SOCIAAL TELEFOONTARIEF VOOR BEJAARDEN EN GEHANDICAPTEN KRISTENEN VOOR HET SOCIALISME WAAROM? WAARTOE? EURO - TELEX Reis voor Derde Leeftijd FEDERATIE VAN ZELFSTANDIGE ARBEIDERS «BOND MOYSON» OPENING VAN DE JACHT OP REEBOK OP WATERWILD i EN VAN DE BERS- EN LOERJACHT IN VLAANDEREN VOOR HET JACHTSEIZOEN 1981-1982 STUDIEWEEKEND OP 26-27 SEPTEMBER 1981 Tarieven Indienen van de aanvraag Huidige voorwaarden Voorstel Willockx Wat kan je en waar ben je te gebruiken? Goedkoper boter Samenwerking na rampen Betekenis aardappel neemt af 4-14 augustus 1981 - Voor Allen» Nieuwerkerken De meeste van onze leden van de bond van de derde leeftijd hebben wel al verno men dat het stadsbestuur een reis organiseert op maandag 24 augus tus naar het luna-safaripark Hilva- renbeek (Nederland). De deelname in de onkosten be draagt 225 fr. per deelnemer, kos ten die moeten betaald worden bij inschrijving. De inschrijvingen moeten uiterlijk 17 augustus inge diend worden naar keuze. 1) in het voormalig gemeentehuis 2) bij de gepensioneerdenbond 3) op het secretariaat van schepen Hooghuys - stadhuis Voor de deelnemers van Nieuwer kerken zijn volgende stopplaatsen voorzien: Edixvelde (kerk). Dorps plein (kerk) Dries (firma Huyle- broeck), Hoek Verenigde Natiën- straa! Restert. Maal (kapel). Laar (kapel). De deelnemers worden door ver schillende autobussen afgehaald aan de respectievelijke halten om 8 uur. Centralisatie en gezamelijk vertrek op de parking Pontstraat. Te Hilvarenbeek is het mogelijk te middagmalen in het restaurant aan de prijs van 285 fr. of 145 fr. naargelang het gekozen menu. De ze prijzen zijn licht gestegen inge volge de koers van de gulden. Ik wens de bijzondere aandacht te trekken op de uiterste datum van inschrijving 17 augustus. Roelandt Christiane Het sociaal telefoontarief werd inge voerd op 11 februari 1975 in toepas sing van een koninklijk besluit van 5 februari 1975 en een ministerieel besluit van 11 februari 1975. Het doel is aan bejaarde en gehandicap te personen met een bescheiden in komen mogelijk te maken over een telefoon te beschikken wanneer dit voor hen het enige middel is om met de buitenwereld in verbinding te komen en dit tegen tariefvoorwaar- den verenigbaar met hun inkomen. We bespreken achtereenvolgens volgende punten: de speciale tele- Karl Marx, de grondlegger van het socialisme, maakte ophef met de uitspraak «godsdienst is opium van (voor) het volk.» Opium wordt in de geneeskunde gebruikt om zijn pijnstillende en verdovende wer king. die meestal gepaard gaat met een gevoel van welbehagen. Even als opium is godsdienst een pijnstil ler en een drug, die het volk inslikt om de ellende van zijn miseriebes- taan te verdoven. De godsdienst wil immers de mensen zoet houden en in slaap wiegen. Met dit doel pre dikt hij berusting, lijdzaamheid, ge duld en onderwerping. De mens moet uitbuiting, onderdrukking, onrecht, verknechting en slavernij gelaten dragen. Als troostprijs zal god hem dan na dit leven de eeuwi ge gelukzaligheid geven. Zo zag Marx de godsdienst functioneren in de kapitalistische maatschappij, die tijdens de negentiende eeuw mil joenen arbeiders in de diepste el lende stortte. De vraag is echter of een godsdienst die de mens oproept tot onderwerping en gehoorzaam heid aan onrecht nog wel een gods dienst is. Gaat het hier niet veeleer over een schijngodsdienst? Staat god dan werkelijk aan de kant van uitbuiters en onderdrukkers? Is god dan