VLAAMS CVP-burgercomités: elektoraal afleidingsmanoeuver! BOUWT DE OPENBARE SEKTOR NOG SOCIAAL? EEN GEVAARLIJKE SITUATIE! 2' GROOT GEZINSFEEST DE MORGEN ERG «LIVE» Zondag 13 september 1981 aan de Gavers te Geraardsbergen BINNENIN VOOR ALLEN Vrijdag 3 juli 1981 43* jaargang nr. 27 Weekblad van de S.P. Vorige maandag besliste het nationaal CVP-bureau een grootscheepse informatiecampagne op touw te zetten om de openbare opnie voor te lichten in zake de toestand van de ekonomie, 's lands financiën en de tewerkstelling. Hiertou zou de CVP zelfs overgaan tot de oprichting van «burgencomités» naar anologie met deze die tijdens de schoolkwestie uit de jaren vijftig door dezelfde partij in het leven geroepen werden. Door deze beslissing distantiëren CV P-voorzitter Tindemans en zijn bureau zich opnieuw, en dit voor de zoveelste maal, van het regeringswerk en van de eigen ministers. Het is zonder meer duidelijk dat Tindemans gewoontegetrouw terug op twee paarden gokt. Enerzijds blijkt hij het duidelijk niet aan gedurfd te hebben de regering ten val te brengen, zaak waarvoor het thans wegens de verlofperiode toch te laat is. Verkiezingen zijn in juli en augustus ondenkbaar, en wat meer is, deze verkiezingen zouden op het ogenblik wel eens op een ware ramp voor de CVP kunnen uitdraaien. Dat Tindemans dit klaar en duidelijk beseft, bewijst bovenstaand initiatief. De kampagne die door Vlaanderens grootste partij thans op touw gezet wordt, is er duidelijk een van het oppositionele type. In de komende maanden zal het Tindemans en de zijnen er immers zeker eerst en vooral om te doen zijn de schuld voor de lamlendige crisisaanpak, de verhoogde werkloosheid en de fel gestegen indirecte belastingen af te wentelen op de schouders van de coalitiepartner in de regering, met name onze eigen SP. OP deze wijze kan de CVP zich tijdens het najaar, wanneer de coalitie misschien toch ten val zou komen, voordoen als de miskende regeringspartner van goeie wil en met een aureool van onschuld om de schouders naar verkiezingen gaan.Zelfs de liberalen van Willy De Clercq worden door deze kampagne het gras voor de voeten weggemaaid. Nochtans is de CVP de laatste partij die in deze materie recht van spreken heeft. Gedurende meer dan twintig jaar draagt zij ononderbroken regeringsverantwoordelijkheid, sinds Leburton kenden we alleen nog katholieke eerste ministers, de christelijke arbeidersbeweging en het ACV betekenen een reële macht.En toch vindt Tindermans het nodig om via een grootscheepse aktie de goedgemeente te wijzen op het bestaan van een zekere ekonomische recessie, toestand waar zijn partij uiteraard geen schuld in treft maar waarvoor zij wel degelijke alternatieven bezit. Tindemans moet nochtans beseffen dat de plaats om met alternatieven voor de dag te komen niet die «burgercomités» zouden moeten zijn, maar wel de regering. Door gans deze aktie wenst de CVP echter duidelijk de aandacht af te leiden van het immobilisme van haar eigen ministers in de regering, zijnde de veruitwendiging van het immobilisme in de schoot van de partij zelf. De verscheurdheid van de standenpartij CVP die in tijden van crisis steeds veel nadrukkelijker voor het voetlicht treedt, is nochtans juist de struikelblok voor de regering om een daadwerkelijke, effectieve aanpak van de ekonomische krisis in al haar facetten uit te werken. De opiniepeilingen van de jongste tijd geven een duidelijk bewijs van het groeiende besef bij de kiezer van de verdeeldheid binnen de christelijke volkspartij. Het initiatief om dergelijke burgercomités op te richten, werd dan ook duidelijk genomen om deze kiezer zand in de ogen te strooien. Tindemans houdt diezelfde kiezer nochtans voor al te goedgelovig wanneer hij meent deze laatste door dergelijk afleidingsmanoeuver opnieuw voor zijn krakende kar te spannen. V.A.S.A. Landschapsschilderen en wandtapijten weven met het Vlaams Ardennen Schilders Atelier. Lees p. 2 I M Kerncentrales De jongsocialisten vragen aan minister Claes de vesti ging van twee nieuwe kern centrales af te wijzen. Meer daarover op pag.7 Van Horen zeggen Onder deze rubriek ver neemt U meer over het CSC filmweekend en reacties op een C.V.P.