MARC GALLE LAAT AFVALDECREET UNANIEM GOEDKEUREN J TEWERKSTELLING IS HOOFDDOEL VAN HET NIEUW PLAN VAN DE ARBEID POLITIEKE CRISIS: UITGESTELD MAAR NIET VERDWENEN PROVOCATIES VAN CVP EN PS programma WÊÊÊÊÊÊÊÊOÊ Partijgenoot uit Denderleeuw wint auto in E. Vandervelde-Tombola EDITORIAAL STEMRECHT OP 18 JAAR SP Federatie Aalst i.s.m. alle SP- en CSC-afdelingen Familiefeest VOOR ALLEN Terreinen van «De Gavers» Geraardsbergen Voormiddag Doorlopend de fieie dag BINNENIN WH li S lag IlilMilMillj Fotowedstrijd Inschrijving als werk zoekende Afghanistan Nog over het multive- zelakkoord Vrouwen en langdurige werklozen «- Vrijdag 10 juli 1981 43* jaargang nr. 28 Weekblad van de S.P. Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst De verontreiniging van het leef milieu door afval heeft de voor bije jaren vaak de aandacht ge trokken. De bestaande wetgeving en de verspreiding van de bevoegdhe den over verschillende be stuurlijke niveau's en departe menten heeft tot nog toe geen coherent beleid inzake afvalver wijdering en hergebruik van be paalde materialen en energie tot stand gebracht. De bestaande toestand in het Vlaamse Gewest en onze inter nationale verplichtingen te diens opzichte maken dit decreet en de uitvoering ervan tot een absolu te noodzaak. Op het internatio naal niveau wordt in het kader van de instellingen waarvan ons land deel uitmaakt (OESO, EEG) inderdaad vrij veel aandacht besteed aan deze problematiek. Het ontwerp van decreet heeft tot doel verschillende EEG-richt- lijnen en internationale verdra gen uit te voeren. Doelstelling van het decreet is de bescherming van de gezondheid van de mens, de vrijwaring van het leefmilieu tegen de schadelijke in vloeden veroorzaakt door afvalstof fen en het tegengaan van de ver spilling van grondstoffen en energie. Daartoe moet het ontstaan van Foto-amateurs opgelet! Gro te foto- en diawedstrijd van Socialistische Solidariteit. Thema: Derde Wereld. Lees P-2 Informatie voor schoolverla ters. Op pag. 2 leest U wat er U te doen staat. Ook het ABVV geeft U richtlijnen. Zie de affiche op pag. 5 Onze medewerker Dirk De Pauw geeft een analyse van dit heet internationaal poli tiek hangijzer. Zie pag.4 In zijn wekelijkse rubriek «Europees Parlement» schetst W. Vernimmen de gevolgen van het multivezel- akkoord op de tewerkstelling en in- en uitvoer in de E.G. Lees pag .4 afvalstoffen worden voorkomen, het hergebruik worden aangemoe digd en risico's bij de verwijdering van afvalstoffen worden vermeden. Het toepassingsgebied van het decreet betreft alle afvalstoffen, uit gezonderd de radioactieve afval stoffen, het afvalwater, de giftige afval, de gasvormige effluenten en kadavers. Deze soorten afvalstof fen worden immers door speciale en aparte wetten, decreten en be sluiten geregeld. Het verbod om afvalstoffen achter te laten (anders dan volgens de bepalingen van dit decreet) geldt algemeen. De meldingsplicht wordt ingevoerd: de voortbrengers van industriële of gevaarlijke afvalstoffen zijn ver plicht aangifte te doen van de hoe veelheden en samenstellingen van de afvalstoffen. Voor sommige ca tegorieën van ongevaarlijke afval stoffen kan hierop door de Vlaam se Executieve uitzondering worden gemaakt. Een systeem van ontvangstbewijs is ingevoerd als een vorm van controle. De mogelijkheid wordt voorzien om sommige produkten of produktie- processen, die een doeltreffende verwijdering van afvalstoffen ver hinderen, onnodig energieverbruik veroorzaken of schadelijk kunnen zijn voor de gezondheid van de mensen en voor het leefmilieu, te reglementeren of zelfs te ver bieden. De mogelijkheid wordt ook voor zien om een bepaalde etikettering op deze stoffen of produkten ver plicht te stellen. Deze bepalingen zullen in belangrijke mate gelden voor verpakkingsmaterialen die een groot gedeelte van de huishou delijke afvalstoffen uitmaken. Bij de verschillende verwijderings methodes dient de nadruk gelegd op deze methodes