een sadist die er plezier aan beleeft dat het volk van honger krepeert terwijl een kleine minder heid in rijkdom stikt? Is de god van de bijbel, de god van Jezus Christus en van de kristenen zo iemand? Om op deze vraag een antwoord te vinden moeten wij de bijbel even doorbladeren. Speurend in de bij bel ontdekken wij het echte gelaat van de god van het volk Israel. Daar leren wij hem kennen als de reddende, de bevrijdende god, als de god die partij kiest voor de armen en de verdrukten, als de god die kookt van woede en toorn om wille van uitbuiting, onderdrukking en onrecht. De god van de bijbel, die zich Jahweh noemt, laat zich aan zijn volk Israel kennen wan neer het uitgebuit en leeggezogen wordt door de grote mogendheid «Egypte». De Israëlieten moeten werken tot ze er bij vallen en wor den daarenboven nog met de zweep afgeranseld omdat het niet vlug genoeg gaat. Jahweh, god, komt in opstand en zegt: «Ik wil u van de last van de slavenarbeid in Egypte bevrijden en u uit uw knechtschap redden en u verlossen met uitge strekte arm en door machtige von nissen. Ik wil u als mijn volk aanne men en wil uw God zijn, gij zult erkennen dat ik, Jahweh, uw God ben die u van de last van de slaven arbeid in Egypte bevrijd». Hier zien wij een god, die zijn volk niet l^at stikken, maar het slavenjuk verbrijzelt. Doorheen de bijbel zien wij god optreden tegen on recht en onderdrukking, ook wan neer deze bij zijn eigen volk woeke ren. Hij stuurt profeten uit, die het moeten schoppen tot het een gewe ten krijgt. Profeten werden vroeger in de schoolboekjes versleten als toekomstvoorspellers. In de volks mond is een profeet nog een toe komstvoorspeller. Profeten waren in feite gezanten, ambassadeurs van god. Zij hebben het vooral tegen machtsmisbruik waardoor de kleine mens ontrecht wordt. Laten wij eens zien wat deze mannen zoal zeggen. Uit de reeks van 12 profe ten pikken wij er één uit: de profeet Amos. Hij was slechts een beschei den geitenboertje uit een onooglijk plattelandsdorp van de zuidelijke staat Juda. In de noordelijke staat Israel regeerde koning Jeroboam II (783-743). Er heersten verschrikke lijke sociale onrechtvaardigheden. De bevrijding van de syrische over heersing had welvaart in het land gebracht en daarmee ook een scherpe tegenstelling tussen rijk en arm. Een beperkte minderheid grootgrondbezitters buitte de klei ne boertjes uit tot in merg en been. God kan de ellende van de armen niet langer zien. Hij haalt Amos weg van achter zijn kudde en stuurt hem naar het hoge Noorden om de uitbuitingspraktijken aan de kaak te stellen en straffen van god aan te kondigen. Amos neemt geen blad voor de mond. Hij roept: «Zo spreekt Jahweh-god: Na de her haalde misdaden van Israel kom Ik niet meer op mijn besluit terug! Omdat zij de rechtvaardige voor geld verkopen en de arme verkwan selen voor een paar schoenen, om dat zij de geringen als stof vertrap pen en het recht van de armen verkrachten zal ik hen straffen» (Amos, 2, 6-7) «Zij weten van geen recht meer degenen die in hun paleizen geweld opstapelen en on recht» (Amos, 3-10). «Daarom ver niel ik de winterverblijven, de zo merverblijven. dan gaan de ivoren paleizen ten gronde en verdwijnen de machtige huizen» (3, 15) «Gij die de geringen verdrukt, die de armen vertrapt, er komen dagen voor u dat men u aan haken ophaalt en angels in uw achterwerk slaat, dat gij door de bressen naar buiten wordt gesleurd» (4, 1-3) Daarom