'Huurwetten worden straffeloos overtreden zegt huurdersvereniging WAT DE SOCIALISTEN VOORSPELDEN, WORDT BEWAARHEID! ABVV EIST UITVOERING 3 PCT VERHOGING GEMIDDELD MINIMUM-MAANDINKOMEN Wat heeft strijdkultuur te maken met de arbeidersbeweging? STOP kit a '/l EDITORIAAL m KERNCENTRALE TE CHOOZ Horn failliet KERNENERGIE Vrijdag 11 december 1981 43' jaargang nr. 48 Weekblad van de S.P. Het is elk jaar hetzelfde lied je. Telkens wordt er een wet gestemd die de huurder (een beetje) beschermd, MAAR ZE GELDT SLECHTS VOOR 1 JAAR. En wan neer dan het einde van dat jaar nadert zitten de privé- huurders in de onzekerheid: komt er wéér zo'n wet? Hoe veel zal de huurprijs mogen stijgen? Zullen ze nog be schermd zijn tegen uitdrij ving?... DEFINITIEF EINDE Verbroedering» Ge ien in de pio- - Dossier: Immigranten, eerste deel van een reeks, pag- 4 - Gemeenteraadszitting te Oudenaarde: een verslag pag. 8 SPONTAAN INITIATIEF .«ropiL'ü mm Herman De Loor, Volksvertegenwoordiger Het ABVV-bureau heeft in wekelijkse zitting een aantal belangrijke standpunten in genomen. Strijdkultuur in het belang van de arbeidersbeweging Welke soort kuituur moet er uitgebracht worden om een efficiënte bijdrage te leveren tot de arbeidersstrijd? Martine Lemonnier Kedaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt I te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 Ir Verantwoordelijke uitgever: Willv Vernimmen, Houtmarkt I, 9300 Aalst T< Dit standpunt wordt ingenomen door de duizenden huurders die zich sinds een tijd hebben verenigt in een burgerinitiatief dat als waak hond optreed tegen de huur-wet die nog alle mogelijkheden openlaat voor de eigenaars, in dit geval dan meestal eigenaars die niet om ei gendommen verlegen zitten. We willen niet beweren dat het altijd zo'n bijzonder goede wetten zijn geweest, zegt de vereniging. En vooral in 1981 werd de huurwet erg afgezwakt: Senator Storme, maakte de basishuurprijs weer «vrij» (de nieuwe huurder van een woning betaalt veel meer dan de vorige), de goedkope procedure bij het Vredegerecht werd afgeschaft, enz. Bovendien zijn de sociale huurders al die tijd naast de boot gevallen! «Sociale huurders hebben het goed en moeten niet beschermd worden» vond men. Laten ze het eens vragen aan de sociale huurders die zonder reden werden opgezegd, en aan hen die vorige maand alweer een opslag van 1.000 fr. kregen? Daar er nog altijd geen goede defi nitieve wet werd gemaakt, is het voor de huurders noodzakelijk dat er voor 1982 een voorlopige wet komt. Nooit tevoren was het gevaar van een definitieve afschaffing zo groot. De grote huisbazen, de bankiers en de zakenlui eisen dit al jaren, en het zijn nu blijkbaar die figuren die in de volgende regering zullen zit ten: rechtstreeks («kabinet van spe cialisten») of onrechtstreeks, via de P.V.V. Van zo'n regering hebben de huurders niets te verwachten. We durven er niet aan denken wat er allemaal zou kunnen gebeuren als er geen voorlopige huurwet meer is. In elk geval kan het een zware klap worden voor 1,2 mil joen gezinnen: de huurprijs zal om- hoogschieten en zij zullen aldus de krisis DUBBEL betalen, zo zegt de vereniging verder. Het is wel zo dat huurders-getrouwe er nog enkele volksvertegen- woordigers in het nieuwe parle ment zitten. En het is ook zo dat de meerder heid der parlementsleden nog voor de zaak der huurders kan gewon nen worden... indien ze de ernst van het probleem leren inzien. Voor de meeste parlementairen was de huurwet immers slechts een middel om via huurprijsbereke ning, de stijging van de index af te remmen. Maar voor de huurders gaat het om hun «THUIS» om een rustig gezinsleven. Daarbij kan- en moet-elke huur