PENSIOENEN EN SOCIALE VERGOEDINGEN VANAF 1 SEPTEMBER IETS HOGER DENDERLEEUW VAN HOREN ZEGGEN... Vlaams TV-debat CSC OPHASSELT VIERT KERMIS MEE!!!! NINOVE DAG AAN DAG Stop die waanzin Nieuws uit Welle Jeugdveertiendaagse JEUGDRAAD BOND MOYSON Afdeling Ninove Thuisverplegingsdienst Pensioenen Andere sociale vergoe dingen Beschouwingen inzake pensioenen Kermisprogramma EERSTE DAG TWEEDE DAG DERDE DAG VIERDE DAG Vijfde dag ZESDE DAG ZEVENDE DAG «Voor Allen» - 11 september 1981 - 5 E. De Nauw Het is dankzij het energiek optre den van de socialisten in de rege ring, dat bij de voorbereiding van de begroting van 1982, het principe van de aanpassing van de lonen en ook van de sociale vergoedingen aan de index volledig behouden bleef. Maar de aanvallen tegen die aanpassingen blijven voortduren en nemen in hevigheid toe. In deze tijden van levering toch nog een berichtje over opslag en dan wel voor de gepensioneerden en voor sommige sociale vergoedingen die vanaf 1 september ingevolge het spel van de indexkoppeling met 2 pet. zullen stijgen. We laten verder de cijfers van de verhogingen volgen, eerst voor de pensioenen maar ook voor de kin derbijslagen, de geboortepremies en de werkloosheidsvergoedingen. Voor de gepensioneerden valt er mogelijk verhoging van het maan delijks pensioen te verwachten van 200 tot 500 F al naar gelang het pensioenstelsel. Vooral een algemene opmerking: de cijfers van de pensioenen en van de verhogingen betreffen de mini mumbedragen voor volledige loop baan. De juiste bedragen van de pensioenen en van de stijgingen ingevolge de indexaanpassing blij ven afhankelijk van loon of wedde tijdens de periode van tewerkstel ling. 1. Werknemerspensioenen voor gezinnen, stijging van 241.728 F per jaar naar 246.564 F of maandelijks van 20.144 F naar 20.547 F of verhoging met zowat 403 F per maand. 2. Werknemerspensioenen voor al leenstaanden. Sedert 1 januari 1981 zijn de basisbedragen gelijk voor mannen en vrouwen. Ze stijgen per jaar van 193.440 F naar 197.304 F. Maandelijks is dit van 16.120 F naar 16.442 F of verhoging met zowat 322 F. 3. Overlevingspensioenen of we duwepensioenen. Er blijft een klein verschil tussen het rustpensioen al leenstaande en het overlevingspen sioen. De stijging is van 190.200 F per jaar naar 194.004 F of maande lijks van 15.850 F naar 16.167 F of een verhoging met 317 F. 4. Cumulatie overlevingspensioen en rustpensioen. De stijging is van 209.220 F per jaar naar 213.408 F of maandelijks van 17.435 F naar 17.784 F of verhoging met 349 F. 5. Gewaarborgd inkomen voor be jaarden, gezinnen. De verhoging is van 163.921 F per jaar naar 167.199 F. Maandelijks vertegenwoordigt dit een stijging van 13.659 F naar 13.933 F of ongeveer 274 F meer. 6. Gewaarborgd inkomen voor be jaarden, alleenstaanden. De stij ging is van 118.020 F per jaar naar 120.381 F. De maandelijkse verho ging gaat van 9.835 F naar 10.032 F of ongeveer 197 F meer. 7. Invaliditeitspensioenen mijn werkers, ondergrondse werklieden, gezinnen. De verhoging is belang rijker van 282.408 F naar 288.048 F of maandelijks van 23.534 F naar 24.004 F of 470 F meer. Ook de kinderbijslag zal vanaf 1 september geindexeerd worden. Voor het eerste kind wordt dat 1.716 F per maand. Voor het twee de kind 2.722 F, voor het derde 3.728 F, voor het vierde 3.802 F, voor het vijfde en de volgende 3.828 F. Voor de wezen wordt het maandgeld opgetrokken tot 5.234 F. De vergoedingen bij geboorte zul len er per 1 september als volgt uitzien: 21.907 F voor de eerste geboorte, 15.110 F voor de tweede en 8.128 F voor de derde en vol gende Ook de werkloosheidsvergoedin gen zullen iets opgetrokken wor den. De maximumtarieven