BEDENKINGEN BIJ DE BEGROTING 1982 Boel: de schrijnende onmacht ABORTUS: EEN PRANGENDE VRAAG HET DECREET OP DE AFVALSTOFFEN Editoriaal Binnen in Door Mare Galle Minister van de Vlaamse Gemeenschap Abortus: een doel op zich zelf of een pijnlijke remedie? RECHTSE VANDALEN WIJZIGING KIESSYSTEEM NEDERLANDSE REGERING VOLKSHUIS DE DAGEN VAN NINOVE eLflv/ie e. Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 11 september 1981 43' jaargang nr. 35 Weekblad van de S.P Zelden is in het politiek gebeuren een staatsbegroting zo in de aktualiteit gekomen als deze voor 1982. Aanleiding daartoe zijn ongetwijfeld de aangekondigde bezuinigingen en de fiscale wijzigingen. Daar waar blijkbaar iedereen met een redelijke bezuiniging akkoord gaat, stelt zich toch de vraag op welke manier en bij wie moet men aftoppen. Iedereen schijnt bereid iets in te leveren op voorwaarde dat hij het niet moet doen. Het is ook wel bedenkelijk dat men er in de gegeven omstandigheden in gelukt is IEDEREEN tegen IEDEREEN in het harnas te jagen. Maar meestal gebeurt dit in dezelfde kategorie van mensen, nl. in de werknemerskategorie, en dit is voor de S.P. een gevaarlijke situatie. Begroting in funktie van een beleid Het is voor mij duidelijk dat een begrotingsdiscussie niet alleen mag handelen over enkele tientallen miljarden; maar dat een begroting de weerspiegeling moet zijn van opties en beleidsvormen. Het ont gaat niemand dat de huidige opera tie veeleer gelijkt op een bricoleren dan op een werkelijke beleidsvisie. Ik moet evenwel benadrukken dat vanwege de S.P. enkele beleidsvor men doorgedrukt werden, en die ons niet onverschillig kunnen laten. Denken wij hier vooral aan het vernieuwd economisch beleid terug te vinden in verschillende wetten en die tientallen miljarden vergen. Het resultaat hiervan zul len wij slechts binnen een paar jaar kunnen ervaren, maar intussen kan al wat rechts is in dit land er lustig op los gaan en vooral tegen de werklozen. Hogere inkomsten aftoppen! Het nadeel ervan alhoewel wij kunnen akkoord gaan met de aftap ping is dat men in realiteit alleen of bijna uitsluitend de gekende lo nen, en dan vooral deze van de openbare orde gaat treffen. Waar heidshalve, dient gezegd te worden dat ook voor bepaalde vrije beroe pen wettelijke maatregelen geno men werden. Denken wij hier voor al aan de toepassing van B.T.W. (17%) op honoraria van advoka- ten, notarissen en gerechtsdeur waarders en de invoeringen van de indiciënbelasting. De vraag die wij ons echter stellen: in hoeverre zijn deze maatregelen efficiënt om ook in deze kategorie af te toppen. Op de Boelwerf wordt er niet langer gestaakt. Na 22 weken aktie tegen de afdanking van 128 werknemers dienden de stakers vorige dinsdag ochtend om 6 uur er noodgedwon gen maar zeer zwaar ontgoocheld het b(jltje bij neer te gooien. Toen vorige zondag de nationale besturen van de drie metaalvakbon den beslisten de Boelstaking niet langer meer te steunen, wisten de meesten al dadelijk dat het einde zeer nabij was. De uitbetaling van 1.800 werknemers vroeg immers per dag een bedrag van meer dan anderhalf miljoen frank. Uiteraard kon dit bedrag onmogelijk door het stakerskomitee zelf opgebracht worden. Zonder twijfel laat de voorbije Boelstaking bij de in-steek-gelaten stakers maar ook bij de ganse Vlaamse linkerzijde een zeer wran ge nasmaak achter. De zeer be twistbare beslissing van de metaal bonden om de staking niet langer te steunen, zogezegd omdat de door de statuten vereiste stakersmeer derheid van 66% niet meer aanwe zig was, heeft in alle geval heel wat kwaad bloed gezet. Op het ogen blik dat er in gans Vlaanderen een grootse progressieve solidariteit- saktie kon op gang komen die de rechterzijde en het patronaat in deze tijd van crisis en recessie nog eens op de sterkte van een georga niseerde arbeidersbeweging kon at tent maken, haakten de bonden af. De vraag kan thans wel gesteld worden of de bonden werkelijk een dergelijke solidariteitsaktie wilden op touw zetten. De vaandelvlucht in statuten wijst zeker op een be langrijke aanwezigheid van gemak zucht. Het ganse verloop van de staking en vooral van het einde ervan geeft in alle geval een zeer duidelijk beeld van de ontstane vertrouwenscrisis in de relatie tus sen syndikale basis en leiders, een vertrouwenscrisis die de arbeiders beweging vandaag de dag best kan missen. De patronale hoek kan er immers alleen maar voordeel uit trekken. Paul Goossens wees deze week in 'De Morgen' terecht op de instemmende reacties van de Vlaams-patronale pers op