VIERING 60-JARIG BESTAAN S.P.-LEDE BELEID MARC GALLE TEGEN DE VERARMING SAMEN, HAND AAN HAND HET UUR VAN DE WAARHEID! Tombola Emile Vandervelde Oprichting Openbare Afvalstoffenmaatschappij een feit UITSLAG TOMBOLA STICKERS GEZINSFEEST «VOOR ALLEN» EDITORAAL door Willy VERNIMMEN Euro-Parlementslid Het P.S.-C.V.P. duel De crisis van het parlementaire regime Federalisme? Verkiezingen of niet? Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst vrijdag 25 september 1981 43' jaargang nr. 37 Weekblad van de S.P. Kd. Van Miert Karei tijdens zijn interessante toelichting over de S.P. Ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de SP afdeling Lede was het Cultureel Centrum, zater dag 19.9.81, goed gevuld met en thousiaste militanten. Omstreeks 11 uur opende gez. De Coensel Alice de academische zit ting in aanwezigheid van kd. Minis ter Mare Galle, Volksvertegenwoor diger Paul Vander Niepen, ere- volksvertegenwoordiger Bert Van Hoorick, -Burgemeester Grepdon, Schepen en Partijvoorzitter Mauri ce Minnebo, Schepenen Rasschaert en Hendrickx, OCMW-voorzitter Robert Van de Gucht, alle SP man datarissen en alle sympathieke mili tanten. Het eerste woord ging naar Burge meester Grepdon die iedereen ver welkomde en de SP afdeling felici teerde met haar 60- jarig bestaan. De burgemeester drukte de hoop uit dat de samenwerking op gemeentelijk vlak verder in de hui dige zin zou mogen worden voor tgezet. Nadien was het woord aan SP voor zitter Schepen Maurice Minnebo. Op zijn beurt verwelkomde hij ie dereen en dankte het gemeentebe stuur voor het mooie onthaal op het Cultureel Centrum. Kd. Minnebo was dan ook fier (en terecht) hier de 60ste verjaardag van onze afde ling te mogen vieren. Niet elke dag kan men zeggen dat een SP afdeling 60 jaar bestaat. En met een Lang leve de SP, besloot onze voorzitter zijn inleiding. Daarop gaf gez. A. De Coensel het woord aan Bert Van Hoorick (ere- volksvertegenwoordiger). Iedereen verlangde er naar Bert te horen met zijn historiek over de socialisten van Lede. En jazeker, de historiek van de SP in Lede was dan ook het boeiende onderdeel van laat ons maar zeggen de ganse dag. De historiek is te lezen op blz. 2 in Voor Allen in drie afleveringen. Langs deze weg wil len wij toch nogmaals ons aller vriend Bert Van Hoorick bedanken voor zijn fantastisch zoekwerk om ons die historiek te brengen. On dertussen was ook nationaal SP- voorzitter Karei Van Miert aange komen. Onze vriend kreeg dan ook een daVerend applaus nadat de Burgemeester hem verwelkomde. Daarop was het- woord aan Kd. Mare Galle, Minister van de Vlaamse Gemeenschap. Kd. Mare feliciteerde de afdeling en drukte de hoop uit dat de SP afdeling verder zo zou blijven werken, zoals zij dit nu doet. «Het is via een goede werking dat men resultaten boekt. De SP Lede kan en moet op naar de 2.000 stemmen volgend jaar bij de gemeenteraadsverkie zingen». Tot zover een zeer ont spannen Mare Galle. Daarop kwam als laatste in de rij nationaal voor zitter Karei Van Miert, aan het woord. Onze Kd. dankte het afde lingsbestuur voor de sympathieke uitnodiging. «Ik ben terecht blij hier aanwezig te zijn op deze vie ring. Hier aan de basis bij een afdeling ligt de sterkte van onze partij. Naar zij die vroeger gevoch ten hebben om deze afdeling uit de grond te stampen, naar hen gaat het grootste deel van de hulde. Zij die vandaag strijden voor de uit bouw van deze afdeling beschou wen dit als een plicht het werk van hun vroegere voorvechters verder te zetten en ook daar mogen wij fier zijn nog dergelijke militanten te hebben». Daarop bracht kd. Van Miert nog enkele beschouwingen over de hui dige politieke toestand. Citaat «Ook wij Vlaamse socialisten zijn het beu dreigementen van onze Waalse broeders te aanvaarden». (Ondertussen is dit door de huidige regeringscrisis reeds beaamd)' Na deze toespraak van onze natio nale voorzitter overhandigde Bur gemeester Grepdon aan alle spre kers en aan de partijafdeling een aandenken aan Lede en aan deze dag. Van de afdeling kwamen er ook nog bloemen aan te pas. Daar op zegende men met enig nat de nieuwe vlag en de koekjes dienden als brood. Daarop diende elke aanwezige ook te tekenen in het gemeentelijk feestboek dat trouwens ook rood was. Na die middag te hebben genoten van een democratisch middagmaal vertrok om 16 uur vanuit het volks huis een stoet door de gemeente met de fanfare en trommelkorps van Geraardsbergen. Ook onze beste dank aan de mensen