zien er als volgt uit: 885 F per dag voor de gezinshoofden, vanaf het tweede jaar werkloosheid 590 F per dag voor de niet-gezinshoofden. De mi nimumtarieven worden 717 F per dag voor een gezinshoofd, voor de andere meerderjarige werklozen 520 F per dag, tenzij ze samen wonen, dan vallen ze terug op 410 F minimum. Hier en daar zal je de affiches-nog een tijdje zien hangen: zaterdag 5 september, optreden van Vuile Mong en de Vieze Gasten in circus tent te Huissegem-Halt. Voor de vierde keer waren ze er. Van 's morgens was het gezelschap al in het getouw. Tent opbouwen, po dium en klankinstallatie opstellen met tussendoor een kop koffie en het ontbijt. Rond het gezellige pleintje oude mensjes die het vreemde volkje gadesloegen en zich in het septemberzonnetje koesterden. Om 15 uur zaten de kinderen uit deze oude buurt met spanning op het kinderprogramma te wachten. Mong en de zijnen vergastten hen op een puike show. 's Avonds zat de tent afgeladen vol. Zo'n 150 toeschouwers volgden Mong in zijn escapades tegen Kerk, kazerne en kapitaal. Na de pauze bracht Mong een overzicht van tien jaar de Vieze Gasten en zorgde hij in de lijn van het vormingstheater voor een aantal voor de groep tech nische innovaties. Mong zelf was achteraf heel tevreden met de op komst en de reacties van het pu bliek. Ook de Jong Socialisten wa ren hiermee in hun nopjes. Het was wel jammer dat de socialistische mandatarissen en verantwoorde lijken op twee na in deze van ouds her socialistische buurt nergens te bespeuren waren. Volgend jaar rond deze tijd zullen deze wel meer belangstelling hebben voor deze strijdcultuur en dit mooi initiatief, maar dan wel om andere redenen. Het zal wel niet de meest opge merkte stand geweest zijn op de Denderleeuwse braderij. Toch was er nog vrij veel belanstelling, voor al dan van jongeren, voor de actfe van Jong Socialisten en Wereldwin kel tegen de installatie en de aan maak van nieuwe kernwapens en de waanzinnige bewapeningswed loop. Het bestaande atoomarsenaal volstaat immers nu al om de wereld minstens 15 keer te vernietigen. Nieuwe kernwapens en kerntaken kunnen ons niet meer veiligheid brengen, zeker niet op een moment dat steeds meer politici en militai ren ervan uitgaan dat een atoom oorlog op kleine schaal mogelijk is met de nieuwe meer geperfectio neerde kernwapens. Voor Europa het geliefkoosde slagveld zal dit echter allesvernietigend zijn. De financiële middelen, de schaarse grondstoffen en energie voor der gelijke wedloop kunnen in een we reld van ondervoeding en onder ontwikkeling en in een tijd van «inleveren» trouwens beter aange wend worden. Jong Socialisten en Wereldwinkel steunen daarom ook het platform van de nationale beto ging op 25 oktober te Brussel: Géén kernwapens, niet in Bel gië, niet in Europa! Pershing II, Cruise, Neutro nenbom: neen! Afbouw SS-20 Afbouw van de bestaande kern wapens! Kernvrije zone in Europa! Zelfstandige en aktieve vredes politiek van België! Pgt Van Rampelbergh, voorzitter van het «Sport- en feestcometeit Vooruit» was zo vriendelijk ons een verslag door te sturen van de ge pensioneerden uit Welle: «De gratis reis naar de Ardennen en de watervallen van Coo, inge richt door het feest- en sportcome- teit kende een groot succes. Een eerste keer werd gestopt in Ophey- lissen. Van daar ging het over Luik Embourg - Chaudfontaine - Lou- verge - Remouchamps naar Coo. Hier werd het middagmaal geno men. Daarna was een wandeling voorzien van drie uur. Op de terug reis werd halt gehouden in een dancing te Boutersem. Hier waren voor onze gepensioneerden brood jes en koffie voorzien, het spreek woord indachtig dat er geen ver maak mogelijk is