Wensen voor moed in tegenspoed Volmachten of het parlement buiten spel NIET VERGETEN Rechts initiatief wil vakbondsvrijheid aan banden leggen De S.P.-Federatie Aalst en Oude- naarde-Ronse en «Voor Allen» wen sen alle partijgenoten en lezers een Voorspoedig en Strijdbaar 1982 f Vrl|dag 1 Januari 1982 44' jaargang nr. 1 Weekblad van de S.P Op de drempel van het nieu we jaar hadden wij ons van daag graag beperkt tot een ganse reeks wensen voor u en voor allen die u dierbaar zijn. Het politieke gebeuren heeft echter gewild dat, dit jaar 1981 eindigt in de meest slechte omstandigheden. In het binnenland worden we ge- konfronteerd met de meest be houdsgezinde regering sinds jaren en in het buitenland is men in Polen aan de afbraak begonnen van een socialistische staat. Tijdens de anders zo kalme Kerst en Nieuwjaarsperiode wordt nu ge sleuteld aan de volmachtenwet die de rooms-blauwe koalitie moet toe laten het demokratisch spel te om zeilen en het Parlement buitenspel te zetten. In feite krijgt de nieuwe regering aldus een blanco check om de so ciale afbraak in te zetten. Een pijnlijker nieuwjaarsgeschenk voor al diegenen die met werken hun brood moeten verdienen kon men zich moeilijker voorstellen. Tevens komen al de sociale voor zieningen op de helling te staan en dat hebben de duizenden die er jarenlang voor gevochten hebben zeker niet verdiend. In de feeststemming waarmee elke jaarwisseling traditioneel gepaard gaat, mogen we niet vergeten dat een groot deel kansarme groepen dreigen nu zeker in de kou te blijven staan, werklozen, zieken, gepensioneerden, vrouwen en jon geren, zullen in de komende maan den in hun gerechtvaardigde eisen en vragen onherroepelijk gene geerd worden, terwijl diegenen die kapitaal bezitten meer dan ooit, dankzij de steun van C.V.P. en P.V.V., hun bankrekening zullen zien aandikken. Het huidig beleid staat garant voor een verdere groei van de kloof tussen arm en rijk. Binnen in Belgisch immigratiebe leid, deel 4 pag. 4 1982 wordt een moeilijk jaar voor de gepensio neerden pag. 7 Extra: boekenbijlage pag. 5 Anonieme Alcohohsten, deel 2 pag. 4 De S.P. zal haar oppositierol zeker spelen, doch de volmachten zullen er voor zorgen dat een efficiënte kontrole praktisch onmogelijk wordt. De enige hoop op een bete re toekomst ligt alleen in het feit dat de kristelijke arbeidersbewe ging inziet waar haar eigenlijke be langen liggen. De C.V.P. heeft tij dens de laatste verkiezingen haar rechterzijde zien afvloeien naar de P.V.V. en de V.U. Enkel het grote deel van haar arbeiderskliënteel is trouw gebleven. Ondanks dit gege ven is ze een verbond aangegaan met de kapitalistische demagogen uit de liberale, patronale hoek en zet haar eigen kiezer aldus voor schut. De open partij die de S.P. gewor den is, moet nu via haar oppositie aan die arbeiders duidelijk maken dat ze enkel op haar kunnen reke nen ter vrijwaring van hun rechten en tot het voeren van een werkelij ke herstelpolitiek, waar in deze moeilijke tijden, de sterkste schou ders inderdaad de zwaarste lasten dragen. Het wordt meer dan tijd dat men de oorzaken van de krisis voor ogen ziet en die liggen zeker niet bij de gewone man die met werken zijn brood moet verdienen, maar wel in het failliet van een internationaal kapitalistisch systeem dat zichzelf heeft overleefd. Noch de P.V.V. noch de C.V.P. schijnen hieraan enige aandacht te besteden en ver wachten verder alle heil van de vrije machtekonomie in het privé- initiatief. De S.P. zal op basis van haar «Plan voor een ekonomisch herstel» nu een duidelijk alternatief formule ren, waarbij