Dierenbescherming in Vlaanderen staat model voor Europa Geraardsbergse minder validen en validen in Amerika, De strategie van het Pentagon 13 SEPT programma BELEID MARC GALLE JS en VAKA: neen aan de N-bom EDITORIAAL SP Federatie Aalst i.s.m. alle SP- en CSC-afdelingen innen iny^ Familiefeest VOOR ALLEN Terreinen van «De Gavers» Geraardsbergen Voormiddag Namiddag Doorlopend de hele dag Sociaal telefoontarief Geraardsbergse min- dervaliden Fototentoonstelling in de St. Adriaansabdij Kristenen voor het so cialisme Vrijdag 14 augustus 1981 43* jaargang nr. 31 Weekblad van de S.P. Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen. Houtmarkt 9300 Aalst Door het jachtverbod op de hout snip vanaf 1979 en de watersnip vanaf 1980 werd in het Vlaamse gewest een beleidslijn gevolgd, waarbij eerbied voor de natuur voorrang kreeg op het jachtgenoe- gen. Minister Galle heeft nu op nieuw een reeks beschermingsmaat regelen getroffen in de openingsbe- sluiten van de jacht. Hierdoor is het Vlaamse Gewest een voorbeeld ge worden in Europa. Dat zegt Köordi- natie-komitee voor de Bescherming van de Vogels. Door het verbod van de jacht bij duisternis op eenden tijdens de zo mermaanden is vorig jaar in Vlaan deren een belangrijke stap gezet ten bate van de noodzakelijke rust in kreken, plassen en vochtige ge bieden. Dit jaar heeft minister Gal le zijn zorg voor die biotopen extra benadrukt door jacht op watervo gels te verbieden wanneer het wa ter meer dan de helft met ijs is bedekt of op minder dan 200 m van een voederplaats en vanaf 1 januari 1982 op wateroppervlakten die kleiner zijn dan 3 ha. Ook is het gebruik van levende lokvogels ver boden. Stuk voor stuk zijn dit Eu ropese primeurs. T rekvogels Door het jachtverbod op de kol- gans en grauwe gans zijn alle wilde ganzen nu beschermd in gans Bel gië. Vorig jaar was dit reeds het geval in Wallonië en Brussel. Ons land is het eerste waar deze trekvo gels hun opvallende spektakulaire lijn- of V-vluchten ongestoord kun nen vertonen. De jacht op ganzen was in ons land niet nodig om schade aan landbouwteelten te voorkomen. Want de voornaamste winterpleisterplaats te Damme kon immers steeds vrij onbesproken van jachtverbod genieten. Het reservaat «Mechels Broek» be kwam dit jaar een jachtvrije buffer zone voor watervogels. Dergelijke zone was vroeger reeds vastgelegd rond de Ijzermonding te Nieuw- poort, het Molsbroek te Lokeren, de «Matten» te Genk en nabij de Slangenbeek te Zonhoven. In dit verband protesteert het Koördinatiekomitee voor Bescher ming van Vogels met klem tegen de bluf van sommige jagers die bewe ren dat door de beperking van de jacht op watervogels er tientallen vochtige gebieden zijn volgestort met afval, drooggelegd of opgeof ferd aan de rekreatie. Eeuwenlang zijn de vleeseters ge nadeloos bestreden. Langzaam groeide het inzicht dat ze eigenlijk zorgden voor het natuurlijk even wicht. De uilen verkregen in België pas bescherming in 1929, terwijl de dagroofvogels slechts in 1966 aan de beurt kwamen. Kort daarvoor waren nog duizenden premies uit betaald voor het doden van die roofvogels. De wezel, hermelijn en bunzing zijn zoogdieren die nochtans de zelfde ekologische rol vervullen in de natuur. Daarbij voedt de wezel zich hoofdzakelijk met muizen, heeft de hermelijn een voorkeur aan woelratten en lust de bunzing naast ratten en muizen ook soms wel een muskusrat, konijn of insekt. Door het verdwijnen van de ge schikte biotopen en hun nuttige rol in de natuur verdienen deze 3 klei ne marterachtigen ten volle be scherming. In de uitzonderlijke ge vallen dat ze eieren of kleine neer- hofdieren roven is het plaatsen van een degelijke afsluiting een doel treffende en blijvende oplossing tegenover het doden van die prooi dieren. Sommige jagers hebben reeds lang het nut van die roofdie ren ingezien en laten ze met rust, maar in veel jachtgebieden, werden ze nog sterk vervolgd. Barbaars Het Vlaamse gewest is het eerste in Europa dat zorgt voor hun bescher ming. Dit valt samen met een ande re primeur: het verbod klemmen en giftige stoffen te gebruiken. Deze niet-selektieve verdelgingsmidde len, waarin vaak beschermde die ren of zelfs huisdieren stierven, zijn nu vervangen door goed omschre ven vallen voor de verdelging van kraaiachtigen en verwilderde kat ten. In deze