met een lege maag. Daarna werden de beste beentjes voorgezet en voor veel plezier gezorgd. Om 21.30 uur ging het dan weer richting Welle na een reis waaraan we nog lang met veel plezier zullen aan terugdenken. Vermelden we nog de SP-voorzitter Ben Heylenbosch zich tot zijn spijt moest laten verontschuldigen. Dat gold ook voor Anna Van den Ein den die we langs deze weg onze gevoelens van medeleven aanbie den bij het afsterven van haar ge liefde moeder». Tot daar het verslag van de voorzit ter van het «Sport- en feestcome teit» uit Welle. Op zaterdag 21 november gaat het nachtbal van de SP-Welle en zijn mandatarissen (Ben Heylenbosch en Jozef Christiaens door in zaal Botjeshof. Programma: 12/09: Ontspanningsnamiddag voor 6-16 jarigen op het Dorp met volks spelen en animatie, aanvang 14 uur. 13/09: ringsteking en gerrebolling in het J.C. Pingie. Free Podium in het KAJ-lokaal aanvang 20.30 uur. 1. Wij blijven ongerust wat betreft de verdere financiering van de pen sioenen. Er is toch een en ander uitgelekt betreffende de opgelegde budgettaire besnoeiingen. De Mi nister van Pensioenen zal in 1982 het moeten stellen met een begro ting die slechts 2,3pct. hoger ligt dan dit jaar. Hij had met een stij ging van 13,1 pet. gerekend. Hij moet dus 13 miljard schrappen. Welke besparingen houdt hij achter de hand? Het besluit zou klaar liggen op om vanaf 1 oktober 1981 de cumulatie van het pensioen met vergoedingen voor arbeidsongeval len of voor beroepsziekten te be perken. 2. Bij iedere indexering groeit het verschil aan tussen de pensioenen. We hebben de afwijkingen gegeven voor de kleine minimumpensioe nen voor volledige loopbaan. In andere gevallen zullen de verschil len heel wat hoger liggen. De toe passing van ons indexsysteem heeft niet altijd volledige bevrediging ge bracht bij de mensen met een klein of gemiddeld inkomen, hetzij aktie- ven of rechthebbenden van vervan gingsinkomens. Bij iedere indexverhoging horen we veelal de opmerking: «Het is toch niet rechtvaardig voor dezelfde stij ging van de levensduurte krijgen de grote inkomens soms duizend frank meer en de kleintjes een aalmoes». Het is wel waar dat de hogere inkomens via de belastingen een hoger deel van hun indexverhoging moeten inleveren. Maar ook de kleintjes moeten van hun meerin- komen door indexverhoging een deel aan de belastingen afstaan. Het eindresultaat blijft altijd dat de grote inkomens een meervoud aan indexverhoging overhielden ten overstaan van de kleintjes. Aldus is het indexsysteem, hoe sociaal ook, medeoorzaak geweest van de ver groting der kloof tussen de kleine en grote inkomens. Door plaatsgebrek was de redaktie genoodzaakt de tekst van E. De Nauw een week uit te stellen. Sorry voor dit laattijdig publiceren. Denderleeuw - Vorig schooljaar startte het Koninklijk Atheneum van Denderleeuw met een voor dracht- en debatcyclus die een groot succes kende. Dit schooljaar wordt dit initiatief verdergezet. Een eerste grootse debatavond vindt plaats op vrijdag 25 septem ber a.s. in de gebouwen van het Koninklijk Atheneum, De Naeyer- straat, 11a. Het thema luidt: «De Vlaamse Televisie: waardeloos?» Een panel van bekende televisie mensen zal over dit onderwerp dis cussiëren en graag inpikken op vra gen vanuit het publiek. Deze panel leden zijn: Willy Courteaux, TV-criticus bij het weekblad «Humo» (o.m. van de rubrieken «Open Venster» en «Dwarskijker»; Prof. Dr. De Bens - Hendrix, hoog leraar aan de V.U.B. en specialiste van het medium televisie; Louis De Lentdecker, journalist bij het dagblad «De Standaard» en TV-criticus van het weekblad «TV- Expres» (rubriek «Telescoop»); Carl Huybrechts, sportjournalist bij de Vlaamse