der, in zijn eigen belang, helpen. Hoe? Door zelf een verkozene van zijn kiesarrondissement aan te pak ken en hem ervan te overtuigen dat een nieuwe huurwet noodzakelijk is. Het is eender op welke manier, schriftelijk, telefonisch, als het maar gebeurt! Enkele huurders uit het Gentse hebben niet gewacht op deze op roep om iets te doen. Ze schreven spontaan een brief naar «hun» ver kozene en vroegen hem om elk goed huurwet-ontwerp voor 1982 te steunen. Ze voegden er meteen aan toe wat er moet verbeteren in ver gelijking met dit jaar: Geen opslag bij verandering van huurders. Huurprijsstijging in 1982 be perkt tot 4% Ook voor sociale huurders: be scherming tegen opzeg De «goedkope procedure» voor het vredegerecht moet opnieuw in gevoerd worden. De beperking tot 4% huurstijging in 1982 is zeker niet overdreven: ondanks de vorige huurwetten steeg de «index der huurprijzen» de laatste jaren veel sneller dan wette lijk toegelaten en zelfs ook sneller dan de gewone index (gemiddeld stegen de huurprijzen dus sterker dan de lonen, wat het eigenaarssyn- dikaat ook moge beweren), aldus tenslotte de huurdersvereniging. Bron: Huurdersblad, bewerking re- daktie Voor Allen •V De verkiezingen zijn reeds meer dan een maand achter de rug en nog steeds heeft ons land geen nieuwe regering, waar het nochtans zo een nood aan heeft. Wij dragen zeker niet de verantwoordelijkheid voor deze politieke crisis en als socialisten hebben wij steeds onze afkeer laten kennen voor deze verkiezingen. In dit editoriaal werd hierop reeds voldoende gewezen, zodat wij daar niet hoeven op terug te komen. Wel willen wij er de nadruk op leggen dat wij als socialisten bij het uitbreken van deze crisis en bij het uitschrijven van vervroegde verkiezingen, gewaarschuwd hebben voor de zware gevolgen die ons boven het hoofd hingen. Wij hebben gewezen op het gevaar dat we liepen gedurende maanden cruciale dossiers op sociaal-economisch gebied en op het monetaire, financiële, budgettaire en industriële vlak te blokkeren. Wij hebben toen duidelijk gesteld dat we riskeerden maanden te laten verloren gaan die zwaar zoüdgn doorwegen op de economische balans van het land en ons alleszins vele miljarden armer zouden maken. Wat wij toen voorspelden wordt vandaag bewaarheid. Recente feiten bewijzen dat het zover is! Inderdaad dreigen thans enkele grote bedrijven over kop te gaan, waaronder Cockerill Yards, met het bekende dramatische verlies aan arb ie dsplaats en voor gevolg. Aldus lopen alwaar ongeveer 3000 werknemers het gevaar de grote schare werklozen te moeten ver voegen. Een regering die niet enkel de lopende zaken mag afhandelen, zoals dit thans het geval is, kon hier in afwachting van een fundamentele oplossing met de Boel-werf, voorkomen dat een konkordaat diende aangevraagd. Hierbij willen wij als socialisten toch nog eens onderlijnen en dit teneinde elk misverstand te voorkomen, dat wij geen voorstanders zijn van overheidshulp aan gelijk welke onderneming, maar daarente gen opteren voor geselekteerde en gekontroleerde steunmaatregelen. Ingevolge de aanslepende politiek crisis zijn ook de speculanten weer aktief geworden, is onze frank opnieuw onder zware druk komen te staan en zijn de kansen op een devaluatie, die vooral de kleine man treft, weer toegenomen. Deze feiten tonen aan dat de socialisten gelijk hadden geen voorstan der te zijn van verkiezingen om de politieke crisis op te lossen. 