vallen kunnen de die ren zich steeds vrij bewegen en zijn vluchtopeningen voorzien voor toe vallig gevangen kleine marterach tigen. De niet-selektieve drijfkracht op het ree in het Meerdaalwoud en in Voeren hoort nu ook tot het verle den, evenals de jacht met een meu te honden gevolgd door ruiters. Deze laatste jachtmetode was een vrij barbaarse achtervolging van een dier tot het uitgeput neerviel. Als beloning mochten de honden dan het verse bloed oplikken. Om de jacht weidelijker te laten verlopen is vanaf 1982 het uitzetten van wild nog alleen toegelaten tot 30 dagen voor de opening van de jacht. De beruchte fazanten- en eendenslachtingen in de vrije na tuur kunnen dus niet meer door gaan. Ook is het gebruik van leven de lokvogels verboden. De Morgen Woensdag, 5 augustus 1981, Stads schouwburg, Geraardsbergen. Ik ben te laat, men zegt mij dat het al begonnen is. Gelukkig heb ik alleen het voorstellen van de perso nen gemist, maar met een beetje E. De Nauw geeft enkele inlich tingen van telefoontarieven voor bejaarden en gehandicapten. Lees pag A In deze V.A. vindt u twee visies over de reis naar Amerika der mindervaliden. Luc Bal pro en William Arijs contra. Trek zelf uw conclusies. Lees pag. 1-5 Een verslag van Freddy De Chou op pag. 5 Waarom? Waartoe? Valère Fouquaert brengt ons zijn visie in zijn derde deel over dit onderwerp. Lees pag. 4 hulp haal ik de mensen wel uiteen. Via de Vlaamse kranten heb ik al klokken horen luiden, heb ik al veel visies te verwerken gekregen, heb ik al veel outsiders hun waar heid horen vertellen, dus sta ik niet nergens met mijn achtergrondinfor matie. Een berichtgeving die nogal negatief geschreven werd tegen over mensen die toch iets doen voor de integratie van minder-vali- den tussen validen, maar ja, ik ben jong en een onnozel progressist die nog gelooft dat iemand onschuldig is tot men het tegendeel bewijst. Goed, de mensen die zich voorstel len als het bestuur, beginnen aan de hand van de Vlaamse krantenarti kels, de feiten, zoals de pers het noemt, te weerleggen. Dit doen ze in alle kalmte en met de instem ming van vele aanwezige mederei zigers. De ontevredenen waren op de uitnodiging om te komen niet ingegaan. Na een poosje werd het bepaalde persmensen, die niet goed wisten wat gedaan nu de vinger op de wonde gelegd werd, te veel en met veel woordengebrabbel werd het iedereen daar vooraan duidelijk gemaakt dat ze die uitleg al genoeg gehoord hadden - dat ze het nog niet genoeg geschreven hadden wa ren ze blijkbaar vergeten - en ze vroegen zich af - al dreigend weg te zullen gaan - wat de bedoeling was van deze persconferentie. Iedereen - zelfs ik - wist wel dat deze persbijeenkomst belegd was om Gheeraert Sportief de kans te geven om publiekelijk (dus niet met de pers alleen) bepaalde be schuldigingen en misverstanden en onware persmededelingen te weer leggen of dit toch te proberen. Wist de pers die bedoeling nu echt niet of wilden ze het niet weten, vroeg ik mij af. Ondertussen had ik een lijst met vragen in mijn pollen gestopt ge kregen, die in één oogopslag - mijn De Jong-socialisten en het Vlaams Aktiekomitee tegen Atoomwapens hebben gisteren op hun beurt ge protesteerd tegen de beslissing van de Amerikaanse president om de neutronenbom te assembleren. Het VAKA ziet in deze beslissing een reden te meer om massaal aanwezig te zijn op de nationale betoging tegen kernwapens die op 25 okto ber in Brussel wordt georganiseerd. Zowel de Jongsocialisten als het VAKA stellen dat door dit besluit de wapenwedloop in stroomvers nelling terechtkomt en die wedloop zal doen toenemen. «Tegelijkertijd spreken over ont wapeningsonderhandelingen is van wege de VS uitermate hypokriet», aldus de JS die menen dat diezelfde VS het niet ernstig menen met de onderhandelingen over de kernra ketten. De JS roepen de SP, de Belgische regering en deze van de andere frank valt niet altijd zo rap - al de negatieve toon ervan deed smaken. Toen ik aan de overhandiger van de vragen vroeg wie deze had opge steld, kreeg ik een duidelijk ant woord. Pas toen ik hoorde dat nog andere persmensen deze lijst han teerden werd mijn verbazing com pleet. Om de zaak ook een beetje lees door pag. 4 Europese landen op om met alle middelen hun verzet kenbaar te maken tegen het aanmaken van de neutronenbom en een