VALLIG «VOOR :NDE ROOT CRISIS BESTRIJDEN... EEN GEMEENSCHAP PELIJKE ZAAK!!! SOCIALE HUISVESTING VOOR BEJAARDEN EN MINDER VALIDEN s «p Editoriaal «VOOR ALLEN» ZAL NOOIT VERDWIJNEN ffü Door Paul Van der Niepen Volksvertegenwoordiger. BINNIN IN M IK - >|p m& -- '"y 4^ f* 'N VERWEZENLIJKINGEN VOOR BEJAARDEN NODEN VAN DE GEHANDIKAPTEN Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen. Houtmarkt 1, 9300 Aalst Vrijdag 18 september 1981 43" jaargang nr. 36 Weekblad van de S.P. Rekening gehouden met het prach tige zomerweer van de week tevo: ren was het niet meer dan normaal dat de verwachtingen van de leden van de feestcommissie «Voor Al len» bij de tweede uitgave van het groots familiefeest gespannen wa ren. De voorspellingen van weer man Armand Pien voor het week end hadden de gezichten reeds iet wat langer gemaakt... en met re den. Bewolking, regenvlagen en killigheid hadden duidelijk de plaats van de zomerzon ingeno men. Niettemin werden de voorbe reidingen zoals op de talrijke com missievergaderingen gepland stuk voor stuk uitgevoerd. Aan de grote feesttent werd met man en macht (in feite meer macht dan man want de vrijwilligers waren niet zóóó talrijk opgekomen) gesjouwd, een tiental kleinere tenten voor de on derscheiden standen en attracties aangevoerd, er werd heen en weer gehold met biervaten, bakken, planken, elektriciteitsdraden, ja, tot zelfs met een frietkot en een brandkast. Het zag er allemaal rooskleurig uit zondagmorgen, letterlijk en figuur lijk. Een fris maar toch aangenaam weertje verwelkomde de vroege vissers en wielertoeristen en van zodra voorzitter Alois Van den Bossche het reeds traditioneel ge worden geweerschot tot startsein had afgevuurd, werden de eerste vaten afgetrokken. Meer en meer partijgenoten en sympathisanten doken op alsook onze mandataris sen Marc Galle, Willy Vernimmen en Paul Vander Niepen om de eerste prijzen rond te strooien. Se nator Georges De Smeyter ver tegenwoordigde de federatie Oude- naarde-Ronse, maar van die kant waaide er niettemin maar weinig wind naar de Gavers. Verontschul digingen, verplichtingen, ziekte, er is immers zoveel te doen nietwaar. In de grote fessttent blies de har monie «Hand aan Hand» er onder tussen lustig de aperitiefglazen vol, de houtskool voor de barbecue werd opgestookt, Ninove bakte de eerste porties friet en André en Henri bezorgden de aanwezigen watertanden met hun knisperende oliebollen. Voorwaar, het feest kon prachtig naar een hoogtepunt fumi- neren tot... de lucht grijszwarte slierten vertoonde en een eerste regenvlaag de opkomst ging verwa teren. Ijlings werden de tenten, bierstanden ter velde en de info- en verkoopstanden gezocht. De men sen waren misschien iets natter dan voorheen en sommigen zullen in de vlucht wellicht een stuk gerooster de spijs verloren hebben, maar het goed humeur verdween nooit en optimisme bleef troef en met re den... want de zon dook opnieuw op en wel voor de ganse namiddag enkele opengezette hemelsluizen niet te na gesproken. En ook de massa kwam opdagen, wel minderdan verleden jaar (maar dat was nu eenmaal iets uitzonder lijks) maar toch voldoende om van een groot succes te spreken voor de federatie en voor ons weekblad. Ook SP-voorzitter Van Miert had eraan gehouden aanwezig te zijn en zelfs voor geruime tijd. We zagen hem zelfs de attracties van het do mein alle eer aandoen en met zijne kleinen op een pedalo de woeste baren trotseren. Toen de Ninoofse en Geraards- bergse fanfaren en de trommelkor psen het terrein opdraafden en een jiu-jitsuklub spectaculaire akroba- tieën uitsprongen was het bomvol. Meer en meer bussen losten hun lading, Louis uit Okegem en vrouw hielden de automobilisten in rechte parkeerbanen en de zon bleef.... voor een poos tenminste. Alois en federale secretaris Chris Vancoppe- nolle holden enthousiast, de ene iets zenuwachtiger dan de