WEEKBLAD HET BOEK «NACHTVLUCHT NAAR BRUSSEL» BOOR PROF. DR. DE WIEST 13 SEPT programma HEROPSTARTEN PHILLIPS PETROLEUM TESSENDERLO VERHOGING VAN RENTESUBSIDIES EN VAN TERUGBETALING B.T.W. VOOR BOUW SP Federatie Aalst i.s.m. alle SP- en CSC-afdelingen EVEN VOORSTELLEN... Familiefeest VOOR ALLEN Terreinen van «De Gavers» Geraardsbergen Voormiddag Namiddag Doorlopend de hele dag Vrijdag 21 augustus 1981 43' jaargang nr. 32 Weekblad van de S.P. .a Rentesubsidies Fiskale maatregelen Het verslag waarvan sprake in de mededeling van BELT dat dateert van 7 juli 1981 is een oud verslag dat is voorbij gestreefd door de beslissing van de werkgroep ad hoe dd. 15 juli 1981. Deze werkgroep besliste toen dat PHILLIPS PETROLEUM niet mocht heropstarten vooraleer aan de volgende twee punten was voldaan: 1. de werkgroep wenste een volle dige evaluatie van de proces-water- behandeling; 2. de werkgroep was niet overtuigd van de efficiëntie van de deconta- minatieprocedure bij incidentele besmetting. Hij verzocht een bete re ontsmettingsprocedure te reali seren. PHILLIPS PETROLEUM heeft op dit ogenblik een verslag inge diend met de gevraagde evaluatie en met de gerealiseerde verbete ringen. Dinsdag 18 augustus 1981 zal de werkgroep ad hoe hierover advies uitbrengen. Gezien het feit dat Minister Mare GALLE tevoren naar de V.S. ver trekt, werd de volgende regeling getroffen. Indien het advies van de werkgroep gunstig is, verzet Minis ter M. Galle zich niet tegen de heropstaring en laat de beslissing hieromtrent over aan zijn collega P. AKKERMANS, Vlaamse Staats secretaris. Gezien de bezorgdheid van Minis ter Mare Galle omtrent het leefmi lieu en gezien het vroeger advies van de werkgroep ad hoe zal van bij de opstartingsprocedure een per manente controle worden uitgeoe fend in de omgeving van het be drijf. Deze controle zal gebeuren door het Instituut voor Hygiëne en Epidemiologie en het Studiecen trum voor Kernenergie te Mol en zal minstens 9 maanden duren. Er zal inet de grootste strengheid worden toegezien op de beveiliging van het leefmilieu. Het is eerder zeldzaam dat in «Voor Allen» een boek aan het lezerspubliek wordt voorgesteld. Het is bovendien even uitzonder lijk dat partijvoorzitter Karei Van Miert het voorwoord schrijft van een boek. Als dit toch gebeurt dan moet het toch wel een bijzonder merkwaardig boek zijn. «Nachtvlucht naar Brussel» is inderdaad een buitengewoon boek. Wie is de schrijver ervan? Professor De Wiest: een Vlaamse Amerikaan of een Amerikaanse Vlaming. Hij werd geboren te Lebbeke en is ereburger van deze gemeente. Als burgerlijk electronisch ingenieur vertrok hij in 1954 naar de Verenigde Staten waar hij de titel verwierf van «Master of Science in Civil Engineering». Korte tijd nadien werd hij «Doctor of Philoso phy in Civil Engeneering and Mathematics». In 1959 werd hij benoemd tot hoogleraar aan de universiteit Princeton in de staat New Jersey. Zijn specialiteit was de hydrologie, de wetenschap die de neerslag van water bestudeert. Hydrologen gaan na hoe het water over het aardoppervlak loopt onder de vorm van beken en stromen. Zij bestuderen ook de bewegingen die het water in de grond uitvoert, hoe het weer zijn weg zoekt naar de oppervlakte en tenslotte weer opduikt onder de vorm van bronnen en fonteinen. De hydrologie is vooral van belang voor de bestudering van het leefmilieu. Prof. De Wiest laat het niet bij de studie van de hydrologie. In 1974 gaat zijn oude jeugddroom «geneesheer wor den» in vervulling. De verwezenlijking van die jeugddroom liep niet van een leien dakje. Prof. De Wiest kon omdat hij de Belgische nationaliteit bezat geen geneeskunde studeren aan een Amerikaan se universiteit. Als het in Amerika niet kon, dan maar in België geprobeerd. Met hardnekkig doorzettingsvermogen en volharding wijdde Prof. De Wiest zich op 42-jarige leeftijd opnieuw aan de studie. Na 45 vliegtuigreizen heen en terug van Amerika naar België, na 18 maanden stage in België behaalde hij het diploma van dokter in de geneeskunde. In