DE MANDATARIS HET VLAAMS ARDENNEN SCHILDERS ATEUER: EEN GESLAAGDE FORMULE Het Gezinsfeest «VOOR ALLEN» 5fpTEne£ft -198-1 - CSC-VORMIN6SWERK GEWEST AALST Editoriaal Een kritische beschouwing voor wie het schoentje Binnen in BERICHT AAN DE SP-AFDELINGEN fi KADERDAGEN GEMEENTEBELEID Door A. VAN DEN BOSSCHE K Federaal Voorzitter CARTOONS VOOR ALLEN» SIGARENMAKERS CHRISTENEN VOOR HET SOCIALISME IRAN AKTUEEL PARLEMENTAIRE VRAGEN De verschillende afdelingen worden verzocht zo spoedig mogelijk de stickers van het fami liefeest «Voor Allen» af te rekenen op het rekeningnummer 000-0525448-96 van de SP- Federatie Aalst, Houtmarkt 1 te 9300 Aalst. F. Van den Bossche Federaal penningmeester et-ov/if e Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 4 september 1981 43* jaargang nr. 34 Weekblad van de S.P. Alle goede initiatieven ten spijt en de lessencyclus die voor de va kantie door onze Federatie ten be hoeve van kandidaat-mandataris sen werd gestart is een goed initia tief bestaan er heel wat misver standen omtrent de rol van de man dataris in onze partij. Enkele ongelukkige voorvallen die spijtig genoeg in elke afdeling kun nen voorkomen, hebben mij tijdens de vakantie even dieper doen in gaan op het «verschijnsel» manda taris. Wat is een mandataris dan eigen lijk? Kramers geïllustreerd Neder lands woordenboek, om nu eens niet Van Dale aan te halen, om schrijft mandataris als «gevolmach tigde, houder van een mandaat» en mandaat als «machtiging om na mens anderen te handelen». Het gaat in die bijdrage over de S.P.-mandataris in de regering, het parlement, de provincieraad, de in tercommunale, de gemeenteraad, het O.C.M.W.,. Deze persoon, la ten we hem gemakkelijkshalve «ka meraad» noemen, zoals vroegere socialisten plachten mekaar aan te spreken, heeft zich ter beschikking gesteld van de partij en werd op een bepaalde manier uitgekozen om namens de partij zitting te heb ben in één van de bovengenoemde organen. Het is echter eerst en vooral de partij die deze persoon afvaardigt. Hij treedt op namens de partij Deze zin is van zeer groot belang. Als lid van partij onderschrijft hij de statuten (herzien in 1980) en verbindt er zich mee te handelen conform deze statuten. Hij onderhoudt een voortdurend contact met de partij om telkens wanneer het mogelijk is verslag uit te brengen over de problemen die aan de orde zijn om te vernemen welk standpunt hij als mandataris van de S.P. moet innemen, meer bepaald hoe hij moet stemmen over een bepaald punt op de dagorde van gemeenteraad, op de raadszit ting van het O.C.M.W., of tijdens de vergadering van de intercommu nale. Het zal de meesten van ons wel bekend zijn dat er op het nationaal vlak een voortdurende samen spraak wordt bewerkstelligd tussen de mandatarissen en de partijtop Belangrijke standpunten worden bepaald tijdens de vergadering van het Bureau, de Algemene Raad of tijdens een Congres. Op het gemeentelijk vlak is deze situatie minder duidelijk. Bepaalde mandatarissen hebben de (verkeer de) indruk dat eens zij de gunst van het kiezerskorps hebben gekregen, zij een blanco-cheque bekomen hebben voor de volgende zes jaar. Het is socialisten onwaardig er een dergelijke mening op na te houden. De gemeente is de basiscel van onze demokratie en het is daar in Bij het begin van het verlof hebben we in «Voor Allen» reeds de nadruk gelegd op de inspanningen welke VASA levert ten voordele van de toeristische uitbouw van de Vlaamse Ardennen door middel van een actieve kunstbeleving, met name het inrichten van seminaries landschapsschilderen. Daar dit initia tief volledig past in het door de socialisten steeds beijverde democratiseringsprincipe van kunsf en