Familiefeest «Voor Allen»! Doe zoals de ontelbare sympathisan ten die dit niet wilden missen verleden jaar. Kom op 13 september 1981 naar de Gavers te Geraardsbergen voor het grootste gezinsfeest uit het arrondis sement. Met deelname van alle SP en CSC afdelingen, een enig kader, ontelbare attracties en... een prachtig weertje verzekerd. POLITIEKE HEMEL KLAART TERUG OP FL 11 JULI-TOESPRAAK MARC GALLE DOET STOF OPWAAIEN: «OVERHEID DIENT NIET OM BROKKEN VAN DE PRIVÉ TE LIJMEN» '1 i Y EDITORIAAL 11 JULI: VLAAMSE EN SOCIALE STRIJD BINNENIN Jean Jaurès '1 Milieunieuws Christenen voor het socialisme CVP-Geraardsbergen Cresco v.z.w. MEDEWERKERS OPGELET!! Ook «Voor Allen» gaat met vakantie. Gelieve er dan ook rekening mee te houden dat het weekblad niet zal verschijnen op 24 en 31 juli. De teksten voor het nummer van 7 augustus kunnen wel reeds op het federaal secreta riaat bezorgd worden. VLAAMS [WEEKBLAD LLEN Vrijdag 17 juli 1981 43' jaargang nr. 29 Weekblad van de S.P. Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Na de afgelopen weekend gehouden 11 juli-toespraken werden twee verklaringen van vooraanstaande socialistische politici door de pers in de verf gezet. Rik Boel had het in Brussel over de welvaart en in Aalst zei hij daarover dat er voor Vlaanderen vandaag geen reden tot triomfalisme bestaat. «Wij moeten er zelf over beslissen of de nationale economie verder moet worden opgedeeld, maar wij Vlamingen beschikken nu zelf over de democratische middelen om onze ontvoogdind te voltooien,» konkludeerde de voorzitter van de Vlaamse Raad. In Halle zei Marc Galle in een opgemerkte toespraak over «geweste lijke planning, openbaar industrieel initiatief en buitenlandse han del» (drie onderwerpen die de laatste weken het politiek forum beroeren) dat het overheidsbeleid niet steeds gebruikt mag worden om de brokken van de privé-sector te lijmen. Een synthese van zijn toespraak volgt hieronder (Roger D'Hondt). Het meest akute probleem waar mee de Vlaamse economie te kam pen heeft is ongetwijfeld de werk loosheid. Het stilvallen van de we reldvraag, de stagnatie van de bin nenlandse markt, de technologi sche evolutie, de rationalisaties en de grondstoffenspeculaties hebben sinds medio 1974 de economische groei bruusk doen afzwakken. De ze ontwikkeling komt bijzonder hard aan in termen van tewerkstel ling als men rekening houdt met het feit dat juist in deze periode een sterke toename valt te noteren van de beroepsbevolking. Zowel demo grafische als sociologische oorza ken liggen hieraan ten grondslag. Zonder de individuele eigenheid Abraham Ruiz belicht de markante Franse socialisti sche figuur Jean Jaurès. Lees Pag- Een nieuw bosdecreet voor gesteld alsook reglementen voor het komende jachtsei zoen vindt men op pag. Valère Foucquart brengt een eerste van drie bijdragen op pag- Is het beleid van de CVP zo'n weldaad voor Geraards- bergen? Pol. Itiek overtuigt U van het tegendeel op pag. Een en ander is onaanvaard baar voor de socialisten in het Oudenaards stedelijk zwembad. Lees pag. van de ondernemingen te verwaar lozen kan gesteld worden dat ca. 65% van het bedrijfsleven in Vlaanderen behoort tot de traditio nele sectoren die geen onmiddellij ke groeivooruitzichten hebben. Kenmerkend voor de economische toestand is voorts het gebrek aan risicodragend kapitaal, zodat ook de investeringen onvoldoende zijn om een daadwerkelijke relancebe- weging vanuit de privé-sector op gang te brengen. Op die manier is de overheid bijna verplicht om zelf risicodragend kapitaal ter beschik king te stellen, maar dit gebeurt meestal pas als de moeilijkheden zeer groot zijn, zodat de reddings kansen hierdoor al vaak gehypothe keerd zijn. De klemtoon moet echter vanwege de overheid gelegd worden op be drijven die nog toekomstgericht zijn. Voor bedrijven die blootstaan aan internationale concurrentie worden de productiekosten vaak te hoog geacht. Rekening houdend met de waarde van onze munt en met de evolutie van de productiviteit zijn de Belgisphe loonkosten trouwens niet uit de hand gelopen: tussen 1971 en 1981 daalde de Belgische loonkost, uitgedrukt in nationale munt, met 1,3% t.o.v. 17 konkur- rerende landen. De belangrijkste handicap voor het bedrijfsleven wordt dan ook gevormd door het huidig rentepeil dat in ons land nooit geziene rekordhoogten