NEEM EEN ABONNEMENT OP HET VLAAMS WEEKBLAD VOOR ALLEN De Morgen Progressief dagblad voor Vlaanderen GERAARDSBERGEN Voor gemeente- en streeknieuws - AKTUEEL Weekend in Erezée, gevierd met haas en sneeuw 6 -1 januari 1982 - «Voor Allen» ATB-Geraardsbergen, CSC-Ophasselt Geraardsbergen Waakzaamheid Socialistische Vrouwenbond Geraardsbergen Mop van de week Weektip 1. Zijn er geen architekten meer in Geraardsbergen? 2. Waarom niet aankopen in Geraardsbergen? 3. Een goed initiatief! 4. De v.z.w. De Abdij naar beheersvorm «Gavers» Toeristische aktiviteiten moeten zo goed mogelijk passen in een algemeen plan, het inschakelen in de v.z.w. «Gavers» van de v.z.w. «De Abdij» is een eerste poging. Het is duidelijk dat de beheerraad aan uitbreiding toe is, leden van cultuur-, sport- en jeugdraad moeten er aktief bij betrokken worden. Een adviesraad voor de talrijke gebruikersgroepen moet ook armslag krijgen. 5. Overname Heilig Hartkliniek aan de dagorde! 6. Prachtige installatie op het Stedelijk Sportstadium! Degenen die dinsdagavond aanwezig waren op het sportstadium waren vol lof over de installaties, zowel nieuwbouw als verlichting. De ééns zo bediscuteerde inplanting is een pareltje van doelmatig gebruik. Hiermede hoopt KS.V. Geraardsbergen een stimulans te vinden om terug hogerop te geraken. Wat wij hen natuurlijk wensen. Steunaktie V.Z.W. Opbouw gegeven Vorig totaal Wicheler Julienne C.S.C. Ophasselt William Arijs Willy Vernimmen TOTAAL: De laatste stootjes worden Rustoord «Hospitaal» Rustoord «Denderoord» Overname H. Hartkliniek Protest tegen afschaffing van bepaalde spoorwegdiensten Vpor een jaarabonnement 450 F jBMndabonnement: 40 F. Storting op P.C. 000-0952464-21 of inschrijvingsformulier te sturen aan Redactie: Vlaams Weekblad Voor Allen Houtmarkt, 1 9300 Aalst Zeer geslaagd Kerstfeest SVV-SVB Geraardsbergen Centrum S.P. Zandbergen een bloeiende roos Nieuws van en voor de derde leeftijd Geraardsbergen Het is niet meer de eerste keer dat ATB-Geraardsbergen haar tenten opslaat in het vakantiecentrum «Belle Vue» te Erezée. Ook nu weer, ditmaal in samenwerking met CSC Ophasselt, een reuze succes. Het gastronomisch weekend van 12 en 13 december was niet alleen wat betreft het aantal een topper (uit eindelijk 83 overnachtingen), ook de organisatie was af. Het bestuur van beide verenigingen mocht met fierheid terugblikken naar het ge zellige feest. Een zoveelste bewijs dat het ATB-reisbureau vooraan- staat voor het organiseren van uw groepsreizen. Het begon alvast met een meeval ler. Alhoewel de bus uitzonderlijk te laat was, had niemand daar erg in. Sneeuw viel er op onze hoofden, niemand had er erg in dat het na halfnegen was toen de bus de markt opreed. In Ophasselt was de bus op tijd. Hij had ook 15 min. meer tijd. Beide bussen vatten dan gezamen lijk de reis aan. De hoofdwegen waren goed bereidbaar. Alleen de laatste 10 km lagen gevaarlijk glad. Nooit was iemand in paniek. In tegendeel, iedereen was op post voor de namiddaguitstap. Deze maal ging het de richting «Baraque Fraiture». Een enig land schap. 40 cm sneeuw, een ideaal skiweertje. 25 moedigen stapten af. Velen onder hen waagden hun eer ste skipasjes. Een niet te beschrij ven gewaarwording. De rest ver trok richting «La Roche». Pittoresk stadje aan de Ourthe. Voor elk wat wils. Sommigen zochten direkt de warmte op. Anderen hadden oog voor kerst- en nieuwjaarskadeau's. De moedigsten trokken de flanken van de Ourthe op. Gevaarlijk glad, beloond met een prachtig panora misch zicht. De glijpartijen daarge laten, kwam iedereen op tijd bij de bus terug. In het hotel werden wij vergast op (door) een aangename wildgeur. Sommigen kregen braak neigingen, doch het bleef erbij? Voor sommigen werd het uitstel tot de vroege morgen... Laat ons ech ter niet vooruit lopen. Een rijkelijk versierde tafel lachte ons toe. Na het aperitief glipte de «pathé du chef» gemakkelijk bin nen. Velen konden een tweede por tie niet weerstaan. De soep met frieten (of waren het asperges) was (d)romerig. En dan die heerlijk