WAT WIL MEN BEWIJZEN? De feesten zijn voorbij Politieke vorming Een concreet initiatief in de federatie Aalst ABONNEMENT «DOORBRAAK» DENDERLEEUW OPGESCHEPT MET EEN NIEUW STORT!! Een rechtzetting WORDT KORRESPONDENT VAN ONS WEEKRLAO NIET VERGETEN EDITORIAAL Socialistische vrouwen doel en werking Zottegem: ondanks bezuinigingen een progressief beleid Boterverkoop aan de Sovjet-Unie 11 9 december 1981 43' jaargang nr. 2 Weekblad van de S.P. Verantwoordelijke uitgever: Willie Vernimmen, Houtmarkt 19300 AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT Is dit protectionisme? Voorbeelden die tot nadenken aanzetten! ENKELE GEGEVENS OM DENKEN OVER NA TE Op de laatste gemeenteraadszitting voor het kerstverlof werd door het gemeentebestuur bij monde van de CVP-schepen van het leefmilieu aan de raadsleden ter kennis ge bracht dat aan een aannemer van afvalverwijdering dezelfde die het Brussels vuil in Vlierzele stort, een toelating werd verstrekt om indus trieel afval te storten in de kleiput- ten van de vroegere vlamoven, ge legen midden in het prachtige land bouwgebied van Iddergem. Welle- Denderleeuw niet ver achter de nieuwe woonwijken van bedoelde deelgemeenten. De schepen deed beroep op alle fracties van de ge meenteraad om zich met hand en tand hiertegen te verzetten en al hun politieke invloed aan te wen den bij de hogere instanties om het storten te verbieden. Deze schijnbare onschuldige op roep van de schepen op die solidai re medewerking vanwege de oppo sitie kwam niet eerder over als een noodkreet maar wel als het bewijs van machteloosheid van de gemeente doeltreffend te besturen. De mededeling van de schepen lok- Vervolg pag. 8 Deze week in Voor Allen Het maandblad van de S.P.-leden Slechts 200 fr. per jaar Redaktie Administratie Publiciteit: Houtmarkt, nr. I 9300 AALST TEL. 053-70.51 51 - Postrekening nr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 F - Jaarabonnement: 450 F Nooit in mijn politieke loopbaan heb ik zoveel bergen papier en studies ontvangen als in de voor bije weken. Aanleiding daartoe is een standpunt ingenomen in ver band met de automobielindustrie. De bemerkingen zijn zeer ver deeld: sommigen menen dat mijn standpunt overeenkomt met een Europese realiteit vooral op het gebied van de tewerkstelling anderen verwijten mij doodeenvou dig aan protectionisme te willen doen. Merkwaardig genoeg is dat men in de opmerkingen moeilijk een lijn kan terugvinden, zowel bij voor- als tegenstanders. Bepaalde vakbonden reageren gunstig, an deren meestal negatief, en hetzelf de kan gezegd worden voor de industrie. Bepaalde universitaire centra (Leuven) reageren negatief, alhoewel de beoordeling louter voortvloeit uit een economische benadering en het «tewerkstel- lingseffekt» vooral wat België betreft totaal verwaarloosd wordt. Mijn amendement op het verslag is niet ingegeven uitsluitend door economische redenen, maar tracht rekening te houden met een be paalde realiteit inzake tewerkstel ling. Het betreft hier trouwens al leen maar een «voorlopige over eenkomst» voor een periode van 5 jaar en reeds op basis van de invoer van het jaar 1979. Er is dus geen sprake van verbodsbepalin gen, alleen een voorlopig afrem men van de invoer. Wat mij bij mijn tegenstanders op valt, is het feit dat zij de overheid (de Staat wij) uitnodigen de economische herstrukturering te doen betalen. Vooral de Leuvense universiteit is formeel: Beter is het dan dat de overheid hulpmiddelen (veel geld) op touw zet om de Europese bedrijven te helpen om zonder veel schade door hun om schakelingsproces te geraken. Ge tuigt dit standpunt wel van veel verbeeldingskracht? De gemeen schap doen opdraaien voor een bedreigde sektor? Dan liever een weinig sympathieke maatregel dan de wonderdokter te spelen van en kele grote wereldmultinationals. ■I Waakzaamheid voor onze autoindustrie