de me- taalbondenbeslissing de staking niet langer meer te steunen. Men is het inderdaad niet gewend in deze rechtse pers zoals Nieuwsblad en De Standaard gunstige kommenta- ren aan te treffen op vakbondsbe slissingen. Als dit toch gebeurt, is er zeker meer dan genoeg aanlei ding gegeven om de bewuste beslis singen nog eens degelijk onder de loepe te houden. Wat er thans bij velen achterblijft, is een moeilijk te verteren gevoel van onmacht. Het gevoel in de steek gelaten te zijn door de princi pes waar men voor vecht. Het zal bij de gewezen Boel-stakers maar ook bij hun tienduizenden sympa thisanten waarschijnlijk langer dan 22 weken duren om dat gevoel te verwerken. Daarvoor is de ont goocheling te groot Dirk De Pauw Vorige week werd voor het eerst sinds enkele jaren een proces rond abortus ingezet. Gelegenheid om zowel langs de zijde van de voor- als tegenstanders de wapens opnieuw te scherpen. Hiermee komt het abortusprobleem terug in de aktualiteit en stelt zich meer dan ooit de noodzaak een oplossing te vinden die moreel en sociaal te verantwoorden is. Bijgaande tekst wil enkele argumenten aan de diskussie toevoegen. Het definitieve antwoord dient zo vlug mogelijk door de parlements leden gegeven. Freddy VERKRUYSSEN. Het abortusprobleem is zeker niet nieuw. Vrouwen hebben steeds, ongeacht de bestaande samenlevingsvorm, het politiek of sociaal stelsel, onge wenste zwangerschappen onder gaan. Heel wat middelen tot vruchtafdrijving zijn trouwens reeds bekend van in de Oudheid. De houding terzake van de over heid mag in de loop der tijden sterk variëren, gaande van een totaal verbod tot aanmoediging en zelfs verplichting, toch zijn daarentegen de oorzaken van de keuze steeds dezelfde: politieke en/of ekonomi- sche motieven bepalen de repres sieve of tolerante houding van de overheid. De bewering dat abortus een doel op zichzelf zou zijn, slaat nergens op. Men moet het beschouwen als een onvermijdelijk kwaad van zo dra de toegang tot de contraceptiva zal ontzegd geworden zijn, hetzij door simpel verbod, hetzij door gebrek aan informatie. We leven in een periode van one nigheid die ervaren wordt als een overgangsfase. Overgang naar wat? Laten we, teneinde het doel te kunnen bepalen, eerst de feiten en oorzaken eens afbakenen. Het is van belang vast te stellen dat het op dit ogenblik onmogelijk is abortus totaal af te schaffen. Vrou wen die hun toevlucht nemen tot abortus verkeren in een zodanige ontredderde toestand dat ze de li chamelijke en mentale verminkin gen die zo een operatie veroor zaakt, toch zullen kunnen dragen. En deze ontreddering, welke ook haar oorzaak moge wezen, is zo hevig dat alle legale, strafrechtelij ke, morele en religieuze hinderpa len over het hoofd worden gezien. Het is dus een feit: abortus, verbo den of niet, bestaat. Ongeacht de wil van de wetgever of heersende macht. Wanneer abortus strafbaar wordt gesteld, zullen de fysieke en morele letsels dieper en pijnlijker zijn. Is dat wettelijk? Is dat noodzakelijk? Zeker niet, en toch. Abortus is dus een kwaad, dat zelfs onder de beste klinische veiligheidszorgen een noodzakelijk gemaakt kwaad blijft voor de vrouw. Wanneer men spreekt over abortus heeft men het steeds over de strijd tegen de kwade gevolgen van de ziekte maar nooit tegen de ziekte zelf. In een evenwichtige demokra- tische gemeenschap moet abortus lees door p. 2 Vrijdagnacht bekladden rechtse kreaturen de gevel van het nieu we HAK-huis, zochten relletjes en beschadigden auto's. Zie pag. Schepen Edgard Hooghuys heeft het in een speciale bijdrage over de gevolgen van het afschaffen van het panacheren bij de vol gende gemeenteraadsverkiezin gen. Lees pag. In de rubriek «Buitenland» heeft onze medewerker Dirk De Pauw het deze week over de moeilijke regeringsvorming bij onze noorderburen. Zie pag. Abraham Ruiz haalt nog enkele historische anekdoten op over het Geraardsbergse Volkshuis op pag- Na een welverdiende rustperiode is onze Ninoofse medewerker Urbain Verekens terug met zijn sprankelende kroniek «Ninove dag aan dag» op pag. Ga. -ft Z)>-tt Aaa/c cZat AeuXe.ftt4t ircm Vbo/9 f)U£/i Wat wel naar een gevaarlijke si tuatie evolueert Mijn persoonlijke mening is echter dat men door deze maatregelen vooral ook door de terugschroeving decumul, het doel niet gaat berei ken dat men vooropstelt, maar veeleer een groot aantal treft van wat ik zou willen noemen de mid delmatige inkomens, kaderperso neel, bedienden en geschoolde werknemers. De maatregelen zijn inderdaad te zwak in de kategorie, van wat ik wil