-pamflet. Lees pag.5 Kapitalisme en arbeid Mag arbeid een koopwaar blijven? Abraham Ruiz maakt een aantal bedenkin gen. Zie pag. 6 De beschouwingen over de evolutie van de sociale huisvesting, willen we afsluiten met een overzicht van de resultaten bereikt door de Nationale Landmaatschappij, nog altijd beter bekend onder de oude benaming de KleineLandeigendom, in het afgelo pen jaar. Het verslag voor het boek jaar 1980 is nog niet gepubliceerd, maar in het maandblad werden reeds voldoende gegevens verstrekt. Op het vlak van de huisvesting vervult de Nationale Landmaat schappij een dubbele functie. Zij is een bouwmaatschappij, zij richt kleine landeigendommen op in groepsverband op de door haar aangekochte gronden. Maar zij is ook een kredietinstelling die beta lingsfaciliteiten verstrekt aan min- gegoede kopers van een door haar in groepsverband opgerichte wo ningen (sektor groepsbouw) en zij staat ook leningen toe voor de aankoop, de verbetering, de ge zondmaking of de oprichting van een landelijke woning (sektor van de individuele verrichtingen). DURE GRONDEN De bouwaktiviteit van de Nationale Landmaatschappij had af te reke nen met allerhande moeilijkheden. Ingevolge een beslissing van de Re gering werd zowel voor Vlaanderen als Wallonië de uitvoering van de bouwprogramma's beperkt tot 77,6% van het bedrag der oor spronkelijke vastleggingskredieten voor 1980. Er was ook een belang rijke stijging van de aankoopprijs der gronden ingevolge het in voege treden van de gewestplannen en vooral wegens de aan de instelling opgelegde verplichting om gronden aan te kopen welke gelegen zijn in de woon- of woonuitbreidingsge- bieden. In Vlaanderen steeg de aankoop prijs per m2 van gemiddeld 67 fr. in 1968 tot 82 fr. in 1973, in 1977 bedroeg deze 117 fr. om in 1979 op te lopen tot 154 fr. De evolutie voor Wallonië wordt weergegeven door de volgende cijfers: 51 fr. in 1968, 98 fr. in 1973, 78 fr. in 1977 en 115 fr. in 1979. De prijzen zijn verder heel sterk gaan stijgen. In 1980 werden zowel voor de groepsbouw als voor de aanleg en de bevorde ring van sociale verkavelingen 175 ha aangekocht voor een globale som van 374.337.700 fr. waarvan 111 ha voor een som van 297.259.836 fr. voor Vlaanderen en 64 ha voor een som van 77.077.864 fr. voor Wallonië. Dit geeft als aankoopprijzen per m2, globaal: 213 fr., voor Vlaanderen 267 fr. en voor Wallonië 120 fr. Ter gedeeltelijke verklaring van die hoge prijzen wordt door de Natio nale Landmaatschappij ingeroepen dat sommige schattingen van de Aankoopcomités, aan wie de dos siers moeten worden overgemaakt, aan de hoge kant liggen. Maar het is het grondbeleid in het algemeen dat grondig moet gewijzigd. Inge volge deze aankopen bedraagt de grondreserve huisvesting per 31 de cember 1980 1.090 ha waarvan 490 ha voor Vlaanderen en 600 ha voor Wallonië. STIJGING OOK VAN DE BOUWKOSTEN De Nationale Landmaatschappij is ook ten zeerste bekommerd om de forse stijging van de bouwkosten. Voor Vlaanderen bedroeg de ge middelde kostprijs van de in 1968 aanbestede kleine landeigendom men 513.000 fr., hij beliep 873.000 fr. in 1973, 1.720.000 fr. in 1977 en 1.882.000 fr. in 1979. Voor Wallo nië werd de volgende evolutie ge noteerd: 528.000 fr. in 1968, 909.000 fr. in 1973, 1.857.000 fr. in 1977 en 2.044.000 fr. in 1979. De stijging is verder doorgegaan in 1980. Als inzet tot of uitbreiding van nieuwe woningen op het platte land werden 1.590 kleine landei gendommen toegewezen in 1980 hetzij 1.101 voor het Vlaams ge west en 489 voor het Waals gewest. Daartoe werden verbintenissen goedgekeurd voor een bedrag van 3.347.000.000 fr. of gemiddeld 2.104.000 fr. per woning, waarvan 2.293.000.000 fr. (gemiddeld 2.083.000 fr. per woning) voor het Vlaamse gewest en 1.053.000.000 fr. (gemiddeld 2.154.000 fr. per woning) voor het Waalse gewest. De cijfers voor 1980 van de sektor groepsbouw van 1.590 toegezegde kleine landeigendommen, ver tegenwoordigen een belangrijke daling. In 1979 waren er nog 2.300 waarvan 1.543 voor Vlaanderen en 757 voor Wallonië. Er is ook ach teruitgang in de sektor individuele verrichtingen. Er werden in 1979 2.308 verkoopsakten gerealiseerd waarvan 1.400 voor Vlaanderen en 908 voor Wallonië. In 1980 bleef het peil beperkt tot 2.006, 1.296 voor Vlaanderen en 710 voor Wal lonië. Om volledig te zijn moeten we hieraan nog aan toevoegen dat bij toepassing van artikel 33 van de huisvestingscode, in 1980 het Rijk heeft bijgedragen in de uitrustings- kosten van nieuwe woonwijken, met name in de bestrating en in de openbare nutsvoorzieningen voor een bedrag van circa 500 miljoen waarvan 217 miljoen voor het Vlaamse gewest en 