is noodzakelijk. Al deze flink gedokumenteerde stu dies, geleerde rapporten, lijken mij toch sprekend goed op al het stu diemateriaal dat ik twintig jaar gele den kon inzien in verband met de herstrukturering van de textielin dustrie. Diegenen die dan (weliswaar in een periode van hoogkonjunktuur) blindelings al deze rapporten van de grote waarheid verkondigd hebben, moeten vandaag vaststel len dat er NIETS meer overblijft in onze Vlaamse regio van deze eens zo bloeiende nijverheid. Dit voorbeeld is ook noemenswaar dig alhoewel men niet altijd in staat is sommige argumenten ook vanuit In Voor Allen van 2 januari lazen we een artikel van Frans Uytten- daele in verband met de Herstelwet en de politiek van inkomensmati ging van de regering. Ik ken mijn vriend Frans Uytten- daele te goed om niet te weten dat hij, zeer te goeder trouw, zijn argu menten ontwikkelde. Evenwel be vat zijn betoog essentiële onjuist heden die, naar mijn gevoel, van een dergelijk belang zijn dat een oppuntstelling nodig is. Frans Uyttendaele stelt dat het A.B.V.V. voor een dilemma staat: zijn waalse vleugel te volgen die stakingen aankondgt of zijn Vlaam se die de optelling maakt van al de positieve punten in de Herstelwet. Dit is fundamenteel onjuist. Het A.B.V.V. bepaalde zijn houding tijdens een Buitengewoon Congres dat plaats had op 2 december 1980. De resoluties werden bijna unaniem aanvaard (op enkele ont houdingen na). Niet alleen de Wa len, ook de vlaamse vakbonds mensen wezen de Herstelwet van de hand. (Voorafgaandelijk ver wierp ook de Militantenraad van het A.B.V.V.-Aalst, op 1 december 1980, de Herstelwet) De A.B.V.V.-militantenconcentratie Lees aoor pag. 6 een socialistische visie te weer leggen. Maar wanneer grote kapitalistische ondernemingen zwaaien met argu menten zoals «de derde wereld» en «ontwikkelingshulp» dan moe ten wij dubbel oplettend zijn. Kd. Jan Van der Veken schreef enkele weken geleden een artikel waarin hij er ons in eenvoudige bewoor dingen op attent maakte: dat het ook eens nodig is voor eigen deur te vagen en ook onze eigen te werkstelling te beschermen. De ar beiders van Citroën, morgen mis schien Renault, of anderen zullen ook wel eens zo gaan denken wan neer er morgen ook daar onvermij delijk moeilijkheden zullen op duiken... In ieder geval, wat ook de uiteinde lijke beslissing moge zijn, waak zaamheid is geboden. Willy Vernimmen Euro-Parlementslid Recente overeenkomst Volkswagen (Duitsland) en Nissan, die de constructie voorziet van 150.000 wagentypes Passat in Japan rond 1983. Overeenkomst Nissan-Alfa Romeo voor de bouw te Napels van een gezamelijke onderneming. Merkwaardig: de invoer van Japanse wagens in Italië is ongeveer 2 3 in België, is dat 27 Overeenkomst tussen British Leyland en Honda. Dit bewijst wel dat de wereldontwikkeling van de automobiel een totaal nieuwe periode ingaat, alleen moeten wij vaststellen dat geen enkele van deze samenwerkingsakkoorden enig verband legt tussen de bestaande tewerkstelling en de geno men economische opties! Voor Allen wil volgend jaar nog meer en degelijker informatie verstrekken over het Arrondissement Aalst. Daaraan kan iedereen meewerken door ons tijdig op de hoogte te brengen van allerhande manifestaties zoals tentoonstellingen, milieu bijeenkomsten, sportmanifestaties, bedrijfssluitingen, beto gingen, gemeenteraden, en meer van die zaken. Wie wenst kan korrespondent worden van ons blad. Wij zoeken immers dynamische jonge (en andere) mensen die graag schrijven over de gebeurtenissen in hun streek, die er wat voor voelen om free-lance aktief te zijn voor ons weekblad. Belangstelling? Neem dan vlug kontakt op met het secretariaat van de SP-federatie, Houtmarkt 1 te Aalst een vraag naar Chris Vancoppenolle of Roger D'Hondt (tel.: 053/70.51.51 of 21.73.71). Doe er wat aan. Voor Allen rekent op uüü De