Zekerheid, werk en vrede SP TEGEN DE BOMMEN, STREKKINGEN» BINNEN DE CVP EN LINKSE MEERDERHEID IN GRIEKENLAND GEEN ATOOMRAKETTEN: EEN STAP NAAR DE ONTWAPENING NATIONALE BETOGING Ontstaan van het VAKA ECOLOGIE EN SOCIALISME BRUSSEL 25 OKTOBER 1981 R0GIERPLEIN 14 UUR. SP/CSC Federatie Aalst VERKIEZINGSMEETINGS MET DE KANDIDATEN EN WIM DE CRAENE TELKENS OM 20 UUR IN: EDITORIAAL 29/10: Herzele (Germinal) 30/10: Denderleeuw (Achturenhuis) 05/11: Aalst (FFR) 00/11: Geraardsbergen (Volkshuis) Freddy Verkruyssen Federaal SP-sekretaris Oudenaarde-Ronse «Een regering met Vlaamse socialisten is een regering zonder raketten», deze frappante uitspraak, kenschet send voor de houding van onze partij tegenover de bewapeningswedloop werd op het verkiezingscongres van afgelopen zondag met een daverend applaus begroet. I Deze versie wordt inmiddels ook gedeeld door het Interdiocesaan Pastoraal Beraad dat zegt dat met de bestaande kernwapens de gren zen van een verantwoorde militaire verdediging reeds lang zijn over schreden. Het IPB vreest voor een eenzijdige ontwapening. Zondag worden in Brussel tienduï zenden betogers verwacht tegen de kernwapenwedloop, zoals dat nu al mag worden gesteld. De PW blijft terzake op haar hardnekkig «pro» standpunt daarin schoorvoetend gevolgd door de leiding van de CVP maar veel minder door haar achterban terwijl de VU gerecht vaardigde bezwaren uit. Vanuit de Denderstreek worden naar schat ting minstens tweeduizend man te Brussel verwacht, maar dat kunnen er veel meer worden. Negen lijsten Voor de kamers werden in het arr. Aalst niet minder dan negen lijsten neergelegd op het vredegerecht. Bij de CVP haalde Hubert Van Wambeke uit Zottegem het duide lijk op Willems en dat maakt deze partij tot de enige waarvan de kop man niet uit Aalst zelf afkomstig is. Bij de VU blijft Jan Caudron de lijst aanvoeren die ons minder sterk voorkomt dan bij vorige verkiezin gen en welke verder wordt bestookt door het Vlaams Blok.tjaLeen lijst neerlegde met aan het hoofd ie mand uit de «harde kern» van Er- pe-Mere. Bij de PW blijft Van Renterghem steeds tot uw dienst terwijl zijn parlementair werk tot een spreekwoordelijke «nul kom ma nul» kan herleid worden. Waltniel uit Ninove wordt zeker opgevist als provinciaal senator, een kadoo om de jaren aanslepen de moeilijkheden in het PW huis houden uit de weg te gaan. Op de KP lijst betekent het wegvallen van Raymond De Smet een duidelijke electorale verzwakking. Ook de Ral en Pvda dienden lijsten in, splintergroepen die weinig thuisha- len hoe idealistisch sommige van hun standpunten ook moge zijn. Verrassend is de come-back van ex- VU raadslid Frans De Brul op de lijst van Agalev. Hij komt op voor de senaat daar waar hij op de kamerlijst werd verwacht. Overi gens stemt deze Agalev lijst tot enig nadenken als menbemerkt dat de kandidaten merendeel uit kristelij- ke milieus komen, zoals Dirk Blen deman, de zoon van de Katholieke Filmliga Leider uit Aalst. ACW Het weekblad De Voorpost, dat in Aalst wordt uitgegeven, publiceer de vorige week onder een volle pagina verkiezingsnieuws een brief aan de redaktie van ACW-vak- bondssecretaris Clement Prieels die voor o.m. volgende krasse uitspra ken zorgde: «Tenslotte heeft het ACW geweigerd scheidsrechter te spelen tussen de verschillende kan didaten uit de middens van de zelf standigen: meermaals werd het ACW gevraagd mede te werken aan het liquideren van mekaar be- concurerende zelfstandigen. Tel