eventuele in stallatie ervan in Europa. Volgens de JS kan de Belgische regering zich wel degelijk in die zin uitspre ken en mag Europa niet langer gebruikt worden als VS-sateliet. Het VAKA vreest dat door de N- bom de nucleaire drempel aanzien lijk verlaagd wordt en meent dat de aanmaak ervan geen louter Ameri kaanse aangelegenheid kan zijn aangezien het wapen bedoeld is op Europees grondgebied te worden gebruikt. Het VAKA herinnert er trouwens aan dat een snelle publie ke reaktie in 1978, de toenmalige president Carter er toe dwong af te zien van het gebruiksklaar maken van dit wapen. Ook VAKA eist een duidelijke stellingname van de Bel gische regering. De Morgen. Een progressief jachtbeleid wordt ook gekontesteerd, zoals vorige winter het geval was met een betoging van de jagers in Aalst voor de deur van Mare Galle. De beslissing van de Amerikaanse president Ronald Reagan om de neutronenbom toch gebruiksklaar te maken, nadat de montage onderdelen reeds verscheidene jaren in een geheime loods beschik baar lagenheeft niet onmiddellijk een protestgolf ontketend die men op een dergelijke beslissing mag verwachten. Het ogenblik waarop de afkondiging door het Pentagon werd gedaan is daar niet vreemd aan. Een Sovjet-interventie in Polen, waarop Reagan zeker had gehoopt om het westers imago te redden, hangt in de lucht al is ze nog niet uitgevoerd. Het is verre van zeker dat het rode leger Polen zal binnenvallen om er de orde te herstellen. De beslissing van de president kan alleen maar de kans op een Sovjet-interventie ver hogen. Een pak Europeanen aanvaarden in deze omstandigheden de beslissing in een gelaten sfeer. Het valt op hoe koelbloedig het Witte Huis in deze monsterachtige beslissing is te werk gegaan. Uitgerekend op de dag waarop de eerste atoombom Hiroshima zielloos vernielde. Het is ook een teken aan de wand dat plotseling enkele Europese groten de beslissing van Reagan met gemengde gevoelens onthalen. Frappant is dit voor West-Duitsland dat zich niet zomaar achter deze onbezonnen beslissing heeft geschaard en waar de sociaal-demokra- ten van politikus en strateeg W. Brandt duidelijk reserves aanleggen tegen dit wapen dat enkel kan groeien in het brein van een oorlogmaker. Binnen de SPD groeit het verzet tegen de nucleaire wapenwedloop. De overwinning van links en Mitterrand blijken een grotere uitstra ling te zullen hebben dan wat men had durven verhopen. Vergeten we niet dat in Oostenrijk, Frankrijk en West-Duitsland de politieke macht in de handen ligt van socialisten. Dat in Griekenland Papendreou een grote kans maakt de verkiezingen te zullen winnen, dat voor t eerst in Italië het land bestuurd wordt met een niet- katoliek premier en dat de socialisten daar een opmerkelijke come back waarmaken; dat het blok van Skandinavische landen al van nature uit socialer gericht is en dat in Nederland tenslotte de PvdA in de regering kan treden met een sterke figuur als Joop Den Uyl er een is. Binnen ondermeer deze gegevens is het opmerkelijk opvallend dat de rechtse Britse regering Thatcher een moeilijke periode doormaakt waarin het 'nog niet zeker is dat ze het einde van haar legislatuur haalt. Het is geen utopie te verhopen dat West-Europa ooit eens door socialisten bestuurd zal worden. In deze optiek was de beslissing van Reagan niet zo onverwachts. De linkerzijde is gemotiveerd om in het najaar samen met de anti- oorlogsgezinden ten strijde te trekken tegen de kernbewapening. Het Vlaams Aktiekomitee tegen Atoomwapens kondigt voor 25 oktober een betoging aan te Brussel. De kans voor de linkerzijde om zich te organiseren. ROGER D'HONDT Politiek Secretaris Aalst. 9 tot 11 u. Viswedstrijd 10 u. Wielertoeristenconcentratie Toeristische wandeltocht 11 tot 12 u. Aperitiefconcert Harmonie «Hand aan Hand» Prijsuitreikingen 13 tot 15 u. Wandelconcerten door de Muziekmaatschappijen: «De Verbroedering» en «De Voorwacht» en door diverse trommelkorpsen 15 tot 17 u. Modeshow Muzikale omlijsting met discobar Presentatie: René Van der Speeten 17 tot u. Grootse dansavond Orkest «Vocation» Barbecue, gerrebolling. kinderspelen, stand met mattetaarten, Geraards bergse sigaren, oliebollen, frituur, bierstanden, balonnenwedstrijd, do- zenwerpen, tekeningen, raden van gewicht hesp en konijn, enz.

Voor Allen | 1981 | | pagina 1