die een herge bruik van grondstoffen of energie bewerkstelligen. lees door pag. 4 T* Stelt het afvaldecreet een einde aan dergelijke schandalen? Het bijzonder tijdelijk kader dat deel uitmaakt van het maatregelen pakket dat door de regering geno men werd om de werkloosheid te bestrijden, is verre van de algeme ne goedkeuring weg te dragen. Nochtans, dóór gemiddeld 27.000 personen per maand tewerk te stel len, heeft het bijzonder tijdelijk ka der ontegensprekelijk doeltreffend meegewerkt aan de strijd tegen de werkloosheid. Zonder deze maat regelen zou het gemiddeld aantal uitkeringgerechtigde volledige werklozen waarschijnlijk ruim 8% hoger liggen dan nu het geval is. Uit een onderzoek van de Rijks dienst door Arbeidsvoorziening is gebleken dat sommige kategorieën van werklozen verhoudingsgewijs minder dan andere in aanmerking gekomen zijn bij de schepping van werkplaatsen langs het B.T.K. Dit is namelijk het geval voor vrouwen in het algemeen, de beroepskate- gorie «arbeiders», werkzoeken den van 50 jaar w^mëfeV en de werkzoekenden met een laag stu dieniveau. We vragen dat hiermede rekening zou worden gehouden bij een her ziening en uitbouw van het sys teem van B.T.K. en bij nieuwe maatregelen tot tewerkstelling van werklozen door openbare bestu ren. Tewerkstelling is hoofddoel van SP. -Herstelplan, het nieuwe plan van de arbeid, werkstuk voor een alternatieve aanpak. Het lijkt aangewezen projekten uit te wer ken, die meer dan'vroeger de aan werving van werkzoekenden uit de minder begunstigde kategorieën in het B.T.K. zouden bevoordelen. In de loop van 1980 werden gemid deld 26.984 werkzoekenden te werkgesteld in het bijzonder tijdelijk kader. Onder deze waren er 13.250 (49,1%) mannen en 13.734 (50,9%) vrouwen. We kunnen dus opmerken dat er een lichte mee rderheid vrouwen in het B.T.K. werkzaam zijn, wat een nieuw ver schijnsel is. Inderdaad waren de mannen de twee laatste jaren en zelfs in de beginmaanden van 1980 veel talrijker dan de vrouwen. De aanhoudende stijging van het aantal in het B.T.K. is in feite toe te schrijven aan een doelbewuste po litiek, die erop gericht is alle moge lijkheden te benutten om de aan zienlijke vrouwenwerkloosheid te doen verminderen. We mogen het niet vergeten circa twee derden van de uitkeringsgerechtigde volle dige werklozen zijn vrouwen. Ter echt doet de vrouwenbeweging op merken dat, verhoudingsgewijs de mannen het grootste voordeel heb ben gehaald uit de maatregelen tot opslorping van de werkloosheid. lees door pag. 4 Tijdens de militantenvergadering van bond Moyson op vrijdag 19 juni werd als het ware op de valreep door volksvertegenwoordiger Paul Van der Niepen het overschot van de loten van de Emile Vandervelde- tombola verkocht aan de aanwezige mutualiteitsmilitanten Onder de kopers van deze resteren de loten bevindt zich de gelukkige winnaar van de auto Fiat Panda met het omslagnummer 136.244. De winnaar, pgt. Henri Hoevena- ghel, wensen wij van harte proficiat met zijn nieuwe wagen. Nadat reeds vorig jaar Geraards- bergen met een auto ging lopen, is het nu Denderleeuw dat door het lot extra begunstigd wordt. Zo krijgt elke afdeling in onze federatie zijn beurt. Het bl|jft echter niet bjj de auto alleen. Naar verluidt zou in de afde ling Mere het winnende lot verkocht zijn van een prachtige staande klok. Eerste minister Marc Eyskens is een moedig man. De manier waarop hij zich door een akute regeringscrisis geworsteld heeft verdient bewondering, ook van socialistische zijde. Toegegeven, voorzitter Karei Van Miert is hem een grote steun geweest. De kordate manier waarop hij voor de camera's van de BRT zijn verontwaardiging uitte over de ontstane conflictsituatie, en daarbij geenszins de Waalse PS-broeders spaarde, zal in Vlaanderen goed onthaald zijn geweest. Men kan nu moeilijk de SP gaan verwijten inkonsekwent te zijn. Haar eis om in de huidige nefaste sociaal-economische omstandigheden onmiddellijk