J Nederlands-Vlaams boekenkartel op de helling Een keuze uit de boekenmarkt Ongewijzigde maar thans geheime wenken voor de bescherming van uw gezin en uzelf, tijdens de jongste dag Waarde landgenoten. Onze politieke instellingen De krachtmeting Harry Mulisch Vers van de pers Het grote boek van vergelijkingen «Voor Allen» - 1 januari 1982 - 5 Michel Graindorge Leo Neels en Katelijne Ronse HOU VAST In verscheidene Europese landen wordt de vaste boe kenprijs momenteel ter dis cussie gesteld. In het Franse parlement is onlangs een wet goedgekeurd die op 1 januari 1982 van kracht zal worden en waarbij een vaste prijs voor boeken wordt gegaran deerd (onder Giscard D'Es- taing was de vaste verkoop prijs van boeken losgelaten). In Brussel hebben de boek handelaren onlangs fel maar tevergeefs geprotesteerd te gen de opening in november 1981 van een filiaal van de FNAC, het beroemde Franse distributiebedrijf dat met na me op platen en boeken flin ke kortingen geeft. Diagram Group: Uitgeverij De Bezige Bij, derde druk, maart 1981, 53 blz., ISBN 90 234 5281 X, prijs: 7,50 florijnen (in België verspreid door Contact Edegem). Door de vredesbeweging van de jongste tijd werd de burgerbevol king gesensibiliseerd voor de geva ren van een kernoorlog. De vraag wat eraan gedaan indien hij uit breekt, blijft veelal buiten bespre king. De wenken die daarbij in acht te nemen zijn, werden in 1961 in Nederland verspreid onder de vorm van een brochure getiteld «Be scherm Bevolking». Doordat de richtlijnen lachwekkend en ineffi ciënt overkwamen, kreeg de ge loofwaardigheid van het Neder landse Ministerie van Binnenlandse Zaken een flinke deuk. Voor Harry Mulisch was zulks de aanleiding voor het maken van een parodie. Dit pamflet raakte onderwijl uitge put. Toen echter in januari 1981 uitlekte dat nieuwe aanwijzingen onder de stempel «dienstgeheim» bij alle Nederlandse burgemeesters verborgen liggen, achtte Mulisch het moment opportuun om tot een ongewijzigde herdruk over te gaan. De enige nieuwigheid vormen de illustraties. De tekeningen uit de oorspronkelijke «Bescherm Bevol- king»-brochure plaatste hij tegen over foto's uit Nagaoko's «Hiroshi ma under Atomic Bomb Attack». Met deze parodie toont Mulisch zich een meester in het sarcasme. Op een grandioze manier koppelt hij de gevolgen van een atoomramp aan het onheil dat de engelen uit de openbaring over de aarde uitstor ten. De vergelijking gaat volledig op met de gebeurtenissen op de «jongste dag» van het oordeel. Men moet maar op de gedachte ko men... Welke weg wil Mulisch met dit pamflet op? Hij wil de realistische Kritak uitgeverij en verspreidingscentrum, Leuven, 1981, 84 blz., prijs: 225 fr., met hoofdzakelijk oude foto's, spotprenten en verkiezingsaffiches. Deze roepen alleen de schrille con trasten op van de spinnijdige vurig heid waarmee politiek vroeger be dreven werd. Het laatste deel blikt in de toe komst. De perspectieven die de auteurs ophangen en zich beter dan ooit uit het politiek gebeuren laten distilleren, houden stuk voor stuk uitdagingen in voor de politiek ver antwoordelijken. Zij betreffen de herwaardering van het plaatselijk bestuur dicht bij de burger, de opvang van toenemende sociaal- economische spanningen en con flicten, de duidelijkheid van de po litieke instellingen zelf en hun aan passing aan de gemeenschapspro blemen. Inzake oplossingen zijn de auteurs helaas niet hoopvol ge stemd, zij verwachten geen heil van «een soort diep ingeworteld en bes tendig wantrouwen tussen de par tijen die onderling tot akkoorden moeten komen en vaak ook ten aanzien van personen» (blz. 76). Dit somber perspectief laat de bur ger zoals de auteurs terecht stellen «vaak achter met een verlaten gevoelen en