Belangrijk verslag van euro-parlementslid Willy Vemimmen over boterverkoop aan de Sovjet-Unie Euro-Telex BUITENLAND De Europese tien Toelage bouw. woningen «mi w- EUROPEES PARLEMENT - EUROPEES PARLEMENT Voor gemeente- en streeknieuws NEEM EEN ABONNEMENT OP HET VLAAMS WEEKBLAD VOOR ALLEN MILIEUNIEUWS Registreren van vogels «De zomer van de Poolse arbeiders» ATOOMWAPENS NEEN WIJ ZEIiGEN iDt «Voor Allen» - 9 januari 1981 -7 Voor een jaarabonnement 450 F Informatienet over onderwijs Voor een veiliger luchtvervoer Betere wijn, maar te veel Dossier «Informatie en Argumentatie» van de JS ■i X j i 1 l\ 1. Op 15 februari 1980 heeft het Europese Parlement naar aanleiding van de inval van de Sovjetunie in Afghanistan en de door de Russi sche autoriteiten ten aanzien van Andrei' Sakharov, Nobelprijswin naar, genomen maatregelen een ontwerp-resolutie van de heer Hord en anderen (doe. 1-773/79) aange nomen waarin de Commissie wordt verzocht «een onmiddellijk embar go uit te vaardigen op alle verkopen van overschotten aan Rusland waar bij subsidies zijn betrokken». (1) Welnu, op 29 april 1980 heeft de Commissie toestemming gegeven voor de verkoop van 20.900 ton boter aan de Sovjetunie, een verkoop waarmee subsidies ge moeid waren. 2. Naar aanleiding van deze verkoop hebben de heer Tyrrell en anderen een ontwerp-resolutie ingediend over het door de Commissie aan een resolutie van het Parlement gegeven gevolg (doe. 1-207/80), waarover de Commissie voor de landbouw advies moet uitbrengen. Op 18 november 1980 hebben de heer De Clercq en anderen eveneens een ontwerp-resolutie ingediend over de botertransacties met Rus land (doe. 1-609/80), waarin wordt gewezen op de onrust die door eventuele botertransacties bij het publiek in Europa kan ontstaan en waardoor het vertrouwen in de EEG wordt beschaamd, te meer daar de Commissie heeft geweigerd eind 1980 «Kerstboter» op de markt te brengen. 3. Het staat vast dat de verkoop van boter aan de Sovjetunie de publieke opinie in Europa in beroering brengt. De Commissie voor de landbouw moet derhalve trachten in alle objectiviteit het probleem van boter transacties met de Sovjetunie te behandelen. 4. Om terug te komen op de verkoop van 20.900 ton boter in april 1980, het is in de eerste plaats interessant aandacht te schenken aan het antwoord van de heer Jenkins, Maandabonnement: 40 F. Storting op P.C. 000-0952464-21 of inschrijvingsformulier te sturen aan Redactie: Vlaams Weekblad Voor Allen Houtmarkt, 1 9300 Aalst Ondergetekende: Wonende te: neemt een abonnement op «Voor Allen» Ik stort heden op P.C. 000-0952464-21. (1) De plaatselijke bode mag komen ontvangen. (1) (1Schrappen wat niet past Sinds 1 januari van dit nieuwe jaar wapperen er aan het gebouw van de Europese Gemeenschap te Brussel tien i.p.v. 9 nationale vlaggen. De tiende en jongste is deze van Griekenland, het land dat op genoemde dag volwaardig lid van onze E.E.G. geworden is. Griekenland, dat zonder zijn ex-kolonelsregime waarschijnlijk reeds meerdere jaren tot de Gemeenschap zou zijn toegetreden, gaat hiermede toch nog Spanje en Portugal vooraf, landen die eerlang zonder twijfel eveneens het E.E.G. lidmaatschap in de wacht zullen slepen. Voor deze E.E.G. zijn de moeilijke tijden waarschijnlijk pas nu voorgoed aangebroken. De negen leden van vorig jaar vormden zonder grote uitzondering het rijke klubje van, zelfs ondanks de zware economische krisis, toch nog welstellende industrielanden. Met de toetreding van Griekenland, en later van Spanje en Portugal wordt het accent verlegd naar de Middellandse Zeelanden, landen die traditioneel heel wat minder rijk zijn dan de noordelijker gelegen industriestaten. Dit betekent dan ook zonder omwegen dat er een economische stroming zal moeten op gang gebracht worden van het noorden naar het zuiden toe. Of de eerste negen hiertoe in voldoende mate bereid zullen gevonden worden, is nochtans een open vraag. Griekenland kan echter wel behoorlijk profiteren van zijn voor het Westen zo gunstige strategische ligging. Hoofdzakelijk om dit zo belangrijk aspect zullen de negen zich laten vermurwen om de nieuwe partner economisch op sleeptouw te nemen, zelfs in een tijd dat het ook zichzelf zeker niet voor de wind gaat. Dit «economisch trekpaard-spelen» zal trouwens eveneens van enorm belang zijn zo men de inlijving van