in de toekomst de onwaarheid en de demagogie van de huidige bewindsploeg zal blijken. Mirakeloplossingen voor de huidi-' ge krisis bezit niemand, doch de weg naar de heropleving moet via socialistische principes gevoerd worden. Ook binnen de oppositie willen wij aantonen dat de socialis tische visie de rechtvaardigste en de meest adekwate is. Als wij in 1982 deze stellingen kun nen waarmaken, zullen de inspan ningen niet nutteloos geweest zijn. Tijdens de jaren van verantwoorde en konsekwente regeringsdeelname heeft de S.P. vaak alleen moeten strijden voor het behoud van essen tiële waarden. Nu deze rem is weg gevallen en de C.V.P. haar ware gelaat heeft getoond, zal eenieder vlug merken wat sociale afbraak betekent. Met de slogan «Zekerheid, werk en vrede» zijn wij de verkiezingen in gegaan, voor het nieuwe jaar wen sen wij u net hetzelfde, samen met een grote waakzaamheid en inzet voor de strijd die komen moet. Freddy Verkruyssen I (C. WÉ/VÓ JOLLie. ££N g,£>»0<Jc> D$ gjs/ I (C WÉ/VÓ JULLIÊ ££N *]QQc) Ê>£WO<Jp D$ ÏHDEy js.£>- ÖSSA/ '/<s?e Wat betekent dat? Ons Belgisch politiek systeem is gebaseerd op een oud principe: de scheiding van de machten. Dit principe ontworpen door Montes- quien stelt dat er in de staat 3 machten zijn, die onafhankelijk van elkaar werken: de wetgevende macht, de uitvoerende macht en de rechterlijke macht. Het parlement doet het wetgevend werk Normaal ontstaan wetten in het parlement. In de vorm van een wetsontwerp (uitgaande van de regering) of een wetsvoorstel (uitgaande van een of meerdere parlementairen) komt een toekoms tige wet ofwel in de Kamer ofwel in de Senaat. Daar wordt het ontwerp of voorstel besproken in een kommissie. De Raad van State geeft advies. De wet wordt dan besproken, eventueel gewijzigd en uiteindelijk gestemd. Dit moet telkens gebeuren in de beide delen van het parlement (Kamer en Senaat). De regering doet het uitvoerend werk De regering (de Ministers en Staatssekretarissen) heeft de taak te zorgen voor de uitvoering van de wetten. Zij voert uit binnen de strikte grenzen door de wet vastgelegd. De regering doet dit met Koninklijke Besluiten, die per definitie ondergeschikt zijn aan de wet zelf. En volmachten dan? De regering Martens vraagt thans volmachten om het prioriteitspro gramma te realiseren. vermindering van de belastingen voor de bedrijven; besparingen in de overheidsuitgaven; maatregelen inzake tewerkstelling en werkloosheid; gezondmaking van de financiële situatie van de sociale zeker heid. Die volmachten betekenen nog min nog meer dat de regering voor een termijn van 1 jaar op de vaag omschreven domeinen het wetgevend werk uit handen neemt van het parlement en zelf via Koninklijke Besluiten maatregelen kan nemen die dezelfde kracht hebben als een wet. Dit betekent dat de parlementaire kontrole op de wetgeving wegvalt. Het instrument bij uitstek voor de demokratische kontrole op het overheidsbeleid, het parlement, wordt niet meer gehoord. De regering Martens vindt het zelfs niet nodig geregeld verslag uit te brengen van de getroffen maatregelen. Het ontwerp voorziet immers slechts een evaluatie door het parlement in 1984. Sociale afbraak op een ondemokratische wijze Het is logisch dat de rechtse regering haar sociale afbraakpolitiek voert met volmachten. Dit is niet om vlug te kunnen handelen, zoals Martens beweert. Het is wel omdat men bang is van de reaktie in het parlement en daarbuiten. Op de eerste plaats moet Martens volmachten hebben om te verhinderen dat in een normaal parle mentair debat zijn linkervleugel (het ACW) zou tegenstemmen. Aan hen om samen met het A.B.V.V. en een S.P. in de oppositie hun proteststem toch te laten horen. Ondanks de volmachten. Mil Kooyman Het maandblad van de S.P.