gij die de zwakke vertrapt en op zijn graanoogst belastingen heft, gij bouwt wèl huizen van steen, maar er in wonen zult gij niet... Ik, God, weet hoe talrijk uw misdaden zijn; gij kwelt de rechtschapenen. gij neemt steekpenningen aan en ver drukt in de stadspoort de armen. Het toppunt van sociaal onrecht is dat de rijken zelfs van de gods dienst misbruik maken om de ar men te vernederen. In heilige ver ontwaardiging schreeuwt Amos: «Op de als pand aanvaarde kleren leggen zij zich neer bij de altaren en zij drinken met boetegeld betaalde wijn in het huis van hun God» (2, 8) «Schandalig! In naam van god valt de profeet scherp uit tegen de gods dienstige misbruiken. Zo spreekt god: Ik haat, Ik verfoei uw gods dienstige feesten, uw vieringen kan Ik niet luchten. De brandoffers en meeloffers die gij Mij brengt beha gen Mij niet; uw vrede-offers van gemeste kalveren kan ik niet meer zien. Spaar mij het lawaai van uw liederen; de klank van uw harpen wil Ik niet meer horen! Neen, het recht moet stromen als water en de gerechtigheid als een nooit uitdro gende beek.» (5;21-24) Als in een vizioen beschrijft Amos wat er zal gebeuren; «Ik zag de Heer, staande op het altaar. Hij sprak: Sla tegen de kapitelen dat de balken beven en breek ze aan stukken, op de hoofden van allen. Wie dan nog overblijft, dood ik met het zwaard. Geen vluchteling ontsnapt, geen ontsnapte wordt gered. Al dringen zij het dodenrijk binnen, mijn hand haalt hen daar weg. Al klimmen zij naar de hemel. Ik trek ze daar weer naar beneden». Geen wonder dat de profeet Amos met zulke scherpe uitvallen tegen de lamp vliegt van de heersers. De koning vaart tegen hem uit: «Maak dat je wegkomt, stuk profeet, ga terug vanwaar je gekomen bent en ga daar je brood verdienen met profeteren.» (7, 12) Het hoeft nauwelijks gezegd dat de god die hier spreekt door de mond van de profeet Amos, geen be schermer is van de gevestigde orde, geen onderdrukking en uitbuiting wil bestendigen. De god die hier aan het woord komt is de god van het verzet en van de opstand tegen al wat scheef en krom is in de maatschappij. Hier zijn we ver ver wijderd van een godsdienst die als opium het volk zoet houdt. Hier komen wij op het spoor van een godsdienst die de hefboom en de motor is voor de opbouw van een betere wereld, «waar het recht stroomt als water en de gerechtig heid als een nooit uitdrogende beek» (Amos). Ook de andere bij belse profeten klagen onrecht, uit buiting, onderdrukking en ver knechting aan. De profeet Jesaja zegt: «Wee u die huis na huis op koopt, die akker bij akker trekt tot er geen plaats meer overblijft en gij alleen nog bezittingen hebt in het land» (5,8) Is dit niet een afwijzen van het kapitalistisch winstprinci pe? Nogmaals Jesaja: «Wee hen, die onrechtvaardige wetten uitvaar digen, die de verdrukking wettelijk bekrachtigen en zo de armen uit hun rechten ontzetten, de geringen van mijn volk onthouden wat hen toekomt» (10; 1-2) Is dit niet een uitval tegen onrechtvaardige maat- schappijstrukturen, die trachten de verdrukking in stand te houden en te bestendigen? Jezus Sirach, een schrijver van spreuken en volkswijsheid, bekijkt de samenleving van zijn tijd en doet deze vaststelling: «Zoals de ezels in de woestijn ten prooi zijn voor de leeuwen, zo zijn de armen de graas- grond van de rijken. En als er geen vrede kan zijn tussen een hyena en een hond, hoe kan er dan vrede zijn tussen een rijke en een arme? Wijst