Nieuwjaarswensen Voor Allen Harde oppositie in kamerdebat Kaakslagen aan officieel onderwijs en vredesbeweging Het profiel van de S.P. en onze federatie NIET VERGETEN EDITORIAAL WÊÊmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊm S.O.S. Polen Mare Galle: Minister in de Vlaamse Deelregering Vrijdag 25 december 1981 43* jaargang nr. 50 Weekblad van de S.P Gewoontegetrouw lanceren wij ook dit jaar een eindejaarskampagne voor ons weekblad «Voor Allen» Voor deze aktie stellen wij kadertjes ter beschik king van 1.000 en 500 fr. dat stemt overeen met een formaat van twee kolommen op 10 en 5 cm. Wij durven de hoop uit te drukken dat opnieuw vele vrienden en organisaties of verenigingen zullen reageren, en hetzij ten persoonlijke titel, hetzij voor de vereniging die zij vertegenwoordi gen een nieuwjaarswens zullen formuleren in Voor Allen. Gelieve hiervoor de tekst met nieuwjaarswens plus naam en adres op te sturen naar: Weekblad Voor Allen - Nieuwjaarswensen, Houtmarkt 1 te 9300 Aalst, met vermelding van het gewenste formaat en aantal verschijningen. We hoeven er vast en zeker als socialisten geen tekenin getje bij te maken dat we in de komende maanden (hope lijk geen jaren) niet veel goeds van de kersverse rege ring te verwachten hebben. De meest liberale regering sedert de tweede wereldoor log zal zeker geen geschen ken uitdelen aan de voor zijn centjes hard werkende arbei dersklasse. Dat de kleine man een goed deel van zijn inkomen zal moeten inleve ren ter meerdere eer en glo rie van het patronaat lijdt al evenmin twijfel. Dit aspect van het beleid van de nieuwe regering werd vorige week vrij uitgebreid in 'Voor Allen' be handeld. Doch niet alleen op so ciaal-economisch vlak zullen wij socialisten, zeker niet aan de feest dis moeten gaan plaatsnemen. Er is meer! Iets wat ons aller zeker aanbelangt, is het regeringsbeleid inzake defen sie. Terwijl het regeerprogramma tussen liberalen en katholieken ver rassend stilzwijgend is op dit tere punt, bleef ook eerste minister Martens tijdens zijn regerings verklaring erg op de vlakte. Buiten de bevestiging van de reeds ingeno men standpunten en de onder schrijving van de Amerikaanse in terpretatie van de zgn. nul-optie, dwz. de niet-plaatsing van de Per shing Il-raketten in ruil voor de totale afbouw van de Russische SS 20 raketten, viel er weinig nieuws te rapen. Hierdoor blijft dan ook de ganse vredesbeweging, die de voor bije maanden zeker voldoende be wezen heeft over een enorme spankracht te beschikken, op haar honger. We moeten niet verbaasd zijn over het regeringsstandpunt terzake. De vaagheid inzake defen siebeleid moet immers de tegen strijdigheid inzake de standpunten van de regeringspartners verdoeze len. Het kan niet geloochend wor den dat bij de CVP de jongste maanden de vredesbeweging, mede onder druk van de Pas Christi- ïïmMÊè Een nieuw boek van Abraham Ruiz: «Geraardsbergen en de ontvoogdingsstrijd van de werkende klasse», pag. 4 beweging, steeds meer aan invloed gewonnen heeft. Daartegenover staan echter de liberalen die er inzake defensie een heel andere visie op na houden. Piet Van Bra bant, demagogisch kroniekjesple- ger van 'Het Laatste Nieuws', laat terzake geen twijfel bestaan: de raketten moeten en zullen er ko men. Hierbij neemt hij geen blad voor de mond: zij die tegen de raketten zijn, menen het niet goed met de vrijheid. De vredesbewe ging wordt vergeleken met een ver zameling struisvogels die de kop in 't zand steken voor de boze Sovjet- Unie. Dit nogal simplistische stand punt laat ons echter weinig goeds verwachten... Een tweede punt waar de liberale regeringspartner voor schut gezet wordt, is zonder twijfel 'onderwijs'. Terwijl in de vorige regering onze minister Calewaert reeds de bij stand, lees de sabotage en obstruc tie, van adjunct Gaston Geens moest verdragen, speelde de PW thans het Onderwijsdepartement Vrede bereik je niet met vrome wensen, vage idealen, plechtige boodschappen of aangepaste