Griekenland wil bestendigen. Niet iedereen aan de Peloponesus is immers zo erg tevreden met het E.E.G. lidmaatschap van zijn vaderland. De Griekse socialistische partij zag het integendeel veeleer zitten in een associatie-vorm, i.p.v. een volwaardig lidmaatschap dat naast rechten en voordelen toch ook nadelen en verplichtingen met zich meebrengt. Als geassocieerd land zou Griekenland vooral van economische voordelen kunnen geprofiteerd hebben, zonder zich al te veel met de West- Europees gerichte politiek te moeten inlaten. Thans echter zit men in de boot en er moet meegeroeid worden, of men wil of niet. Voor die economische voordelen hoort wat, en daar kan Griekenland als lid niet meer aan uit. En dit argument zou onze socialistische zusterpartij van Papandreou tijdens de verkiezingen van oktober a.s. wel eens een daverende overwinning kunnen bezorgen. Zover zijn we echter nog niet, maar zeker is wel dat ongetwijfeld zelfs tot in de hoogste NAVO-kringen grote tevreden heid zal bestaan over de inlijving van Griekenland in de E.E.G. Dat, om deze nieuwe situatie te bestendigen heel wat economische steekpenningen zullen moeten gegeven worden, is echter thans het eerste grote probleem voor de nieuwe Commissie-voorzitter, de Luxemburger Thorn. De vraag uit welke beurs de steekpenningen zullen moeten gehaald worden, zal waarschijnlijk nog voor heel wat geruzie zorgen tussen de rijkere lidstaten. Maar naar buitenuit is de E.E.G. toch weer 'n stukje sterker geworden, en ook dat telt... Dirk DE PAUW voorzitter van de Commissie, op een vraag dienaangaande van de heer Tyrrell in de vergadering van 7 juli 1980 in het kader van het Vragenuur (2): «Voor het aanbod van 29 april ontvingen wij inschrijvingen voor een totale hoeveelheid van 20.900 ton tegen prijzen die net boven 110 ERE per honderd kilogram lagen. Na het advies van het Beheercomité te hebben ingewonnen besliste de Commissie de minimumverkoopprijs op 110 ERE per honderd kilogram vast te stellen, en dus de inschrijvin gen te aanvaarden. Die interventie- boter was ten minste een jaar oud en, rekening houdend met de verslechtering van de kwaliteit en de kosten van lagere opslag, beslisten wij dat de verkoop ervan voor ons voordelig was... Wij hebben het systeem van inschrijvingen voor interventieboter opgegeven; het ging om een commerciële transac tie, die onder andere steunde op de overweging dat de interventieboter- voorraden in de Gemeenschap dank zij ons doelmatig marktbeheer sterk zijn verminderd. Wij hebben de nodige administratieve maatregelen genomen om ervoor te zorgen dat de export naar de Sovjetunie van welk soort boter ook de gebruikelijke hoeveelheid niet overschrijdt; sedert eind mei zijn voor de export van boter naar de Sovjetunie geen vergunningen meer afgeleverd. Zoals de Commissie hier al verschil lende keren heeft verklaard, draagt zij verantwoordelijkheid voor de uitvoering van dat beleid. De Commissie draagt geen verantwoor delijkheid voor de invoering van een heel andere politieke dimensie in het beleid dat de Raad had goedge keurd. Het standpunt van de Raad was dat wij het traditionele peil van de export, voor de laatste drie jaar Sinds 1973 moeten de vogelhou ders voor 28 inlandse vogelsoorten een registersysteem bijhouden. Aan het register werd een verplich ting verbonden om de in gevangen schap geboren kooivogels van een gesloten voetring te voorzien. De ringen zelf dragen een samen gesteld nummer zodat controle kan gebeuren. Tot op heden werd de diame terklasse van de ringen voor de inlandse kooivogels niet wettelijk vastgelegd en gebruikten de erken de ornithologische verenigingen ringmaten volgens een engelse klassificatie, waarbij onderlinge verschillen in gebruik werden vast gesteld. Marc GALLE heeft nu een wijziging gebracht aan deze regeling zodat de diameterklassen wettelijk vast gelegd worden. Thans dienen de ringen voorzien te worden van een letter, die overeen stemt met een verplichte diame terklasse voor de te ringen vogel. Tevens wordt het aan te brengen nummer op de ring zodanig gewij zigd dat de administratie van de ornithologische vereniging onmid dellijk de eigenaar van de vogel kan terugvinden. Het verplicht anodiseren van de ring wordt afgeschaft in het Vlaam se Gewest. Het anodiseren of be schermen tegen roest is overbodig gebleken en had