andere, heen en weer. Er werd ruim ge dronken en gegeten, handen ge- (Foto W. Marckx) schud, hespen gewogen, kiekens afgehold, mattetaarten en reusach tige Giesbergse sigaren veranderen van eigenaar. Onze drie financiële experten telden gestadig de binnen komende centjes en Luc Bal met de Onkerzeelse vrienden hielden on dertussen de kinderen zoet. Deze uitdrukking moet evenwel ruim ge ïnterpreteerd worden aangezien het daar wegens de overweldigende re gen (maar van prijzen ditmaal) een gedrum van jewelste was om toch maar bij de verschillende spelen aan zijn trekken te komen. Profi ciat CSC Onkerzele, dit nieuw ini tiatief op het gezinsfeest was prima. Trouwens, alles verliep naar wens. Toen de duisternis inviel en het ook killer werd zakten de meesten af naar de fessttent. Orkest «Voca tion» zorgde voor de sfeer en de mannen van Aalst die daar de dienst verzekerden lieten zich niet pramen de glazen frekwent vol te tappen. Logisch dat het familiefeest naar mate het uur vorderde stilaan uit- deinde. En zoals we vroeger, in onze eerste schooljaren, ons opstel plachten te beëindigen met «moe maar tevreden gingen we naar huis» geschiedde het nu ook zo. De laatste glazen werden afgewassen, tafels en stoelen bijeengesleurd, en wat zeker belangrijk is, de laatste stuivers geteld. En nu Freddy Van den Bossche en Tuur De Sutter maar wachten op het eindresultaat. De laatste loodjes wegen immers het zwaarst. Hoewel er nog een aantal kameraden waren die in het Onkerzeelse Volkshuis het gewicht van het lood nog even opvoerden. Wat men ook mag zeggen, het feest is duidelijk uitgegroeid tot een wer kelijk succes. De inzet en de mede werking van alle afdelingen binnen de federatie hebben aangetoond dat solidariteit binnen onze socialis tische familie nog geen ijdel woord is. Onder deze voorwaarde spreekt het vanzelf dat we volgend jaar zonder risico opnieuw een gran dioos familiefeest «Voor Allen» or ganiseren. Maar dan wel een onder een wolkenloze hemel en met een nog grotere uitstraling en propa gandistisch effect. Per slot van re kening zitten we dan volop in de strijd voor de gemeenteraadsver kiezingen. Van één zaak zijn we echter nu reeds overtuigd. Chris VANCOPPENOLLE De westerse wereld bevindt zich sedert enkele jaren in een onvoorstelba re economische crisis. Alle pogingen van de overheid in de diverse landen ten spijt, geraakt momenteel geen enkel land uit deze benarde situatie. Ook niet de tot op heden welvarendste landen, zoals Duitsland. De egoistische rentepolitiek van de Verenigde Staten is zeker niet vreemd hieraan. Dit heeft natuurlijk tot gevolg dat de moeizaam opgebouwde welstand en welvaart, stilaan maar zeker, opnieuw bergaf gaan. Wanneer tegen deze neerdalende tendens geen halt toegeroepen wordt, of wanneer binnen korte termijn hiertegen geen doeltreffende maatregelen worden getroffen, dan riskeert de bevolking in West-Europa een verarmings proces te ondergaan, waarvan niemand het eindresultaat kan voor spellen. Dit is in elk geval geen rooskleurig vooruitzicht, zeker niet voor de jeugd, en de komende generaties, die hun toekomst nog moeten opbouwen. De Europese Gemeenschap dient bijgevolg hierin dringend haar verantwoordelijkheid op te nemen evenals de Socialistische Internatio nale en het Internationaal vakverbond. Ook ons land, het landeken van belofte zoals men België destijds placht te noemen, ondergaat al geruime tijd de nefaste gevolgen van deze economische wereldcrisis. Sedert de eerste oliecrisis in 1974 is onze welstand ook gestadig achteruitgegaan. De euforie van de zestiger jaren «de zgn. golden sixties» ligt al ver achter de rug, en is voor velen slechts nog een vage herinnering aan de rijke overvloed van weleer. De regering probeert nochtans met allerlei middelen een ommekeer in gunstige richting teweeg te brengen, maar is hierin helaas tot op heden