geurende rode hazebillen. Voor ve len werd het te veel. De wildgeur, iets apart. De smaak overheerlijk. Je kon er moeilijk genoeg van krij gen. Alhoewel, niet elk bord ging afgelikt terug. Uiteindelijk werd de sabayon een hoogtepunt waar warm en koud elkaar raakten. Kof fie en tombola zette de overgang van tafelen naar dansen in. Bij mondjesmaat schoven er ook groepjes naar boven. Het sloeg im mers twaalf uur. De dappersten dronken echter verder. Je kon het zien, het waren allen gezonde kloe ke mensen. Uiteindelijk was het bij vieren vooraleer alles rustig werd. Een paar braakpogingen, met suc ces ditmaal, niet meegerekend, 's Morgens stond een wandeling op het programma. Iedereen was pa raat. Erezée leende zich uitstekend tot het maken van alle soorten wandelingen. In het dorp, gemak kelijke er rond, tot moeilijke naar de Aisne toe. Alleen je verbeelding laten werken, de natuur kwam je overal tegen. De middag bracht ons nog een stevige maaltijd. Iedereen ging ver zadigd de afreis tegemoet. Tot er tussen hoofdschotel en dessert, enen Walter van Ophasselt, het in zijn hoofd haalde de dans te ope nen. In minder dan 3 min. stond gans de zaal in rep en roer. Er werd gedanst en gesprongen. «De Internationale» sloeg aan. De feestvreugde kon niet meer op. Ac- hiel nam de rode vlag met hand en roos en trok er mee door gans de zaal. De euforie was alom tegen woordig. De muziek viel stil. Iedereen ver steende. Het mocht niet verder gaan. De terugreis ving aan. Waar het goed was, kom je graag terug. ATB Geraardsbergen gaat terug op 14 februari 1982. Teken nu reeds in. Ken je ons adres nog niet? ATB Info- en Reisbureau, Brug straat 9, 9573 Geraardsbergen. Berg Vr(j. De voorzitter, ARYS William. Wanneer de lezer deze bijdrage onder ogen krijgt, behoort 1981 tot het verleden. Meteen bevinden wij ons in het jaar van de gemeente raadsverkiezingen, die, op gemeen- elijk vlak, zoals weleer aan de oasis zullen liggen van een steeds groeiende activiteit naarmate de latum nadert. 1982 moet normaal het jaar worden om orde op zaken te stellen en de opgestelde programma's een zo oreed mogelijk beeld van uitvoer- ng te bezorgen. 3p dit ogenblik enige vergelijking maken blijkt een onmogelijke zaak. Enkele dagen vóór het jaar einde blijkt een ontwerp van begro ting nog altijd een groot vraagte ken, zodat de onduidelijkheid alge meen kan genoemd worden. Hoe dan ook, met nieuwjaar moe ten er normaal voorlopige twaalf den worden gestemd, opdat de stad in de mogelijkheid zou zijn haar normale werking te kunnen verze keren, in de eerste plaats het beta len der wedden van het personeel. In dit verband lopen de laatste tijd minder gunstige geruchten. Wordt er trouwens niet verteld dat de wedden met vertraging worden uit betaald! Indien deze geruchten met de wer kelijkheid stroken, gaan we beslist weinig bemoedigende tijden tege moet. In de privé zijn betalingsmoeilijk heden van lonen ten andere altijd een vaste barometer geweest voor een nakende faling van het bedrijf. Dat dit voor de stad niet het geval zal zijn staat evenwel buiten kijf. Bepaalde nationale regeringsmaat regelen zijn de stadskas ongetwij feld niet ten goede gekomen. Zo hebben de belastingsmaatregelen inzake personenbelasting, uitge werkt onder druk van de P.V.V., tijdens de laatste «Tripartite», ze ker een minder-opbrengst voor de stadskas tot gevolg gehad van een tiental miljoen. Voor het aanslag jaar 1981 moesten de taxatie werkzaamheden met heel wat ver traging starten zodat einde 1981 weinig of geen inningen zijn geregi streerd, tenzij de onroerende voor heffing, waarvan evenals voor 1980, minder inkomsten zijn te ver wachten niettegenstaande de pe- rekwatie van de kadastrale inko mens. Ondertussen moet het oude liedje over de Staat, die zijn verplichtin gen vervat in de fusiewet, neit ver zilverd, ook stilaan zijn uitgezon gen. Trouwens, wie zou daar nu nog een gewettigde hoop in stellen? In de gegeven omstandigheden zul len zich doordringende maatrege len opdringen wil men met enige kans op sukses een eerbaar budge tair vergelijk mogelijk maken. Want heeft de overheid vorig jaar niet een deficitaire begroting van de hand gewezen! Indien dit nu nog het geval zou zijn, ten koste van welke projecten zal dit gebeuren? Projecten staan er inderdaad nog genoeg op het getouw. Doch spijts de herhaalde verzoeken van de S.P.