-leden Slechts 200 fr. per Jaar Vernieuw uw abonnement of neem er een- Stort nu de som ven 200 fr. op P ^JO^OI 03*26 ven CSC- Vormlngewerk, Houtmerkt 1,9300 AaleL "2.0^ 2,0. V)l; ie UiGFSTs AMZ De liberaal Demuyter, mi nister van Middenstand en van het Brusselse Gewest, ondertekende zopas, samen met vijf andere liberale sena toren, een wetsvoorstel om de vakbonden rechtsper soonlijkheid op te leggen. Volgens deze liberale senato ren kan voor de vakbonden de «grondwettelijke vrijheid van verenigingen» niet wor den ingeroepen. De vakbon den moeten ofwel een be roepsvereniging worden, een coöperatieve vennootschap of een vereniging zonder winstoogmerk. Voor niet-juristen en dit zijn toch de meeste arbeiders en be dienden zal de draagwijdte van dit liberaal wetsvoorstel niet on middellijk zo gevaarlijk lijken. Daarom is een klare informatie broodnodig. Er kan geen twijfel over bestaan: het goed-stemmen van dit wetsvoorstel zou een einde maken aan de vakbondsvrijheid. Veel beter dan met juridische be schouwingen zullen een paar practi- sche voorbeelden het gevaar aanto nen dat schuilt in dit P.V.V. - P.R.L. initiatief. 1) Wanneer thans tussen patroon en werknemers een geschil ontstaat en men komt niet tot een overeen komst, dan wordt beroep gedaan op een sociaalbemiddelaar om te pogen een «verzoeningsvoorstel» uit te werken. Het zijn de betrok ken werknemers die zich uiteinde lijk zullen uitspreken over het re sultaat van de verzoeningspoging (voor zo ver er een resultaat is de patroon moet immers ook ak koord gaan). Het komt tot een staking wanneer er geen minnelijke regeling mogelijk blijkt en de werk nemers zich, met minstens 66%, voor de staking uitspreken. Wordt het liberale voorstel wet dan kan de patroon bij staking, in som mige gevallen, van de vakbond be taling van een schadeloosstelling eisen voor de door de staking gele den schade! Ten eerste betekent dit dat, in een dergelijk geval, de patroon door de staking helemaal geen schade lijdt en hij dus ook tot geen toegeving meer bereid zal zijn. Ten tweede wordt het in de prak tijk aldus voor de vakbond zeer moeilijk een staking te organiseren en te leiden. 2) Naast het ultieme strijdmiddel dat de staking is, zijn er ook nog andere actiemiddelen, waaronder de betoging. Vooral bij algemeen politiek-syndi- cale aangelegenheden zal de vak bond, vooraleer tot een algemene staking over te gaan, trachten druk uit te oefenen door het houden van betogingen en concentraties van vakbondsleden. In dergelijke situaties zorgt de vak bond steeds voor een eigen orde dienst om incidenten te voorko men. Doen er zich toch rellen voor dan vinden deze vaak hun oor sprong in een arrogant optreden van de rijkswacht of een onverant woord gedrag van kleine minderhe den (die meestal met het conflict niets te maken hebben). Alhoewel de vakbond er altijd om bekommerd is rellen te vermijden stelt het liberaal wetsvoorstel de vakbond toch verantwoordelijk in geval er zich rellen zouden voor doen. Aldus zou de vakbond kun nen verplicht worden tot betaling van schadeloosstellingen voor da den van anderen en die de vakbond getracht heeft te beletten. Het zou volstaan dat enkele V.M.O.-ers zich onder de betogers mengen en herrie schoppen, om de vakbond het gelag te doen betalen. 