cultuur, het zoveel mogelijk werken naar en betrekken van gewone mensen die ook talenten bezitten op gebied van plastische kunsten, achten wij het dan ook wenselijk nogmaals VASA even te belichten. Ook minister Marc Galle is inmiddels overtuigd van de betekenis van VASA, enerzijds door de schilderdagen, maar anderzijds ook door het weefatelier voor wandtapijten, in de Vlaamse Arden nen. Derhalve houdt hij eraan tijdens de vernissage van de tentoonstelling der werken van de deelnemers van dit jaar welke doorgaat op zaterdag 5 september in het Recreatiedomein te Kluisbergen-bos een gelegenheidsrede uit te spreken. C.V. Actieve kunstbeleving midden de ongerepte natuur, een ideale vakantie activiteit ingericht door VASA, zoals hier te Kv'.emont. Het elfde seminarie landschapschil deren van VASA is opnieuw een succes geworden. Hoe het komt? Vooreerst omdat het opzet van de V AS A-schildernamiddagen funda menteel en onbetwistbaar positief, ja echt humanistisch is. Echt mens- verrijkend is, zowel voor de begin ner als voor de geschoolde kunste naar, de architekt, de amateur schilder, het genoegen van het kreatief bezig zijn te midden van de overweldigende natuur; eveneens verrijkend is het vertoeven in een sfeer van hartelijkheid met gelijk gestemde vrienden. Bij VASA is er geen plaats voor gejaagdheid, span ning, prestatiedrang, naijver. Verder had een feilloze organisatie voor alles gezorgd: zoals beloofd waren er telkens bekwame en hulp vaardige monitrices en monitoren, voor de drie week-ends werden prachtige brokken natuur voor De deelnemers van de voorbije kaderdagen alsmede de andere belangstellenden willen wij ervan verwittigen dat wegens een aantal organisatorische omstandigheden de kaderdagen rond gemeentebeleid gepland vanaf einde september verlegd wor den naar de maanden januari, februari en maart 1982. Ondertussen zal wel gewerkt worden aan een federaal platform voor de gemeenteraadsverkiezingen waarover later meer nieuws. Chris Vancoppenolle Gewestelijk secretaris elk wat wils uitgekozen, voor de niet-schilderende familieleden wa ren gezonde en ontspannende wan delingen uitgestippeld, op het einde van elke sessie konden de hongeri ge magen terdege worden gevuld. lees door pag. 2 Onze medewerkster Carine Cla- vie tekende enkele ludieke illus traties bij de activiteiten op het gezinsfeest «Voor Allen». Lach mee op de verschillende pagina's van dit blad. Abraham Ruiz graaft in het ver leden: de staking van de Ge- raardsbergse sigarenmakers op pag. 2 Gezien de belangstelling van di verse zijden boomt Valere Fouc- quaert nog even door over het hoe en waarom van deze bewe ging. Lees pag. 7 In de rubriek «Buitenland» heeft Dirk De Pauw het over de recen te bomaanslag op een paar Iraanse leiders. Zie pagl Senator Willy Vernimmen stelde een paar pertinente vragen aan de minister van Openbare Wer ken. Een overzicht vindt men op pag. 9 de eerste plaats dat de daadwerke lijke inspraak dient te worden geor ganiseerd. De partij komt aan het woord tij dens de vergadering van het partij bestuur tijdens de algemene verga dering. Wanneer deze ruime verga dering de opdracht geven aan de mandataris dan is deze verplicht zich van de opdracht te kwijten zoals het hem werd voorgeschre ven. Dat is toch maar logisch. Twintig personen en meer zullen toch een meer evenwichtige mening kunnen vormen vooral wanneer het over «politieke» beslissingen gaat. Het spreekt vanzelf dat een be kwaam en dynamisch mandataris niet zal afwachten wat de partij hem zal voorzeggen. Hij zal zelf voorstellen doen, deze toelichten en met argumenten verdedigen. Veelal zal het zijn visie zijn die het, eventueel aangevuld en verbeterd