Vierde fase (1961-1974) J j/Bfnf En toch Onverbiddelijke Immigratiestop (1974-1982) BK® SIER Reddingsboei voor drankverslaafden Publiciteit in «Voor Allen» 053/70.51.51. RANT oorlog 4 -1 januari 1982 - «Voor Allon» Belgisch immigratiebeleid van 1945 tot nu: deel 4 Vijfde Fase: C.S.C.' VORMINGSWERK a 3 GEWEST AALST houdt op maandag 11 januari 1982 om 20 uur In het Volkshuis Aalst Houtmarkt 1 KADERVORMINGS AVOND Programma: Evaluatie kaderdagen ge meentebeleid 1981 Programmatie kaderdagen I 'j CZT, 1982 plus eventuele andere acti viteiten Toelichting op het actieplat form «Sleutel mee aan je ge meente» door Freddy Van den Bossche (nationaal secretaris) //]/f li I ~~r~L_ Overhandiging jaarlijks Ljli Ij o dienstverleningspakket Iff /f fieri c Gezien de belangrijke taak van LjJI'f C.S.C.-Vormingswerk in het ~7=—-i Hl raam van de gemeenteraadsver kiezingen verwachten we talrij ke C.S.C. en S.P. bestuursleden en belangstellenden. De gewestelijk voorzitter, Alois Van den Bossche De gewestelijke secretaris, Chris Vancoppenolle Anonieme Alcoholisten: deel 2 FlAtfV Valère Fouquaert middag 1. 9300 die r. in de drukkerij te vermijden zien we "l vroeger in de drukkerij te bezor- uw teksten uiterlijk tegen dinsdag en op het secretariaat, Houtmarkt - verschijnen dan in een C.S.C. LEZERSKRING VONK «ZUID-AFRIKA NU» Wat is de A.A? Groepstherapie Genezende kracht: vriendschap. Gelukkige mensen worden Frans Soetaert Steun voor vrouwen en migrerende werknemers Solidariteit laat te wensen over Zwemwater Meer geld voor modernisatie EURO-TELEX Onderlinge banden nauwer aanhalen Auteursrecht- meer eenheid? is niet gezond kinderen andere! levende dingen door C.S.C.-Vormingswerk A> De immigratie van deze nieuwe fase betekent geen breuk met de trends die in de vorige fasen aanwe zig waren. De verruiming van het verschijnsel gastarbeid gaat onver minderd voort. De economische hoog-con- junctuur in de periode 1961/66 ver oorzaken een grote toevloei van buitenlandse werknemers. In die 5 jaar wordt aan 130.000 nieuw aan gekomen vreemdelingen een eerste arbeidsvergunning toegekend. Alhoewel de tewerkstelling van immigranten in de steenkoolsector achteruitgaat, blijven bedrijven van de metaal-, de bouw- en de dien stensector een beroep doen op bui tenlandse werknemers. In de periode voor 1961 waren de meeste buitenlanders woonach tig in de steenkoolgebieden. Na 1961 vestigden zij zich in alle be langrijke industriële centra: Gent, Antwerpen en voornamelijk Brussel. De aanwervingsgebieden gaan zoals hoger aangestipt steeds ver der. Ook Noord-Afrikaanse en Turkse arbeiders worden aange trokken. De gastarbeider krijgt een nieu we functie: hij moet het geboorten- tekort opvullen. In de zestiger jaren ontstaat een echte wildgroei in de immigratie. Er komt een echte 'zwarte markt', een zwendel in buitenlandse arbei ders tot stand. De van kracht zijnde wetgeving in verband met de te werkstelling van buitenlandse werknemers wordt door de werkge vers met de voeten getreden. De patroons houden zich niet aan de reglementering waarbij iedere vreemdeling die zich in België wil vestigen een arbeidsvergunning moet bezitten. Zij werven massaal gastarbeiders aan zonder de vereis te arbeidsvergunning aan te vragen. Het Ministerie van Arbeid en Te werkstelling en de Vreemdelingen politie kijken oogluikend toe en laten maar begaan. Deze mensen handel, waarbij meer dan 50.000 buitenlanders zijn betrokken, flo reert jarenlang. Wanneer er perio den komen van inzinking van het economisch leven en de werkloos heid toeneemt, past de overheid strikt de wet toe en begint opnieuw arbeidsvergunningen te eisen van de werkgevers, die buitenlanders willen aanwerven. De werkgevers worden dan in betrekkelijk korte tijd van deze ministeriële koerswij zigingen op de hoogte gebracht. De niet-ingelichte toerist die over de Belgische grens komt om een baantje te zoeken wordt het slach toffer van dit subtiel spel. De werk zoekende buitenlander redeneert met zijn gezond verstand en vraagt zich af waarom er nu opeens andere maatregelen zouden genomen wor den, wanneer gedurende verschei dene jaren, duizende vreemdelin gen als toerist naar België zijn ge komen en aldaar zonder moeilijk heden werden tewerkgesteld. Dit verklaart waarom ondanks de im migratiestop van 