BOEKENBEURS VERME YLENKRÏNG 'Met lied van Zuid-Afrika' Fuif mee met De Morgen. Haal tti zo uit de zorgen. DUIMEN VOOR FRANSE SOCIALISTEN BETAALBEWIJS OMROEPREKLAME: EEN SP VISIE 2" GROOT GEZtNSFEEST BINNENIN HOEVEEL HEB JE BEMD? Zondag 13 september 1981 VOOR ALLEN aan de Gavers te Geraardsbergen Mare Galle pleit voor verlaging B.T.W. op boeken Neutrale viering 11 juli in Erpe-Mere? ILLEGAAL STORT WERKT IN HAND m&f. Vrijdag 19 juni 1981 43* jaargang nr. 25 Weekblad van de S.P W. Calewaert: Sociale Woningbouw: Fraude Advokaten: enhé je een gevraagd? Vijvers Oudenberg: Het voorstel van de S.P., indien de invoer ing van omroepreklame overmijdelijk mocht blijken Een datum om te noteren 27 JUNI 1981 - 20 UUR ZAAL NETWERK, De Ridderstraat 28 Aalst Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Ideeën en konkrete voorstel len aangaande het vormings werk, verslag van een toe spraak op het recente CSC- Kongres pag. 5 De studiedag van het SEVI in Mechelen moet konkrete stof aanbrengen voor een socialis tische politiek inzake sociale woningbouw. Een voorafbe- schouwing door E. De Nauw op pag. 5 Leden van Wetswinkel Aalst hebben vorig week-end met enkele akties ruchtbaarheid gegeven aan hun ongenoegen over «fiscale fraude» van de advokatuur. Een verslag op pag. 3 De visvijvers op de Ouden- berg in Geraardsbergen ver keren in een erbarmelijke staat. Een reaktie van onze medewerker op pag. 8 Het zit er dik in dat de Franse socialisten aanstaande zondag in de tweede stemronde van de parle mentsverkiezingen de volstrekte meerderheid halen. De verkiezings uitslag en prognoses van voorbije zondag wijzen in die richting al bleven top-leiders van de partij met hun beide voeten op de grond en namen geen triumfalistische stellin gen in. Maar best ook want het over gans Europa al zo fel bekritiseerd «links» zou zo zijn eigen put kun nen graven. Met 37,66 pet van de stemmen is de 'parti socialiste' van Frangois Mit- terand veruit de grootste partij ge worden maar ter linkerzijde heeft vooral de kommunistische partij van haar slagkracht ingeboed. Ze be haalt weliswaar 16 pet van de stem men maar dat ligt flink onder vroe ger bekomen resultaten. Duidelijk moet evenwel zijn de manier van verkiezen, kandidaten moeten meer dan 50 pet halen van de stemmen, dat in het nadeel speelt van de kleinere partijen. Daarom ook dat in de tweede stemronde, met nog twee kandidaten block's worden ge vormd. In het linkse kamp is er een akkoord om te stemmen op de link se (socialist, kommunist, of links radikaal) kandidaat die bij de eerste stemronde het hoogste aantal stem men verkreeg achter zijn naam. Het wordt dus duimen voor Mitter- and en de zijnen, voor een linkse meerderheid, en misschien wel een meerderheid van de Parti Socialiste, in het parlement. Roger D'Hondt Een werkgroep van het Studiecen trum Emile Vandervelde Instituut, voorgezeten door volksvertegen woordiger Jos Van Elewyck, heeft op aanvraag van het Partijbureau tijdens de tweede helft van 1980 het probleem van de omroepreklame nader bestudeerd en besproken. De Vlaamse socialisten blijven principieel bij het vroeger ingeno men standpunt, en dus gekant te gen de invoering van omroeprekla me. Ze menen dat kommerciële zenders absoluut moeten geweerd worden. Evenwel is de SP ervan overtuigd dat een realistische kijk op de zaak noodzakelijk is en dat alle eventue le ontwikkelingen moeten voorzien worden. Vooral op het gebied van de media doen zich zeer snelle ontwikkelingen en verschuivingen voor. Ook wordt vermoed dat er in België een parlementaire meerder heid kan gevonden worden voor het invoeren van omroepreklame. Het is dus misschien beter om, onder bepaalde voorwaarden ra dio- en televisiereklame toe te laten om reklameradio en televisie te vermijden. De reklame op de eigen zenders kan men immers nog reglemente ren en binnen aanvaardbare perken houden. Het is duidelijk dat bepaalde mi lieus dergelijke beperkingen ver foeien, en de kommercie en het groot kapitaal liever met vrije teu gel los laten op het publiek. Zelfs indien omroepreklame op de natio nale zenders wordt ingevoerd, vra gen de liberalen er een kommerci ële zender naast, omdat volgens hen reklame (én de inkomsten uit reklame) enkel een zaak kan zijn van de privé-sektor. Ook RTL en daarmee verbonden een aantal po litieke en financiële relaties zien eigenlijk liever geen reklame op de Belgische zenders, omdat aldus een deel van de advertietiemarkt wordt afgeschuimd. CVP-EVP-voorzitter Tindemans ziet liever een sterkere, kommerciële privé-zender (en waarom niet RTL?) die informatie zou verstrekken over het Belgische en Europese gebeuren. 