen die hun volle vertrou wen schenken aan L.P. Boon en Jan De Lichte. «Voor Allen» publiceert hieronder de toespraak van Minis ter Mare Galle, in zyn schaarse vrije tyd nog met kunst en litera tuur bezig, en de telex die Joop Den Uyl stuurde, op dat ogenblik in Ierland. Louis-Paul Boon, amper twee jaar geleden overleden... Elk auteur vereenzelvigt zich in mindere of meerdere mate met een van zijn helden zodra fictie met een eigen wereld ontstaat of zodra fei ten die geschiedschrijving tot ge volg hebben gehad met fictie wor den verweven. Flaubert achterna, kunnen we dan in L.P. Boons mond de woorden waarheden ontliep, om zich te ver meien, met zijn romantische waan- gedachten, in een romantische we reld van edele ridders en mooie jonkvrouwen». Zetternam die Consciences tijdgenoot was, krijgt Boontjes voorkeur, hij «die de strijd van het proletariaat als zijn strijd aanzag, alhoewel hij wist dat hij de weg der miskenning en der doodzwijgerij inging». Honderd jaar na Zetternam zou Boon dat zelfde lot beschoren zijn geweest indien hij niet zo groot was gewor den en indien wij niet de steun van Nederland hadden gekregen om hem voor altijd levend te houden. Zei Jeroen Brauwers niet dat Boon een standbeeld verdient op de Bel- gische-Nederlandse grens, «met zijn gezicht naar Nederland en zijn kont naar Vlaanderen»? Maar Brouwers weet allicht niet dat Boon geen alleenstaand geval is in onze Vlaamse contreien. Cyriel Buysse heeft het eveneens ge waagd, de Vlaming «met naakte en De Vlamoven op een zomernamiddag: in een verloren hoekje zyn meerkoe ten in het helder water aan het broeden. Hoe lang nog? Meer daarover op p. 5 Teneinde de verschillende afdelingen, maar zeker ook de individuele leden en lezers een betere doorstroming te bezorgen van de besprekingen en werkzaamheden van het federaal bestuur, heeft dit op zijn laatste bijeenkomst, nl. op zaterdag 6 juni in het Denderleeuwse Achturenhuis, beslist om na afloop steeds een communiqué in «Voor Allen» op te nemen. Onder staand vindt men dan ook een bondig verslag van bewuste vergadering. Het federaal bestuur verheugt zich in de socialistische overwinning van Franqois Mitterand bij de Franse presidentsverkiezingen. Het stelt verder vast dat het verlies van de PVDA in Nederland vooral te wijten is geweest aan een frustre rende oppositiekuur en een onge loofwaardige verkiezingscampage. Erg is dat de PVDA vooral in de grote steden soms meer dan 10% stemmenverlies kende, zodat de vraag rijst of men niet ergens de greep op de arbeiders aan het ver liezen is. Er werd ook bijzondere aandacht gevraagd voor de onrustwekkende ontwikkelingen in Spanje. Alarmkreten van socialistische zij de maken duidelijk dat de invloed van rechts meer en meer aan het toenemen is. Wat betreft de huidige binnenland se politieke problemen werd vooral van gedachten gewisseld over de recente verhogingen van BTW-ta- rieven. Volgens kd. senator Willy Vernimmen zijn deze gebeurd om het internationaal concurrentiever mogen van België op te vijzelen in het kader van een nieuwe tewerk stellingspolitiek. In dit verband is het belangrijk dat de BTW-verhogingen niet aanlei ding geven tot het verhogen van de index met 1 punt. Zo ja, dan heeft men een nuleffect. De federatie Aalst is voorstander van een specifiek vernieuwd indus trieel beleid met een verhoogde competiviteit van de ondernemin gen. Het beleid zoals thans gevoerd lijkt al te veel op een soort «koop- jespolitiek»: Staal in Wallonië, Textiel in Vlaanderen, enz. Een ander belangrijk punt was de werkloosheid binnen het arrondis sement Aalst, die voornamelijk in het zuiden ervan katastrofale vor men aanneemt. Als de toestand zich op dezelfde manier doorzet komen bepaalde grote firma's (zoals bvb. Amylum te Aalst) ook in gevaar. In verband daarmee werd de Boerenbond, «een staat in de staat», aangeklaagd en bepaalde praktijken van verdachtmakingen tegen socialistische militanten en kaderpersoneel in bedrijven door het A.C.V. Verder werd betreurd dat de negatieve tewerkstelling zich ook uit op het vlak van de gemeen te en dat de verdeling der gelden van het Gemeentefonds dan nog juist de grotere gemeenten gaan bevoordeligen. Minister M. Galle beaamde dit en wees er terecht op dat de criteria voor de verdeling dringend moeten vernieuwd worden. M. Galle had het ook nog over de vraag van EBES tot inplanting van twee bijkomende kerncentrales in het land. De SP kan dit zeker niet toestaan, ook uit elektorale over wegingen tegen de nieuwe ecologi sche partijen. Tot besluit van het politiek over zicht wees W. Vernimmen nog op het akute gevaar van verfransing van het Pajottenland door het be vestigen van Brussel als zetel van het Europees Parlement. De federatie beaamde tenslotte de overwegingen van P. Van der Nie- pen in verband met de penibele situatie van de ca. 25.000 tijdelij- ken in overheidsdienst die vanaf einde juni dreigen hun betrekking te verliezen. Aan het partijbureau zal gevraagd worden deze zaak te onderzoeken. Terzelfdertijd zal er op aangedrongen worden een einde te stellen aan het systeem van staatsexamens met duizenden lau reaten die echter nooit opgeroepen worden. Binnen het federaal bestuur greep ook een vrijmoedig open en kri tisch gesprek plaats met kd. Jac ques Timmermans over het tot stand komen van het Burchtdam- project te Ninove. Na talrijke tus senkomsten, o.a. van de kamera den Galle, Vernimmen, Van den Bossche, Van der Niepen en Van der Maelen om de belangrijkste te vernoemen, bleek dat in afwachting van een gerechtelijke uitspraak de federatie het volste vertrouwen blijft stellen in de visies en de persoon van Jacques Timmermans. De federatie stelt tevens vast dat uit de recente gebeurtenissen onbe twistbaar blijkt dat de volle verant woordelijkheid voor de duidelijke fraude met de gewestplannen ge beurd is op een CVP-kabinet en door kabinetsleden van dezelfde partij. Door het federaal bestuur werden de kandidaturen bekrachtigd van de kd. H. Ravijst en R. Van Gael om de Socialistische Vrouwen in de federatie Aalst te vertegenwoordi gen in het nationaal orgaan. We maken tevens van de gelegenheid gebruik om de vrouwelijke partijle den op te roepen deel te nemen aan deze partijstructuur die na het ver lof volop zal beginnen werken. Chris Vancoppenolle Federaal secretaris dd. SP

Voor Allen | 1981 | | pagina 1