muziek. Vrede is iets heel konkreets, en heeft slechts kans als wij er werk van maken. Als we een halt toeroepen aan de waanzinnige bewapening die het bestaan zelf van deze aarde bedreigt. Slechts wanneer stappen gezet worden naar ontwape ning komt vrede dichterbij. Kaars en affiche zijn een teken van ons verzet tegen de atoomwapens, daarom volg de oproep van de vredesbe weging en zet vanavond om 20 uur een kaars voor je raam. volledig kwijt aan de CVP. Bepaal de CVP-kringen kunnen met moei te enig triomfalisme verbergen. Het lijdt geen twijfel dat het Rijkson derwijs het de komende jaren zwaar zal te verduren krijgen. Eer ste Minister Martens lichtte in zijn regeringsverklaring terzake reeds een tipje van de sluier op. «De bevoegdheden inzake het Rijkson derwijs zullen worden overgedra gen aan een orgaan waarvan vorm en middelen nader zullen worden bepaald.» Dit betekent m.a.w. dat het vrije, katolieke, onderwijs net op hetzelfde schavotje zal geplaatst worden als het officieel onderwijs. De CVP zal zonder twijfel een komplete gelijkschakeling van bei de netten willen bewerkstelligen. Zo zal o.a. het Parlement een aan tal maatregelen voorgelegd worden ter financiering en rationalisering van de internaten van alle netten. Aan de bevoordeling van het kato lieke onderwijs, waar mogelijk, moet niet getwijfeld worden. De PW beging hier, uit liberale hoek bekeken, een onvergeeflijke blun der die vele jaren zwaar zal door wegen op het Rijksonderwijs. De SP draagt de zware verantwoor delijkheid een harde, ideologische oppositie te voeren tegen een van de rampzaligste beleidsprogram ma's sinds jaren. Rampzalig op so ciaal-economisch vlak, maar even zeer op ideologisch en filosofisch vlak. Het zal een zeer harde strijd worden om de ultra-rechtse krach ten in het land te tonen dat niet zij, maar de arbeidersklasse nog steeds de hoeksteen zijn van de Belgische maatschappij anno 1982. De socia listische partij, de vakbond, Links dient thans zijn tanden te tonen... Dirk DE PAUW Nvdr.: Ondertussen verklaarde premier Martens in de kamer dat de regering binnen zes maanden de Geneefse ontwapeningsgesprekken zal evalueren en eventueel een be slissing nemen. Zoals bekend staan de liberalen er op dat de raketten geïnstalleerd worden wat de CVP dus voor ernstige problemen kan stellen gezien de stroming in tal van kristene organisaties die tegen de installatie gekant zijn, zoals de SP dus. De brandweer van Aalst zet een hulpaktie op ten voordele van de Poolse bevolking. Gevraagd wordt om financiële steun te verlenen. De fondsen die ter beschikking worden gesteld zullen integraal aangewend worden om de meest noodzakelijke voedingswaren aan te kopen. Deze voedingswaren zullen door de brandweer zelf ter plaatse worden gebracht en uitgedeeld aan de be volking met een konvooi dat op 12 januari zal vertrekken. «Wij zijn ervan overtuigd dat deze vraag aan uw welwillendheid niet zal voorbijgaan en dat u samen met ons de noodkreet van de Polen zult willen aanhoren,» aldus de brand weer in een pamflet dat de steunak- tie aankondigt. U kan overschrijven op ons reke ningnummer 068-0919000-49 S.O.S. Polen. Voedingswaren worden ten huize afgehaald mits telefonisch een af spraak te maken op de nrs. 70.00.00, 70.32.92 of 70.33.29. Dinsdagnamiddag legde Mare Gal le de eed af, samen met vier CVP'ers twee PW'ers, één VU'er en collega Roger De Wulf voor de SP, als eerste ministers van de Vlaamse deelregering. Bevoegdheden Voogdij over de onder geschikte besturen (ge meente, provincie en in tercommunales) Subsidiëring van de on dergeschikte besturen Roger De Wulf kreeg de materie van gezondheidszorg in Vlaanderen toegewezen. Later op de avond werd onze minis ter op passende wijze ontvangen in het Aalsterse Volkshuis. Naar aanleiding van de ontleding van de laatste verkiezingsuitslagen door het federaal bestuur tijdens zijn zitting van 12 december 11. drukten heel wat militanten hun tevredenheid uit over het bereikte «arrondissementeel resultaat» qua mandaten maar schenen toch en zelfs vrij algemeen bekommerd te zijn om: 1. de politieke profilering van de S.P. in het algemeen en deze van onze federatie in het bijzonder. 