een geschokt vertrouwen. Hij voelt zich immers politiek vaak te kort gedaan, maar heeft het toch ook vaak moeilijk om in de politiek te geloven» (blz. 76). Dit toekomstbeeld geldt meer dan ooit! Terwille van de realistische inslag en het heldere overzicht verdient deze paperback een plaats in alle openbare en schoolbibliotheken. Wij hopen alleen maar dat de hui dige editie (up-to-date tot maart 1981) ten gepaste tijden zal bijge werkt worden zodat ze niet degra deert tot een historisch document. P. VAN DEN WIJNGAERDE Dagelijks en inzonderlijkheid in een periode van verkiezingen, poli tieke onderhandelingen en rege ringsvorming worden wij via de pers geconfronteerd met de struc tuur en de werking van de politieke instellingen. Deze zijn door allerlei hervormingen gedurende het jong ste decennium veel ondoorzichtiger geworden. Om hierin wegwijs te geraken is er thans een degelijke leidraad ter beschikking van ge ïnteresseerde leken, namelijk «Waarde landgenoten. Onze poli tieke instellingen». Dit handboek van Neels en Ronse is gebaseerd op een dossier ver schenen voor een gelijknamige BRT-reeks in het kader van de «Openschool»-uitzendingen. De auteurs onderstrepen allereerst in hun algemene inleiding het «belang van een duidelijker inzicht in deze politieke instellingen» (blz. 9). Een betere kijk op de werking van het politiek raderwerk waarborgt een kritischere benadering van het poli tieke spel. Immers bij de probleem stelling «wat is politiek?» komen nog te velen in een pijnlijke verle genheid! Ze blijven het antwoord schuldig. Om een kritische bewust wording roepen enkele door de auteurs gestelde, pertinente vra gen: «Is het een verfijnd vermaak voor enige, ver van U verwijderde heren (en dames), die in alle ge heimzinnigheid in Brussel alles be disselen? Die indruk hebt u zeker al ooit gehad: maar daar kunt u zich niet bij neerleggen? Is politiek niet veeleer de organisatie van de per manente zorg voor uw algemeen welzijn, waarin u zichzelf kunt her kennen? Is politiek niet veeleer een beslissingsschema van de gehele sa menleving, waarbij u zichzelf be trokken weet? Zijn de politieke instellingen er niet veeleer om in uw dienst, en die van uw medebur gers te werken, en waarvan u zelf de werking ook in gunstige zin zou moeten ervaren?» (blz. 9-10). Met deze bezorgdheid voor ogen hebben de auteurs hun allerbeste beentjes voorgezet om nauwkeurig en duidelijk het functioneren van het politiek bedrijf uiteen te zetten. In een zeer bevattelijke en klare taal wordt de lezer diets gemaakt hoe de ogenschijnlijke doolhof ge meentelijk, provinciaal, geweste lijk en nationaal in mekaar zit. Niet alleen wordt gewezen op de theore tische werking, ook de praktijk wordt eraan getoetst zodat ontspo ringen niet ontweken kunnen wor den. Het geheel wordt opgefleurd Met woord vooraf door Jos De Man, uit het Frans *L 'Affrontement» vertaald door H. Vermeeren, uitgeverij EPO, Berchem, 1981, 256 blz., prijs: 395 fr. toer op. Hij wenst de illusie weg te nemen die brochures als «Bescher ming Bevolking» voorschotelen als zou er «een redelijke mogelijkheid bestaan een volgende oorlog te overleven» (blz. 9). Voor uitzon deringen is misschien dat «geluk» weggelegd! Maar Mulisch biedt echter maar een somber, niet te benijden vooruitzicht: «En het zou wel heel sneu zijn als de levenden dan de doden zouden moeten be nijden als zij na de oorlog uit hun bunkers naar buiten komen en in een komieke omkering der dingen de hele aarde blijkt veranderd te zijn in een gaskamer» (blz. 8). Kotst men niet van dit perspectief als men bedenkt hoeveel miljoenen gespendeerd dienen te worden om die overlevingskansen te vrijwaren terwijl miljoenen mensen financieel opdraaien om die