niet geslaagd. Zulks heeft natuurlijk tot gevolg dat ons land vandaag sterk gebukt gaat niet alleen onder de enorme schuldenlast, die de grenzen van het draagbare heeft bereikt maar ook onder de acute toestand van onze openbare financien, die steeds maar onze economie bezwaren. Dit betekent bovendien dat ons land onnoemelijk lijdt onder de stijgende tekorten op de betalingsbalans en de rijksfinanciën alsook onder de steeds maar toenemende werkloosheid. Op dit ogenblik is de kaap van de 400.000 volledige werklozen bijna bereikt. Nochtans beschikt ons land over voldoende troeven om geleidelijk uit deze crisis te geraken, op voorwaarde dat alle politieke partijen in en eventueel buiten de regering tesamen met de sociale partners zowel de vakbonden als het patronaat, de middenstand en de landbouwers de vereiste eensgezindheid en de zo broodnodige solidariteit weten op te brengen. Hun gemeenschappelijke zorg zou moeten zijn vooreerst het gezondma- ken van onze openbare financien, gepaard gaande met industriële vernieuwing, actieve tewerkstellingsmaatregelen en selectieve relance. Zulks thans waar maken bij de opmaak van de begroting 1982, op een voor iedereen evenwichtige en rechtvaardige manier, zonder iedereen tegen iedereen in het harnas te jagen, ware wellicht de eerste stap in de goede richting voor het tij doen te keren. In dit licht moet dan ook het initiatief gezien worden dat de regering Eyskens vorige week heeft genomen om de ronde tafelconferentie opnieuw op gang te brengen. Hopelijk zullen de deelnemers aan deze conferentie voldoende goeie wil en wederzijds begrip opbrengen, om zonder veto's of ultimatums, tot een eerbaar vergelijk te komen, over de fundamentele tegenstellingen heen... alleenlijk met de bedoeling ons land uit de impasse te helpen. Het is meer dan hoogtijd dat zulks gebeurt. Aan alle beleidsmensen in de politieke-, syndicale- en patronale wereld NU, om te bewijzen dat zij het inderdaad goed menen met de toekomst van ons land en zijn bevolking. De Vlaamse socialisten zullen zich zeker hierbij niet onbetuigd laten. de Socialistische 1CoöperatieLees pag. 2 r ULsMZéiv In zijn wekelijkse rubriek Buitenlandbrengt Dir resultaten en gevolgen van het eerste nationaal congres vakbond Solidariteit. Lees pag. 6 In de brede waaier van sociale groe pen waarvoor de Nationale Maat schappij voor de Huisvesting en haar erkende vennootschappen bou wen, wordt er bijzondere aandacht besteed aan de specifieke noden van o.m. minder-validen en bejaarden, die tot de kandidaat-huurders of - kopers behoren. De sedert jaren bestaande belang stelling van de Nationale Maat schappij voor de Huisvesting en haar vennootschappen voor voor noemde groepen kan o.a. geïllus treerd worden door het feit dat reeds in 1964 de Nationale Maat schappij voor de Huisvesting in bij lage van haar jaarverslag een gron dige studie wijdde aan de huisves ting van bejaarden en dat zij in 1974 deelnam aan een «Week voor de gehandikapten» die te Hasselt ge houden werd. Op een nieuwe werkvergadering in mei 1981 van de erkende venoot- schap van de N.M.H. werd gebruik gemaakt van dia's en foto's om de meest markante realisaties voor de huisvesting van minder-validen, van jonge gezinnen en van bejaar den voor te stellen. Nadien werden na een kort maar vruchtbaar debat conclusies getrokken en nieuwe op ties genomen voor de toekomst. Reeds voor 1940 heeft de Nationale Maatschappij voor de Huisvesting het hare bijgedragen tot het oprich ten van huisjes voor bejaarden. Toen werd de bouw van woongele- genheden voor ouden van dagen door het Rijk gesubsidieerd tot 1/3 van de kostprijs der woning. Na de tweede wereldoorlog gebeurde de financiering in het kader van de wet van 15 april 1949, houdende de oprichting van het Nationaal Fonds voor de Huisvesting. Aldus zijn tot nog toe 12.990 wo ningen speciaal aangepast