1 april 1966 de gastarbeiders met een toeristenpas poort België blijven binnensij pelen. '■M Ondanks het feit dat de spontane immigratie na 1 april 1966 verder gaat komt er op 1 augustus 1974 een onverbiddelijke immigratie stop, die veel gelijkenis vertoont met een geheime putsj in het holst van de nacht. Op 1 augustus waren immers de meeste buitenlandse werknemers op verlof in hun thuis land. Toen zij uit verlof terugkeer den stonden zij voor een volslagen verrassing. Duizenden onder hen moesten een ingewikkelde admini stratieve procedure op gang bren gen om in België te kunnen blijven. Zij moesten schriftelijk bewijs leve ren dat zij op 1 augustus 1974 reeds 4 maanden in België verbleven en in het bezit waren van een arbeids vergunning. Indien zij de gevraag de bewijsstukken niet konden voor leggen werden zij onverbiddelijk het land uitgewezen. Sinds 1974 is de officiële migranten stop nog steeds van kracht. Een volledige stop is onmogelijk vanwe ge de internationalisering van de samenleving, het vrij verkeer bin nen de EEG, de gezinshereniging van de hier verblijvende migranten en de toevloed van politieke vluch telingen. Een tewerkstelling van vreemde arbeidskrachten van bui ten de EEG is onmogelijk. De migratiestop die sedert 1 augus tus 1974 in België geldt is niet van toepassing voor immigranten die deel uitmaken van de landen van de Europese gemeenschap. Het recht op binnenkomst in het land wordt erkend aan de EG- vreemdeling op voorlegging van zijn identiteitskaart of van een geldig nationaal paspoort. Het recht tot verblijf wordt erkend aan de EG-vreemdeling in de voor waarden en de duur door de koning bepaald overeenkomstig de veror deningen en de richtlijnen van de Europese Gemeenschappen De binnenkomst en het verblijf mogen aan de EG-vreemdelingen slechts geweigerd worden om rede nen van openbare orde, van open bare veiligheid of van volksgezond heid en zulks binnen de hiernaver- melde perken: De redenen mogen niet ingeroepen worden voor ekonomische doe leinden. Zondag 17 januari 1982 om 15 uur Volkshuis Geraardsbergen (Markt 15) Uiteenzetting debat (met spreker uit de Zuidafrikaanse oppositie, medewerker aan het blad INQUABA) CSC, SP, JS en belangstellenden op post! Volgens de statuten zijn de Ano nieme Alcoholisten een gemeen schap van mannen en vrouwen die gezamelijk hun kracht en hun hoop aanwenden om het probleem dat ieder van hen persoonlijk moet overwinnen, tot een oplossing te brengen en anderen te helpen ver lost te raken van de alcoholversla ving. De vereniging waarborgt de ge heimhouding van allen die zich voor hulp tot haar wenden. Er worden geen ledenlijsten aange legd. Er zijn geen verplichtingen noch dwangmaatregelen. Er wordt alleen raad gegeven doch het staat elkeen vrij die raad al of niet te volgen. De vereniging bestaat uit plaatselijke groepen die alle wer ken op basis van een gemeenschap pelijk programma dat erop gericht is de drankverslaafde mens te hel pen om «droog» te worden en van hem opnieuw een evenwichtig, vrij en gelukkig mens te maken. Hij of zij die zich voor hulp tot de A.A. richt, wordt verwezen naar een of andere groep, naar zijn keu ze in de onmiddellijke omgeving van zijn woonplaats of verderaf gelegen. Het wordt hem of haar aangeraden de samenkomsten re gelmatig te volgen. Die groepsver gaderingen zijn enkel toegankelijk voor mensen met alcohol proble men. Iedereen bepaalt voor zich zelf hoe dikwijls hij de vergaderin gen bijwoont, sommigen doen dat eenmaal per week, anderen dage lijks. De enen houden kontakt met één groep, de anderen met diverse groepen tegelijk. De grote aantrekkingskracht van de A.A. bestaat hierin dat haar werkmethode gebaseerd is op lief de, gevoel, wederzijds begrip en gelijkwaardigheid. Allen zonder onderscheid van klas, geslacht en beroep voelen zich onderling een grote familie die zich voor elkaar inzet. Als eerste doel wordt ge steld: de alcoholist helpen nuchter worden en blijven. Het is dus slechts een «helpen» want het nuchr ter worden en blijven zal hij zelf moeten doen. De steun die de groep hierbij verleent, is evenwel zeer belangrijk. Zo krijgt elk nieuw lid een «sponsor» d.w.z. een man of vrouw die reeds lang lid is van de A.A. en die uit eigen ervaring weet wat het betekent alcoholist te zijn. Deze