ABVV: Koopkracht in gedrang ?4 De keuze die al lang werd voorbereid LEVE DIE GOEIElX ¥OW£ TUD Na de C.V.P.-staat l'V ALTE KAMERADEN de SP-fractie in Vrijdag 18 december 1981 43* jaargang nr. 49 Weekblad van de S.P. - Belgisch immigratiebei deel 2, pag. 4 «Verbroedering» Geraardsbergen in pionierstijd, deel IV, pag. 4 Europese commissie: Aalst geen ontwikkelingsgebied meer, pag, 5 Militaire dictatuur in Polen, pag. 5 CÓK I 11 II Op 8 november werden de politieke kaarten grondig door elkaar geschud. De grote verliezer werd de CVP en alles wat via de CVP wordt vertegenwoordigd op economisch, sociaal en cultu reel vlak. Voor het niet-katholieke be volkingsdeel bracht 8 novem ber een hoopvolle kentering in een verstikkende evolutie naar onverdraagzaamheid en monopolievorming. Inder daad werd de stichting van de beruchte CVP-staat voor hopelijk onbepaalde tijd uit gesteld. Nuchterheid en waakzaam heid blijft echter geboden. Het is moeilijk bescheiden te worden Het is moeilijk verdraagzaam te worden Waakzaamheid geboden Freddy Van den Bossche Het verdikt is dus gevallen, de CVP-PSC en PVV-PRL gaan scheep in een regering die welliswaar van meetaf kleur bekent, maar daarbij even duidelijk heeft gekozen voor «sociale afbraak». Mar tens is er in geslaagd de ro- om-blauwe koalitie in enkele dagen op de been te brengen maar de snelheid waarmee dit alles is kunnen gebeuren bevestigd dat er reeds maan den lang tussen beide par tijen werd gepraat. Edito Freddy Verkruyssen. Brengt CVP oprichting crematorium in gedrang? Daar kerstmis en nieuwjaar op een vrijdag valt zai de «Voor Allen» de donderdag verschijnen. Gelieve de kopij binnen te brengen ten laatste maan dag vóór 15.00 uur. De redaktie Voor Allen. riKfnüir rVw 1 M A w* A w w n Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen. Houtmarkt I. 9300 Aalst Sombere toekomst Het ABW Bureau is van mening dat het regeerakkoord duidelijk een liberale stempel draagt en de sociale afbraak organiseert. Het Bureau verzet zich tegen het beroep op volmachten die door de liberalen en de kristendemokraten als enige procedure geschikt geacht wordt om een deflatoir beleid van sociale achteruitgang door te drukken. Die wil wordt bevestigd door de beslissing van de partijen die de regering vormen, om in de toe komst de diskussie over het ekono- misch en sociaal beleid met de representatieve arbeidersorganisa ties te herleiden tot pure raadple gingen. Terzake kan het ABW niet anders dan de schijnheiligheid aan de kaak stellen van de rechtse middens die de syndikale vrijheden in Polen verdedigen en diezelfde rechten in België willen beperken. Het Bureau laakt het regeringspro gramma waardoor de koopkracht van arbeiders en sociaal gerechtigden ernstig in het gedrang wordt gebracht, de koppeling van de lonen en sociale uitkeringen aan de index afgebroken en opgeschort wordt, ingegrepen wordt in de mecha nismen van vrije onderhandelingen over kollektieve arbeidsovereen komsten, begrotingsbezuinigingen door gevoerd worden op de sociale uit keringen en de huidige grondslagen van de Sociale Zekerheid funda menteel herzien worden. een belangrijk deel van de in komsten herverdeeld wordt naar de bedrijven toe zonder verbintenis van hun kant om bij te dragen tot de industriële heropleving en tot de bevordering van de werkgelegen heid de gehele openbare sektor en de toestand van de agenten der open bare diensten ernstig bedreigd worden, elke wil opgegeven wordt om een nieuw industrieel beleid tot stand te brengen dat toegespitst is op de ontwikkeling van de tewerk stelling en het verwerken van de huidige financiële beperkingen. Men herinnert eraan dat de sociale zekerheid de verzekerden een ver vangingsinkomen moet waarborgen bij verlies van hun bezoldiging. Dat inkomen mag niet afhankelijk gemaakt worden van het gezinsin komen en ook niet gebaseerd zijn op een eenheidsstelsel. Vooreerst moeten we vaststellen hoe de grote verliezer van deze historische verkiezingen