kens werd dit geweigerd. Elk moet zijn pot koken, maar wanneer een pot niet of niet goed aan de kook komt moet niet op andermans borst geklopt worden». Tot zover Prieels. Een eigenaardige verkla ring op een ogenblik dat de metaal bewerkerscentrale van dezelfde vakbond zegt het oprichten van een nieuwe arbeiderspartij niet meteen naar de prullemand te verwijzen. Iedereen in Aalst weet nu onder hand wel dat de CVP in twee kam pen wordt verdeeld. Iif'T Land van Riem voeren ze duidelijk een ande re politiek dan in het Groen Kruis Links Na het grote verkiezingssucces in Frankrijk is links nu aan de absolu te meerderheid gekomen in Grie kenland. De socialistische partij haalde er 174 van de 300 zetels binnen. Papandreoe, die net als Mitterand voor de grote verander ingen wil zorgen, wordt er eerste minister terwijl aktrice Melina Mercouri op kuituur komt. De opeenvolgende linkse overwin ningen in Frankrijk en Griekenland stemmen tot nadenken in een Eu ropa waarvan men zegt dat het een ruk naar recht beleeft. ROGER D'HONDT Het VAKA (Vlaams Aktie-Komité tegen Atoomwapens) is ontstaan in oktober 1979. In «De Morgen» van toen stond het volgende bericht: «Een aantal personaliteiten uit de poli tieke, wetenschappelijke en artistieke wereld hebben het initiatief genomen een actiegroep op te richten tegen het opstellen van Pershing- en Cruiseraketten in ons land. Een groot scheepse petitie wordt georganiseerd, de bal is aan het rollen.» Het VAKA is de georganiseerde uitdrukking van een massale volks beweging. Het sluit ideologisch en organisatorisch aan bij de interna tionale vredesstroming, bij de na oorlogse vredesbeweging die haar hoogtepunt kende met de anti- atoombombetogingen en de Viet- nammarsen in de zestiger jaren. Het VAKA steunt op deze 'oudere' generatie van mensen, maar het beantwoordt eveneens aan een af keer voor de oorlog die de georga niseerde en niet-georganiseerde jongeren bezielt. Het VAKA, als anti-atoomfront wordt gevormd door mensen met uiteenlopende maatschappijvisies. Het is een basisbeweging met ban- Toespraken door Marc Galle, Paul Van Der Nlepen en Willy Vernimmen den met politieke, syndicale en cul turele vooruitstrevenden, maar plu ralistisch en autonoom en gericht op actie. Na de massale betoging tegen de plaatsing van kernwapens in België (1979) scheen het VAKA uit de belangstelling te verdwijnen, maar achter de schermen ging de actie door: informatieavonden, film voorstellingen en lokale manifesta ties. Sterker dan ooit komt de vredesbe weging nu op en dit met het oog op de naderende anti-atoomwapens betoging van 25 oktober aan staande. In Aalst In maart 1980 heeft de Wereldwin kel het initiatief genomen de actie tegen atoomwapens weer op gang te brengen. Verschillende organisa ties en individuele jongeren en ou deren toonden geestdriftig hun ver langen om mee te werken. Er werd beslist om een plaatselijk VAKA- comité op te richten, waarbij We reldwinkel fungeert als postadres en sekretariaat. Een eerste actie punt was het laten ondertekenen van petitielijsten met onderstaande tekst: «Wij die ondertekenen, blijven ons verzetten tegen de opstelling van atoomwapens in België. Wij zijn ernstig verontrust over de huidige wereldsituatie waarbij militaire in terventies, economische druk en opvoering van defensiebudgetten de vrede steeds verder in het ge drang brengen en ons voeren naar een nieuwe koude oorlog. Begin '81 is het VAKA opnieuw gestart met een