-raadsleden, is er nooit enige planning over de ganse bestuurspe riode uit de bus gekomen. Daarin moesten normalerwijze, in de eerste plaats de reeds geplande grote opties van het oude Ge raardsbergen worden beschermd, en van deze basis een planning uitgewerkt. Een dergelijke planning zou zelfs heel eenvoudig tot stand zijn geko men, indien, van in den beginne, betoelaging was aangevraagd voor alle openbare werken, in plaats van in al te veel gevallen met eigen middelen te werken. Zo is de leninglast nu bijzonder zwaar geworden en is het normaal dat de financiële moeilijkheden zich meer en meer gaan opstapelen. Hoe de vork nu ook juist in de steel zit, een waarschuwing in dit ver band vanwege de schepen van fi nanciën is in de gemeenteraad nog nooit opgevangen. Het is begrijpe lijk dat in deze omstandigheden met belangstelling wordt uitgeke ken naar de voorstelling van de begroting 1982. De bestendige waakzaamheid waartoe de volgelingen van de christelijke leer steeds opnieuw worden opgeroepen, blijkt dus ook in niet geringe mate van toepassing te zijn in de politiek, zelfs in een periode van vrede aan alle mensen van goede wil. Gilbert Van Mello, gemeenteraadslid Jaarlijks feestmaal op zaterdag 16 januari 1982 om 20 uur in de feest zaal «De Marbol» (Volkshuis), Markt. Op het menu: aperitief S.V.B., toast Hawaï, Agnes Sorelsoep, eend met mandarijntjes en kroket ten, koffie en gebak. Animatie door studio «Borendo». Deelneming voor de leden S.V.B. (rood boekje S.P., voor te leggen): 450 fr. Voor niet-leden: 600 fr. Mits inschrijving vóór 14.1.1982 in café Volkshuis en bij de bestuurs leden. De dokter van de kuurbadplaats vraagt: «Wilt u soms een kleinigheid missen voor de pas gestichte ontwenningskliniek voor alcoholisten, mevrouw?» «Ja, graag, u kunt mijn man krijgen.» Zichzelf niet sparen en begrijpen dat alles maar scherts is, ja, dat is ernst. Wij kunnen nog aannemen dat voor hele grootse werken beroep gedaan wordt op een studiebureau van buiten de stad, alhoewel men daar met omzichtigheid moet tewe.rk gaan. Wanneer dit nu ook al gebeurt voor kleine werken die minstens even goed door stadsgenoten kunnen worden gedaan dan menen wij dat op onze eigen Geraardsbergse architecten moet beroep worden gedaan. Het moet voor het stadsbestuur en ondergeschikte besturen een dringende plicht zijn «bij gelijke prijzen» hun massale aankopen te doen bij de middenstanders van hun eigen stad. Tenslotte behoren zij ook tot onze eigen belastingsbetalers. De v.z.w. Gavers heeft een goed initiatief genomen met de aankoop van een toeristisch treintje, dat in het kader van onze toeristische infrastruk- tuur enorme diensten kan bewijzen. Stilaan groeit men wellicht naar een andere mentaliteit, die stad en streek ten goede moet komen. Eén van de meest belangrijke beslissingen door de huidige bestuursploeg te nemen. De S.P. heeft daarover verschillende bestuursvergaderingen gehouden. Niet met het inzicht deze aangelegenheid te saboteren zoals sommige denken maar met het doel de belangen van de stad zo veilig mogelijk te stellen, heeft zij een reeks van bindende voorwaarden gesteld. Eens die voorwaarden verwezenlijkt, staat de S.P. positief ten overstaan van een gecoördineerd beleid inzake ziekenhuisplanning. 