sponsor zal zich zeer persoon lijk en intensief met dat nieuwe lid bezighouden: hem begeleiden naar de groep toe, hem regelmatig be zoeken en telefoneren, hem aan moedigen op moeilijke ogenblik ken enz. De alcoholverslaafde die meestal vol schuldgevoelens zit en het vertrou wen in zichzelf verloren heeft, on- dekt daar opeens mensen die het zelfde hebben doorgemaakt, doch die hem aanvaarden zoals hij is en voor wie hij zich niet moet schamen. Hij ontdekt er tevens dat AA-ers, geen wrakken zijn die aan de rand van de maatschappij leven, doch normale mensen afkomstig uit alle lagen van de bevolking. Het kontakt met die mensen die hem als volwaar dig en gelijke behandelen, geeft hem opnieuw een gevoel van eigenwaar de en zelfvertrouwen. Hij wordt er niet overstelpt met verwijten en ser moenen als «drink» wat minder, het ontbreekt je aan wilskracht, drink zoals iedereenenz. Er dt hem niet gezegd wat hij moet doen maar wel wat hij kan doen. Die vriendschap, dat begrip, die aanmoediging en morele steun, dat vertrouwen en menselijke warmte, doen bij de alcoholist moed en ver trouwen ontstaan en een beeld van «hoe het kan worden». De levens verhalen van de oudere leden zijn immers als een spiegel waarin de alcoholist zichzelf erkent en hem tevens hoop bieden op een uitein delijke genezing. Hij mag er over zichzelf praten en er wordt ook naar hem geluisterd. Zijn «alibi's» voor het drinken, al zijn zogezegde drogredenen worden vriendelijk één na één ontmaskerd en er wor den hem kleine tips doorgespeeld om de eerste moeilijke dagen door te maken. Waar het eerste doel van de AA is de alcholisten droog te helpen wor den, is een volgende stap er geluk kige en innerlijk tevreden mensen van maken. Hij leert stilaan zich zelf aanvaarden en zijn mogelijkhe den en onmogelijkheden ont dekken. Er komt een verzoening tot stand tussen wat hij is en wat hij zou willen zijn, tussen zijn wensen en verzuchtingen enerzijds en de reali teit en eigen mogelijkheden ander zijds. Vooral deze mentaliteitswijziging is de hoofdbrok in het herstel van de drankzuchtige. Bron van informatie: Een getuige nis van een anonieme alcholieker In augustus werd een tweede tranche voor 1981 goedgekeurd voor steun uit het Sociale Fonds van de Gemeenschap. Het Fonds helpt de herscholing van werkne mers financieren. Deze reeks be helst projekten voor vrouwen en migrerende werknemers. 17,5 miljoen ERE worden vrijwel gelijk verdeeld over de twee groe pen in zes van de tien lid-staten, waaronder België. De toegekende middelen blijven ver achter bij de aanvragen van de regeringen van de lid-staten. Dit jaar zijn de aanvragen om bij stand ten bate van migrerende werknemers vijf maal hoger dan de beschikbare 30 miljoen ERE. Voor wat de vrouwen betreft is drie maal zo veel aangevraagd als de uitge trokken 22 miljoen ERE. Een woordvoerder van de Commis sie heeft gewezen op de wanver houding tussen de steunaanvragen en het optreden van de ministers van Financiën. Die behandelden in de Ministerraad in juli de begroting van de Gemeenschap voor 1982 en besloten de reële waarde van de middelen van het Sociaal Fonds te verminderen. Voor dit jaar beschikt het Fonds, over 963 miljoen ERE. Dat is maar 4,6% van de totale begroting van de Gemeenschap. De Commissie heeft onlangs een rapport uitgebracht met nieuwe richtlijnen voor de gemeenschappe lijke regionale politiek. Op hetzelf de ogenblik werd een opinie-onder zoek gepubliceerd, over de levens omstandigheden in verschillende regio's. In dit onderzoek komen niet alleen de verschillen in wel vaart tussen de regio's aan de orde, maar ook en dit is even belang rijk in hoeverre de inwoners zich van deze verschillen bewust zijn. Uit het onderzoek komt ook een nogal verontrustend aspekt naar voren. Sommige welgestelde bur gers staan helemaal niet te dringen om hun minder fortuinlijke broe ders in andere lid-staten te helpen. Die tegenzin komt minder tot uit ing waar het hulp aan de burgers van eigen land betreft. Wil men echter solidariteit binnen de Ge meenschap dan moet deze houding veranderen. De welvarende landen en regio's hebben hun welvaart im mers voor een groot deel te danken aan het bestaan van de Gemeen schap die nieuwe afzetmarkten opende, met name ook in de arme re regio's. Gewezen Commissaris