er eens te meer in geslaagd is om het politieke laken naar zich toe te trekken. Waar op het nationale vlak direct na 8 november een arrogante op stelling werd aangenomen «laten socialisten en liberalen het nu maar eens doen» kozen zij op provin ciaal vlak echter zeer vlug eieren voor hun geld. Op een even arro gante manier: in Limburg en Oost- Vlaanderen verraadden zij gewoon afgesloten verkiezingsakkoorden met de SP om met de liberalen in de boot te stappen. De liberalen zullen zich dit overhaastig huwelijk met een overspelige partner wel vlug beklagen. Intussen hebben we ook op natio naal vlak kunnen ervaren dat de CVP zich nog altijd niet bewust is van haar nieuwe meer beschei den positie: zij blijft maar haar eisen en haar wetten stellen alsof zij nog steeds op enkele percenten van de absolute meerderheid staat. Ge lukkig voor haar eigenliefde kan zij rekenen op de blinde honger van de liberalen om aan de macht deel te nemen. Is de CVP zich nog steeds niet volledig bewust van haar meer be scheiden politieke situatie, dan kunnen we vaststellen dat haar so ciale, economische en culturele achterban dit nog in het geheel niet is en zich ook niet WIL aanpassen. De fanatiekere opstelling van de katholieke organisaties in allerlei nationale en provinciale adviesor ganen bewijst dit wel zeer duide lijk. Met nog meer verbetenheid dan vroeger worden de ingenomen machtsposities verdedigd. Zelfs ten koste van de minimale aanwezig heid van andere groepen en strek kingen. waarvan bepaalde zeker en vast niet meer te negeren zijn. In de gegeven omstandigheden moeten de niet-katholieke minder heidsstrekkingen waakzaam zijn of worden en door een korrekte toe passing van het cultuurpact hun plaats opeisen. Zo stellen we vast dat de CVP plots niet meer vasthoudt aan de toepas sing van het fameuze systeem D'Hondt voor het verdelen van mandaten maar plots keihard het spel van de politieke meerderheid speelt, waarbij de oppositie ge woon uitgerangeerd wordt. Deze opstelling zal het onevenwicht in Vlaanderen nog doen toenemen omdat zij nog meer dan vroeger alles zal zetten op de gesubsi dieerde uitbouw van haar machtsstructuren. Op deze wijze kunnen we reeds vaststellen hoe zij een aantal mate ries politiek gewoon onbespreek baar maakt. In de eerste plaats waar het om overheidssubsidiëring gaat. Ook hier verlegt zij de discussie naar onaanvechtbare meerder heidsbeslissingen. In het kader van de zich opdringen de besparingen betekent dit concreet dat verhoudingsgewijs de kleintjes nog minder aan bod zullen komen. Alleen een eendrachtig optreden van alle niet CVP'ers kan deze tendens tegenhouden. Het mislei dende «voorrang aan het privé- initiatief» wordt hopelijk niet de gouden appel waarop de liberalen en hun organisaties hun tanden ka pot bijten en met hen alles wat niet tot de roomse achterban behoort. In afwachting kunnen we echter reeds vaststellen hoe gerechtvaar digd onze kritiek op de culturele CVP-staat was. In de loop der voorbije jaren heeft de CVP via talloze subsidiërings decreten en -reglementen de struc turele voorzieningen getroffen om haar maatschappelijke machtsposi tie veilig te stellen met het oog op slechtere tijden. Op 8 november werd bewezen hoe vooruitziend zij aldus waren. On danks het gehavend schip blijven zij onbedreigd de subsidiërings zeeën beheersen. De CVP-staat is zeker nog geen museum-gebeuren. Alhoewel het eigenlijke regerings programma pas door de ministers zal samengesteld worden, is bij de lektuur van het prioriteitenpro gramma duidelijk dat de koers van de nieuwe beleidsploeg deze van het neo-liberalisme is. Het motto wordt nu «ieder voor zich» en het middel en doel de vrije markteko- nomie. Om zichzelf een kans te geven, maar vooral om binnen de C.V.P. en P.S.C. de oppositie geen kans te laten, wordt ineens geop teerd voor 1 jaar volmachten. Met andere woorden gedurende 1 jaar wordt het Parlement buitenspel gezet. Onder het voorwendsel van tijds