1. Keuze van het systeem: Reklame op de openbare zenders Men staat eerst voor de keuze tus sen reklame op de openbare zen ders of het toelaten van een kom merciële zender naast de huidige reklamevrije BRT- en RTBF-zen- ders. Het eerste systeem wordt in haast alle landen van West Europa ge hanteerd. Groot-Brittannië vormt de enige uitzondering. Volgens het BRT-dekreet, Art. 2, wordt de opdracht van de openbare zender als volgt gedefinieerd: Bijgevolg zullen wellicht ook de inkomsten verschillend zijn. An derzijds, zullen de kompensaties voor de pers vermoedelijk hoger liggen aan Nederlandstalige kant. al Het instituut is belast met de open bare radio- en televisiedienst. a2 Het instituut stelt het programma van zijn uitzendingen vast met het oog op de voorlichting en informa tie, vorming en ontspanning van kijkers en luisteraars. Het verze kert inzonderheid de nieuwsdienst. De Vlaamse socialisten stellen dat het zendmonopolie van BRT en RTBF dient te worden behouden. Dit betekent dat het oprcihten van een kommerciële zender, die zijn inkomsten enkel uit reklame zou betrekken, absoluut is uitgesloten. De voorkeur wordt gegeven aan gereglementeerde omroepreklame op de nationale zenders. De institu ten moeten verder hun taken als openbare diensten naar behoren kunnen vervullen. Dit betekent dat het bestaande evenwicht tussen de verschillende taken van de omroep moet behouden worden en dat alles moet in het werk gesteld worden om invloed op de programmatie te voorkomen. 2. De omroepreklame wordt beperkt tot één televisiezen der en één radiozender per gemeenschap Omroepreklame wordt in de eerste plaats geassocieerd met het me dium televisie; de vurigste pleidooi en worden dan ook gehouden voor de invoering van televisiereklame, omdat men ervan uitgaat dat radio- reklame dan wel zal volgen. Momenteel wordt op de nationale zenders vooral sluikreklame ge voerd zowel op de radio (het plug gen van platen) als op de televisie (tijdens de sportreportages bv.). De S.P. stelt dat de omroeprekla me moet beperkt blijven tot één radiozender en één televisiezender per gemeenschap, zodat wie er zich aan wil onttrekken dit ook nog kan. Een dergelijk systeem bestaat bij voorbeeld in Frankrijk. Er wordt reklame gevoerd op TF 1 en Anten ne 2, maar Fr 3 is reklamevrij. 3. De kreatie van de omroe preklame moet toever trouwd worden aan de privé- sektor De kreatie van de radio- en televi- siereklameboodschappen gebeurt overal door privé-maatschappijen. In een aantal landen (oa. Frank rijk) dienen de scenario's wel eerst voorgelegd aan een officieel kon- trole-orgaan. De reklamesektor is qua mensen, methodiek en technieken een zeer mobiele sektor. Het is dus moeilijk denkbaar daarvoor een openbare dienst op te richten. Het is ook zo dat multinationals bijvoorbeeld één televisiespot laten kreëeren, met een andere geluid sband, voor verschillende landen. lees door pag. 4 Tijdens de officiële opening van de tweede Ronsese boekenbeurs, in gericht door de Vermeylenkring, onderstreepte gastspreker minister Mare Galle, het belang van een eventuele verlaging van het B.T.W. tarief op de boeken. Volgens spre ker dient men niet alleen oog te hebben voor het toerisme, met de nu reeds toegestane verlaging van 16% naar 6% B.T.W. aanslagvoet In een schrijven gericht aan de bestuursleden van de verenigingen van Erpe-Mere beklaagt het 11 juli- komitee zich over «de beperkte belangstelling van onze verenigin gen, laat staan samenwerking niet tegenstaande het zeer neutrale en