238 miljoen voor het Waalse gewest. Men stelt vast dat ingevolge de inflatie, de stijgende lonen en so ciale lasten, de grondprijzen, de bouwkosten ook in 1981 blijven klimmen, de 2,5 miljoen per wo ning wordt bereikt en overschre den. Wel dient hieraan bijgevoegd te worden dat de bouwkosten, naast faktoren van wisselende be langrijkheid, mede worden be ïnvloed door de bestendige ontwik keling inzake opvatting, uitrusting, comfort en isolatie van de wonin gen, als wat betreft het esthetisch uitzicht van de huizen en de wijken. Lees door p 6 De verklaring van partijgenoot Claes over de zo noodzakelijke samenwerking heeft heel wat kommentaren losgewerkt. Sommi gen vinden het een uiting van pa niek, degenen, en ik hoop dat de meesten tot deze categorie behoren, zijn de mening toegedaan dat Claes een oprechte en rechtvaardige taal spreekt. Vooraleer echter aan her structurering te doen, meent W. Claes zoals troeven gans de S.P. dat enkele knelpunten moeten worden opgelost. Hier kan men inderdaad nu spre ken van bezuinigingsmaatregelen als men zich blijkbaar binnen de C.V.P. zelf met kan akkoord ver klaren over de aftopping van de hoge pensioenen, maatregelen voor de hoge inkomsten, kindergeld voor grote inkomsten enz. De ver klaring van de heer Tindemans, leider van een politieke partij doet zelfs een oproep «tot burgercomi tés» wat ons aan Generaal De Gaulle doet terugdenken. Deze optie betekent inderdaad dat binnen de C.V.P., met hun standen niets meer mogelijk is, alhoewel het duidelijk is dat heel wat bezui nigt kan worden zonder sterke so ciale ingrepen. Zou het niet wenselijk zijn dat begroting niet zó maar wordt uitge voerd en miljarden uitgaven op diverse terreinen worden uitgege ven al dan niet noodzakelijk. Is het niet nodig, dat een herstruc turering van het budget gebeurt door een korps van financiële ex perts, die los van iedere politieke binding beslissingen durven voor stellen die verplichtend kunnen ge maakt worden. Wanneer men daarover akkoord is kan men inderdaad beginnen pra ten, zoniet zijn verkiezingen, die een sterk porejadistische inslag zul len hebben onafwendbaar ge worden. Gevaar voor een werkelijke deva luatie is als dan niet denkbeeldig, de termen van het internationaal Muntfonds zijn van het allergroot ste belang. Vergeten wij niet dat onze schuld enorm stijgt, nu reeds 11% van het BNP, hoogste percen tage van de Europese landen. Voeg daarbij, en daar spreekt men te weinig over, de daling van onze inkomsten. Deze daling is wellicht voor een deel te wijden aan de vermindering van de economische aktiviteit, maar ook en vooral we gens het ontstaan van een zogezeg de «zwarte circuit» die inplaats van te verminderen zich zonder twijfel aan het uitbreiden is. En ook deze situatie kan de rege ring niet ontgaan, tenminste als alle partijen nog enige verantwoorde lijkheid dragen. En verantwoorde lijkheidszin is nu meer dan nodig, maar zeker niet in één richting. De IV' Franse Republiek moge een waarschuwing zijn opdat wij ook het deksel niet op de neus zouden krijgen. Vernimmen W. Een datum om te noteren Het alternatief kultureel centrum Netwerk in de Ridderstraat is vori ge zaterdagnacht meermaals eivol gelopen voor «De Morgen Live in Aalst». Een en ander had te maken met het erg wisselend programma gaande van soft-poezie tot har drock en new-wave muziek. Ty pisch voor de «De Morgen Live» avonden is het in en uitlopen van het publiek, vorige zaterdag meer dan zevenhonderd man. Onder de aanwezigen o.m. minister M. Gal- le, Bert Van Hoorick, J. Timmer mans (op weg naar China in de De Morgen wedstrijd) en vele manda tarissen uit de streek. Ook het kruim van de redaktieploeg van de krant was er, tot in de vroege ochtend. Hoogtepunten uit het programma waren o.m. de toespraken van de Boel-arbeiders en het premiere op treden van «Beau Geste» een rock band die het in de komende maan den wel eens zou kunnen waarma ken in Vlaanderens pop-wereldje. Er waren verder 15 info-stands van aktiegroepen als het Vaks, de soc. feministische vrouwen, wetswinkel, aktiekomitee Produrac, Boel enz. TV-kwismaster Herman Van Molle zorgde voor een vlot aaneenpraten van het zeven uur durend pro gramma. Een zicht op een gedeelte van de zaal tijdens de toespraken van de Boel arbeiders (middernacht) (foto: W. Marckx) LLEN Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst wm mm Dirk DE PAUW

Voor Allen | 1981 | | pagina 1