massale mobilisa tiecampagne tegen atoomwapens. Het VAKA heeft immers vastges teld dat een meerderheid van de bevolking gekant is tegen de plaat sing van nieuwe kernwapens op ons grondgebied. Nochtans blijken de politici de stem van de meerderheid niet te vertolken. Zij gaan ervan uit dat een atoo moorlog op kleine schaal mogelijk is met nieuwe en meer geperfectio neerde kernwapens. Voor Europa het uitverkoren slagveld is een kernoorlog allesvernietigend. Gezien de sterke tendens tot uit breiding van het kernwapenarse naal is het nu meer dan ooit nodig om een stap te zetten in de richting van het doorbreken van deze absur de bewapeningswedloop en het aanzetten tot onderhandelen. Bovendien kunnen de financiële middelen voor een dergelijke be wapening beter gebruikt worden voor de ontwikkeling en de sociale noden van de wereldbevolking. België staat niet alleen in zijn ver zet. Noorwegen en Denemarken weigeren sinds jaren de opstelling van kernwapens op hun grondge bied. In Nederland vormen de atoomwapens de inzet van een vol gehouden politieke discussie. In Groot-Brittanië is een krachtige be weging op gang tegen de installatie van kernwapens op Brits grondge bied. Om al deze redenen roept het VA KA alle organisaties en personen op die een standpunt innemen te gen de kernbewapening om hun houding kenbaar te maken en aldus uiting te geven aan de visie van de publieke opinie. Concreet vraagt het VAKA aan al deze mensen om het onderstaande pamflet te onder schrijven. «Géén kernwapens, niet in België, niet in Europa! Pershing II, Cruise, Neutronen bom: neen! Afbouw SS 20! Afbouw van de bestaande kernwa pens! Kernvrije zone in Europa! Zelfstandige en actieve vredespoli tiek van België!» Op 8 november gaan we dus opnieuw naar de stembus. De Vlaamse socialisten hebben deze krisis zeker niet gewild. Ze werd ons echter opgedrongen door de rechtse, behoudsgezin de krachten, die de socialisten toch zo graag in de oppositie zouden zien. Onze standvastige, verantwoordelijke houding ter verdedi ging van de bestaande, moeizaam verworven sociale voorzie ningen werd de S.P. niet in dank afgenomen. De incidenten rond de index, de kinderbijslag, de kernraketten e.d. zijn hiervan een duidelijk bewijs. Ook in het gevecht om zoveel mogelijk mensen uit de werkloosheid te houden of te zorgen dat ze zo weinig mogelijk aan inkomen en koopkrachten moesten inleveren, stonden we al te vaak alleen. De Vlaamse socialisten hebben ter zake trouwens steeds een heel duidelijk standpunt ingenomen: de hoogste inkomens moeten de hoogste bijdragen leveren, de lagere inkomens moeten beschermd worden. De werkgelegenheid blijft onze voornaamste zorg. De echte inzet van de verkiezingen is de keuze tussen een asociaal, neo-liberaal beleid, zonder socialisten, waarbij onvermijde lijk dit blijkt trouwens duidelijk bij het bestuderen van de partijprogramma's van C.V.P. en P.V.V. de tewerkstel ling van ettelijke tienduizenden arbeiders rechtstreeks in het gedrang komt. De andere keuze, met de socialisten, is een evenwichtig, sociaal-ekonomisch herstelprogramma dat steunt op direkte tewerkstelling en vrijwaring van de sociale verworvenheden Tenslotte is de S.P. de enige Vlaamse partij die zich ondubbelzinnig uitspreekt tegen de aanmaak van de neutro nenbom, tegen de plaatsing van kernraketten, tegen de krankzinnige bewapeningswedloop en vóór ontwapeningson derhandelingen tussen Oost en West. In de echte geest van het