atoombewape ning te bekostigen... Als alternatief schuift Mulisch voor de geregle menteerde voorbereiding van de ondergang naar voor: «een collec tieve angstaanval, een staking van de totale wereldbevolking, een massale demoralisatie, een chaos, waarin nu het enige behoud van het menselijk geslacht schuilt» (blz. 9). Wij zijn Mulisch dankbaar voor dit pamflet. Hij ontmaskert de spelle tjes waarmee het volk misleid wordt. Verkeerde, onvolledige of^ verzwegen informatie wapent ons toch niet tegen mogelijke gevaren! Ook de stijl waarin de auteur deze parodie gooit, getuigt van zijn vir tuositeit inzake sarcasme. «De drie dagen durende woede en lachaan val» (blz. 12) waarmee de schrift uur van zijn wenken gepaard ging, kan dus mogelijk overslaan op de lezer! P. Van den Wijngaerde Een titel als «De krachtmeting» duidt op een zekere gevoelsgela denheid. Dit geldt ongetwijfeld voor Graindorges persoonlijk ver slag over zijn aanhouding wegens zijn aandeel in de ontsnapping van de Franse zware jongen Frangois Besse, over zijn verblijf iq de ge vangenis, het vooronderzoek, het proces en uiteindelijk over de vrij spraak. De onevenwichtige struc tuur van het boek is eraan toe te schrijven. Ook het uitvoerig deel gewijd aan «De geruchten» spruit eruit voort. Hierin trekt hij hard van leer tegen de journalisten die allerlei geruchten verspreidden die achteraf op geen enkele grond ble ken te steunen. Graindorge kan zich van de indruk niet ontdoen dat de geruchten juist verspreid werden door personen die het onderzoek in handen hadden. Zulks schaadt van zelfsprekend de sereniteit en de objectiviteit waarmede zo'n onder zoek en proces gepaard moeten gaan. twijfel bestaan. Zijn ijver voor die «Vereniging voor hulp aan politie ke gevangenen in Duitsland» en het «Steunkomitee voor Gevangenen in België» wilde het parket hem betaald zetten door hem als advo caat te breken... Parallelle gevallen liggen in het buitenland voor het grijpen. In gans het boek geeft Graindorge zich bloot als een rechtgeaard strij der met diepgeworteld sociaal en gagement. De woorden van zijn verdediger Guy Frangois maakt hij tot de zijne: «Ik ben geen politiek advocaat. Ik ben slechts een vrij man die vrijuit spreekt, zonder wie ook te vrezen» (blz. 214). In zijn ultieme tussenkomst tijdens de ver dediging onder de titel «Het individu en de staat» bewijst hij zulks overduidelijk. Tevens stelt hij: «Ik schep geen enkel behagen in geweld. Ik wil zien en begrijpen waar de wortels liggen van alle geweld en proberen in de mate van mijn zo zeer beperkte middelen Voor zijn verslaggeving baseert Graindorge zich op feitenmateriaal dat hii chronologisch aanbiedt. Zijn n we betrokkenheid erbij verhindert hem er afstand van te nemen. Wie zo iets aan den lijve ondervond, kan moeilijk zijn per soonlijke gewaarwordingen en pas sies wegcijferen. Maar die hartstochtelijkheid heeft de waarheid enkel extra in de verf gesteld. De aanklacht tegen de gang van zaken bij gerechtelijk op treden en vervolging blijkt bij al dat feitenmateriaal gegrond. Van de mogelijkheid van vooronderzoek en voorarrest wordt misbruik ge maakt. De uitzonderlijkheid ervan wordt aan de laars gelapt. De gede tineerden worden vastgehouden op een manier die een mens en de democratie onwaardig is! Tot wat dient dagenlange afzondering in echte kooien? Om zogezegd achter de waarheid te komen hanteert men onderzoeksmethoden die uit een andere tijd dateren. Urenlange opsluiting in de kelders met ijzeren kooien in het Brusselse justitiege- bouw zonder dat het tot een onder vraging komt, wijst erop dat ons gerechtsapparaat geenszins ge smeerd loopt. Graindorge pleit bo vendien voor het doorbreken van de geheimhouding van het onder zoek