voor Regionale Politiek, George Thomson, heeft vroeger al eens gezegd dat de problemen waarmee een arme regio te kampen heeft, heel gemakkelijk kunnen overslaan naar de rijkere. Mensen die ge dwongen zijn huis en have te verla ten in regio's zoals het westen van Ierland en het zuiden van Italië zullen namelijk onvermijdelijk naar de toch al overbevolkte stads centra trekken, dikwijls in andere lid-staten. Als men deze trend wil terugdraai en zal men binnen de Gemeen schap een groter gevoel van solida riteit aan de dag moeten leggen. De komende Ministerraad zal het man daat-rapport van de Commissie be spreken. Daarin breekt zij een lans voor meer bestedingen in de re gio's. De bespreking is een ideale gelegenheid om te tonen dat de politieke wil leeft om armere re gio's te helpen. Die wil moet er zijn op alle niveaus, niet alleen op mi nisterieel vlak. België, noch Nederland heeft zich gehouden aan de termijn van in voering in de nationale wetgeving van de EG-richtlijn inzake aan zwemwater te stellen eisen. Ook Italië is zo laks geweest. Het Vere nigd Koninkrijk heeft de richtlijn onvolledig toegepast. Al met al zag Commissaris Narjes reden genoeg, zo deelde hij het Parlement mede, tegen al deze landen de in het Verdrag voorziene procedure in te spannen. Vorig jaar bereikte de steun uit de afdeling Oriëntatie van het Land bouwfonds van de Gemeenschap het rekordniveau van 635 miljoen Ere (1 Ere 41 BF). Die steun dient om de modernisatie van de landbouwsektor te helpen financie ren. De afdeling Oriëntatie kreeg voor 1980 10 van het totale fonds. De rest was voor de afdeling Garantie, die de prijzen steunt. De Oriëntatie-afdeling werkt op twee manieren. Zij vergoedt een deel van de gelden die de lidstaten in vesteerden in modernisatie, en zij verstrekt subsidies aan projekten. Het grootste afzonderlijke bedrag ging naar programma's voor de ver betering van de verwerking en de afzet van landbouwprodukten, bij na 174 miljoen ERE. Daarop vol gen 89 miljoen ERE voor de mo dernisatie van landbouwbedrijven in arme berggebieden. 86,5 miljoen ERE was bestemd voor bedrijfcmo- dernisatie in andere gebieden en 82 miljoen ERE voor het mee finan cieren van premies voor het niet op de markt brengen van melk en de omschakeling van melkproduktie om de melkoverschotten te be perken. 110 miljoen ERE ging naar bijzon dere maatregelen om de Franse en Italiaanse gebieden langs de Mid dellandse Zee te helpen tegen toe nemende konkurrentie. Gezien de omvang van deze bedragen zal het; geen verbazing wekken dat onre gelmatigheden voorkomen. Vol-, gens het verslag over de werking; van de afdeling Oriëntatie, dat de. Commissie zopas heeft goedge keurd kwamen er in 1980 13 geval len aan het licht voor een totaal van 97.000 ERE. Van dit bedrag is tot dusver 26.000 Ere teruggestort. Se dert 1971 werden onregelmatighe den ontdekt tot een totaal van 2,2 miljoen ERE, waarvan 1,8 miljoen is terugbetaald. Voor 100.000 Ere moest worden afgeschreven en men is nog doende het resterende be drag terug te krijgen. Op 5 en 6 september behandelden de EG-Minister van Buitenlandse Zaken in een Engels landhuis de mogelijkheden van een nauwere onderlinge samenwerking. De EG- Commissie was bij het informeel overleg vertegenwoordigd door haar voorzitter Gaston Thorn. Men zal o.m. proberen haar meer te betrekken bij de koördinatie van de buitenlandse politiek van de Tien. De ministers waren het er voorts over eens dat de Commissie positief zou reageren op het verzoek van de Poolse regering om een derde voedselzending. Zij bespraken bovendien de toe stand in het Midden-Oosten, Af ghanistan, Libië, en Zuid-Afrika. Ook de problemen in Centraal- Amerika kwamen aan de orde, evenals het mandaat-rapport van de Commissie, dat binnenkort uit gebreid zal worden besproken in de Ministerraad. De Commissie bestudeert het au teursrecht van de verschillende lid staten om te zien hoe er meer overeenstemming tot stand kan worden gebracht. De Commissie hoopt haar onderzoek volgend jaar te kunnen voltooien. Vooral de duur van de bescherming verschilt van land tot land. De toenemende handej in boeken e.d. tussen de lidstaten is een van de redenen waarom de Commissie een meer uniforme bescherming wenselijk vindt. DE IWWEN DURfK

Voor Allen | 1982 | | pagina 4