tot gevolg dat enkel een engelse firma deze rin gen kon leveren. Mare Galle, beoogt met de geno men maatregelen niet alleen de eenvormigheid van de gebruikte ringdiameters, maar ook een bete re en vlottere controle. Door deze maatregel zal het onder meer onmogelijk worden om uit de natuur genomen vogels te registre ren als zijnde vogels van eigen kweek. De wijziging van het ministerieel besluit van 17 september 1973 moet, samen met de reorganisatie van het registersysteem, de moge lijkheid geven nauwkeurige inlich tingen te bekomen inzake de in gevangenschap gehouden soorten inlandse vogels en hun aantallen. Deze noodzakelijke kennis van de kooivogels in het Vlaamse Gewest zal het in de nabije toekomst de Minister mogelijk maken een aan gepast beleid uit te stippelen op het gebied van de vogelbescherming. gemiddeld 75.000 ton, niet moesten overschrijden. Voor de eerste zes maanden van dit jaar betroffen de exportvergunningen in totaal 37.000 ton, waarvan 8.000 ton voor het eerste deel van januari vóór er bijzondere maatregelen werden ge troffen. Dat blijft binnen de grens en wij zijn voornemens ervoor te waken dat het gemiddelde van de traditio nele export in de laatste drie jaar, dat beneden de helft van de verkopen in 1979 ligt, niet wordt overschreden. Dat is het beleid van de Commissie in een netelige situatie, dat wij hier in een aantal debatten en antwoorden op vragen zeer duidelijk hebben toegelicht, en waaraan de Commis sie zich wil houden... In ieder geval was die verkoop van oude boter, die meer dan de helft vertegenwoordigt van de verkoop aan de Sovjetunie gedurende het voorbije halfjaar en waarvan de opslag ons 36 ERE per honderd kilogram kostte, volgens ons een transactie die niet voor de Sovjet unie maar wel voor de Gemeen schap voordelig was, wat de reden was waarom wij ertoe zijn overge gaan». 5. Dit antwoord geeft aanleiding tot de volgende opmerkingen: - de Commissie heeft toestemming gegeven voor de verkoop van boter van mindere kwaliteit, die niet zou kunnen zijn verkocht aan de com munautaire consumenten zonder de goede naam van de Gemeenschap te bezoedelen, - de Commissie heeft erop toegezien dat de gebruikelijke hoeveelheden niet zijn overschreden, - ten slotte zou het duurder zijn geweest om de boter te blijven opslaan dan om deze uit te voeren, te meer daar de kwaliteit van de boter steeds verder zou zijn achter uitgegaan. Iri de laatste vergadering van de Commissie voor de landbouw (26-28 november 1980) heeft de heer Gundelach zelf bevestigd dat de Commissie sedert 29 april 1980 geen boter meer heeft verkocht aan de Sovjetunie en dat de Kerstboteractie dit jaar niet opnieuw zal worden gevoerd, omdat er budgettaire pro blemen zijn en omdat de voorraden gering zijn (160.000 ton voorraden in openbare opslag op 9 oktober 1980, d.w.z. voldoende voor iets meer dan één maand). Deze zijn inderdaad met 43% verminderd in vergelijking met het afgelopen jaar hetgeen er overigens toe heeft bijgedragen dat de prijzen op de wereldmarkt zijn aangetrokken en het bedrag van de exportrestituties is verminderd met 25% in verhouding tot 1979. De heer Gundelach heeft zich tevens verzet tegen de verleding een verband te leggen tussen de verkoop van boter aan landen buiten de Gemeenschap en de maatregelen ter bevordering van de consumptie in de landen van de Gemeenschap. De heer Gundelach heeft eraan herinnerd dat voor meer dan een derde van de boterconsumptie in de Gemeenschap, ofwel 700.000 ton, in 1979 rechtstreekse verbruikssubsi- dies, subsidies voor bepaalde sociaal minder begunstigde consumenten en subsidies ten behoeve van het gebruik van boter in de levensmid delenindustrie en banketbakkerijen zijn betaald. Hij heeft onderstreept dat dit het dubbele was van de door de EEG op de wereldmarkt uitge voerde hoeveelheden. Vervolg volgende week Het nieuwe informatienet over onderwijs, dat de naam Eurydice mee kreeg, is in september in gebruik genomen. Het vormt een belangrijke basis voor het aktieprogramma van de EG op onderwijsgebied. In Brussel werd een centraal bureau opgericht voor het coördineren en stimuleren van het net. De nationale informatiediensten verstrekken daartoe gegevens over de sterk uiteenlopen onderwijsstelsels in de Lid-Staten. Alleen de onderwij- sinstanties van de uiteenlopende onderwijsstrukturen, de