dit niet op de onverzoenlijkheid van de rijke en de arme klasse? Op de onverzoenlijkheid van beider belangen? Is het afwijzen van de CVP van het SP-voorstel om een vermogensbelasting te heffen op de grote kapitalen niet in strijd met bovengenoemde bijbeltekst? Het zou interessant zijn om aan de hand van bijbelteksten het aktuele poli tieke gebeuren kritisch te doorlich ten. Wellicht zouden wij dan tot de ontdekking komen dat de bijbel verrassend aktueel is en ook voor onze tijd een bevrijdende bood schap heeft. In volgende bijdrage zullen wij pogen duidelijk te maken hoe Jezus van Nazareth, de laatste in de rij der profeten, de bijbelse boodschap van bevrijding waar maakt. Valère Fouquaert. foontarieven die worden toegekend aan bejaarden en gehandicapten, hoe de aanvraag dient ingediend en de voorwaarden waaraan dient vol daan. Minister Willockx heeft zich voorgenomen deze voorwaarden uit te breiden. We hopen dat de politieke verwikkelingen niet zullen verhinderen dit te verwezenlijken. Eind 1980 bedroeg het aantal so ciaal abonees 142.196 waarvan 128.822 bejaarden en 13.374 gehan dicapten. Om het belang van de sociale tarieven te onderlijnen stel len we de sociale tarieven tegen over de normale tarieven. 1. De vergoeding voor eens voor de aansluiting: beschikbaarheid van de netlijn: 1.000 F, inplaats van 2.500 F. installatie van het toestel: 350 F, inplaats van 1.800 F. vervoerkosten: 150 F in plaats van 400 F. 2. Het abonnementsgeld per tijd vak van twee maand is 300 F in plaats van 670 F. waarin het ge bruik van een enkelvoudig toestel van standaardkleur begrepen is. 3. Gesprektarief, per tijdvak van twee maand kunnen gesprekken gratis worden ingevoerd ten belope van ten hoogste twintig tariefeen heden. De reeds op het telefoonnet aange sloten bejaarden en gehandicapten, die nu of later aan de gestelde voorwaarden voldoen, kunnen het voordeel van het sociaal telefoonta rief genieten na het verstrijken van de eerste vervaldag van hun abon nement die volgt op het indienen van hun verzoek. Het verzoek om het voordeel van het sociaal tarief te genieten moet bij de Regie van Telegrafie en Tele fonie worden ingediend. Het is een verklaring op de eer, gelijkaardig als voor de ziekte- en invaliditeits-** verzekering. Het formulier is ver schillend voor de bejaarden en voor de gehandicapten. Op die verklaring bevestigt het ge meentebestuur van de woonplaats van de verzoeker de juistheid van de verstrekte inlichtingen omtrent leeftijd en wonen. Op verzoek van de Regie van Telegrafie en Telefo nie moet de genothebber van het sociaal telefoontarief bovendien met alle dienstig geachte documen- Zottegem, Godveerdegemstraat 38, tel. 091/60.51.64 - iedere werk dag van 9 u. tot 11 u. en van 13.30 u. tot 15.30 u. Aalst, St. Kamielstraat 30, tel. 053/ 21.12.83 - iedere donderdag van 10.30 u. tot 12 u. Geraardsbergen, Vredestraat 41, tel. 054/41.23.68 - iedere dinsdag van 13.30 u. tot 14.30 u. Ninove, Centrumlaan 50, tel. 054/ 33.26.95 - iedere donderdag van 9 tot 10 u. Oudenaarde, Hoogstraat 18, tel. 055/31.14.47 - iedere dinsdag van 11 tot 12 u. Ronse, Olifantstraat 1, tel. 055/ 21.43.91 - iedere dinsdag van 9 tot 10.30 u. De jachtwet bepaalt dat de Minis ter, bevoegd inzake de jacht, jaar lijks de opening en de sluiting van het jachtseizoen evenals de te beja gen soorten dient vast te leggen. Dit gebeurt door middel van drie ministeriële besluiten. Twee daarvan werden reeds door de heer Mare Galle, Minister van de Vlaamse Gemeenschap, onder tekend. 