1.261.550 F 500 F 1.000 F 1.000 F 1.000 F 1.265.050 F Scherpschutter. De afdeling «Ergotherapie» van het Hospitaal spant zich terdege in om de inwoners van het Rustoord 'posi tief bezig te houden. Dit gaat over handvaardige werkjes naar allerlei verzetjes ter plaatse en kleine uit stappen (incluis een driedaags bui tenverblijf), gespreid over het gan se jaar. De inzet bestaat er in om ALLE inwoners, deze die moeilijk of niet meer te been zijn, zowel als de meest valieden, bezig te houden. Daarbij worden ook alle initiatie ven van verenigingen buiten het Hospitaal steeds dankbaar aanv aard en onze socialistische vrouwen en S.V.V. richten steeds minstens twee maal per jaar hun aandacht naar de oudjes. De laatste weken werd vanwege de middenstand van de stad gepro testeerd omdat de bejaarden van het Hospitaal een gelegenheid werd geboden om een uitstap naar de G.B. te Ninove te maken. Op het eerste zicht een protest waarin ge grondheid kan zitten. Doch als men weet dat deze uitstap kadert in een algemeen programma van de ergot herapie die er op gericht is de oudjes die zonder speciale begelei ding niet meer kunnen winkelen (ongeveer 14 personen) ook eens gelegenheid te geven om te doen zoals alleman, dan mag men zich afvragen of in dit geval «de muis geen olifant heeft gebaard»... Uit het programma van de bezig heidstherapie lichtten wij, als voor beeld: 8 november: «Feest van de Grootouders», 10 november: wafe- lenbak met muzikale omlijsting, 15 november: Sinterklaasfeest, 25 no vember: filmnamiddag, 30 novem ber: viering der jarigen van de maand, 7 december: pannekoe- kenslag, 22 december: feestje door leerlingen van een school, 24 de cember: Kerstfeest, 31 december: nieuwjaarsfeest met gebakjes en tombola (deze laatste met prijzen, aangekocht in de stad...) Vanaf 1 januari 1982 wordt de uitbating van Denderoord in volle eigendom overgenomen door het O.C.M.W. Ten einde de continu ïteit van de verzorging van de al daar 80 opgenomen bejaarden te verzekeren werd het personeel van de ontbonden intercommunale zo goed als voltallig overgenomen door het O.C.M.W. Inmiddels worden er ook enkele kamers in gereedheid gebracht om er Tijde lijk ongeveer 30 bejaarden, die nu in het Hospitaal verblijven, in on der te brengen. Dit laatste om toe te laten dat in het Hospitaal de nodige brandveiligingswerken kun nen uitgevoerd worden (aanvang in februari of maart e.k.). Voor het aanduiden van wie, voor enkele tijd vanuit het Hospitaal naar Dender oord zal moeten verhuizen is de volgende regel vastgelegd: 1. zij die vrijwillig bereid zijn; 2. bejaarden zonder familie 3. rekening houdende van de frek- wentie en mogelijkheden van bezoek. Het onderzoek en de bespreking inzake de oppurtuniteit om de H. Hartkliniek door het O.C.M.W. over te nemen is bijlange nog niet rond. Rekening dient immers ge houden van de zware budgetaire gevolgen die deze overname tot gevolg kan hebben door een over belasting van infrastructuur in de sociale sector voor de stad. Men moet de gemeenschap inderdaad maximaal van sociale voorzienin gen kunnen voorzien. Dit laatste is ten andere een socialistische leven- svizie. Onbezonnen tewerk gaan zodat de onderhouds- en exploita tiekosten boven het mogelijke gaan in een periode van «inleveren» zou doodzonde zijn. Terzake mag dus niet onbezonnen tewerk worden gegaan. Mf ziekenhuis van 184 be dden in opbouw, een bejaardenflat met 60 appartementen in opbouw, een kinderkribbe in het verschiet, een stedelijk ziekenhuis met 88 be dden om te vormen tot Rustoord voor bejaarden, een overgenomen rustoord Denderoord waar tot 130 bedden kunnen gerealiseerd wor den en een oud complex «Hospi taal» waarvoor voor de toekomst nog geen nieuwe bestemming is gekend, kan men zich afvragen of de overname van de H. Hartkliniek (waar weliswaar een optie voor 60 V-bedden aan verbonden is) een absolute noodzaak is. Wij herha len: er mag zeker in dit laatste niet onbezonnen beslist worden. Rich. Rosier raadslid O.C.M.W. o.voorzitter beheer Stedelijk Ziekenhuis Euro-Parlementslid Willy Vernimmen en Dirk Van der Maelen, Voorzitter S.P. Geraardsbergen, stuurden volgende brief naar Minister van Verkeerswezen H. De Croo Geachte Heer Minister, Betreft: Zaterdagdienst stations Zandbergen - Idegem - Appel- terre. Naar wij vernomen hebben, ligt het in de bedoeling van de N.M.B.S. de zaterdagdienst in deze stations te halveren. Deze stations zijn uiterst belangrijk voor de honderden pendelaars uit het Geraardsbergse die in deze stations hun