internationaal socialisme zet zij zich af tegen deze mensonterende uitingen van militarisme. De Vlaamse Socia listen willen de toekomst van de jongere generatie vrijwaren voor de desastreuze gevolgen, van een kernkonflikt. In deze moeilijker tijden wil de S.P. een houvast bieden aan al diegenen die het moeilijk of nodig hebben. Noch de dubbelzinnigheid van een intern verscheurde C.V.P.noch de platvloerse demagogie van de P.V.V. bieden een reële kans op verbetering. De Vlaamse socialisten zijn er zich van bewust dat de weg bergop moeilijk en lang zal zijn. Niemand van ons is in staat de mirakeloplossing te vinden die zonder slag of stoot ons weer allen welvaart zal schenken. Nochtans is haar programma de enige garantie op een evenwichtig herstel. Daarom is ook de inzet van elke militant, partijgenoot of sympatisant noodzakelijk. Ieder onder ons moet zijn steentje bijdragen in deze kiesstrijd die wij moeten winnen, want het gaat om onze toekomst en deze van de komende generaties! Nationaal JS-congres Milieugroepen, groencomités, aners gaan leven, burgerini tiatieven, groene lijsten, r.: de ecologische beweging groeit en is ongetwijfeld één van de belangrijkste maatschappelijke fenomenen van de jaren '80. En terecht: de ecologie, die de verhouding bestudeert tussen mens en natuur, tussen maat schappij en levende wereld, stelt vragen rond het hele maatschappelijk ontwikkelingsproces: economische groei, technologie, grootschaligheid, de verhouding mens/natuur, de verhouding werk/vrije tijd, Objektief voert de ecologische beweging dan ook een anti kapitalistische strijd op verschillende vlakken: tegen de kernenergieplannen van het grootkapitaal, tegen grondspe- culanten en bouwpromotoren, tegen het opofferen van gezondheid en leefomstandigheden aan de winsthonger, tegen de verspilling van de kapitalistische produktie, Tot hiertoe was de arbeidersbewe ging de voornaamste anti-kapitalis tische kracht in de ontwikkelde Westerse landen. De opkomst van de ecologische beweging heeft de arbeiders voor een reeks nieuwe vragen en uitda gingen geplaatst. Hoe gaat de verhouding tussen bei de bewegingen zich ontwikkelen? Tegen, naast of met elkaar? Is er een synthese mogelijk? De Jongsocialisten geloven dat dit gedurende de volgende jaren één van de belangrijkste politieke vra gen voor de linkerzijde zal zijn. De Jongsocialisten kunnen hierbij een brugfunctie vervullen. Organi satorisch maken ze immers deel uit van de arbeidersbeweging, terwijl ze, doorheen analyses, interesse en acties, geregeld aansluiten bij de ecologische beweging. Daarom ook organiseren de Jong socialisten op zaterdag 24 oktober 1981 in Leuven (RMS, Vital Decos- terstraat 67) een nationaal congres rond het thema «Ecologie en Socia lisme». Eerst zullen de ecologische proble men in een kapitalistische maat schappij geanalyseerd worden. Vervolgens zal gepoogd worden een aantal krachtlijnen van een ecosocialistisch alternatief uit te werken. Tenslotte zullen een aantal voorstellen gedaan worden die het mogelijk moeten maken dat arbei- dersstrijd en ecologische strijd niet naast of tegen elkaar zouden staan. Meer zelfs, het is een voorwaarde tot overleven. Ecologie en Socialisme Zaterdag 24 oktober Vital Decosterstraat 67 Leuven Aanvang 9 uur Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willv Vernimmen. Houtmarkt I, 9300 Aalst Vrijdag 23 oktober 1981 43° jaargang nr. 41 Weekblad van de S.P.

Voor Allen | 1981 | | pagina 1