1. De vastgestelde toename van de reebokkenpopulatie in het Vlaamse Gewest verantwoordt de opening van de bers- en loerjacht in de maand juli en tijdens de bijzondere periode in de maand mei. De openings- en sluitingsdata wer den bepaald op 15 juli tot en met 15 augustus voor de reebok met min stens drie enden aan elke stang en van 15 tot en met 31 mei 1982 voor de reebok met minder dan drie enden aan elke stang. Deze beslis sing wijzigt niets aan de regeling van vorig jaar. 2. De jacht met het geweer op waterwild voor het seizoen 1981- 1982 in het Vlaamse Gewest werd door Minister Mare Galle aange past aan de noodzaak van de be scherming van de fauna in Vlaan deren. Het aantal soorten werd vermin derd van 10 tot 8 door het afvoeren van de Grauwe Gans en de Kolgans van de lijst van de te bejagen water vogels. Het jachtpakket en de openings- en sluitingsdata van het waterwild voor het seizoen 1981-1982 ziet er als volgt uit: jacht op wilde eend, waterhoen en meerkoet vanaf 25 juli 1981 tot en met 31 januari 1982; jacht op wintertaling, smient, kokmeeuw, zilvermeeuw vanaf 29 augustus tot en met 31 januari 1982; jacht op kievit vanaf 1 oktober 1981 tot en met 15 december 1981. De loerjacht op de wilde eend blijft vastgesteld op een half uur voor zonsopgang en een half uur na zonsondergang en dit vanaf 1 okto ber tot en met sluiting van de jacht. De betrachting van Minister Mare Galle om de jacht in het Vlaamse Gewest op een weidelijke basis te laten gebeuren is er verder aanlei ding toe geweest op bepaalde ge bruiken bij de jacht op het water wild te reglementeren. Het gebruik van levende lokvogels wordt afgeschaft. Het is algemeen bekend dat een lokvogel een ganse vlucht watervogels naar het water kan brengen. Deze methode is dan ook niet weidelijk te noemen. Een jachtverbod is eveneens voor zien op moerassen, vijvers, rivieren en waterlopen waarvan meer dan de helft van de oppervlakte met ijs is bedekt. Een derde maatregel bestaat in het verbod te jagen op minder dan 200 m van een voederplaats waarop granen zijn gestrooid. Op voorstel van Minister Galle en na advies van de Vlaamse Hoge Jachtraad, zal binnenkort hef ko ninklijk besluit verschijnen waarbij de minimumoppervlakte om op wa terwild te jagen van één hectare aaneengesloten water gebracht wordt op drie hectaren. De bedoeling hiervan is de versnip pering van de jachtgebieden tegen te gaan en zodoende de watervo gels meer broed- en rustplaatsen te bezorgen. Stippen we ook nog aan dat op aandringen van Minister Galle de jacht op de watersnip ook in Wallo nië en Brussel gesloten blijft zodat de bescherming van deze zeldzame watervogel, gebonden aan vochtige biotopen, thans algemeen is gewor den in België. Tenslotte dient opgemerkt dat de openings- en sluitingsdata alsmede de te bejagen soorten identiek zijn in Vlaanderen, Wallonië en Brussel. René VAN DER SPEETEN ten bewijzen dat hij aan de gestelde voorwaarden voldoet inzonderheid door het vertonen van het boekje of de kaart van lidmaatschappij van het verzekeringsfonds. Voor de ge handicapte gaat het om de gerech telijke of administratieve beslissing waaruit blijkt dat hij voor minstens 80 pet. blijvend gehandicapt is. De betrokkene verbindt er zich toe de R.T.T. dadelijk in kennis te stellen van het feit dat hij niet verder voldoet aan de voorwaarden om het voordeel van het sociaal