KRUIPT DE CHRISTELIJKE ARREIDERSREWEGING NU OP DE SCHOOT VAN DE URERALEN? V redesbeweging in opmars Zaterdag 28 november 1981 Deuren 20 u Aanvang 21 u. Orkest: Micha Marah en Paul Severs In de vernieuwde zalen van het Volkshuis, Markt, Geraardsbergen. IlSti Vrijdag 20 november 1981 43* jaargang nr. 45 Weekblad van de S.P Karei Van Miert heeft er afgelo pen maandag geen gras laten overgroeien zoals de volksmond het wel eens zegt. De partij gaat niet scheep in een «tripartite» noch in een regering met de liberalen. Het zou al te gek zyn nu de hand te schudden van een partij die in haar kiesbeloftes heeft gesteld het openbaar initia tief te zullen aftakelen, de socia le zekerheid in het belang van de patroons te hervormen en ande re charges overweegt om al dat gene waarvoor de gewone man, zjj het in socialistische of kristen demokratische rangen, zolang heeft gestreden, af te bouwen. Het klinkt onwaarschijnlijk, maar het is zo, dat vele goedgelovige kiezers zich hebben late misleiden door een oer-oud concept met als soelaas belastingsvermindering dat enkel ruikt naar het speculeren op het eigenbelang van het kiezers volk. De SP heeft tegen deze poli tiek gewaarschuwd met eerlijke ar gumenten die het trouwens, mede dank zij enkele andere factoren, hebben gemaakt dat we stand heb ben gehouden als uittredende rege ringspartij. De knoop, de impasse waarin het politieke keurslijf nu gewrongen zit, is niet meteen van aard om een onmiddellijke oplossing te geven aan de regeringsvorming. Veel zal daarbij afhangen aan de houding welke de christelijke arbeidersbe weging binnen de CVP gaat inne men. Kruipt men in het hol van de leeuw door samen met de PW in een regering te treden of kiest men voor een travaillistische regering met de socialisten. Morgen zater dag weten wij daarover meer als het partijbestuur van de CVP is bijeengekomen. In dit verband moet de lezer ook de tegenstelling inzien binnen de PSC waar Van den Boeynants heeft gezegd te opteren voor oppositie maar de Cepic, de rechter vleugel met fascistische nei gingen, pro regeringsdeelname met de PRL is, de Waalse liberalen. De linkse Waalse kristelijke arbei dersbeweging houdt er een duide lijk ander standpunt op na waar door VDB in een moeilijke positie komt en zijn voorzittersmandaat in het gedrang. De enige nog overblijvende moge lijkheden blijven regeringsformules waarbij de socialistische en kristen demokratische politieke families betrokken zijn, ofwel CVP-PW en hun Waalse partijgenoten. De VU blijkt duidelijk meer geïnteresseerd te zijn in de Vlaamse deelregering waarvan Schiltz meent dat ze geen afspiegeling mag zijn van de natio nale regering. De nederlaag van de CVP zorgt inmiddels voor enorme spanningen in die partij waar niet herverkozen en of gewipte kandidaten hun gal uitspuwen. Al van tijdens de propagandaslag kwam dit tot uiting in een aantal pamfletten welke door diverse be langengroepen uit de CVP werden verspreid. Het meest van atl viel dit op in Aalst. Zo is het duidelijk dat er, naar aanleiding van een brief in De Voorpost (welke in V.A. van 23 oktober werd besproken) nog een robbertje zal gevochten worden. We kunnen ons toch moeilijk in denken dat de Ninovieters en ACW secretaris Clement Prieels bereid zal gevonden worden zijn woorden in te slikken daar waar hij de ACW kandidaten verdedigde en daarbij stelde dat vanuit de middenstand binnen de CVP aan het ACW mee rmaals is gevraagd «mekaar becon- curerende zelfstandigen te liqui deren». Tussen het driespan, met een anti sociale reflex en ruikend naar machtswellust, en het ACW dreigt het overduidelijk tot een botsing te komen. Kamerlid Willems krijgt daarbij konkurrentie van syndica list Maurice De Kerpel die gecoöp teerd wordt als prov. senator. Al deze schermutselingen komen daarbij niets ten goede aan het CVP-partijimago welke in een re gering met de liberalen dreigt ook voor de arbeidersvleugel haar ge zicht te verliezen. In dat geval is het kwasi zeker dat de eerder door de metaalcentrale (ACV) geopperde oprichting van een nieuwe arbei derspartij verder ter sprake komt. In Aalst is ook duidelijk dat de konservatief-liberale middenstand- spolitiek van D'Haeseleer knaagt aan de rechtervleugel van de CVP. De CVP voelt het dreigende