door het tegensprekelijk te maken. Ook het principe van on schuld zolang de schuld niet bewe zen is, moet gehuldigd blijven! Een democratische controle op staats veiligheid en politiediensten drin gen zich op. Alleen de zittende magistratuur ontsnapt aan zijn striemende verwijten. Hij gelooft nog rotsvast in de onafhankelijk heid ervan. De rode draad die door Graindor ges boek geweven is, betreft de mogelijke politieke inzet van het proces. Noch Graindorge noch zijn verdediging laat daarover enige die wortels werkelijk uit te roei en. Nu wordt dit probleem in geen geval opgelost met arrestaties en veroordelingen» (blz. 253). Door dit idealisme en die ingesteldheid wordt Graindorge voortdurend ge sterkt. Uit zijn proces komt hij niet geslagen! Integendeel! In het kader van voornoemde interventie ver wittigt hij de gerechtelijke instan ties: «U weet dat u me morgen in het raam van ons politiek systeem dat echter zoveel diepgaande ver anderingen nodig heeft vastbera dener dan ooit zal terugvinden, nog vastbeslotener om te vechten, ge wapend met de echte sereniteit, van een man die u niet hebt kunnen breken en die ervan overtuigd is dat hij terrein wint» (blz. 250). «De krachtmeting» (tussen het par ket en de balie, tussen het individu en de staat) is een aangrijpend boek dat vlot en eenvoudig ge schreven werd. Wie zich dagelijks bekommert om meer sociale recht vaardigheid, zal Graindorges boek een hart onder de riem steken om niet te verpozen of ermee op te houden. De passie te willen leven in een wereld zonder onderdruk king of verdrukking (blz. 44) is niet te doven! P. VAN DEN WIJNGAERDE te verkrijgen door storting van 350 fr. op rekening van C.S.C.- Vormingswerk Aalst, Hout markt 1, 9300 Aalst 870-0001030-26 met vermelding boek Geraards- bergen en de ontvoogdingsstrijd van de werkende klasse! Tevens nog te verkrijgen het eer ste boek van Abraham Ruiz: Geraardsbergen op de drempel van de 20' eeuw, tegen 250 fr. Op zelfde nummer als hierbo ven, met vermelding titel boek. een wederzijds betasten van de vast wat jij steeds hebt die droom vol zon en groen en Hou vast t geloof in 't leven van afstand, afmeting, oppervlakte, volume, massa, gewicht, dichtheid, energie, temperatuur, tijd, snelheid en getallen over de hele wereld, vertaald door Richard Fokker en Jan C. Wienbelt (oorspronkelijke titel: The book of comparisons), uitgeverij Luitingh, Laren N.H., 1981, 240 pagina's, 2.000 illustraties, prijs: 45 gulden of 735 fr. (in België verspreid door Bruna - Aartselaar), Om het leerproces te bevorderen wordt dikwijls teruggegrepen naar het didactisch principe van de aan schouwelijkheid. Die wordt dik wijls bevorderd door te vertrekken van een vergelijkingsbasis. Steu nend op die ervaring heeft de Dia gram Group «Het grote boek van vergelijkingen» samengesteld. Bij een eerste oogopslag valt de rijkdom van de erin verwerkte ge gevens op. De domeinen die ze bestrijken, lopen sterk uiteen. Hoewel het Engels team (van on derzoekers, schrijvers, redacteu ren, ontwerpers en tekenaars) ze op basis van hun meetbare aspecten (zoals afstand, afmeting, opper vlakte, volume, massa, gewicht, dichtheid, energie, temperatuur, diepte, hoeveelheden, tijd, snel heid, getallen) onder 10 hoofdstuk ken rubriceerden betreffen ze zo wel het leven van alledag als heel wat wetenschappelijke terreinen (zoals fysica, aardrijkskunde, plant- en dierkunde, astronomie, chemie, luchtvaart). In het bestek van nauwelijks tweehonderd blad zijden worden duizenden wetens waardigheden opgenomen die wel licht alle leeftijdscategorieën aan belangen. De kans is zeer groot dat die parate kennis niet louter opge slagen blijkt in dit uniek kijk- en naslagboek, maar ook grotendeels zal