apolitieke karakter van de viering» (einde citaat). En inderdaad blijkt uit de aanwe zigheidslijst dat slechts 5 verenigin gen waren komen opdagen en 4 zich verontschuldigd hadden. Nochtans, toen enkele jaren gele den ditzelfde 11 juli-komitee opge richt werd, was de belangstelling groot. Verenigingen van alle poli tieke en filosfische overtuigingen waren aanwezig teneinde de slogan «11 juli... een feest voor alle Vla mingen» waar te maken. Doch uit deze eerste vergaderingen reeds bleek welke richting de initia tiefnemers uitwilden. Wij herinne ren ons nog enkele hoogoplopende diskussies over de vraag of de vlaamse leeuw al dan niet rode klauwen en een rode tong heeft. lees door pag. 2 De Morgen live in Aalst. Presentatie: Herman Van Molle Optredens: Willy Pieters - Fil Hantko - Gustaaf De Meersman - Pact - Voljeir - The Names Big Bill en Roland - De Nota Beau Geste achteraf: fuif De milieupolitie van Aalst heeft in de loop van vorige week het illegaal stort dat te Hofstade was ontstaan gesloten. Tegen de uitbating van dit stort was heel wat stil protest ontstaan door omwonenden maar ook door de konkurrentie. Het was de krant De Morgen die er enkele weken geleden meer ruchtbaarheid aan heeft gegeven. De konkurrerende container-firma's zeggen ondermeer dat de Hofstaadse firma door illegaal te storten onder de prijzen kan werken die men normaal aan de kliënt aanrekend. Voor het kunnen storten van hun afval op bv. de intercommunale storten te Voorde en Vlierzele betalen zij een vastgelegd tarief wat ze uiteraard ook doorberekenen naar de kliënt toe. Een illegale storter hoeft dat niet te doen. Dat is konkurrentievervalsing, zeggen ze. De stortplaats in Hofstade is 2 3 ha groot en ligt gedeeltelijk in een gebied dat op de gewestplannen wordt omschreven als groenzone. voor de hotelkamers doch dient men ook te overwegen het culturele medium bij uitstek het boek, van een dergelijke voorkeursbehande ling te voorzien. Voor de tweede maal organiseerde de Vermeylenkring Ronse in sa menwerking met het Stadsbestuur, een boekenbeurs. In een stemming volle stadsfeestzaal waren de orga nisatoren erin geslaagd een zeer ruim aantal boeken te presenteren, die zowat de ganse gamma van het betere boek in Vlaanderen aan het publiek aanboden. Het was dan ook met enige fierheid dat voorzitter R. Vandersijpt het welkomstwoord tot de talrijke op gekomen bezoekers richtte. Hij had het vooral over de noodzaak een dergelijke manifestatie in te richten in de stad en het belang dat het boek in ons leven inneemt. Schepen van Cultuur W. Kerck- hove had het in zijn opleiding even eens over het boek als hefboom van de culturele ontplooiing van kind en volwassene. In zijn gelegenheidstoespraak ten slotte had Minister Mare Galle het over de belangrijkheid van dergelij ke manifestaties. Het publiek, al dus de spreker, krijgt op die manier de kans kennis te maken met een uitgebreide selektie boeken. Tevens had de Minister het over de prijs van de boeken, die niet nood zakelijkerwijs duur dienen te zijn en aldus in het bereik van eenieder dienen te komen. In dit verband sprak hij over een B.T.W. verla ging naar analogie met wat onlangs werd bekomen voor de toeristische sector. Ook had de spreker het over de noodzaak om meer diepgaande lek- tuur bij de mensen aan te kweken. Hierbij verwees hij naar de moge lijkheid van een leesvereniging in elke gemeente, waarbij een aantal mensen eenzelfde boek gaan lezen en hierna hun ervaringen en gevoe lens gaan uitwisselen en commenta riëren eventueel aangevuld mei een gesprek met de auteur. Tenslotte haalde de minister nog persoonlijke herinneringen op aan Louis Paul Boon, van wie op de boekenbeurs een volledig overzicht van zijn oeuvre aanwezig was, waarna de boekenbeurs officieel werd opengesteld. Wegens de zeer hoopgevende re sultaten van dit jaar staat het nu reeds vast dat er volgend jaar op nieuw een boekenbeurs zal te be kijken vallen in Ronse. Wij nemen dan ook nu reeds rendez-vous met de inrichters van dit succesvol kul- tureel gebeuren. F.V.

Voor Allen | 1981 | | pagina 1