haalt. Openheid is echter onont beerlijk. De partijtucht is m.i. voor de S.P. van essentieel belang. Onze partij kan zich de weelde niet veroorlo ven een toevallige groep «cowboys» af te vaardigen naar de gemeente raad of het O.C.M.W., die daar maar eigenzinnig beslissen wat ze willen. Het is met spijt dat ik zulke zaken moet neerschrijven want voor echte socialisten is dit open deuren in trappen. In de praktijk zien we echter wel eens dat wat open deu ren moesten zijn gesloten deuren blijven en zelfs muren worden van onbegrip, onwil en zelfs vijandig heid. Van de eerste tot de laatste van onze mandatarissen, op welk ni veau ook zouden «in bekoringen en gevaren» moeten denken aan de eenvoudige bepalingen van manda taris en mandaat zoals bij de aan vang van dit artikel werd gesteld. Iedereen heeft het recht en zelfs de plicht in de partij zijn mening te hebben en te verdedigen; het is echter aan de partij om te beslissen welk standpunt zal worden ingeno men. Is dit geen voorbeeld van «toegepaste demokratie»? Mare Mortier Elkeen, helaas, stelt vast dat de rechtse conservatieve krachten in ons land zich werkelijk verenigen en elke gelegenheid te baat nemen om de socialisten en datgene wat dank zij hen werd verworven verdacht te maken en aan te vallen. Het aanvalswa pen, waarvan zij zich hierbij bedienen, is in de eerste plaats de geschreven pers. De dagelijkse rechtse indoctrinatie van de massa is nooit zo groot en brutaal geweest als vandaag. Tot analoge vaststellingen kwam ook pgt. W. Vernimmen in zijn editoriaal in «Voor Allen» van verleden week onder de titel «De Christen-Democratie heeft gekozen». In een crisisperiode, waar in de koopkracht van loon- en weddetrekkenden steeds zwakker wordt en straks een half miljoen mensen geen werk meer hebben, vindt diezelfde pers veel gemakkelijker het gewenste midden om hun verderfelijke ideeën weerklank te doen vinden. Welk verdedigingswapen moeten wij, socialisten, hierbij in de arrondissementen Aalst en Oudenaarde opstellen om die rechtse aanvalsvloed te neutraliseren? Het antwoord is vrij eenvoudig: het zelfde wapen. Met een sterke socialistische geschreven pers, waarin wij onze rechtvaardige maatschappijvisie kunnen propageren en de rechtse leugenach tige taal kunnen weerleggen, zal het gevaar dat de arme steeds armer en de rijke steeds rijker gaat worden veel minder groot zijn. Van deze idee zouden alle afdelingsverantwoordelijken en militanten binnen de socialistische gemeenschappelijke actie diep doordrongen moeten zijn. Indien wij niet willen dat binnen het hierboven geciteerde gebied ook dat wapen uit onze handen wordt gerukt moet ons weekblad «Voor Allen» verder blijven bestaan, méér zelfs, moet het nog op ruimere schaal verspreid en gelezen worden. Het Gezinsfeest «Voor Allen» op 13 september a.s. in «De Gavers» te Geraardsbergen geeft elkeen de gelegenheid om op een zelfs zeer aangename manier hiertoe zijn steentje bij te dragen. Een goed geslaagd gezinsfeest, waarvan de integrale opbrengst naar de noodzakelijke ondersteuning van ons weekblad gaat, is de conditio sine qua non om zonder drastische kostprijsverho ging de leefbaarheid van «Voor Allen» veilig te stellen. De entousiaste inzet van de meeste partijverantwoordelijken binnen het arrondissement Aalst op ons eerste gezinsfeest verleden jaar zouden wij dit jaar graag uitgebreid zien tot die van OudenaardeMet verenigde krachten en een massale opkomst van militanten en sympathisanten uit beide arrondissementen, moet dit feest uitgroeien tot een topconcentratie van allen die beseffen tot wat de opbrengst uiteindelijk moet dienen. ^WlEgpVOOR RILE.H »£LK0M'

Voor Allen | 1981 | | pagina 1