meegepakt worden door menig raadpleger. Daartoe zal ongetwij feld het gevarieerd in beeld bren gen van de juiste verhoudingen sterk bijdragen. Alle middelen worden aangewend om het visueel geheugen een helpende hand toe te steken. Niet alleen wordt terugge grepen naar allerlei vergelijkings technieken (zoals tekeningen, dia grammen, kaarten, tabellen, af beeldingen, foto's), maar wordt ook voor de druk ruim gebruik gemaakt van alle mogelijke tinten, met een uitgesproken voorkeur voor pastelkleuren. Zowel naar vorm als inhoud heeft de redactie niets onverlet gelaten om het boek zo aantrekkelijk mo gelijk te maken. Op de flap wordt het o.i. terecht aangeprezen als een «ingenieur kijk- en naslag», «uiterst fascinerend, leerzaam, rijk geïllus treerd - kortom: een onvergelijke lijk boek». Uit dien hoofde durven we nu de feestdagen voor de deur staan het aanbevelen als een cadeauboek waaraan de ganse familie heel veel plezier kan bele ven! Voor vragenspelletjes kan er overvloedig uit geput worden! De eruit afgeleide vragen zullen spran kelen van vindingrijkheid en origi naliteit... Wie denkt eraan een Londense dubbeldekker te vergelij ken met twee olifanten, de inhoud van de aarde met suikerklontjes, de lengte van een kameleon met zijn tong enz. Wel dient men er zich voor te hoeden zich niet blind te staren op de tijdsgebonden gege vens zoals records inzake diverse sporttakken. Daarvoor valt men beter terug op de jaarlijkse uitgave van het Groot Guinness Record Boek. P. VAN DEN WIJNGAERDE ren niet langer gelijk zijn en zullen er eerder op bestsellers kortingen worden gegeven dan op boeken die minder toegankelijk zijn of slechts een klein publiek interesseren. Hoewel de Europese Commissie nog geen definitief standpunt over deze kwestie heeft ingenomen, heeft zij onlangs een beslissing ge nomen die hier indirect mee te maken heeft. Zij heeft namelijk besloten het Nederlands-Vlaamse boekenkartel te verbieden. Het gaat hier om een overeenkomst tussen de Nederlandse Vereniging ter bevordering van de belangen des boekhandels en de Vereniging ter bevordering van het Vlaamse boekwezen die een regeling omvat inzake exclusief handelsverkeer van Nederlandstalige boeken tus sen Nederland en België. Dit houdt in dat boekhandelaren en impor teurs verplicht zijn zich te houden aan de door de uitgevers vastgestel de verkoopprijzen. Als de weder- Maar het probleem speelt nu ook op Europees niveau. Óp 13 februa ri 1981 heeft het Europees Parle ment een resolutie aangenomen waarin de Europese Commissie ge vraagd wordt een onderzoek in te stellen naar de concurrentieproble- men van de Europese boekenindus- trie en voorstellen in te dienen over de boekenprijzen. Volgens het Par lement moet er in de Gemeenschap een boekenbeleid worden gevoerd «dat in overeenstemming is met de belangrijke rol van het boek als cultuurdrager en onderwijsinstru ment». Het Parlement wees erop dat er aan het loslaten van de boekenprijzen bepaalde nadelen verboiiucn «Jjii. z,u zuuen ue 111- koopvoorwaarden voor kleine boekhandelaren en groothandela- verkopers dit niet doen, weigeren hun leveranciers nog boeken te leveren. De Europese Commissie heeft dit besluit genomen nadat enkele grote warenhuizen een klacht hadden in gediend. De Commissie is van me ning dat een collectief systeem van prijsbinding over de grenzen heen ook wat boeken betreft in strijd is met de bepalingen van het Verdrag van Rome. Dit systeem schakelt immers elke mogelijkheid tot prijs concurrentie tussen wederverko pers van eenzelfde boek uit. Met dit besluit spreekt de Commis sie zich niet uit over de regelingen over prijsbinding die elk van de verenigingen in de eigen Lid-Staat hanteert.

Voor Allen | 1982 | | pagina 5