telefoontarief te genieten. Het sociaal telefoontarief wordt toegekend onder volgende voor waarden: voor de bejaarden, de leeftijd van volle 70 jaar hebben bereikt en alleen wonen of samen wonen met een enkel persoon van ten volle 70 jaar; voor de gehandi capten, minstens 80% blijvend ge handicapt zijn, ten volle 18 jaar oud zijn en alleenwonen of samenwo nen, hetzij met een enkel persoon, hetzij met bloed- of aanverwanten van de 1ste graad. De aanvragers mogen niet wonen in hotel, rusthuis of in een andere vorm van gemee nschapsleven. Slechts één enkel voudig toestel is toegelaten. Het jaarbedrag van het bruto-inkomen, eventueel gecumuleerd, mag een bepaald bedrag niet te boven gaan. Op 1 april 1981 was het 275.249 F. voor de genothebber verhoogd met 50.956 F. per samenwonende per soon. Onder het stelsel van het gewoon abonnement (geen tijdelijk of semestrieel) mag men slechts beschikken over één telefoonaans luiting beperkt tot één enkelvoudig of één aan de handicap aangepast toestel met, eventueel, de nodige extra-bellen en wandcontactdozen. Om aan de meest voorkomende verzuchtingen van de bejaarden en gehandicapten met bescheiden in komen die tot heden van het genot van de sociale telefoontarieven wa ren uitgesloten te verhelpen, heeft Minister van P.T.T. Willockx zich voorgenomen volgende wijzigingen aan de reglementering te brengen. Voor de bejaarden uitbreiding van de met de titularis samenwonenden van een tot twee, waarvan de leef tijd van één van die twee wordt verlaagd tot ten volle 65 jaar. Ook is voorzien de uitbreiding tot de samenwonende schoolplichtige kin deren en schoolplichtige kleinkin deren. die wees zijn van vader en moeder of die bij gerechtelijke be slissing aan hun grootouders zijn toevertrouwd. Voor de gehandicapten worden ook de tijdelijke gehandicapten van meer dan 80% in aanmerking geno men. Er is uitbreiding van het sa menwonen van een tot twee perso nen en voor de bloed- en aanver wanten van de eerste tot de tweede graad. Zowel voor bejaarden als voor ge handicapten wordt de uitbreiding van de telefooninstallatie van één enkelvoudig toestel tot twee enkel voudige toestellen voorgesteld. Laat ons maar hopen dat Freddy Willockx al deze wijzigingen en uitbreidingen heel spoedig moge verwezenlijken. Sommigen zullen de vraag stellen waarom voor de bejaarden de leef tijd niet algemeen tot 65 jaar werd verlaagd. Rekening dient gehouden met wat haalbaar is. Reeds nu met de huidige voorwaarden, vertegen woordigt de toepassing van de so ciaal telefoontarief een verlies aan ontvangsten van circa 400 miljoen. E. DE NAUW De Vlaamse Federatie Socialisti sche Gepensioneerden richt voor haar leden een studieweekend in. Op het programma staan: Volks dansen - Yoga en Volksspelen. Verdere inlichtingen en inschrijvin gen kunnen gebeuren bij V.F.S.G., De Colfmaeckerstraat 11, 9620 Zottegem - tel. 091/60.13.95 - bin nenpost 40 of 41. Busvervoer is voorzien!!!! De Commissie heeft voorgesteld een informatienetwerk op te richten voor de hele Gemeenschap. Dat zou ouders, docenten en mogelijke werkgevers bijzonderheden verschaffen aangaande de erkenning door een lidstaat van in een andere lid-staat verkregen diploma's en over studieperiodes. Het netwerk zou inlichtingen verschaffen over de voorschriften die gelden om hoger onderwijs te kunnen volgen in een andere lid-staat over de overgang van een leergang van hoger onderwijs in één land naar die in een