voor be jaarden, gebouwd of in opbouw. Dit is ongeveer 6,3% van het aantal verhuurde woningen. Daarbij ko men nog circa 24.550 woningen of appartementen met 1 slaapkamer, die zowel door bejaarden als jonge gezinnen kunnen worden be trokken. Niet alle bejaarden zijn echter in een aangepaste woning gehuisvest. Velen verkiezen immers de herfst van hun leven in hun huidige wo ning door te brengen. Bovendien betekenen de lage huurprijzen van de meeste der sociale woningen enige steun voor de bejaarden die veelal slechts over een bescheiden inkomen beschikken. Het aantal door bejaarden betrok ken verhuurde woningen bedraagt nu circa 77.000, dit is 35% van het aantal verhuurde woningen. Aldus is ruim 9,2% van het totaal aantal bejaarde gezinnen in België in so ciale woningen der Nationale Maat schappij voor Huisvesting onderge bracht. Extra inspanningen die werden ge daan ten bate van bij uitstek sociaal interessante bevolkingsgroepen: bejaarden en minder-validen, ver dienen nog eens extra in de verf te worden gezet. We vermelden heel in het bijzonder het gesloten circuit voor bejaardenzorg te Hoboken. De scheidingslijn tussen de taken van de lokale bouwmaatschappij «Beter Wonen» en het O.C.M.W. werd duidelijk afgebakend, maar beide aktiviteiten vulden elkaar heel goed aan. De S.M. Beter Wo nen heeft niet minder dan 300 aan gepaste woningen of appartemen ten gebouwd voor valide bejaarden en het O.C.M.W. zorgde voor een net van diensten aan huis, plus instellingen voor semi-validen en invalide bejaarden. Het woningpatrimonium der erken de vennootschappen van de N.M.H. telt ongeveer 500 wonin gen die aangepast zijn voor de huisvesting van de gehandicapten. Dit is een bescheiden cijfer, doch mag men niet uit het oog verliezen dat sommige erkende vennoot schappen op eigen initiatief een deel van hun woningen hebben aangepast aan de noden van de gehandikapten. De verdeling per gewest van de 507 woningen of appartementen spe ciaal gebouwd voor de huisvesting van motorisch gehandikapten is als volgt: vlaams gewest: 224, waals gewest: 118 en brussels gewest: 165. In vergelijking met de andere ge westen, is de hoofdstad bevoorde- ligd door de opbouw te Sint-Pieters Woluwé van «De Vriendschaps- wijk». Aldaar werd een proefexpe- riment verwezenlijkt waarbij zwaar motorisch gehandikapten, die niet in staat zijn om zich volledig te behelpen, maar toch in gelijkheid met de validen leven, bestendig in contact met de buitenwereld en in zodanige omstandigheden dat hun levensproblemen grotendeels opge lost worden. In grote trekken zijn de woningen bestemd voor de gehandicapten de zelfde als die voor de validen, met uitzondering van enkele bijzondere aanpassingen zoals vredere ingang, sommige schuifdeuren, thermos- taatkleppen die de temperaturen voor de verwarming en het warm water regelen, badkuip en w.c., wastafel en gootsteen, keukenkas ten en kranen, die aangepast wor den aan de handikap van de huurder. Er is een permanente dienstverle ning georganiseerd die hulp brengt maar dan uitsluitend op aanvraag van de betrokken gehandikapte en dit op gelijk welk ogenblik. De Vriendschapswijk is een prachtige verwezenlijking maar waarvan de toepassing tot een klein aantal be perkt blijft. De vaststelling bij die werkverga dering van de erkende vennoot schappen van de N.M.H. is dan ook dat wat betreft de sociale huis vesting van de gehandikapten er nog heel wat te doen blijft. In een periode die zich aanmeldt als die van een kleinschaligheid in de aan pak en van een geleidelijke inkrim ping van het nieuwbouwvolume, zou de sociale dimensie van de volkshuisvesting moeten geaksen- tueerd en bij voorrang voor de minder-validen. Praktische contac ten tussen de erkende vennoot schappen van de N.M.H. en de verenigingen van gehandikapten zouden hiertoe kunnen bijdragen. E. DEN AAW

Voor Allen | 1981 | | pagina 1