van Geraardsbergen om ons uit de nood te helpen daar waar Hand in Hand ons liet vallen. Na de fantastische rondgang ging dan om 20 uur het Volksfeest door (Foto W. Marckx) in zaal De Club. Op de lustige nootjes van het orkest The Dealers danste men dan tot... En daarop... ja daarop volgende een wel verdiende nachtrust of was het voor sommigen reeds ochtend rust"? In ieder geval mogen wij als socia listen van Lede fier zijn dat deze dag niet onopgemerkt is voorbijge gaan in onze gemeente. Dus allen tot binnen 10 jaar dan zijn t'er 70. Brantegem Edwin Zoals bekend, werd door het Vlaams deelparlement op 2 juli 1981 het decreet op de afvalstoffen goed gekeurd. Daarin is de oprichting voorzien van de openbare afvalstof fenmaatschappij Op 17 september 1981 onderteken de Minister Dr. M. Galle de eerste benoemingsbesluiten, zodat de nieu we instelling operationeel kan worden. De benoemingsprocedure gebeur de conform de bepalingen van de programmawet (2 juli 1981) waar bij voorrang wordt verleend aan ambtenaren die reeds in dienst zijn bij een staatsdienst of een instelling van openbaar nut (systeem van de mobiliteit), dit evenwel binnen de gestelde eisen van diploma's en effectief bewezen nuttige ervaring in een welbepaalde specialiteit. Bij het vaststellen van de benoe mingsprocedure en -voorwaarden werd de goedkeuring bekomen van het Openbaar Ambt, de Begroting, de Syndicale Raad van Advies, de Vlaamse Executieve en de Minis terraad. Het administratief en juridisch on derzoek van de kandidaturen werd gedaan door Dhr. Van Wezemael, Draagbare zwart-wit T.V.: nr. 12123 Andere winnende nummers: 19548 11139 15298 11341 17973 12887 15232 16366 15484 17267 19363 17325 13564 14327 De prijzen dienen afgehaald te worden op het secreta riaat van de SP-Federatie Aalst, Houtmarkt 1 te 9300 Aalst, liefst tijdens de werkuren. Anders telefonisch verwittigen op nr. 053/70.51.51. Directeur-Generaal bij het Open baar Ambt en de technische en wetenschappelijke evaluatie door Prof. Dr. Ir. A. Beukens, die de nodige objectieve inlichtingen ver schaffen over de kandidaten zodat de Minister met kennis van zaken kan benoemen. Aan het hoofd van de afvalstoffen maatschappij staat de Minister Dr. M. Galle en tot Directeur-Generaal werd de Heer F. Parent benoemd. Hij is belast met de dagelijkse lei ding en de coördinatie. De Heer F. Parent is landbouwkundig inge nieur en was tot dusver eerste advi seur bij de G.E.R.B., waar hij de dienst «Leefmilieu en Ruimtelijke Ordening» leidde. De laatste jaren was hij privé-secretaris van Minis ter Gaston Geens. Taak Aan de Openbare Afvalstoffen maatschappij voor het Vlaamse Gjewest werden menigvuldige taken en opdrachten toevertrouwd door het decreet van 2 juli 1981. Deze instelling van openbaar nut (paras- tatale A) zal instaan voor het beleid inzake verwijdering van afvalstof fen. Zij stelt de planning daarvoor op, verzamelt de gegevens, inven tariseert welke afvalstoffen er zijn. Zij zal een hoofdrol spelen in de aflevering of weigering van de ver gunningen en de onderzoeken die daarmee gepaard gaan. Ook voor de dumping van afval in de Noordzee. Zij is belast met het wetenschappe lijk onderzoek over verwijdering en recuperatie van afvalstoffen, en dit in coördinatie met andere instellin gen (o.a. S.C.K.-Mol, de universi teiten, Lees door pag. 4 Globaal genomen verarmen de ar beiders en de bedienden. We krij gen zelfs te maken met het ver schijnsel van de «verdoken armoe de». Vier factoren werken deze ver arming voornamelijk in de hand: 1. De lonen en wedden dalen. Voor beeld: de bedienden die dank zij een lange loopbaan een behoor lijke wedde bereikten doet men «afvloeien» en worden vervan gen door werkzoekende bedien den, maar aan de laagst mogelij ke wedde. 2.De stijgende levensduurte. schijnbaar gecompenseerd door de indexkoppeling van de lonen, brengt een vermindering van koopkracht teweeg ingevolge het niet indexeren van de belastings schalen. 3. Het toenemen, vooral, van de onrechtstreekse belastingen. 4. De verhogingen van de bijdragen voor de sociale zekerheid terwijl men tevens de sociale zekerheid zelf uitholt. Lees door pag. 4 De regering Eyskens is zoals hijzelf verklaarde met het vallen van de bladeren ook in de wind opgegaan. Niet zo onverwacht... maar toch over een probleem, dat wegens zijn ingewikkeldheid leidt tot de meest dolle commentaren, die dan ook meestal naast de kwestie komen te liggen. De T.V.