wekelijks abonnement nemen. Het komt ons voor dat deze dienstvermindering ernstig de «service» van de openbare dienst in het gedrang brengen. Het is trouwens opvallend dat al deze dienstvermindering steeds toegepast worden op de lijn 90 en nooit op andere minder belangrijke lijnen. Hopende dat U ter zake een initiatief zult willen nemen, groeten wij U, Geachte Heer Minister, met de meeste achting. Ondergetekende: Wonende te:j neemt een abonnement op «Voor Allen» - Ik stort heden op P.C. 000-0952464-21. (1)" De plaatselijke bode mag komen ontvangen" tl) (1) Schrappcn'wat niet past Het feest, opgeluisterd door het gezelschap Ignacio die er de ganse namiddag de stemming inhield, kende een volledig sukses. Iedereen, zowel jong als oud, zong de liedjes van vroeger mee, en zelfs onze Euro-senator zong er duchtig op los. Voor de 140 volwassenen en 72 kinderen waren koffie, cacao en gebak voorzien. De kinderen tot 12 jaar werden door de kerstman met een ge schenk bedacht. Euro-parlements lid Willy Vernimmen hield een kor te toespraak waarbij hij ons de algemene toestand schetste en van de gelegenheid gebruik maakte Het bestuur van de afdeling Zand bergen heeft een drukke maar goed gelukte maand december achter de rug. Het begon op zondag 6 decem ber samen met de duivenmelkers van het verbond ZAVA (Zandber gen, Appelterre, Viane en Atem- beke) ter gelegenheid van de prij suitreiking van de grote Prijs Minis ter Mare Galle. Hiervoor had Mi nister Galle niet minder dan 25.000 fr. en 5 trofeeën ter beschikking gesteld, die werden uitgereikt door Het slechte weder van zaterdag 19 december kon onze oudjes niet thuis houden. Zij trotseerden het barre winterweer om toch aanwezig te zijn op het eindejaarsfeest van hun bond. Verschillende leden wa ren vol lof over het smakelijke feestmenu en de gratis tombola. Dankzij de vrijwilligers van de fan fare «De Verbroedering» was het een echte feestsfeer. Onder de ge nodigden Euro-Parlementslid Willy Vernimmen en zijn echtgenote, voorzitter S.P.-Geraardsbergen Dirk Van Der Maelen en zijn echt genote en onze vriend Emile De Nauw. Euro-Parlementslid Willy Vernimmen hield een korte maar boeiende toespraak. Een speciaal woord van dank aan het bestuur en de leden die inston den voor de goede afloop en het klaarmaken van het feestmenu. Nogmaals bravo, en de leden ho pen natuurlijk dat dit herhaald wordt. De volgende bijeenkomst is ge pland voor 5 januari 1982. Iedereen wordt verwacht. Het bestuur gans het bestuur SVV-SVB te feli citeren voor hun geslaagd feest en drong er op aan op de ingeslagen weg verder te gaan. Federale voorzitster Christiane Roelandt gaf het bestuur enkele richtlijnen aangaande de te nemen schikkingen voor de aktiviteiten van 1982 en wenste tevens onze ere-voorzitster gezellin Julia Bau- wens een spoedig herstel toe. Met felicitaties namens de federatie voor ons bestuur werd het plechtig gedeelte afgesloten en kon het feest verder zijn gang gaan. De Voorzitster, Yvette De Laeter de Heer R. Van Liefferinge, afge vaardigde van Minister Mare Galle, F. De Chou, Provinciaal raadslid, en het S.P. bestuur. Een week later, op 12 december, was er dan het 1ste S.P.-bal in Zandbergen. Dit bal mogen we zeker als geslaagd beschouwen. Tenslotte op 20 december vierde men er dan het eindejaarsfeest, hetgeen werkelijk een schot in de roos was met veel volk. Het was F. Bellemans die in zijn openings woord zijn grote tevredenheid uit drukte over de grote opkomst en F. De Chou proficiat wenste met zijn verkiezing als provinciaal raadslid. F. De Chou hield toen een korte toespraak over de werking van de Provincieraad. Toen was het de beurt aan de kleinsten die vergast werden op een viertal tekenfilms. Dan was het grote ogenblik aange broken dat de kerstman zijn intrede deed om aan elkeen een geschenk te geven. Er werd over dit alles nog nage praat met een tas koffie en een lekkere pannekoek. Deze gelukte activiteiten zijn voor het bestuur een grote stimulans om te blijven doorwerken. De Secretaris

Voor Allen | 1982 | | pagina 6