Televisie en presen tator van het populaire zomerpro- gramma «Met Zicht op Zee». Geert Van Istendael, nieuwslezer, redacteur binnenlandse politiek (o.m. «Ieder zijn Waarheid» en «Confrontatie») en verslaggever in de Wetstraat; Toon Vanoverstraeten, onder voorzitter van de Raad van Beheer van de B.R.T. Moderator: Eddy Ringoir Dit forum staat ongetwijfeld borg voor een boeiende gedachtenwisse- ling en een massale belangstelling. Iedereen is dan ook van harte wel kom! De aanvang is 19.30 uur en de toegang is gratis. In het kader van de jeugdveertien daagse van Groot-Denderleeuw worden alle 6-16 jarigen uitgeno digd op de grootse openingsmani festatie met animatie en volksspe len. Deze aktiviteit heeft plaats op zaterdag 12 september a.s. op het Dorpsplein te Denderleeuw, aan vang 14.00 u. Dit alles is een orga nisatie van de Jeugdraad van Groot-Denderleeuw in samenwer king met alle plaatselijke jeugdver enigingen. Week-end van 12 en 13 september: Verpleegster: Leyman Lieve. Tel. 33.08.54. Avonddienst van 14 tot en met 20 september: Verpleegster: De Vulder Lies. Tel. 32.15.64. Voor het eerst sedert jaren heeft kermis Ophasselt opnieuw een vol ledig programma te bieden. Velen denken wellicht terug aan de ver vlogen tijd, waarin Ophasselt een centrum van amusement was? Wel licht zijn de stille jaren achter de rug? Leute en plezier is er voor iedereen. Het is aan jullie om dat gene mee te nemen wat jullie het best past. In ieder geval alvast veel plezier. Alle onderstaande organisaties worden elk, de een afzonderlijk van de andere ingericht. De onder linge samenwerking beperkt zich tot het gezamenlijk aankondigen van de geplande aktiviteiten. In de toekomst kan er weelicht meer sa menwerking komen. Op die manier hopen wij een nog bredere waaier van programma's te kunnen brengen. Vrijdag 11 september 1981: Film avond «Woodstock» in de zaal De Garve. Een organisatie van Werk groep Aktie. Aanvang 20 uur. Inkom 50 fr. Zaterdag 12 september 1981 3de Feestavondmarkt op het terou- de tramstatie. De plaatselijke fan fare werd gevraagd deze markt te openen. Aanvang 17 uur. 's Avonds op het dorpsplein in de grote feesttent: optreden van de radio en TV-vedette Paul Roe- landt. Aanvang 21 uur. Inkom: 100 fr. aan de kassa: 120 fr. Opbrenst ten voordele van deze dorpskrant. Dezelfde avond, optreden van de Belgische Ritme en Bluesgroep The House Jivers, dit in zaal De Grave. Een organisatie van Werk groep Aktie. Aanvang: 20 uur Inkom: 60 fr. Zondag 13 september 1981: Voetbalmatch: Rapide Ophasselt tegen Sparta Geraardsbergen. Aanvang 15 uur op het terrein van Rapide Ophasselt T'Dansant in de feesttent op het dorpsplein. Aanvang 15 uur. Inkom 40 fr. Maandag 14 september 1981: 12de Kermisprijs voor Internationale Liefhebbers BWB. Start om 14.30 uur. Ere prijzen. Meubelen De Koninck en zonen pvba. Huis Kleding André - Karei Rigaux De Henau Elektriciteit Van der Stockt Robert Jeugdclub 't Zolderken Cafe Snack Ritz. Geanimeerde ontspanningsna middag met het orkest The Stars. Grootouders uit Ophasselt en om geving, alsook alle sympathisanten, allen hartelijk welkom. Ophaling met autobus is voorzien. Verwittig tijdig. Koffietfal voor alle aanwezigen. De schare Ninoofse «Voor Allen»-lezers zal zich wel al afgevraagd hebben' hoe het komt dat er de laatste tijd weer zo weinig van en over Ninove verschijnt in het Vlaamse lijfweekblad. En gelijk heeft zij! Het betaamt inderdaad niet dat sommigen denken dat vakantie eeuwigdu rend is en het wordt dus stilaan tijd dat in alle pennen wordt gekropen om de Ninoofse rubriek vol te schrijven met massa's nieuws over al wat in onze Denderstad reilt en zeilt. Niet meer moe, doch