3) Het financieel kijkrecht. Inderdaad is dit een delicate aange legenheid, maar die we beslist niet willen uit de weg gaan. Het is begrijpelijk dat velen vinden dat de vakbond zijn financieel bezit open baar moet maken. De vergelijking die men daarbij maakt met het bedrijfsleven gaat uiteraard niet op. Men kan de stakerskassen van de vakbonden niet vergelijken met de miljarden waarmee de multina tionals goochelen. Het geld in de stakerskas van de vakbond is het geld van de werkne mers, van de vakbondsleden. Het zijn de werknemers die beslissen wanneer ze in staking gaan, en aldus van hun gespaarde stakings- gelden willen gebruik maken. Wel is het duidelijk dat, wanneer de vakbond zijn stakingskas moet openbaar maken, de regering en het patronaat precies kunnen uitre kenen hoe lang de vakbond een staking kan uithouden. Voorbeeld: gesteld dat nog maar de helft van alle A.B.V.V.-leden in staking zouden gaan tegen de socia le afbraak van de huidige regering, dan zou het A.B.V.V., per dag, ongeveer 375 miljoen uitbetalen aan stakersvergoedingen. De vak bond moet aldus over aanzienlijke financiële reserven beschikken wil hij zijn taak als strijdorganisatie kunnen vervullen. Samengevat betekent het liberaal wetsvoorstel: zo niet het onmogelijk maken, dan toch het zeer bemoeilijken van een stakingsaktie; een groot risico voor de vak bond, bij het organiseren van beto gingen, samenkomsten van vak bondsleden, stakingen; in geval van conflict, te moeten toelaten dat regering en patronaat vooraf weten hoe lang de werkne- mërs de staking kunnen volhouden, dit door het kijkrecht in de stakers- kassen. Conclusie: dit liberaal wetsvoorstel betekent, bij goed-stemmen, het einde van de vakbondsvrijheid in ons land. Volgende senatoren onderteken den dit wetsvoorstel: Albert Demuyter, minister van Middenstand en van het Brusselse Gewest - P.R.L. Jacques Van den Haute, sche pen vgn Sint-Pieters-Woluwe, au teur van «Beiges, Réveillez-vous» en graag gezien bij het uiterst recht se «Nouvel Europe Magazine» - P R L Hilaire Lahaye - P.V.V. Simon Février - behoort tot de invloedssfeer van staalbaas Albert Frère - P.V.V. André Lagneau - P.R.L. Jules Coen - P.R.L. Deze poging tot afschaffing van de vakbondsvrijheid is dus duidelijk een gezamenlijk initiatief van Waalse en Vlaamse liberalen. Wat zeggen de Liberaal-Gesyndi- keerden van deze tegen de werkne mers en hun vakbonden gerichte actie? Van A.C.L.V.B.-zijde kan men zich niet verstoppen achter de be wering dat de liberale vakbond niets met deze actie te maken heeft. Dit ware boerenbedrog. A.C.L.V.B. steunt onbetwistbaar de P.V.V. Evenmin kan men de goegemeente pogen zand in de ogen te strooien met het ekskuus dat dit wetsvoor stel niet uitgaat van de P.V.V. maar wel van P.V.V.-senatoren. Deze vlieger gaat niet op. Indien de P.V.V. niet akkoord is met deze actie van sommige van haar senato ren dan moet de P.V.V. deze sena toren openlijk afkeuren. Terwijl in de Westerse wereld rechts huilt over de vakbondsvrij heid in Polen, zwijgt men over Turkije waar het rechtse regime dreigt vijftig vakbondsleiders te la ten terechtstellen en worden er in België zes liberale senatoren ge vonden die, omzichtig langs wette lijke weg, trachten de vakbonds vrijheid af te schaffen. Hoe er nu nog één werknemer kan gevonden worden om lidgeld te betalen aan de zogeheten liberale vakbond is totaal onbegrijpelijk. Herman Van Herzeele Redaktie - Administratie - -Publiciteit: Houtmarkt 1 te 9300 AALST Tel.: 053/70.51.51 - Postrekeningnr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 fr. - Jaarabonnement: 450 fr. Verantwoordelijke uitgever: Willy Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 Aalst y\

Voor Allen | 1982 | | pagina 1