gevaar en het is een van de redenen ge weest waarom CVP en PW elkaar zo naarstig hebben gezocht en ge vonden in de provincieraad. Niet de PVV maar zeer zeker de CVP vreest haar rechtervleugel van mid denstanders en boeren te zien af vloeien naar de liberalen, daarom ook werd op een lepe wijze de rattenval opengezet waarin de libe ralen gulzig als altijd hun heil heb ben gezocht. D'HONDT ROGER Met de ontwapeningsgesprekken in zicht tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie (welke op 30 no vember as. te Genève van start gaan) lijkt de vredesbeweging in Europa steeds meer wind in de zeilen te krijgen. Bijna wekelijks vindt er in een of ander Europees land aan massale betoging plaats voor ontwapening en tegen kernra ketten. De vredescomités krijgen steeds meer invloed en hun stem klinkt steeds luider. Vorig week-end was Spanje aan de beurt. Enige dagen nadat de Spaan se minister van Defensie Oliart in het Nederlandse televisieprogram ma «Achter het Nieuws» verklaard had dat Spanje technisch in de mogelijkheid verkeert om zelf een atoombom te gaan aanmaken, be toogden er in Madrid circa 500.000 mensen tegen het gebruik van kern wapens en voor «Vrede, ontwape ning en vrijheid». Tot de betoging was opgeroepen door de volledige linkerzijde, de vakbonden en tal van andere bewegingen waaronder vooral een tweehonderdtal mi lieuorganisaties. Het succes van de betoging is des te hartverwarmen- der als men bedenkt dat Spanje als niet-Nato-lid niet in aanmerking komt voor de plaatsing van de zo gevreesde Cruise-Missiles ofte Pershing II raketten, en bijgevolg niet de bijkomende angst onder gaat voor deze moordtuigen. De Spaanse bevolking blijkt in alle ge val echter reeds zo gesensibilizeerd voor het bewapeningsprobleem dat ze niet de druk van de angst nodig heeft om massaal op straat te ko men tegen de zelfvernietigings waanzin die blijkbaar steeds meer leiders van Oost en West in zijn greep houdt. Niet alleen in Spanje echter werd er dit week-end betoogd tegen de be wapeningswedloop. Vorige zater dag immers kwamen er in het Roe meense Boekarest meer dan 100.000 mensen op straat om te betogen tegen de kernbewapening. De afgelopen weken werden zelfs een vijftigtal weliswaar kleinere be togingen georganiseerd in het ka der van een kampagne «voor Vrede en Ontwapening». Roemië is zon der twijfel steeds het buitenbeentje geweest binnen het Oostblok. De Roemeense partijleider Ceausescu heeft er immers tot op heden steeds aan gehouden een weliswaar com munistische maar toch onafhanke lijke koers van de Sovjet-Unie te varen. Ook nu weer onderscheidt hij zich van de andere Oostbloklan den waar hij zich momenteel op werpt als een voorstander van de Amerikaanse interpretatie van de «nul-optie, zijnde de afbouw van de Russische SS-20 in ruil voor de niet- opstelling van de nieuwe generatie Amerikaanse raketten. Deze op vatting druist in alle geval regel recht in tegen de mening van So vjet-leider Brezjnev die de zoge naamde nul-optie ziet als een con cept van volledige ontwapening, dwz dat niet alleen de nieuwe Ame rikaans nog te stationeren raketten tegenover de SS-20 raket ten dienen geplaatst te worden in onderhandelingen, maar integen deel ook alle andere welke nu reeds geplaats zijn en welke volgens de Amerikanen als verouderd moeten beschouwd worden. De vredes- kampagne van Roemenië moet dan ook vooral beschouwd worden in het licht van een ook in de Oost bloklanden groeiende bezorgdheid omtrent de evolutie van de bewape ningswedloop. Een volgende vredesbetoging die op stapel staat is deze van morgen zaterdag welke zal gehouden wor den in Amsterdam. Zonder twijfel wordt ook deze een groot succes. De bijval van de vredesbeweging blijkt ondertussen een steeds moei lijker te verteren brok voor de Amerikaanse bewindsvoerders, welke in tal van uitspraken de be weging trachten te minimaliseren tot een uiting van ongenoegen van een bepaalde door Moskou gema nipuleerde bende. Hopelijk toont de toekomst aan dat de door het volk geschraagde vredeswil verder reikt dan de machtswellust van en kele over het paard getilde politie ke leiders.... Dirk DE PAUW I *im i Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst 3e EUROBAL WILLY VERNIMMEN

Voor Allen | 1981 | | pagina 1