2. de wijze van vorming der lijsten bij parlementsverkiezingen. 3. de manier waarop de propaganda wordt gevoerd tijdens de verkiezingsperiode. 4. de gebrekkige werking van de socialistische gemeenschappelijke aktie in belangrijke ogenblikken zoals bij verkiezingen. 5. de politieke vorming van de mandatarissen en het overbrengen van die vorming op de basismilitanten. 6. de frequentie van de zittingen van het federaal bestuur. Het uitdiepen van elk van de aangehaalde punten met de diverse zienswijzen is uiteraard in het bestek van één artikel zoals dit onmogelijk: ik beperk mij tot het mijns inziens voornaamste: de profilering van de partij. Algemeen werd gesteld en ook aanvaard dat een scherp afgelijnde profilering van de partij, steunende op duidelij ke doorzichtige politieke standpunten, de kiezer op zijn minst sterk beïnvloedt en in vele gevallen zijn stemgedrag bepaalt. Schoolvoor beelden terzake zijn o.m. de respektievelijke standpunten van de S.P. en P. V. V. tov. de kernwapens en de belastingdruk. De eenvoudige en gemakkelijk begrip bare opties van «weg met de kernwapens» en «minder belastingen» hebben het kiesgedrag van belangrijke bevol kingsgroepen sterk beïnvloed. De jeugd, zeer gevoelig met betrekking tot de installatie van kernwapens, heeft zeker positief gereageerd op het gekende standpunt van de S.P. t.o.v. de bewapening in het algemeen en deze van de kernwapens in het bijzonder. De midden stand en vrije beroepen, van oudsher kiezers van C.V.P. en P.V.V., hebben vrij massaal P. V. V. gestemd en de C. V. P. met zijn onduide lijkheid een gevoelige nederlaag toegediend en dit was in hoofdzaak het gevolg van de belastingsverminderings-belofte van de P.V.V. Merkwaardig is bovendien de lage verkiezingsscore van A.G.A.- L.E. V. in ons arrondissement; dit is onbetwistbaar een gevolg van de milieupolitiek van de S. P,geconcretiseerd in de milieubeschermende maatregelen van Minister Mare Galle. Nog meer dan ooit voorheen, nu dat de S.P. de oppositie ingaat en dit in een tijdperk van diepe economische crisis, moeten wij zowel nationaal als federaal onze ideologische standpunten populariseren. Uitgaande van de realiteit dat de S.P. een arbeiderspartij was, is en blijft moeten wij deze standpunten, die in hoofdzaak inspelen op de verzuchtingen van de loon- en weddetrekkende, «verkopen» op de fabrieken, ateliers en burelen. De pedagogie waarop dit verkopenmoet steunen is de eenvoud van het woord en de duidelijkheid van het standpunt. Probleem is en blijft dat zij die dit moeten realiseren vooraf en vooral politiek gevormd moeten worden; het overbrengen van die vorming nadien op de arbeidersmassa kan maar gebeuren indien wij onze maatschappijvisie kunnen concretiseren via eenvoudige, doorzichtige en eerlijke stellingnamen een volksbeweging, hoe intuïtief die ogen schijnlijk ook ontstaat, moet geactiveerd worden, daarop moet ingespeeld worden. Wat latent aanwezig is aan verzuchtingen bij een bepaalde bevolkingsgroep komt maar door kanalisatie en kristalisatie tot uitbarsting. Het kristaliseren van die verzuchtingen tot eenvoudige politieke standpunten, ziedaar het profiel dat wij moeten nastreven, en dit zowel op nationaal als op federaal vlak. A. Van den Bossche - Federaal Voorzitter tÉoossoats ilooii wo ooo speciale opfoop aan allo iooOowoi^ Het maandblad van de S.P.-leden Slechts 200 fr. per jaar Vernieuw uw abonnement of neem er een. Stort nu de som van 200 fr. op P.R. 870-0001030-26 van CSC- Vormlngswerk, Houtmarkt 1, 9300 Aalst. Redaktie - Administratie - Publiciteit: Houtmarkt 1 te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt I, 9300 Aalst vuvi ffiiivvi vin uo nviiif tuil iflfluio VP lllfflflUUOp &o -zy hiisAAA Pa ka*m|A|| ah Iaa4 e i'-'Z-:-.;

Voor Allen | 1981 | | pagina 1