zijn leven vol energie en werklust, midden de drukte van lesgeven en studeren, werd Prof. De Wiest zwaar beproefd. Zijn zoontje Roger werd ongeneeslijk ziek en stierf. Vermits zijn zoontje in België verzorgd werd en hij in pijnlijke omstandigheden bij zijn gezin wilde blijven, was hij genoodzaakt zijn levenslange benoeming tot professor in Princeton op te zeggen. Prof. De Wiest moest aldus een dubbele klap incasseren. Hij verloor zijn kind en zijn betrekking. De klappen kwamen zo hard aan dat hij er een zenuwinzinking van kreeg. Het boek «Nachtvlucht naar Brussel» dat oorspronkelijk in het Engels verscheen, is het diep-menselijk en ontroerend verslag van de overwinning op de depressie, van het te boven komen van de zenuwinzinking. Momenteel woont Prof. De Wiest in Oombergen. De streek ten zuiden van Aalst heeft altijd een bijzondere aantrekkingskracht op hem uitgeoefend. Hij hield van de Denderstreek en van de mensen die er woonden. Daarop heeft hij een vrouw gekozen uit deze streek: Odette Gewillig uit Herzele. Prof. De Wiest heeft thans een betrekking aan het Rijksinstituut voor Ziekte- en Invaliditeitsverze kering. Het nawoord van «Nachtvlucht naar Brussel», opgedragen aan minister Nothomb, is een aanklacht tegen bepaalde misbruiken in de ziekteverzekering. «Nachtvlucht naar Brussel» van Prof. De Wiest is een boek om te lezen en te herlezen. De oorspronkelijke Engelse uitgave verscheen in de wereldberoemde «Philosophical Library» (Filosofische Biblio theek) van New York. In deze indrukwekkende reeks van de hoogst gewaardeerde Amerikaanse uitgeversmaatschappij verschenen wer ken van een twintigtal Nobelprijswinnaars waaronder Albert Ein stein, Bertrand Russell, Albert Schweitzer, Francois Mauriac, Jean- Paul Sartre, Boris Pasternak, Marie Curie, Bernard Shaw, André Gide, enz. Iemand die als schrijver in dergelijke reeks mag postvatten is niet de eerste de beste. Werk dat in zo'n reeks uitkomt is van de bovenste plank en draagt het waarmerk van de hoogste kwaliteit. Partijvoorzitter Karei Van Miert schrijft in zijn voorwoord: «Dit is geen boek om tot rust te komen. Geen literatuur als een kabbelende beek die traag haar weg zoekt door het vlakke land. Wel een aangrijpend en diep menselijk verhaal dat zoals de bergbeek grillig en onstuimig diepe spoien trekt. Hierbij kan dan ook geen lezer onberoerd blijven. Vooral het hoofdstuk over de geleidelijke, onstuitbare uitdoving van het leven in het vierjarig zoontje van de auteur is van een zeldzame intensiteit: hartverscheurend, zielvertrappelend, geestont- redderend. Barbecue, gerrebolling, kinderspelen, stand met mattetaarten, Geraards- bergse sigaren, oliebollen, frituur, bierstanden, balonnenwedstrijd. do- zenwerpen, tekeningen, raden van gewicht hesp en konijn, enz. Op 2 april 11. werd «Nachtvlucht naar Brussel» (in het Engels) voorgesteld in de club der Universitaire Stichting te Brussel, in aanwezigheid van Minister C.F. Nothomb, Oud-Ministers Fayat en Vlerick, Karei Van Miert, Mevrouw Herman Liebaers, Grootmaar schalk van het Hof, Gustaaf Boeykens, Mevrouw Christine Solvay, Firmin De Wolf en andere voorname Amerikaanse en Belgische gasten en vrienden van de schrijver. Deze gebeurtenis werd in een bijlage van het boek geïllustreerd. Speciaal uit erkentelijkheid tegenover de gemeente Lebbeke werd de rede uitgesproken door Prof. De Wiest ter gelegenheid van zijn ereburgerschap op 4 april 1981 ten gemeentehuize van Lebbeke integraal als bijlage in het boek opgenomen. lees door pag. 2 Valère Fouquaert 9 tot 11 u. Viswedstrijd 10 u. Wielertoeristenconcentratie Toeristische wandeltocht 11 tot 12 u. Aperitiefconcert Harmonie «Hand aan Hand» Prijsuitreikingen 13 tot 15 u. Wandelconcerten door de Muziekmaatschappijen: «De Verbroedering» en «De Voorwacht» en door diverse trommelkorpsen 15 tot 17 u. Modeshow Muzikale omlijsting met discobar Presentatie: René Van der Speeten 17 tot u. Grootse dansavond Orkest «Vocation» Het is dan ook een gelukkig initiatief dat dit oorspronkelijk werk door Prof. De Wiest in het Engels geschreven boek, ook in zijn eigen moedertaal beschikbaar wordt». Op 3 november a.s. op de Boekenbeurs te Antwerpen zal Karei Van Miert de schrijver voorstellen aan de pers en aan het publiek. Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Het nationaal bestuur van de Alge mene Centrale van het A.B.V.V. had op 26 juni 11. gewezen op de ernst van de toestand waarin de bouwnijverheid zich bevindt met circa 90.000 werklozen. Het waar schuwde de regering voor het ge vaar van de evolutie in deze belang rijke sektor. Het oordeelde dat, zowel op het stuk van de financiële als van de sociale begeleiding, de bouwvakarbeiders evenveel recht op waardering konden doen gelden als de arbeiders uit andere hulpbe hoevende sektoren. De regering heeft op 3 juli, precies aan de vooravond van het verlof, voorstellen ter tafel gelegd die we liswaar niet volledig aan de gestelde verwachtingen beantwoorden, maar door de sociale gesprekspart ners dan toch konden worden aan- vaard als een nieuwe poging ter bevordering van de bouwaktivi- teiten. Op basis van de regeringsnota voorgelegd aan de sociale gespreks partners en ter attentie van de kan didaatbouwers geven we de voor naamste maatregelen tot stimule ring van de bouwsektor. Het is het bedrag dat maandelijks van overheidswege wordt terugbe taald op de interest op het ontleen de bedrag. Die rentesubsidie be draagt in het Vlaamse Gewest mo menteel 3,5% en de operatie is mogelijk gedurende 3 jaar. In be ginsel wordt het 5%. De duurtijd van toekenning der rentesubsidies door de gewesten wordt op vijf jaar gebracht. Toekenning van een nationale rentesubsidie van 2% gedurende vijf jaar aan de begunstigden van gewestelijke rentesubsidies of van gelijkwaardige maatregelen (ge west Brussel). Deze tijdelijke conjuncturele maat regel is van toepassing op elke eerste woning verworven of waar van de bouwwerken werden begon nen in de periode tussen 1 septem ber 1981 en 31 december 1982. De genieters van de gecumu leerde nationale en gewestelijke rentesubsidies dienen in elk geval steeds zelf minimaal 8% rente te bedragen. Op een lening van bij voorbeeld 2 miljoen vertegenwoordigt de nieu we verhoogde rentesubsidie voor de periode van 5 jaar een tegemoet koming in de afkorting van 6.000 fr. per maand. De voornaamste maatregel is dat de BTW-toelage zal worden opge voerd tot 11% (thans 10%) op 3/4 van de waarde der aannemersfaktu- ren (thans 2/3) voor woningen tot een beloop van 6 miljoen fr. Vluch tige berekeningen hebben al aange toond dat voor de sociale woning bouw de globale BTW-last aldus zou dalen tot iets meer dan 6.75%. In tegenstelling tot vroeger zou de teruggave van de B.T.W. uitge breid worden tot woningen die men op plan aankoopt (appartementen en huizen sleutel op de deur) en tot verhuurde woningen (die dus door de eigenaar niet zelf worden be woond). Er is ook de fiskale aftrek van kosten uitgevoerd door het aan brengen van thermische isolatie, zowel in bestaande als in de nieuwe woningen. Die kunnen tot 60 pet. van het daarvoor betaalde bedrag en gespreid over twee tot drie jaar worden afgeschreven in de belas tingsaangifte. Een derde fiskale maatregel is het optrekken van het grensbedrag van 400.000 fr. tot 800.000 fr. waarop de fiskale aftrekbaarheid der kapi taalsterugbetalingen van toepassing is. Tegelijkertijd zal de maximaal toegelaten aftrek in de personenbe lasting verhoogd worden van 45.000 fr. tot 60.000 fr. Deze maat1 regel geldt voor middelgrote wo ningen gebouwd, vernieuwd of ver worven tussen 1 juli 1981 en 31 december 1982 en dit gedurende de vijf eerste jaren van de looptijd van de lening. De Algemene Centrale van het A.B.V.V. zal haar inspanningen blijven verderzetten om de bouw sektor te saneren maar tegelijker tijd zal haar aandacht worden toe gespitst op de sociale toestand van de langdurige werklozen in de bouw. Sociale begeleidingsmaatre gelen moeten verhinderen dat deze mensen in de kou blijven staan. n<M i' E. De Nauw

Voor Allen | 1981 | | pagina 1