heeft bereikt. Naast de rentelasten druk ken ook de grondstoffenprijzen en meer in het bijzonder de energiep rijzen in aanzienlijke mate op de bedrijfsresultaten. Naast de zoéven vermelde scha duwzijden kenmerkt de Vlaamse economie zich niettemin door een reeks positieve krachten. In de eer ste plaats is het zo dat ca. 35% van onze industrie nog over belangrijke groeimiddelen beschikt. In vergelij king met andere landsdelen ligt dit kengetal vrij hoog. Het gaat hier vooral om bedrijven in de chemie, machinebouw, gevorderde elektro techniek, fijnmechaniek en opti sche industrie. Daarnaast beschikt het Vlaamse gewest nog over tal van troeven zoals de hoge en toenemende scho lingsgraad van de beroepsbevol king, de aanwezige know-how, de centrale en maritieme ligging, de goede verkeersinfrastruktuur, enz. De uitdaging waarvoor we nu staan bestaat erin om dit alles optimaal te benutten met het oog op het schep pen van verruimde en duurzame tewerkstellingsmogelijkheden. Het regionaal plan zal hierbij als impe ratieve richtlijn dienen te fungeren. De verwachtingen inzake de privé- investeringen zijn op korte termijn Ongunstig, zodat, naast maatrege len ter stimulering van de partiku- liere investeringsneiging een be langrijke investeringsinspanning van de overheid moet uitgaan. Het jongste regeerakkoord stelt dat het openbaar economisch initiatief in Vlaanderen een volwaardige plaats moet krijgen naast het privé-initia- tief. Het gaat niet op om, zoals in het verleden al te vaak is gebeurd, de overheid na de mislukkingen van het privé-initiatief, te laten op draaien voor een virtueel failliet bedrijf, met de werknemers als gij zelaars. lees door pag. 4 S Bf' Terwijl bijna iedereen druk bezig was met de voorbereiding van zijn of haar vakantie, en de ophefmakende prestaties van sommige landgenoten in de Tour de France dagelijks de krantekoppen haalden, was het de jongste dagen opnieuw bijzonder onrustig op het politieke front. Sedert Mark Eyskens een drietal maanden geleden de fakkel overnam van zijn partijvriend Wilfried Mariens werd ons land immers geconfronteerd met de zoveelste opeenvolgende «mini-crisis». Oorzaken van de recente onenigheid tussen de twee grootste regeringspar tijen, CVP en PS, waren enerzijds de benoeming van de Waalse socialist Monfils op de Belgische Dienst voor Buitenlandse Handel, en anderzijds de rel rond het opstellen van de overheidsbegroting 1982. Nu kan de benoeming van Monfils door Minister Urbain misschien wel als provocerend ervaren worden daar ergeen voorafgaandelijk overleg gepleegd werd tussen de meerderheidspartijen, doch de CVP, die terzake het hardst van leer trok, heeft in dit verband van niemand lessen te leren en zou beter eerst in eigen boezem kijken vooraleer anderen te beschuldi gen. Talloze benoemingen zonder voorafgaande consultatie staan immers op haar aktief. Tekenend is echter wel dat de CVP-leiding in deze sociaal-economisch rampzalige tijden meer oog heeft voor topbenoemingen dan voor een industrieel relance- en tewerkstellingsbeleid en zelfs bereid is erg grote risico's te nemen indien haar een strobreed in de weg gelegd wordt. Het tweede knelpunt, dat eveneens tot uiting kwam tijdens de lunch aangeboden door Premier Eyskens aan de voorzitters van de meerder heidspartijen, betrof de voorbereiding van de begroting 1982. Het had er even de schijn van dat de PS, die in dat verband morgen een congres organiseert, het er op aanlegde de budgettaire werkzaamheden te vertragen of zelfs uit te stellen tot men de standpunten kende ingenomen tijdens dat congres. Nauwelijks was de herrie rond deze incidenten wat bekoeld of in socialistische middens werd vernomen dat er tussen CVP-regeringsleden en liberale voormannen contacten zouden plaatsgehad hebben, o.a. in verband met een liberale wissel. Na heel wat tegenstrijdige verklaringen terzake ontkende Premier tenslot te het bestaan van deze contacten, doch de algemene indruk bleef dat er toch wat aan de hand geweest was. Nu lijden oppositieleden wel niet aan een of andere besmettelijke ziekte, en zijn er trouwens in en buiten het Parlement wel altijd informele contacten tussen politici van diverse strekkingen, toch moet het gezegd zijn dat het voeren van maandenlange geheime onderhandelingen op zijn minst strijdig is met elke vorm van politieke