8 november heeft inderdaad geen oplossing gebracht, maar de situatie nog moeilijker gemaakt. Nadat Willy De Clercq in zijn formatieop dracht mislukte en ook Ferdinand Nothomb faalde mag er geen tijd meer verloren gaan, wit men voorkomen dat de arbeidende klasse nog zwaarder getroffen wordt. De radiatorenfabriek Horn-Erem- bodegem is door de rechtbank fail liet verklaard. De schulden aan de staat )o.m. RSZ-bijdragen) bedra gen 15 miljoen, terwijl de firma bij de privé-sektor nog met 10 miljoen in het krijt staat. Het bedrijf wordt evenwel niet gesloten. Er werd een voorlopige bedrijfsleider aange steld, nu gebleken is uit studies van experten dat de firma nog levens kansen heeft. Er wordt nu druk naar nieuw geld gezocht. Men spreekt in dit verband over kontak ten met de GOM (Gewestelijke Ontwikkelingsmaatschappij) en de Generale Bank. De herstelwet aldus de vakbond van 10 februari van dit jaar voorzag dat het gemiddeld minimum-maan dinkomen op 1 april met 5 pet. moest worden verhoogd en nog eens met 3 pet. op 1 januari 1982. Het ABW vraagt met aandrang aan de regering en de minister van Arbeid en Tewerkstelling om het KB te nemen opdat die verhoging van 3 pet. er inderdaad ook zal komen. Men wenst ook aandacht voor het programma ter opslorping van de werkloosheid. Maatregelen zoals de stage van de jongeren, het wet telijk brugpensioen, het BTK, het bijzonder brugpensioen voor oude re werklozen en de humanizering van de arbeid lopen ten einde op 31 december. Het ABVV vraagt dan ook dat dringend de nodige maatre gelen worden getroffen om dit alles te verlengen voor het komende jaar. Inmiddels heeft de regering op voorstel van minister De Wulf reeds de beslissing genomen deze maatregelen tot einde volgend jaar te verlengen. Het bureau van het ABW onder schrijft het regeringsontwerp dat de huurprijzen verlengt voor 1982, maar dringt anderzijds aan op be slissingen die ervoor zorgen dat bepaalde sektoren uit de sociale zekerheid niet in financiële moei lijkheden geraken. Het ABW betreurt dat het kon- trolekomitee voor Gas en Elektrici teit een aanbeveling heeft goedge keurd om de elektriciteitstarieven te wijzigen. Dit zal tot gevolg heb ben dat in de loop van 1982 een verhoging van de laagspanningsta- rieven plaats heeft. De mogelijk heid om de tarifering te hervormen en energiebesparing te bevorderen wordt daardoor teniet gedaan. Ten slotte stelt het ABW vast dat de prijzenkommissie de jongste tijd overstelpt wordt met aanvragen tot prijsverhogingen. Het gevaar bestaat dat dit een op flakkering van de prijzen tot gevolg zal hebben, die te vergelijken is met wat zich in 1974, vlak na de petroleumkrisis, heeft voorgedaan. De Morgen/ Voor Allen Elke vorm van kunst die zich niet overgeeft aan commerciële belan gen, vervreemding en vergiftiging waaraan wij in deze maatschappij onderhevig zijn, die doordringt tot gevoelens die verdrukt worden, die een tegenkracht vormen tegen de molen van consumptie en apatie is naar onze mening een vorm van strijdkultuur. Het gaat om de manier waarop, want kunst is vorm. De vorm waarin men zich uitdrukt is bepalend voor de progressiviteit. Twee fundamentele vragen kunnen we ons stellen: Wat heeft strijdkultuur te ma- Niet alleen Wallonië, als aangrenzend gebied, maar ook het Vlaamse Gewest, en dit bij monde van Minister Marc Galle die de bescherming van de kwaliteit van water, bodem en lucht in zijn bevoegdheid heeft, drukt zijn bezorgdheid en voorbehoud uit ten aanzien van de beslissing van de Franse regering om de geplande bouw van een kerncentrale te Chooz, nabij de Belgische grens, toch uit te voeren. Naast de bevoorrading van Brussel, wordt ook de Antwerpse agglomeratie voorzien van drinkwater afkomstig uit de Maas. Het gaat hier om de Antwerpse agglomeratie, uitgebreid met Burcht, Zwijndrecht, Hove, Boechout, Zoersel, Edegem en het dokkengebied tot bij de Nederlandse grens. Als rechtstreeks bevoegd en