noemen de «onkon- troleerbaren», beheerders, sommi ge vrije beroepen en handelszaken. En ook deze situatie is gevaarlijk voor de S.P. Opletten met allerlei nieuwe modellen! Er is heel wat te doen omtrent bepaalde nieuwe modellen die ont wikkeld worden, vb. Maribel e.a. Wij moeten hier duidelijk zeggen dat al deze geleerde modellen slechts worden vooropgesteld in funktie van één objektie: KOS TENVERMINDERING VOOR DE BEDRIJVEN. Dit mag, maar zeker toch niet alleen en uitsluitend op de rug van de werknemers. Andere invloeden kan ik er onmo gelijk in terugvinden. Verroeste strukturen... en index Niets wijzigen is wellicht ook een vorm van konservatisme. Onze sociale strukturen, ziektever zekering, werkloosheid, pensioe nen, dateren van de jaren na de bevrijding, waar begrippen priori taire, noodzakelijke en aanvullen de behoeften een andere betekenis hadden. Ons R.M.Z.-systeem faalt in zijn prioritaire doelstelling, d.w.z. zor gen voor een herverdeling van het inkomen. Dat betekent met andere woorden dat sommigen (vooral ge pensioneerden) te weinig krijgen, terwijl anderen wellicht teveel ont vangen. Maar ook deze wijziging moet met veel omzichtigheid wor den aangepakt. Bijzonder moeilijk daarin is zeker het indexprobleem. Het is al te gemakkelijk te zeggen dat ons hui dig systeem niet deugt en bijgevolg Er is dit jaar al veel geschreven en gezegd over mijn afvaldecreet. En terecht. Een afvalstoffenwet was dringend nodig. Niet enkel en alleen, zoals al te vaak gedacht wordt, vanuit het oogpunt van de milieuzorg maar ook in functie van de energieproblemen. Afvalstoffen kunnen inderdaad herwonnen worden en niet terug-haalbare afvalstoffen kunnen verwerkt worden zo dat energie of bepaalde secundaire produkten geproduceerd worden. De snelheid waarmee dit decreet voor Vlaanderen werd gerealiseerd is echter typerend voor de mogelijkheden die zijn ontstaan na de gewestvorming. Een decreet mag echter geen dode letter blijven. Daarom ben ik bijzonder verheugd dat de afvalstoffenmaatschappij, die de spil is waarrond alles zal draaien, op 1 oktober daadwerkelijk van start gaat. Het personeel van deze maatschappij zal onmiddellijk werk maken van het opstellen van de nodige koninklijke besluiten. Zo zullen de vergunningsvoorwaarden voor stortterreinen, verbrandingsinstallaties, verkleinings- en composteringsinstallaties en de vergunningsprocedure vastgesteld worden. Alle bestaande vergunningen vervallen immers op het ogenblik dat uitspraak wordt gedaan over de nieuwe vergunningsaanvragen en deze moeten ingediend zijn voor 25 juli 1982. (één jaarna verschijning van het decreet in het Staatsblad). De meldingsplicht, als allernoodzakelijke informatiebron, zal worden ingevoerd. De afvalstoffenmaatschappij zal onmiddellijk met de voorbereiding beginnen van de bouw van een eigen Vlaamse installatie voor de verwerking van industrieel en probleemafval zodat wij niet meer afhankelijk blijven van het buitenland. Teneinde tot een globale en efficiënte aanpak van de afvalstoffenproblematiek te komen wordt begonnen met het opstellen van het afvalplan voor Vlaanderen. De controle en het toezicht zullen van zeergroot belang zijn. Deze zal zo vlug mogelijk uitgebouwd worden teneinde de doelstellingen van het decreet op een optimale marlier te verwezenlijken. Een zware opdracht voor de nieuwe afvalstoffenmaatschappij. MAAR HET IS DE HOOGSTE TIJD. maar moet veranderen. Misschien zou men kunnen afzwakken vanaf een bepaald bedrag... maar die ene toegeving kan een andere verwek ken om uiteindelijk het ganse sys teem te ontmantelen. Liever dan dit risico te lopen, kan men andere maatregelen nemen die hetzelfde effekt hebben en die de index niet in vraag stellen. t iskaliseren Indien men ergen orde op zaken wil stellen (en dat is wel nodig) dan kan men dit naar mijn gevoelen veel beter via fiskalisatie dan door aller lei bricolage. Dit is ook het geval voor de kinderbijslag en voor be paalde sektoren van de ziekteverze kering. Een duidelijke lijn bepalen! Naar mijn mening is de toestand nooit zo moeilijk geweest als van daag. Iedereen loopt er ontevreden bij en de rechtse pers jaagt ieder een tegen iedereen op, om waar schijnlijk nadien dubbel te kunnen toeslaan. Daarom moet de S.P. een duidelijke lijn bepalen en een grote informatie, en indien nodig een aktiecampagne op touw zetten. De bevolking heeft inderdaad het recht te weten hoe de toestand evolueert. Demokratie vereist ook kennis en inspraak. Willy VERNIMMEN Senator 6%5/re5rV0fiR fll£H

Voor Allen | 1981 | | pagina 1