-uitzending van zondagvoormiddag heeft duidelijk aan getoond dat het er bij de twee grootste partijen nog alleen op aankwam zich bij de bevolking als «overwinnaar» te melden. Enerzijds een Spitaels erg agressief met grote dossierken nis, maar met enkele onkontroleerbare zogezegde waarheden; en anderzijds een zwakke oud-premier Tindemans, die dan behendig de rol speelde van de grote «staatsman», zogezegd in naam van de kleine man. De enige die én Tindemans én Spitaels wellicht in alle details van antwoord kon dienen is nl. Minister Willy Claes, maar die mocht thuisblijven. Hierdoor echter ontstaat een polarisatie; Spitaels kon zich nu opwerpen als de grote Waalse voorman en de C.V.P. kon nu rustig vertellen dat zij de enige zijn tegen al dat «Waals geweld». De S.P. die in deze regering al het ernstig werk heeft opgeknapt staat momenteel eventjes «buitenspel». Het zal wel juist zijn dat de bevolking in deze crisisperiode al dat getrek kotsbeu wordt. De 20 punten van het staalakkoord worden door niemand betwist, er blijft alleen het probleem van het geld dat door de banken met waarborg van de Staat moet worden gegeven. Veel méér dus dan een politiek steekspel, komt hier werkelijk de grote financiële macht in het gedrang. Het is zelfs zo dat bepaalde banken meerderheidsparticipaties bezitten' in gans de sektor nu eventjes gaan wankelen bij ernstige aanvallen van concurrenrende maatschappijen. Wat vandaag echter aan de Socialisten wordt geweigerd, zal wellicht binnen een paar maanden onder een C.V.P.-P.V.V.- regering de goedkeuring krijgen. Of moet men in dit land blijven aanvaarden dat de winsten van eens een bloeiende sektor in de handen van enkelen terechtkomen en dat eenmaal de sektor verlieslatend is men ongebreideld de Staat aanspreekt om de verliezen te betalen. Maar dit alles toont duidelijk aan dat hoe jammer ook in vele gevallen de reële macht het Parlement en Regering voorbijgaat. Welnu, een dergelijke situatie, aangevuld met politieke misstappen, brengen de politici in een onaangena me situatie en bestaat er doodeenvoudig geen gezag meer. Niet het gezag om het gezag willen wij verdedigen, maar toch een mogelijke uitvoering van het mandaat. Eens zo ver is inderdaad alles mogelijk. Ik hoop dat degenen die dit ideeëngoed terug bracht geven nu niet denken dat zij iets nieuws in de politiek lanceren. Deze tendenzen bestaan sedert een halve eeuw binnen de Waalse en ook binnen bepaalde Vlaamse federaties van de socialisten. De meest uitgesproken beweging was ongetijwfeld deze van André Renard in de vijftiger jaren. Het federaliseringsproces dat wij nu kennen is inderdaad halfweg gestopt zodat het moeilijk wordt de bevoegdheden duidelijk te onderscheiden. Maar federalisering behelst, naar mijn gevoelen, ook financiële verantwoorde lijkheid. En hier moet men toch enige vrees koesteren, d.w.z. bestaat er voldoende beheersing bij het politiek personeel om deze gedachte in werkelijkheid om te zetten. Ik moet trouwens bekennen dat veel van deze blijkbaar vandaag ontworpen ideeën én op het kongres te Klemskerke door pgt. Bert Van Hoorick én op het kongres te Marcinelle door mijzelf reeds werden ontwikkeld, en dit met wisselend sukses. De federatie Aalst is trouwens in dit verband altijd bij de vooruitstre vende gerekend geworden. Op het ogenblik dat deze regels geschreven worden is het niet duidelijk welke weg men zal opgaan. Zeker is dat de S.P. nooit zal aanvaarden dat men een Regering van «Wijzen» zou gaan samenstellen. Het is duidelijk dat in sommige kringen die idee steeds meer aan populairiteit wint. Zeker is ook dat de S.P. zich niet zal laten afdreigen met een reeks maatregelen van herstel die alleen de kleine man treffen. Moeten wij naar verkiezingen... de S.P. treft geen enkel verwijt. Ernst in de politiek was haar leuze, de S.P. heeft woord gehouden en in deze moeilijke tijd moet dit de grootste troef zijn! Wij herinneren U eraan dat het de laatste maand is, tot 30 september 1981, om ons uw winnende biljetten te bezorgen. Raadpleeg de officiële lijst der winnende nummers bij de persoon die U de biljetten verkocht heeft of bezorg een gefrankeerde omslag 9,00 fr. (met uw naam en adres) hetzij aan de plaatselijke of gewes telijke secretaris van de S.P.. hetzij aan de Tombola Emile Vandervelde, Keizerslaan 13, lOOO Brussel. De prijzen die ni'et opgevraagd zijn vóór 30 septem ber 1981 blijven, wettelijk, eigendom van de Tombo la Emile Vandervelde.

Voor Allen | 1981 | | pagina 1