ook niet tevreden, zetten we ons dan meteen aan de slag. Om «hete» hangijzers aan te pakken ontbreekt op dit ogenblik nog de zin. De gedachte aan die heerlijke vakantieperiode speelt nog parten en stompt nog te zeer de concentratie en de combativiteit af. Beterschap wordt beloofd want het is inderdaad nodig om bepaalde dingen eens uit de doeken te doen en recht te zetten, vooral ten aanzien van diegenen die juist de vakantie maanden hebben gebruikt om die hangijzers te creëren. Vandaag sprokkelen wij dus enkel wat rond in berichtjes, groepen en activiteitsnieuwsjes. Volgende zondag 13 september 1981 is het militantenkruim van onze federatie aanwezig in het recreatiedomein «De Gavers» te Geraardsbergen voor een spetterend Feest Voor Allen. Al wat daar op die dag aan batig saldo uit de kassen zal borrelen, gaat volledig naar een fonds dat ons Vlaams Weekblad «Voor Allen» extra leefbaar moet houden. Op het domein zullen namelijk allerlei activiteiten worden georganiseerd, waarbij de verschillende SP-afdelingen uit het arrondissement zich verant woordelijk hebben gesteld voor de goeie afloop. Zo zal niet alleen onze harmonie «De Voorwacht» zich het hart uit het lijf spelen in de namiddag, maar zal ook een uitgebreid Ninoofs frietbakkers- korps de hongerige magen spijzen (of tarten). Wij doen dus in de eerste plaats een oproep aan alle Ninovieters om nu zondag een bezoek te brengen aan «De Gavers» (programma vindt u elders in het blad) en in de tweede plaats vragen we u 's morgens niet te veel te eten opdat u de extra porties frieten gemakkelijk zoudt kunnen verwerken. Tot dan! Andere kost, maar daarom niet minder ernstig (of toch?): op zondag 2019 a.s. is Vuile Mong opnieuw te gastte Ninove op het Savooiplein, zowel met zijn circustent, als met zijn Vieze Gasten in het programma: «Alle hens aan dek!» De gastheren en -dames zijn ditmaal alle ortganisaties aangesloten bij het Ninoofs Progressief Front, waaronder dus de Jongsocialisten en het C.S.C. Voor de avondvoorstelling (begin 20 u.) zijn kaarten in voorverkoop tegen de ronde som van 100 fr. het stuk, die u graag door onze bestuursleden kunnen worden bezorgd. En dat zullen zij graag doen, want wie één keer Vuile Mong gehoord en gezien heeft, kan er niet genoeg van hebben. Een echte aanrader dus voor al de mensen die 'ns een plezante avond strijdtheater willen meemaken en die houden van: «een dolle, swingende bedoening met rake sketches en oerdegelijke muziek». Tot zover wat de avond betreft. In de namiddag is er ook reeds een vertoning voor de kinderen. Deze begint om 15 u. en draagt de titel: «Help! Meisjes aan boord!». Toegangsprijs 50 fr. Waarover gaat in feite deze «Alle Hens aan Dek»: «We zitten op een boot vol wrede piraten, het dek loopt over van de exotische schonen, messenwerpers.Dit volke ligt voor de kust voor anker. Ze zitten 10 jaar in het beroep en zien het allemaal niet meer zo erg zitten. Doelloos varen ze met hun gehavend schip de belgische wateren binnen. Er heeft blijkbaar een enorme storm gewoed, want ze moeten zich een weg banen door het wrakhout van kapotgeslagen sloepjes. Ijverig worden drenkelingen opgevist: een vrouw die zich nog net aan tafel en bed heeft kunnen vastklampen.een dopper die nog verwoede pogingen doet om zijn dopkaart droog te houden... een uitgemolken geleerde... Het leven op het schip met zijn zonderlinge bemanning begint zich stilaan te organiseren. De boot wordt opgekalafaterd en de meest technische snufjes, ontsproten aan het geniale brein van prof. Barabas worden ingebouwd. Zo uitgerust varen ze het tweede deel van het programma binnen. Het tweede deel, waar ze niet alleen vat willen krijgen