verantwoordelijk minister voor deze materie wenst M. Galle dat men met de standpunten van het Vlaamse Gewest evenzeer zou rekening houden wanneer het overleg hierover plaats heeft tussen België en Frankrijk. Dit moet gebeuren door de Gewesten rechtstreeks te betrekken bij de behandeling van het probleem en hun adviezen in acht te nemen. De rol van minister van Buitenlandse Zaken Ch-F. Nothomb kan dan volgens de regels van de bevoegdheidsverdelingen ook alleen maar erin bestaan het aldus regionaal bekomen Belgisch standpunt langs de officiële diplomatieke weg over te brengen aan Frankrijk en de inlichtingen en garanties op te eisen die Frankrijk moet geven krachtens Art. 37 van het EURATOM-verdrag. Deze garanties zijn nodig voor België terwille van de «Waterverdra gen» met Nederland dat op zijn beurt kwaliteits- en kwantiteitseisen stelt aan België en hieraan een aantal beslissingen omtrent projecten van economisch belang voor België koppelt. ken met de arbeidersbeweging? Welke soort kuituur moet er uitgebracht worden om een effi ciënte bijdrage te leveren tot de arbeidersstrijd? Het is niet de bedoeling van strijd kultuur om zich te assimileren met de burgerlijke kuituur. Zo heeft de heersende klasse in deze maatschappij haar normen, die zij dankzij haar heersende posi tie makkelijk kan opdringen. Deze bezitten ook de geld- en machts middelen om haar normenvormen- de apparaten goed toe te rusten: media, reclame, kuituur enz. Bijge volg, niet alleen economisch en politiek onderdrukt de heersende klasse; ook kultureel. Het is dan ook niet altijd zo gemak kelijk een andere of tegenkultuur te ontplooien, integendeel, zelfs bij gebrek aan middelen, tijd, goeie omstandigheden en meestal door politieke tegenwerking. Strijdkul tuur is bijgevolg gericht op de on dersteuning van de strijd voor een socialistische maatschappij. Een dergelijke kuituur verbindt zich dus met de arbeidersorganisa tie die zich op de arbeidersklasse beroepen, die resoluut een anti kapitalistisch standpunt innemen en daar voor strijden. De bedoeling is juist om op een populaire manier met behulp van een kulturele disci pline de anti-kapitalistische gedach ten een brede verspreiding trachten te geven. We denken bijvoorbeeld aan de prachtige strijdgedichten uit de «Canto General» van Pablo Ne- ruda of de volksmuziek gebracht tijdens de havenstaking door Pro loog en Bots. Deze kultuurvorm is immers belangrijk niet alleen als steun in de arbeidersstrijd maar ook als levensbeschouwelijke vorm. Sinds het ontstaan van de arbeidersbeweging, zijn er steeds in alle landen militanten geweest die door middel van beeldhouwwer ken, schilderijen, toneel, poëzie muziek enz. hun steentje tot de ontvoogding van de arbeidersklasse hebben bijgedragen. De tijd speelt hierbij een onvermij delijke rol. In een strijdsituatie is er weinig tijd, te weinig tijd om een kultuurprodukt degelijk af te wer ken. Tevens gaat het evenzeer om een kollektieve arbeid. De elite kunstenaar heeft afgedaan; houdt op een specialist te zijn; van hem wordt verwacht dat hij de totaliteit van de problemen overschouwt, dat hij politiek geschoold is. Van de strijdkultuur wordt verwacht dat zij de strijd zal stimuleren; dit omvat ons inziens de volgende aspekten: het geven van een klaar inzicht in de werking van het kapitalisme de rol van de mens in de ge schiedenis duidelijk maken - een organiserende oproep nl. dat de arbeiders de strijd in eigen handen moeten nemen. Tot daar enkele kenmerken van de strijdkultuur die naar onze mening een belangrijke bijdrage kan leve ren tot de ontvoogding van de ar beidersklasse en strijd in het alge meen.

Voor Allen | 1981 | | pagina 1