ander land zonder verlies van verworven rechten, over het kunnen volgen van post-universitaire studies of research in een andere lid-staat. Het netwerk zou bovendien gegevens kunnen verstrekken over hoe men een baan kan vinden of zich kan vestigen in een lidstaat op grond van in een ander lidstaat verworven bevoegdheden. Het zou ook informatie geven over hoe een loopbaan zich kan ontwikkelen in de andere lidstaten. De Commissie heeft bovendien voorgesteld het systeem van beurzen voor de ontwikkeling van gemeenschappelijke studieprogramma's uit te brei den. Ze wil een handboek publiceren met informatie over welke diploma's en dergelijke in andere landen worden aanvaard. Ondertussen probeert de Commissie verder te bevorderen dat de lidstaten eikaars beroepsvereisten erkennen. In de Gemeenschap zijn de botervoorraden tot een zeer laag peil gedaald. De Commissie stelt toch voor door te gaan met verkoop van boter tegen verminderde prijs aan bepaalde consumenten. Als het voorstel van de Commissie wordt goedgekeurd zouden die organisaties die geen winst maken, ervan profiteren, evenals de strijdkrachten, beschuit- en banketbakkers en roomijsfabrikanten. Door de overproduktie heeft men in de Gemeenschap een aantal jaren de 'boterverkoop gesubsidieerd. Dat zal wel zo blijven omdat verwacht wordt dat de voorraden tegen eind van het jaar zullen toenemen, ook al is er op het ogenblik maar een 30.000 ton opgeslagen. Vorig jaar werd 152.000 ton tegen verminderde prijs afgezet bij de hiervoor vermelde organisatie. Bovendien werd in het Verenigd Konink rijk, Ierland, Denémarken, en Luxemburg 490.000 ton verkocht met een consumentensubsidie. 5000 ton ging naar bepaalde categoriën die sociale bijstand krijgen en 140.000 ton werd verkocht als goedkope «Kerstboter». De tragische aardbevingsramp in Italië heeft de vraag doen rijzen hoe spoedhulp het best wordt georganiseerd. De Europese Commissie bestu deert het nut van een soepel, permanent net van correspondenten. Dat zou een lidstaat informatie geven inzake de hulpmiddelen die de diensten in andere lid-staten kunnen leveren. In antwoord op een vraag van een aantal Italiaanse leden van het Europees Parlement heeft de Commissie er op gewezen dat overleg met de lidstaten inzake grensoverschrijdingen sanitaire hulpverleningen bij ernstige onge vallen of uitzonderlijke ernstige ziekten in een gevorderd stadium is gekomen. De Commissie voelt echter niet voor de suggestie van de Italiaanse vragenstellers dat een paar militaire maatstaven georganiseerde perma nente civiele communautaire noodhulpdienst moet worden gevormd om bij grote rampen snel te kunnen optreden. De nederige aardappel heeft moeite om zijn plaats in de dagelijkse maaltijden te handhaven. Dat blijkt uit onlangs door de Europese Commissie meegedeelde cijfers. In de laatste kwarteeuw is het aardappelverbruik in de Gemeenschap gedaald met een kwart. In 1966/76 bedroeg het verbruik per hoofd en per jaar 106 kg. In 1978/79 nog maar 79 kg. In de Gemeenschap eten de mensen minder verse aardappelen en volgens de Commissie zal dit fenomeen nog een tijd voortduren. Daarentegen neemt het verbruik van verwerkte aardappelen, voorgebak ken, diepgevroren enzovoort van dag tot dag toe. Hoewel de aardappelproductie van de Gemeenschap de laatste kwarteeuw dramatisch is gedaald kan de aardappel zichzelf nog bedruipen, en dat zal nog wel een tijd zo blijven.

Voor Allen | 1981 | | pagina 4