werk te maken met het opstellen van een ernstige begroting, met het voeren van een duidelijke economische relance-politiek en een tewerkstellingsbeleid. Ook de CVP zou niets liever wensen, of is dit slechts een vrome wens van Eyskens samen met een paar andere partijgenoten. De vraag is echter of alle partijen bereid zijn tot onderhandelen en de noodzakelijke compromissen? Pro firma is de bereidheid tot samenwerking hersteld, maar voor hoelang? We gaan hier niet herhalen wat voor radio en TV en in alle persorganen volop in de schijnwerper stond en nog staat, maar zeker is dat door de zaak- Monfils op de BDBH, het staalvraagstuk en niet in het minst door de achterbakse manipulaties van Leo Tindemans het gebrek aan vertrouwen binnen de coalitie scherper heeft geaccentueerd. Voor de PS zouden verkiezingen niet ongelegen komen. Met het staalakkoord (voor zover die overeenkomst zal uitgevoerd worden) en het socialistisch Mitterand-effect in Frankrijk in het achterhoofd acht de partij van Spitaels zich sterk genoeg om de Waalse kiezers opnieuw in grote massa rood te doen stemmen. Ook de CVP zou niet ontevreden zijn met verkiezingen op korte termijn. Tindemans zit immers reeds lang verveeld met de konsekwente houding van de SP die hem reeds verschillende malen tot inbinden heeft genoopt. Met het opblazen van de benoemingszaak van Monfils tot een heuse staatszaak heeft Leo, daarin in belangrijke mate gesteund door zijn jonge akoliet Van Rompay, zijn slag thuisgehaald: de socialisten (in eerste plaats de PS, maar indirect natuurlijk ook de SP) belemmeren efficiënt regeringswerk, en wat meer is, door zijn toedoen heeft de partij, ogenschijnlijk althans, de eenheid teruggevonden. Onze SP-leiders zouden we aanraden konsekwent verder te werken zoals ze het nu doen, kritisch maar zeker opbouwend. Toch is absolute waakzaamheid geboden. Het is misschien een afgesleten cliché, maar het uitlekken van de contacten tussen katholieken en liberalen voorspelt weinig goeds voor het lang voortbestaan van de regering. Het is tenandere een nieuwe flagrante provocatie, een regelrecht verraad aan het afgesloten regeerakkoord. We zijn er echter van overtuigd dat de SP de kiesstrijd niet moet vrezen. Op diverse gebieden hebben mensen als een Van Miert, De Wulf, Claes, Tobback, Van Velthoven en uit onze eigen federatie Mare Galle bewezen het vertrouwen van de Vlaamse progressieve kiezer waardig te zijn. Als de andere partijen oorlog willen zullen ze er krijgen. Een gewaarschuwd man telt voor twee. Chris Vancoppenolle Federaal secretaris SP Nadat dit reeds van toepassing was voor de gemeenteraadsverkie zingen heeft de Kamer dinsdag, ondanks de woelige zitting en mid den de crisissfeer, unaniem beslist de leeftijdsgrens voor de parle mentsverkiezingen te verlagen van 21 naar 18 jaar. De SP-federatie Aalst heeft zich in het verleden herhaaldelijk uitge sproken voor deze wetswijziging. We zijn echter van mening dat zowel op nationaal als op federaal vlak de partij extra moet bekom merd zijn om deze jongeren politiek aan te spreken. Vooral voor het bestuur van de Jongsocialistenaf delingen is hier een voorname taak weggelegd. Per slot van rekening kunnen ze misschien nog vlugger naar de stembus geroepen worden dan venvacht. 9 tot 11 u. Viswedstrijd t0u- Wielertoeristenconcentratie Toeristische wandeltocht 11 tot 12 u. Aperitiefconcert Harmonie «Hand aan Hand» Prijsuitreikingen 13 tot istF 15 17 tot 17 u. tot ?u. Wandelconcerten door de Muziekmaatschappijen: «De Verbroedering» en «De Voorwacht» en door diverse trommelkorpsen Modeshow Muzikale omlijsting met discobar Presentatie: René Van der Speeten Grootse dansavond Orkest «Vocation» Barbecue, gerrebolling, kinderspelen, stand met mattetaarten, Geraards- bergse sigaren, oliebollen, frituur, bierstanden, balonnenwedstrijd do- zenwerpen, tekeningen, raden van gewicht hesp en konijn, enz. vifiiT' ■ff

Voor Allen | 1981 | | pagina 1