Redaktie 'Hasisw In een paar voorgaande artikelen wezen wij er reeds op dat velen hoogst onverschillig staan tegenover de mogelijkheid om hetzij via hun stem, hetzij via hun activiteiten in de partij invloed uit te oefenen op het maatschappelijk leven. Onlangs nog lazen we in een ernstige wetenschappelijk enquête op universitair niveau dat ongeveer 35% van de bevolking niet meer naar het stemhokje zou trekken indien de kiesplicht niet wettelijk vastgelegd was. Dat vele mensen, en helaas ook talrijke die zich socialist noemen, op traditionele gronden hun keuze maken is begrijpe lijk. Ze zouden om het anders te doen veel meer tijd aan politiek moeten besteden. Dat vereist evenwel een behoorlijke dosis inspanning en een vrij hoge ontwikkeling en/of belang stelling. Waarschijnlijk zou men zich die speciale inspanning voor politiek nog wel willen getroosten, als men het gevoel had toch nog ergens het politieke bestel te kunnen beinvloeden. Evenwel, bij de meesten ontbreekt het aan «politiek zelfver trouwen». De laatste tijd blijkt daar wel een gunstige kentering in te komen. Het spijtige daarbij is dat de elementen «matigen, bezuinigen en inleveringen» en de sociaal- economisch aange taste positie van de arbeidersklasse de stimulans zijn om opnieuw aan te zetten tot het actief militeren en zelfs op straat komen. Belangrijk is echter dat die beweging, die gunstige evolutie qua belangstelling en deelname effectief aanwezig is. Voor de S.P. komt het er nu in de eerste plaats op aan richting en inhoud aan die beweging te geven, niet het minst met het oog op de gemeenteraadsverkiezingen van 1982. Fundamenteel daarvoor is de noodzakelijke samenwerking en wisselwerking tussen de partij en vormingswerk. SC-Vormingswerk gewest Aalst is niet bij de pakken blijven zitten en een werkgroep is reeds begonnen met het uitwerken van vormingscursussen voor (toekomstige) gemeentelijke mandatarissen, maar, en dit is belangrijk, die later zullen aangepast en uitgebreid worden naar de gewone S.P.-militan- ten toe. Bedoeling is, naast het uiteraard bijbrengen van een aantal bestuurlijke vaardigheden, vooral in de mate van het mogelijke te reageren tegen de onverschilligheid door het politieke zelfvertrouwen van onze mensen aan te wakkeren. We zouden er moeten toe komen een toestand van geestelijke rijpheid te doen ontstaan (N.V. belang van ideologische vorming is evident), waarin de realiteiten van ons politiek systeem ratio neel en kritisch kunnen benaderd worden, verwezenlijkbare doeleinden worden nagestreefd en methoden worden ontwik keld om onze socialitische visies in de praktijk om te zetten. Variërend van militant tot militant kan de eigen inbreng zelfs min of meer bescheiden zijn. Bijvoorbeeld het volgen van het politieke nieuws in pers, radio en T.V., of het ten uitvoer brengen van de wil om sociaal geëngageerd te zijn in de eigen werk- en leefsituatie, zouden wij reeds als een relatief succes beschouwen. Het desbetreffend vormingswerk van deze concrete raakpunten (werkloosheid, lonen en prijzen, milieu, wonen in Vlaanderen...) te laten vertrekken zal gezien de huidige toestand de belangstelling en de actieve participatie zeker in de hand werken. Ook het zuiver partij politieke belang zal gediend worden. Propagandistisch wordt het vormings werk binnen de partij nog altijd fel onderschat of tenminste toch als onvolwassen of beter onvolwaardig, beschouwd om effectief politieke ideeën uit te dragen. Nochtans is haar wezenlijke bijdrage om het politieke en maatschappelijke leven menselijk, socialistisch en democratisch te laten verlopen van niet te miskennen belang. Chris VANCOPPENOLLE lees p. 6 lees p. 5 lees p. 7 Vernieuw uw abonnement of neem er een. Stort nu de som van 200 fr. op P.R. 870-0001030-26 van CSC- Vormingswerk, Houtmarkt 19300 Aalst.

Voor Allen | 1981 | | pagina 1