déontologie en niet bevorderlijk is voor het in stand houden van een serene sfeer binnen de regering. Als al deze incidenten tenslotte iets duidelijker hebben gemaakt dan was het wel het opvallend gebrek aan enig vertrouwen binnen de huidige regeringscoalitie. Voortdurend leven wij in een pre-electorale sfeer, en het minste incident wordt door sommigen aangegrepen om een regeringscrisis uit te lokken. Steeds duidelijker blijkt ook dat in al deze aangelegenheden de SP de enige regeringspartij is die consequent bij haar standpunt blijft en haar verantwoordelijkheden durft te nemen. De CVP is structureel verdeeld en Tindemans is het er enkel om te doen in afwachting van zijn vertrek naar Europa, zijn imago van Vlaanderen populairste figuur hoog te houden. Bij de PS is geen coherente strategie merkbaar en dient Guy Spitaels zich te bevestigen ten opzichte van de linkerzijde binnen zijn partij, terwijl de PSC de handen vol heeft met het CEPIC-schandaal. Niettegenstaande de naald van de politieke barometer intussen niet meer op veranderlijk lijkt te staan, laten de recente incidenten er weinig twijfel over bestaan dat begin dit najaar het uur van de waarheid zal slaan voor de huidige regeringscoalitie. Absolute waakzaamheid blijft derhalve geboden, al zijn we ervan over tuigd dat onze partij zich geen zorgen hoeft te maken inzake het al of niet uitschrijven van nieuwe verkiezingen. V olks vertegen woordiger Paul Van der Niepen Door de overwinning van elf juli 1302 werd de annexatie van Vlaan deren door Frankrijk voorkomen en begon een democratische perio de in de geschiedenis van de Vlaamse Steden. Het graafschap behield zijn onafhankelijkheid en dat feit was uiterst belangrijk voor de geschiedenis van de Nederlan den en ook voor de verdere ontwik keling van West-Europa. Over de Guldensporenslag schreef Hendrik Conscience in 1838 zijn hartstoch telijke «Leeuw van Vlaanderen», een brok volkse romantiek, die ook in 1981 in het Vlaamse land is blijven nazinderen. De sinds eeu wen sluimerende Vlaamse gedachte ontwaakte uit haar lethargie en zelfs eenvoudige Vlamingen gingen bewust strijden voor het behoud van hun taal en hun eigenheid. De arbeidersbeweging heeft in de Vlaamse Beweging altijd in hoofd zaak een sociale strijd gezien i.p.v. een loutere taalstrijd. Eedje An- seele was vóór een Vlaamse Hoge school, zonder er ooit geestdriftig voor te kunnen worden. «De taal alleen baat de arbeiders niet» vond hij, «hun moet ook tijd en vooral middelen worden gegeven. Wil de Vlaamse Beweging een sociale be weging worden, dan zullen wij de eersten zijn om toe te treden!» Eén van de oudste socialistische leuzen is «Vrede en brood» en uit die simpele woorden spreekt het verlangen van de gewone man en vrouw om hun dagelijkse boterham te mogen verdienen in een wereld die niet door twisten en oorlogen wordt verscheurd. Bij de oprichting van de Belgische Werklieden Partij in 1885 stelden de stichters materi ële lotsverbetering boven intellec tuele vorming, en verloren aldus misschien de Vlaamse eisen op taal gebied enigszins uit het oog. Het was echter geen afwijzing van die gerechtvaardigde taalstrijd, veeleer een noodzakelijke en realistische correctie ervan. In zijn «Kritiek der Vlaamsche Be weging» één van de merkwaar digste en belangrijkste documenten die de Vlaamse Beweging ooit voortbracht gaf August Vermey- len naast harde kritiek ook blijk van een ongeveinsde bewondering voor de onwrikbare beginselvast heid van vele Vlaamse strijders: «En echte karakters hebben we gehad, opgestaan uit alle streken van Vlaanderen, mannen met ster ken en ernstigen wil, die zich door niets lieten afschrikken en tot het einde toe dorsten gaan, door alles dóór. Oprechte mensen zijn die altijd geweest, ronde en taaie Vlaamse gemoederen, rotsvast, met een gloed en een diep gevoel, rechtschapen genoeg om nooit den zin der dadelijke waarheid te ver liezen. En, op het ogenblik dat ik vele opvattingen van het tegen woordig flamingantisme wil te keer gaan, moet ik mijn hogen eerbied uitdrukken voor zovele kerels van flaminganten, die, hoe eng hunnen inzichten me soms ook schijnen mogen, voor hun gezindheid alles op het spel zouden zetten en zich laten kapotmaken als 't moest». Tot daar het citaat van August Vermeylen. lees door pag. 4

Voor Allen | 1981 | | pagina 1