op hun eigen doen en laten, maar ook op de grotere schepen die de belgische wateren onveilig maken: de regeringsboot Titanic, die moeite heeft de speculatie ijsbergen te ontwijken tevens ingericht als luxecruise voor het VBO en VEV, het vakbondsschip met Jansens en Jansens, de atoomduikboot van Prof. Zonnebloem. Tot slot enteren ze in Zeebrugge een schip met munitie en wapens. Worden onze piraten terroristen? Komt er een gewapende opstand in ons bezadigd landje? Come and see next year in ons programma. Maar laat de schrik maar weer van je lijf aflopen: we eindigen niet in een bloederige slachtpartij, maar met een potpourrie van 10 jaar vieze gasten, een steeds terugkerende oproep tot solidariteit. U wordt verwacht. U zult zich herinneren dat wij voor het verlof reeds verslag uitbrachten over de voorbereidingen van een culturele week in het kader van 10 jaar CSC- Ninove in april 1982. Eind juni kwam het beschermcomité nog gauw samen om enkele afspraken te maken in verband met de tentoonstelling rond de Ninoofse socialistische beweging. Een werkgroep werd samengesteld met kameraden die de taak op zich zullen nemen om te verzamelen en te selecteren. Bij deze doe ik een warme oproep aan alle leden en sympathisanten om alle mogelijk tentoonstellingsmateriaal op te diepen (een aantal vrienden bezorg den ons reeds foto's) en zich in verbinding te stellen met iemand van de werkgroep. Foto's, affiches, congresdocumenten, verkiezingspamfletten, badges, vlaggen en al deze dingen meer komen in aanmerking (met belofte van teruggave). De leden van de werkgroep zijn: Jean-Luc Franchet, Chris Vancoppenolle, Hedwig D'Haeseleer, Etienne Schoup, Lena Stevens, Robert Evenepoel, Emiel Mattens en ondergetekende. Beste lezers, wij rekenen op uw medewerking! Sedert enige tijd is het weer stil rond de bouw van het Ninoofse Cultureel Centrum. Uit wat men doorgaans een goedingelichtebron noemt, hebben wij nochtans vernomen dat deze aangelegenheid nog vorige lente met bijzondere aandacht werd onderzocht door het kabinet van de Vlaamse Staatssecretaris voor Cultuur, Toerisme en Huisvesting. Dit kabinet zou voorgesteld hebben aan de stad om, samen met de ontwerper, het ontwerp aan te passen op basis van een gereduceerd programma of, met andere woorden, om in een eerste fase een subsidiëring mogelijk te maken van een «bescheidener» ruwbouw. De nieuwbouw werd in 1980 geraamd op 88,5 miljoen frank, wat inhoudt dat het subsidiebedrag normaal 55,8 miljoen fr. (60%) zou moeten vertegen woordigen Aangezien op de prioriteitslijst voor 1981 voor het Cultureel Centrum een bedrag van slechts 30 miljoen fr. werd weerhouden, kan het ontwerp voor de ruwbouw maar 50 miljoen fr. bedragen. In het ontwerp moet worden geschrapt. De crisis slaat dus ook hier toe. Wij hebben daar geen probleem mee dat moet geschrapt, vermits in Ninove weldra genoeg ruimte zullen vrijkomen, die ten slotte ook nuttig zullen moeten gebruikt worden. Mogen we evenwel toch aan het stadsbestuur vragen niet te talmen met de aanpassing van het project (De Backer zal niet blijven wachten): Ninove heeft dringend behoefte aan een degelijke zaal. Naast een bezoek aan de «Gavers» kunt u dit weekeinde ook nog naar: de tentoonstelling van de ingezonden werken voor de Prijs van de stad Ninove voor Plastische Kunsten 1981 - nog open tot 1319 - alle dagen van 14 u. tot 20 u. in de bovenzaal van de stadsbibliotheek in de Dreefstraat 16. het etentje van het Majorettenkorps «De Voorwacht» op 12 en 13/9, telkens vanaf 11.30 u. in zaal «De Redding» (Artiestenfoor). Bij leven en welzijn, zeggen wij u graag... tot volgende week! Urbain Verekens

Voor Allen | 1981 | | pagina 5