instellingen van de Gemeenschap en de verenigingen die op communautair niveau werkzaam zijn hebben toegang tot het net. Bij de werkzaamheden van Eurydice zal de aandacht aanvankelijk vooral gaan naar de overgang van school naar beroepsleven, het onderwijs van moderne talen, het onderwijs aan migrerende werknemers en hun gezinsleden, en het beleid en de toelatingsvoorwaarden in het hoger onderwijs. In België is de nederlandstalige nationale dienst van Eurydice ondergebracht in het Ministerie van Nationale Opvoeding en Nederlandse Cultuur, Koningsstraat, 172, bus 7, 10 - 1000 Brussel. De Lid-Staten gaan samenwerken en elkaar bijstaan bij het onderzoek naar ongevallen met grote vliegtuigen. De voor vervoer verantwoordelijke ministers van de Negen besloten hiertoe op 4 december II. De vliegtuigen van vandaag zijn bijzonder ingewikkeld en de individuele Lid-Staat kan het zich moeilijk veroorloven de nodige middelen voor onderzoek naar luchtrampen (technische uitrusting, gespecialiseerde deskundigen) permanent ter beschikking te hebben. Dat de Lid-Staten een partner bijspringen bij een onderzoek ligt dus voor de hand. Overeengekomen werd bovendien dat de Lid-Staten elkaar op de hoogte houden inzake ongelukken met lichte vliegtuigen. Daarmee gebeuren negen van de tien ongelukken. De wijnboeren van de Gemeenschap produceren meer en meer kwali teitswijn. Ze produceren echter te veel goede en middelmatige wijn, rode, witte of rosé. Dit is de conclusie van een rapport dat de Commissie heeft doen opstellen en dat een overzicht geeft van de toestand van de wijngaarden van de Gemeenschap. De met wijn bebouwde oppervlakte blijft dalen ten gunste van een meer geconcentreerde teelt van druiven van goede kwaliteit. Toch zal verdere beperking nodig zijn, wil men afkomen van de wijnoverschotten want de produktie neemt nog steeds toe en het verbruik daalt. Sinds 1976 zijn ongeveer 100.000 ha. uit produktie genomen, voor een deel als resultaat van Gemeenschapsmaatregelen ter beperking van kostbare overschotten. Op het ogenblik zijn tegen de 2,5 miljoen ha. met wijn bebouwd. Meer dan de helft van de uit produktie genomen oppervlak te lag in Frankrijk. De produktie van mindere kwaliteit tafelwijn blijft dalen, maar die van wijn van hogere kwaliteit blijft toenemen. In het seizoen 1979/80 werd ongeveer 175 miljoen hl. geproduceerd, maar de consumptie bedroeg slechts 126 miljoen hl. Zowat 6,7 miljoen hl. werd geëxporteerd. In de reeks «Informatie en Argu mentatie», de dossiers van de Jongsocialisten, verscheen een brochure over Polen. Deze brochu re kwam tot stand met de mede werking van het 1 MEI KOMITEE «voor de demokratische vrijheden en arbeidersrechten in Oost-Euro pa». Het dossier heeft als titel «1980 De zomer van de Poolse arbei ders». In deze brochure vind je de beschrijving van de historische ont wikkeling van Polen vanaf de stich ting van de Poolse Volksrepubliek tot de stakingsbeweging van deze zomer, de kroniek van de huidige gebeurtenissen, een reeks doku- menten van de oppositie en van de beweging die nu aan de gang is en een algemene analyse van de poli tieke, sociale en ekonomische ele menten die van belang zijn voor de verdere ontwikkeling. Dit Polen-dossier van de Jongso cialisten en het 1 mei komitee is in off-set gedrukt en rijkelijk geïllus treerd. Het omvat 84 bladzijden en kost 80 F, daarbij komt 10 F voor verzendingskosten. Storting kan gebeuren op pr. 000- 0304249-57 van Jongsocialisten vzw, Keizerslaan 13, 1000 Brussel. Maar een abonnement is voordeli ger. Dan betaal je slechts 250 F voor 10 nummers. VLAAMS AKTIEKOMITEE TEGEN ATOOMWAPENS Van Elewijckstraat 35-1050 Brussel 02/640.31.05 Vervolg van p. 6 band houden met de oprichting de vernieuwing van de woning; c geldt ook voor de bijgebouw waarvan het gebruik rechtstree verband houdt met het gebruik v de woning, bv. een vrijstaande i rage, mits die gebouwd wordt de grond waarop de woning z bevindt. Zijn daarentegen uitge ten de werken die betrekking h ben op de constructies die or hankelijk zijn van de woning, zc de oprichting van een afsluiting, inrichting van de tuin, de bouw een serre, een tuinhuisje of e zwembad. De voorwaarden die moeten v vuld worden om de toelage te t komen en het bedrag ervan, b handelen we in een volgend artike E. De Nauv Qjjjix

Voor Allen | 1981 | | pagina 7