nood wordt het sociaal overleg ver vangen door sociaal advies dat te gen 15 januari zou moeten beëin digd zijn. Op die wijze kunnen de vakbonden enkel voor voldongen feiten geplaatst worden. Door de wijziging van het indexsy steem wordt van de kleine en mid delgrote inkomens een inlevering van 3 procent aan koopkracht ge vraagd. De sociale voorzieningen worden eveneens aangetast. Het remgeld voor geneeskundige zor gen wordt ingevoerd voor wedu wen, wezen, gepensioneerden en invalieden. Men streeft tevens naar een nationaal basispensioen, waar bij men zelf zal moeten bijbetalen om het aan te vullen. Uit besparingen worden ook de klassennormen binnen het onder wijs sektor herzien. Het B.R.T. monopolie zal vervangen worden door een konkurrentieel systeem, waardoor het gevaar reëel is dat de berichtgeving in handen komt van enkele kapitaalkrachtige groepen. En zo kunnen we het negatieve lijstje nog een tijdje voortzetten. Anderzijds wordt de verplichte postcheckrekening voor ambtena ren afgeschaft, waardoor de inkom sten van de staat terugbloeien naar de privé-bankendie op die manier hun publiciteitskampagne tegen de openbare diensten officieel overge nomen zien. Tevens krijgen de ondernemers ge schenken ten belope van 17 miljard. Met geen woord wordt gerept over de bewapeningswedloop, de kern- raketten. De brede sensibilisering die rond deze problemen bestaan worden hier gewoon genegeerd. De keuze die werd gemaakt spreekt dus voor zichzelf. De reaktionaire, kapitaalkrachtige kringen uit dit land hebben de handen in elkaar geslagen om iedereen die met wer ken zijn brood moet verdienen een strop om de hals te doen. Ondanks het feit dat de laatste verkiezingen bewezen hebben dat de kristenarbeiders het trouwste kiezerspubliek van de C.V.P. is, heeft deze partij niet geaarzeld hen in de kou te laten staan. Wij denken niet dat de partijkon- gressen iets aan de zaak zullen veranderen, doch wij begrijpen niet dat de arbeidersvleugel binnen de C.V.P. en de P.S.C. dit alles zo maar aan zich kan laten voorbij gaan. Met de socialisten gaat de sterkste formatie van het land naar de oppo sitie. Met alle middelen zal deze nieuwe koalitie dienen bestreden te worden. Nu reeds is het duidelijk dat de socialistische familie een harde strijd zal moeten voeren. Wij heb ben in het verleden bewezen dat in moeilijke tijden een voortdurende mobilisatie van onze krachten aan te kunnen. Het komt er nu ook op aan om een brede maatschappelij ke diskussie op gang te brengen waar iedereen die dit wenst onze rangen kan komen vervoegen. Met de huidige vooruitzichten kan het niet anders of én C.V.P. én P.V.V. zullen een forse rekening dienen te betalen voor deze aanslag of de kleine man. Staatssekretaris Akkermans heeft zich verzet tegen de inplanting van het crematorium te Drongen, dat aldaar door de intercommunale vereniging voor crematoriumbe- heer is voorzien. Tot deze vereni ging behoort ook de stad Aalst. Bestendig afgevaardigde Pernot antwoordde dit op een vraag van SP-lid Jean Lepeau in de provincie raad die vaststelde dat de belofte tot de oprichting van een cremato rium in het Gentse op de lange baan wordt geschoven. De deputé stelde in zijn antwoord vast dat de Intercommunale Vere niging voor Crematoriumbeheer de oprichting van een crematorium in het Gentse blijft nastreven. De de putatie zal dit streven ook in de toekomst steunen. Eerst werd ge dacht aan Drongen. Het dossier was reeds ver gevorderd maar toen kwam protest van een milieugroe pering en het net van streekekono- mie. Toen werd gedacht aan Oost akker. Ook daar waren symptomen merkbaar van verzet door de bevol king, die er geruggesteund werd door het departement van Lands verdediging. Hoewel Oostakker niet afgeschre ven werd, zag men uit naar even tuele andere plaatsen van inplan ting. Wegens de onmiddellijke na bijheid van de E3 en de E5 liet men het oog vallen op Merelbeke. Maar ook daar rijst verzet.

Voor Allen | 1981 | | pagina 1